2020’de Vlog Nasıl Başlatılır (& YouTube SUPERSTAR olun)

nasıl-başlangıç-a-vlog


Pop yıldızı Justin Bieber, aktör-cum-müzisyen Donald Glover ve aktör Dylan O’Brien’in ortak yönlerini biliyor musunuz??

Spoiler uyarısı!

Ana yıldız olmadan önce YouTubers / vlogger’dılar.

Hepsinin milyonlarca abonesi olan başarılı bir YouTube kanalı vardı ve daha sonra bu vloglar medya imparatorluklarına dönüştü.

Bir vlog başlatmak istiyorum ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyorum?

O zaman doğru yerdesiniz…

Açıkçası, başarılı bir vlog başlatmak kolay değildir. Ancak sıkı çalışma ve azim ile başarılı bir vlog oluşturmak tamamen mümkündür ve bundan sadece 6 ay sonra hayatını kazan. Bu makalede, adım adım YouTube’da nasıl vlog oluşturacağınızı göstereceğiz.

Bu makale birkaç farklı bölüme ayrılmıştır.

Contents

1. Vlog Nedir?

dostum mükemmel bir vlog örneği başlatmak

Vlog veya video bloglama, kullanıcılarınızla video şeklinde içerik paylaşmanın bir yoludur. Vlogger’lar genellikle videolarını YouTube’da oluşturur ve yayınlar. Bununla birlikte, yalnızca Facebook gibi diğer kanallarda içerik yayınlayan bazı blogcular da var.

YouTube vlog uygulamasının yararı, videolarınızdan YouTube’da para kazanmanın nispeten daha kolay olmasıdır. Diğer kanalların aksine YouTube, vlogger’larla sabit bir reklam geliri yüzdesi paylaşıyor.

2. Vlog’unuz için Nasıl Konu Seçilir

vlog konuları

Bir vlogger olarak, herhangi bir şey hakkında vlog yapabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız bir konuyu düşünmek zor olabilir. İlham almak için, diğer vloggerların vlog’larında neler kapsadığını kontrol edebilirsiniz..

Başlamanız için size ilham verebilecek birkaç konu bulacaksınız. Ancak, aynı konuda tekrar tekrar yeni içerik oluşturmanın zor olduğunu unutmayın. İşte vlog’unuz için en iyi konuyu bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • Bir konuyu rastgele seçmek yerine, sevdiğiniz ve heyecanlandığınız bir konuyu seçmeniz önemlidir. Bu sizi uzun vadede sürdürecek.
 • Potansiyel izleyicilerin görmek istedikleri hakkında biraz araştırma yapın. Bunu yapmanın en iyi yolu önce hedef kitlenizi bulmak ve daha sonra ne aradıklarını bulmaktır.
 • Kanalınızın gitmesini istediğiniz yönü bulun. Eğitim, eğlence veya tanıtım olmasını ister misiniz? Bu, ne tür içerik oluşturmak istediğiniz hakkında size daha iyi bir fikir verecektir..
 • Kendiniz olun ve gerçek olun. Görüntüleyenleriniz içeriğinizi izlemek istiyor, bu yüzden sadece başarılı oldukları için yüzeysel olmaya veya başkalarını taklit etmeye gerek yok.

3. Bir Vlog Başlatmak İçin Çok Geç mi?

Bu, en istekli vlogların sorduğu yaygın bir sorudur. Her gün çok sayıda profesyonel vlogger şaşırtıcı içerik oluştururken, endişe gerçek görünüyor. Ancak iyi haber şu ki, yeni içerik ve YouTube kanalı için hala yer var.

YouTube’un bugün 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Yoğun rekabete rağmen, izleyiciler sürekli olarak benzersiz ve ilgi çekici içerikler arıyor.

4. Bir Vlog Başlatmak için İhtiyacınız Olan Şeyler

vlog ekipmanları

Şimdi bir vlog başlatmak için ihtiyacınız olan şeylerin listesini kontrol etmeye devam edelim.

 1. Kendi YouTube kanalınız (ücretsiz olarak oluşturulabilir)
 2. Kaliteli bir kamera
 3. Bir mikrofon
 4. Düzenleme yazılımı (bazı iyi olanları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz)

1. Adım: YouTube Kanalınızı Oluşturma

Bir vlog oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey bir YouTube kanalı oluşturmaktır. Bunu ücretsiz olarak yapabilirsiniz ve sadece birkaç dakika sürer. Bunun için, Youtube ve tıklayın oturum aç ekranınızın sağ üst köşesindeki düğmesine basın.

