Google XML Site Haritaları

Google’ın WordPress sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesi konusunda endişeli misiniz? Ardından, WordPress için Google XML Site Haritaları eklentisinin yardımını kullanabilirsiniz. Google XML Site Haritaları incelememizde, bu ücretsiz eklentinin özel bir site haritası oluşturmanıza ve blogunuz her güncellendiğinde tüm büyük arama motorlarına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenerek sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz..


Google XML Site Haritaları İncelemesi

Neden Site Haritasına İhtiyacınız Var??

Google gibi arama motorları, web’i taramak ve yeni siteler ve sayfalar bulmak için botlar kullanır. Botlar web’i tam olarak insanlar gibi kullanmaz, bu nedenle nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak sitenizin tam bir resmini oluşturmakta sorun yaşayabilirler.

Örneğin, web sitenizde belirli sayıda tıklama ile ana sayfanızdan erişilemeyen veya başka sayfalardan hiç bağlantısı olmayan bir sayfa varsa, Google tarafından dizine eklenmeyebilir.

Bu nerede XML site haritaları içeri gel.

XML site haritası, blogunuzdaki tüm sayfaları listeleyen Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML) biçimindeki özel bir dosyadır. Google’ın botları, sitenizi tararken kök dizininizde sitemap.xml adlı bir dosya arar. Bulduklarında, web sitenizdeki tüm sayfaları dizine eklemek için dosyadaki sayfaların listesini kullanarak önemli bir şeyin kaçırılmamasını sağlarlar..

Google XML site haritaları eklentisi, site haritanız her güncellendiğinde Google’ı ve diğer büyük arama motorlarını da bildirir (“ping”), sitenizi tekrar taramasını ve yeni sayfalarınızı dizine eklemesini ister..

Bir site haritası eklentisi kullanılırken geliştirilmiş garanti edilmez arama motorları sıralaması, sitenizin Google ve diğer arama motorları tarafından düzgün bir şekilde dizine eklenmesine yardımcı olur.

Site haritaları aşağıdaki durumlarda özellikle yararlıdır:

 • Sitenizde yüzlerce sayfa var. Google, sitenizin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak hepsini dizine ekleme konusunda sorun yaşayabilir.
 • Siteniz alışılmadık bir yapıya sahip ve tüm sayfalar birbirine bağlı değil.
 • Siteniz yeni ve / veya çok fazla bağlantısı yok web’in çevresinden.

Google XML Site Haritaları Eklentisi Nasıl Kurulur

Eklentiyi yükledikten sonra yeni menü öğesine Ayarlar’a gidebilirsiniz. > XML site haritası.

Çoğu durumda, varsayılan ayarlar etkili bir site haritası oluşturmak için yeterli olacaktır. Bu eklenti ile ilgili harika şeylerden biri, kelimenin tam anlamıyla yükleyip etkinleştirebilmeniz ve sadece!

Ancak, incelemek isteyebileceğiniz bazı seçenekler vardır.

Google XML Site Haritaları incelemesi - Temel Seçenekler

“Temel Seçenekler” altında eklenti, Google ve Bing güncellemelerini site haritanıza bildirecek, site haritanızı otomatik olarak sıkıştıracak ve HTML biçiminde bir site haritası ve XML site haritanızı içerecek şekilde ayarlanacaktır..

Google XML Site Haritaları incelemesi - Gelişmiş Seçenekler

“Gelişmiş Seçenekler” altında, bellek sınırını veya yürütme süresi sınırını artırma seçeneği yalnızca site haritanızı oluşturmaya çalışırken “bellek yetersiz” hatası alırsanız denenmelidir.

Site haritanızın görünümünü özelleştirmek için bir XSLT stil sayfası kullanılabilir. Normalde, bir XML site haritası insanlar tarafından okunmak için değil, yalnızca botlar içindir. Ancak site haritanızı görüntülemek istiyorsanız, CSS’nin bir HTML sayfasını nasıl biçimlendirdiğine benzer şekilde bir XSLT stil sayfasıyla stil uygulayabilirsiniz.

