Gelişmiş Özel Alanlar

Özel alanlarınızı eklemenin ve yönetmenin daha kolay bir yolunu mu arıyorsunuz? Gelişmiş Özel Alanlar, WordPress’in yerleşik özel alan özelliklerini kullanır, ancak kullanıcı dostu bir GUI ile daha erişilebilir hale getirir. Gelişmiş Özel Alanlar incelememizde özel alanlarınızı yönetirken zamandan nasıl tasarruf edebileceğinizi öğrenin.


Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi

Neden Özel Alanlar Eklentisine İhtiyacınız Var?

Özel alanlar, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza kendi meta verilerinizi eklemenizi sağlar.

Yoast SEO veya Edit Flow gibi birçok güçlü eklenti, yayınlarınıza veri eklemek için özel alanlardan yararlanın.

Kendi özel alanlarınızı oluşturarak, hangi verilerin eklendiğini ve nasıl görüntülendiğini tam olarak kontrol edebilirsiniz..

Ancak WordPress özel alanları için varsayılan arayüz sadece kullanıcı dostu değildir:

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - varsayılan

Çalışmak için yalnızca temel bir metin alanı var – resim yükleyemez veya diğer belirli veri türlerini giremezsiniz.

Gelişmiş Özel Alanlar (ACF) eklentisi WordPress’in özel alan işlevlerini kullanır, ancak onlar için çok daha kullanıcı dostu bir GUI oluşturur.

Yalnızca belirli yayınlar, kategoriler, sayfalar, özel yayın türleri vb. İçin görünen özel alanlar oluşturabilirsiniz. Bu alanlara tam olarak ne tür veriler girilebileceğini seçebilirsiniz:

 • Metin
 • sayılar
 • e-mail adresleri
 • URL’ler
 • Görüntüler
 • Dosyalar
 • doğru yanlış
 • ve dahası

Özel alanlarınızı sitenizin ön ucunda görüntülemek için, tema dosyalarınızı değiştirmek için temel PHP’yi nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir..

Ancak ACF’nin bunu daha da kolaylaştıran birkaç yerleşik işlevi vardır.

Gelişmiş Özel Alanlarınızı Ayarlama

1. Adım: Özel Alan Verilerinizi Ekleme

Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin; Özel Alanlar »Özel Alanlar başlamak.

Tıkla Yeni ekle ilk alan grubunuzu oluşturmak için sayfanın üst kısmındaki bağlantıyı tıklayın.

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - yeni grup ekle

Oluşturduğunuz her özel alan bir alan grubuna ait olmalıdır. Alan grubu, özel alanların ne zaman görüntüleneceğini belirler. Aynı alan grubundaki özel alanlar birlikte görüntülenir.

Yani mesela:

 • Yalnızca bir gönderi kategorisinde veya yalnızca özel gönderi türünüzde birkaç özel alan mı kullanmanız gerekiyor? O zaman birlikte aynı tarla grubunda olmalılar.
 • Bir kategorideki gönderilere belirli bir özel alan, ancak farklı bir kategorideki gönderilere farklı bir özel alan eklemek ister misiniz? O zaman ayrı alan gruplarında olmalılar.

Örneğimizde, “Kediler” kategorisindeki her gönderiye kedi yavrusu GIF’leri ekleyeceğiz.

Alan grubu adınızı yazın ve Alan ekle ilk alanınızı eklemek için düğme.

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - yeni alan grubu ekle

Alan etiketini girin ve alan türünüzü seçin. Örneğimizde “Resim” i seçiyoruz. Alan seçeneklerinizi belirlemeyi bitirdiğinizde, daraltmak için alanı kapatabilirsiniz. Düzenlemek veya silmek için alan adının üzerine gelin.

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - alan

Altında yer, bu gruptaki özel alanları nerede görüntülemek istediğinizi seçin.

