WordPress Sitenizi Yinelenen İçeriğe Nasıl Korursunuz

Yinelenen içerik, site sahipleri arasında gittikçe artan bir sorundur. WordPress, yinelenen içeriğe sahip birkaç sayfa oluşturur, bu tarih arşivlerini, kategorileri, etiketleri vb. İçerir. Bunların dışında, içerik kazıyıcılar da yeni siteler için bir tehdittir. Bazen bu içerik kazıyıcılar orijinal siteden bile daha yüksek sırada olabilir. Bu makalede, WordPress sitenizi yinelenen içerik sorunlarından korumak ve içerik kazıyıcılarıyla uğraşmaktan bahsedeceğim..


Yinelenen İçeriği Tanımlama

Arama motorları bir makalenin kalıcı bağlantısını bulmak ve arşivler ile tek girişler arasında ayrım yapmak için yeterince akıllıdır. Yeni blog yazarları arasında bulunan yaygın bir efsane, arama motorlarının arşiv sayfaları için onları cezalandırmasıdır. Bu doğru değil.

Ancak, bazı durumlarda bir arşiv sayfası sitenizdeki diğer birkaç sayfaya tam olarak benzeyebilir. Yanlışlıkla yinelenen içerik oluşturabileceğiniz bazı olası senaryolara göz atalım.

1. Yalnızca bir gönderi içeren bir kategori arşivi, orijinal gönderinin tam bir kopyası olacaktır.
2. Yalnızca bir gönderi içeren bir etiket arşivi, orijinal gönderinin bir kopyası olacaktır
3. Tek bir yazar blogunda, yazar arşivi ana dizininiz ve tarih arşivlerinizle tamamen aynı olacaktır.

Sitenizde yalnızca bir kez sahip olduğunuz birçok etiket varsa ve etiket arşivi şablonlarınız tam yayını gösteriyorsa, bu, bazı yayınlarınızla neredeyse aynı olan birçok etiket sayfanız olduğu anlamına gelir. Bu, arama motorlarının hangilerinden ana bağlantıyı düşünmeleri gerektiğini bulmasını zorlaştırır ve sorun burada başlar. Arama motorları bunu daha üst sıralarda yinelenen içerik oluşturmak için kasıtlı bir girişim olarak değerlendirebilir.

Her şeyden önce, içeriğinizi sıralamak için kategorileri ve etiketleri etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Aynı ada sahip çok fazla kategori ve çok fazla etiket oluşturma alışkanlığınız varsa, doğru yapmıyorsunuz demektir. Bu durumla başa çıkmak için şunları kullanabilirsiniz: Dönem Yönetimi Araçları kategorileri, etiketleri ve diğer sınıflandırmaları birleştirmek için eklenti.

Yinelenen içerik sorununu önlemek için istenmeyen kategorileri ve etiketleri birleştirin

Arşiv sorunu ile başa çıkmak için başka bir yol, arama motorlarına bu sayfaları endekslememelerini veya takip etmemelerini bildirmektir. Bu, WordPress SEO Eklenti. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra şu adrese gidin: SEO »Başlıklar & Metaş. Diğer sekmesine tıkladığınızda yazarınız ve tarih arşivleriniz için Meta Robotlar girişini bulacaksınız. Noindex, nofollow ve hatta bu arşivleri devre dışı bırakabilirsiniz. Tek bir yazar blogu çalıştırıyorsanız, sitenizdeki yazar arşivlerini noindex, nofollow ve devre dışı bırakmanızı öneririm.

WordPress SEO kullanarak yazar arşiv noindex ve nofollow yapın

Sınıflandırmalar sekmesini tıklayarak kategoriler ve etiketler için de aynısını yapabilirsiniz.

Alıntı vs Tam içerik

Yinelenen içerikten kaçınmanın kolay bir yolu, tüm arşiv ve dizin sayfalarınızda alıntılar kullanmaktır. Alıntıları kullanmak yalnızca yinelenen içerik sorununu önlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfa görüntülemelerinizi artırır ve web sitenizdeki sayfa yükleme sürelerini iyileştirir.

Gönderiyi alıntılarla değiştirmek için temanızı veya alt temanın archive.php, category.php, tag.php vb. Şablon dosyalarını düzenlemeniz gerekebilir. Örneklerini bulmanız gerekir:

<?php the_content (); ?>

ve bunları aşağıdakilerle değiştirin:

<?php the_excerpt (); ?>

Bunu siteniz genelinde yapmanın başka bir yolu, temanızın function.php dosyasında veya siteye özgü bir WordPress eklentisinde bu kodu kullanmaktır..

// the_content öğesine filtre ekle
add_filter (‘the_content’, ‘my_excerpts’);

işlev my_excerpts ($ content = false) {
// Giriş sayfası, arşiv veya arama sonuçlarıysa
if (is_front_page () || is_archive () || is_search ()):
küresel $ post;
$ content = $ post->post_excerpt;

// İsteğe bağlı Alıntı kutusunda bir alıntı ayarlanmışsa
eğer ($ içerik):
$ content = Apply_filters (‘the_excerpt’, $ içerik);

// Herhangi bir alıntı ayarlanmamışsa
Başka :
$ content = $ post->Mesaj İçeriği;
$ content = strip_shortcodes ($ content);
$ content = str_replace (”;

endif;
endif;

// İçeriği iade ettiğinizden emin olun
$ içerik döndür;
}

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map