WordPress blogunuz bir alt dizine (www.example.com/blog gibi) yüklenmişse ve ana dizinde bulunan sayfaları (www.example.com/page gibi) eklemek istiyorsanız, temel URL’yi geçersiz kılma ve site haritasını kök etki alanına yerleştirme seçeneğini kullanın. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili talimatlar için, Site haritanızı alan adı köküne taşıyın geliştiricinin web sitesinde.

Ayrıca bir HTML site haritası oluşturmayı da seçebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak, kullanım istatistiklerinin geliştiriciye anonim olarak gönderilmesine izin verme seçeneğini işaretleyebilirsiniz, böylece eklentiyi WordPress’in en çok kullanılan sürümü için optimize edebilir ve en yaygın diller için çevirileri geliştirebilirler.

Site Haritanızı Özelleştirme

Google XML Site Haritaları kutunun dışında etkili bir şekilde kullanılabilse de, eklentiyi site haritanıza belirli içeriği dahil etmek veya hariç tutmak için özelleştirebilir veya farklı şekillerde önceliklendirebilirsiniz.

“Ek sayfalar” bölümünün altında, site haritanıza blogunuzda bulunmayan belirli sayfalar ekleyebilirsiniz. Örneğin, blogunuz bir alt dizindeyse ve kök dizinden bir sayfa eklemek istiyorsanız, buraya ekleyebilirsiniz..

“Hariç tutulan öğeler” bölümünün altındaki belirli sayfaları veya tüm blog kategorilerini site haritanızdan hariç tutmayı da seçebilirsiniz.

Blogunuzun Sayfalarına Nasıl Öncelik Verildiği Önemli mi??

Google XML Site Haritaları eklentisindeki çeşitli seçenekler, içeriğinizi öncelikli olarak sıralamanıza olanak tanır.

google-xml-site haritası-review-öncelikleri

Bu, Google’a ve diğer arama motorlarına yalnızca blogunuzdaki bir sayfanın diğerlerine kıyasla ne kadar önemli olduğunu söyler. Örneğin, muhtemelen ana sayfanızı öncelikli olarak iletişim sayfanızdan daha yüksek olarak derecelendirmek istersiniz.

Google’ın sitenizi web’deki diğer sitelere göre nasıl sıraladığını etkilemez.

Google, blogunuzda belirli bir içeriği sıralamayı tercih ettiğiniz diğer benzer içeriklere göre sıralıyorsa, öncelik ayarlarınızı değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin, içerik ve anahtar kelimelerle benzer iki sayfanız varsa, ancak yanlış sayfa aramalar için sıralamayı sürdürüyorsa, daha önemli sayfayı öncelikli olarak daha yüksek olarak sıralamak isteyebilirsiniz.

“Öncelik Önceliği” altında, yayınları öncelikli olarak sıralayıp sıralamayacağınızı ve varsa, yorumlarınızı tek tek yorum sayısına göre mi yoksa tüm yayınlarınızın yorum ortalamasına göre sıralamak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz..

Karar

Google XML Site Haritaları, herhangi bir blog için kullanışlı, kullanımı kolay bir eklentidir. Sitenizi yavaşlatmaz veya çok fazla yer kaplamaz, ancak Google ve diğer arama motorlarının sitenizin nasıl yapılandırıldığını anlamasına ve sitenizi doğru bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur. Artı, ücretsiz!

Eklenti çok basittir ve genellikle destek gerektirmez. Geliştiricinin web sitesindeki en yaygın sorunları gidermek için belgeleri ve öğreticileri var. Ancak, bire bir destek yavaş veya eksik olabilir, çünkü tüm WordPress dizininde en popüler olan eklenti sadece bir kişi tarafından geliştirildi ve desteklendi.

Google XML Site Haritalarını 4 üzerinden 4 yıldız veriyoruz. İnceleme puanlarımızın dökümü:

tüm
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boş 4,0 / 5,0

Özellikleri
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Verim
Yıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 0,0 / 5,0

Destek
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 2,0 / 5,0

Kullanım kolaylığı
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Fiyatlandırma
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Google XML Site Haritalarını Hemen Edinin »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map