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - konum

Tüm seçeneklerinizi seçtiğinizde, tıklayın Yayınla sağda.

Artık, seçtiğiniz konumla eşleşen bir yayını, sayfayı veya özel yayın türünü düzenlediğinizde, özel alan girişinizi göreceksiniz.

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - girdi

2. Adım: Özel Alan Verilerinizi Görüntüleme

İlk adım, bu verileri veritabanınızdaki yayına ekler, ancak otomatik olarak ön uçta görüntülenmez.

Sitenizdeki her yazı ve sayfada görüntülenen veriler tema dosyalarınız tarafından kontrol edilir. Bu, yeni verileri görüntülemek için tema dosyalarınızı değiştirmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Gelişmiş Özel Alanlar eklentisi, verilerinizin görüntülenmesini WordPress’in varsayılan işlevlerini kullanmaktan daha kolay hale getiren birçok yerleşik işleve sahiptir. Çünkü ACF’nin işlevleri verilerinizi yalnızca ham çıktı almak yerine biçimlendirir.

Alanlarınızı görüntülemek için the_field () işlevini kullanabilirsiniz.

Fonksiyonun iki argümanı vardır:

the_field ($ alan_adı, $ post_id);

 • $ field_name: (zorunlu) alınacak alanın adı
 • $ post_id: (isteğe bağlı) değerinizin girildiği posta kimliği (varsayılan olarak geçerli posta kimliğinin varsayılan değeri)

Alan adınızı oluştururken siz belirlersiniz. Tekrar bulmak için alan grubunuza gidin, üstte görüntülenecektir:

Gelişmiş Özel Alanlar İncelemesi - alan adı

Bu özel alanı yayınlarımızda görüntülemek için single.php tema dosyamızı düzenleyebilir ve bu kodu gösterilmesini istediğimiz yere yerleştirebiliriz:

the_field ( ‘kitten_gif’);

Özel alanları kullanma ve görüntüleme hakkında daha fazla bilgi için WPBeginner’ın WordPress Özel Alanlar 101: İpuçları, Püf Noktaları ve Hack’ler.

ACF Pro ile Daha Fazla Seçenek Alın

Gelişmiş Özel Alanların premium sürümü ile şunları yapabilirsiniz:

 • basit resim galerileri ekle
 • farklı içerik türleri için esnek özel alanlar oluşturma
 • mevcut özel alanları çoğalt
 • …ve dahası.

Kişisel lisans sadece 25 $ bir kerelik ücrettir ve ömür boyu güncelleme içerir.

Dokümantasyon ve Destek

ACF web sitesi, kod örnekleri ve sorun giderme de dahil olmak üzere eklentinin tüm özellikleri için temel belgeler içerir. Belgeler sorununuzu gidermiyorsa topluluk forumlarına da gönderebilir veya bir destek bileti açabilirsiniz.

Kararımız

Gelişmiş Özel Alanlar eklentisi, özel alanları kullanmanın daha kolay bir yolunu arayan orta ve ileri düzey WordPress kullanıcıları için mükemmel bir çözümdür.

WordPress sitelerinizde birçok özel alan kullandığınızı fark ederseniz, ACF zamandan ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olur ve bunların tümünü yönetmenizi kolaylaştırır.

Ne yazık ki, ACF size tema dosyalarınızı düzenlemeden özel alanlarınızı göstermenin bir yolunu vermiyor, bu nedenle eklenti site kodlarını değiştirmek istemeyen yeni başlayanlar için uygun değil.

Advanced Custom Fields 4 üzerinden 5 yıldız veriyoruz. İnceleme puanlarımızın dökümü:

tüm
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boş 4,0 / 5,0

Özellikleri
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boş 4,0 / 5,0

Verim
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Destek
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boş 4,0 / 5,0

Kullanım kolaylığı
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 3.0 / 5.0

Fiyatlandırma
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Gelişmiş Özel Alanları Hemen Alın »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map