Yönlendirme

WordPress sitenizdeki URL’leri yeniden yönlendirmenin daha kolay bir yolunu mu arıyorsunuz? Yeniden Yönlendirme WordPress eklentisini kullandığınızda, potansiyel olarak web sitenizi bozan .htaccess ile uğraşmanıza gerek yoktur. Yönlendirme incelememizde kolay yolların nasıl ayarlanacağını öğrenin.


Yönlendirme İncelemesi

Neden Yönlendirmeler Kurmalısınız?

Onları web’de gördünüz: 404 Sayfa Bulunamadı!

Aradığınız içeriği bulamadığınızda sinir bozucu bir deneyim.

Herhangi bir süredir blog yazıyorsanız, kendi web sitenizde muhtemelen bir dizi 404 hata biriktirmiş olursunuz. Bu doğal, ara sıra 404 hatası sitenizi mahvetmeyecek.

Ancak, okuyucunuzun hayal kırıklığını en aza indirmek ve bu 404’lerin arama motoru sıralamalarınızı tanıtmadığından emin olmak istiyorsanız, bunların üstünde kalmanız gerekir.

Otomatik yönlendirmelerle, bu 404’leri düzeltebilir ve kullanıcılarınızı aradıkları içeriğe göndererek mutlu edebilirsin; bağlantı suyu akan.

Yönlendirmeleri Ne Zaman Kullanmalısınız??

Yönlendirmeler yalnızca kopuk bağlantılara reaktif yanıtlar olmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda yönlendirmeler ayarlayarak blogunuzdaki kullanıcı deneyimini geliştirme konusunda proaktif olabilirsiniz:

 • SEO’yu geliştirmek veya içeriği daha iyi yansıtmak için bir yayını veya sayfayı yeniden adlandırın
 • güncelleyin kategoriler veya etiketler daha iyi site yapısı için
 • başka bir web sitesinin size yanlış bir URL ile bağlandığını bulun
 • kalıcı bağlantı yapınızı güncelleyin
 • başka bir web sitesine / web sitesinden içerik taşıma
 • WordPress kurulumunuzun dizinini değiştirme

Hangi Yönlendirme Kodunu Kullanmalısınız?

Web sayfalarını yeniden yönlendirmek için kullanılan, hepsi farklı anlamları olan bir dizi farklı HTTP durum kodu vardır.

Yanlış kodu kullanmanın arama motoru sıralamalarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu nedenle her yönlendirme için uygun olanı seçtiğinizden emin olun..

Yönlendirme kodları 3 basamak uzunluğundadır ve tümü 3 ile başlar. En yaygın kullanılan ikisi şunlardır:

 • 301: Kalıcı Olarak Taşındı. Bu URL için gelecekteki tüm istekler yeni URL’ye gönderilmeli ve bağlantılar yeni konumu yansıtacak şekilde güncellenmelidir. Bu kod, bağlantı suyunun (arama motoru sıralama gücü) çoğunu yeni URL’ye geçirir.
 • 302: Geçici Yönlendirme. Şimdilik yeni URL’ye yönlendiriyor, ancak gelecekte kalıcı URL’ye geri dönülecek. Bağlantılar güncellenmemelidir. Bu hata kodu herhangi bir SEO bağlantı suyu geçmiyor.

Yukarıda listelenen durumlar için 301 yönlendirmeleri kullanmalısınız.

Geçici bir yönlendirme, “Çok yakında”Veya“Bakım Modu”Sayfalar.

Neden Yönlendirme Eklentisi Kullanmalısınız??

Basit bir yönlendirme, kolay bir görev olması gerektiği gibi görünüyor – ancak düşündüğünüzden daha zor.

URL’leri yeniden yönlendirmek için birkaç farklı yol vardır, ancak bunu yapmanın en iyi yolu, .htaccess dosyası, sunucunuz tarafından okunan bir yapılandırma dosyası.

.Htaccess dosyanızı değiştirmek zor olabilir, çünkü yanlış bir şey alırsanız – yanlış yerleştirilmiş bir virgül, yanlış yazılmış bir kelime veya olmaması gereken bir alan gibi – tüm sitenizi bozabilir, WordPress Beyaz Ekran Ölüm.

Yönlendirmelerinizi yönetmek için bir eklenti kullanmak daha güvenlidir. Dosyalarla uğraşmak yerine doğrudan WordPress panonuzdan yönlendirmeler ekleyebileceğiniz için size zaman kazandıracak FTP ile.

Yeniden Yönlendirme Eklentisini Ayarlama

Yönlendirme eklentisini yükledikten ve etkinleştirdikten sonra şuraya gidebilirsiniz: Araçlar »Yönlendirme ilk yönlendirmenizi eklemek için.

Altında Yeni Yönlendirme Ekle, bir URL’yi yeniden yönlendirmek için bilgileri girebilirsiniz:

Yönlendirme İncelemesi - yeni URL ekle

Eski URL’yi Kaynak URL, ve altına yönlendirmek istediğiniz yeni URL Hedef URL.

Yönlendirmelerinizi gruplar halinde düzenlemek istiyorsanız, Gruplar gruplarınızı oluşturmak için sayfanın üst kısmındaki bağlantıyı tıklayın.

Üzerine tıklayarak Seçenekler bağlantısını tıklayın, yönlendirmenizi ve 404 günlüklerinizi ne kadar tutacağınıza karar verebilir, ayarları bir .htaccess veya CSV dosyasından içe aktarabilir veya tüm yönlendirmelerinizi silebilirsiniz.

Yönlendirme İncelemesi - Seçenekler

Üzerinde 404’ler sayfasında, son 404 hatalarının bir kaydını görebilirsiniz. Sık karşılaşılan hataları bulmak ve mevcut sayfalara yönlendirmek için bu günlüğü kullanabilirsiniz.

Yönlendirme eklentisiyle yeniden yönlendirme oluşturma hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu kılavuza bakın: 404 sayfa nasıl izlenir ve WordPress’te nasıl yönlendirilir.

Normal İfadelerle Yönlendirme Oluşturma

Aynı kalıbı kullanan bir dizi URL’yi yeniden yönlendirmeniz gerekirse, her bir URL’yi manuel olarak girmek yerine normal ifadeleri kullanmak size çok zaman kazandıracaktır. Tüm blogunuzu yeniden yerleştirdiyseniz ve her bir yayını yeniden yönlendirmeniz gerekiyorsa veya bir kategori veya etiketi yeniden adlandırdıysanız, bu kullanışlı olabilir..

Örneğin, “tag” öğesini “tag2” olarak yeniden adlandırdıysanız, URL’yi şu etiketi kullanarak yönlendirmek için bu ayarları kullanabilirsiniz:

 • Kaynak URL: ^ / tag / ([a-z0-9 _-] +) / $
 • Eşleşme: Yalnızca URL
 • Aksiyon: URL’ye yönlendir
 • regex: açık
 • Hedef URL: / tag2 / {$ 1} /

Kararımız

Her blog yazarının sonunda bloglarında yönlendirmeler ayarlaması gerekir ve Yönlendirme eklentisi bu yönlendirmeleri doğrudan WordPress kontrol panelinizden yönetmeyi kolaylaştırır.

Bu ücretsiz eklenti, WordPress.org dizininde en popüler olanlardan biridir ve kullanıcılar tarafından çok yüksek derecelendirilmiştir. Güçlü özellikleri, 404 hatalarını kolayca izlemenizi ve RegEx (düzenli ifadeler) ile bile yönlendirmeler eklemenizi sağlar.

Dikkat edilmesi gereken bir dezavantaj, sitenizi sürekli olarak 404 hataları için taramanın, çok fazla sunucu kaynağı alabilmesi ve potansiyel olarak ziyaretçiler için web sitenizi yavaşlatmasıdır. İsterseniz, altında 404 günlüğünü kapatabilirsiniz. Seçenekler “Günlük yok” u seçerek sekmeye gidin.

Geliştiricinin desteği eksik olabilir, ancak topluluk WordPress destek forumlarındaki sorunların çözülmesine yardımcı olma konusunda oldukça aktiftir. Eklenti yüksek oranda derecelendirilmiş olmasına rağmen, birçok destek talebi cevapsız kalıyor.

Yönlendirme 4 üzerinden 5 yıldız veriyoruz. İnceleme puanlarımızın dökümü:

tüm
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boş 4,0 / 5,0

Özellikleri
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Verim
Yıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 0,0 / 5,0

Destek
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 2,0 / 5,0

Kullanım kolaylığı
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluYıldız derecelendirmesi boşYıldız derecelendirmesi boş 3.0 / 5.0

Fiyatlandırma
Derecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı DoluDerecelendirme Yıldızı Dolu 5.0 / 5.0

Şimdi Yeniden Yönlendirme Alın »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me