Youtube oturumu açma

Şimdi bir hesap oluşturmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi ekleyin. Artık YouTube hesabınızda olacaksınız. Ekranınızın sağ üst köşesindeki hesap seçeneğini tıklayın. Burada birkaç seçenek göreceksiniz, bunlardan biri Kanal oluşturun.

kanal oluştur

Şimdi yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. İşte tıklayın Başlamak seçenek.

vlog nasıl başlatılır

Bir sonraki adımda, kullanmak istediğiniz adı, hesap adınızı veya özel bir ad sorulacak. Bu öğretici için özel bir ad seçeceğiz.

YouTube kanalı özel adı

Artık kanalınıza bir ad ekleyebilirsiniz. Hesabı Google ayarlarıyla oluşturduğunuzu bildiren onay kutusunu da işaretlemeniz gerekir. Bir kez bittiğinde, Oluşturmak buton.

YouTube Kanal adı

Ve bu kadar. Kanalınız oluşturuldu. Artık bir profil resmi yükleyebilir ve kanal açıklaması ekleyebilirsiniz.

YouTube kanal profili

Ekranı daha aşağı kaydırdığınızda, kanalınıza sosyal bağlantılar vb. Ekleme seçeneklerini görürsünüz. Tamamlandığında, Kaydet ve devam Et buton.

Ve bu kadar. Kanalınız artık hazır ve videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz.

Demo Kanalı - YouTube

Bir sonraki adım içeriğinizi filme almak ve düzenlemek. Hazır olduğunda, Video yükle videolarınızı yüklemek için düğmesine basın.

2. Adım: İçeriğinizi Filmleyin ve Düzenleyin

içerik

Bir YouTube videosuna girmeden ve videoyu çekmeden önce, bir komut dosyası kullandığınızdan emin olun. Bu, biçimlendirilmiş bir senaryoya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Fikirlerinizi ve konuşacağınız şeyi karalamak yeterlidir. Bu, çekime başladığınızda çalışmanızı takip etmenize yardımcı olur, bu da size zaman kazandırabilir.

Ayrıca gerçek çekiminize başlamadan önce senaryoyu okumak ve pratik yapmak isteyebilirsiniz..

ışıklar

Bir sonraki adım, çekiminiz için ışık ayarlamaktır. İç mekan çekimi yapıyorsanız, pencereye bakmayı deneyin. Arka planınızda bir pencere olmamasını unutmayın. Bu dengeli bir pozlama elde etmeyi zorlaştıracaktır. Ayrıca, karışık renk sıcaklıklarına dikkat edin. Çoğu ampul, güneşten farklı bir ışık rengi verir. Bu, gölgelerin çok mavi olmasına veya vurguların çok turuncu olmasına vb..

Benzer şekilde, dışarıda çekim yapıyorsanız, doğrudan güneş ışığından kaçının. Bunun yerine gölgeli bir alan bulun.

Ses

Kayıtlarınız için en önemli araçlardan biri kaliteli bir mikrofon. Çok yönlü bir mikrofon kullanmadığınızdan emin olun. Bu tür mikrofonlar herhangi bir yönden gelen sesleri kaydeder. Bu, aynı zamanda arka planda çok fazla gereksiz ses kaydedeceği anlamına gelir ve bu da kayıt kalitenizi düşürür.

İşte kontrol edebileceğiniz bazı iyi mikrofon seçenekleri.

 • Rode VideoMic GO Hafif Fotoğraf Makinesi Üzerinde Mikrofon: Mükemmel kalitede ses kaydeden kompakt ve hafif bir mikrofon. Vlog’unuz için net ve net ses kalitesi istiyorsanız, bu mikrofon sizin için mükemmel bir seçim olabilir.
 • İPhone ve Akıllı Telefonlar için Rode SmartLav + Çok Yönlü Yaka Mikrofonu: Bu, kompakt bir seçenek arayan herkes için mükemmeldir. Rode SmartLav + Çok Yönlü Yaka, telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza takılabilen giyilebilir bir mikrofondur ve sesinizi kaydetmeye hazırdır. Kullanımı bu kadar kolay.

Kamera

Başlamak için gerçekten pahalı ve süslü bir kameranız olması gerekmez. Bunun yerine, aşina olduğunuz temel bir kameraya sadık kalın.

Telefonunuzun kamerasını, bir GoPro’yu veya giriş seviyesi DSLR fotoğraf makinenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşte sizin için bazı iyi seçenekler.

 • Canon PowerShot G7 X Mark III: Canon PowerShot G7 Mark III, kaliteli sesle harika videolar kaydetmeyi kolaylaştıran bir mikrofon soketi ile birlikte gelir.
 • Sony A6400: Sony A6400 vlogger’lar arasında popüler bir kamera. Anında oynatma için 4K HDR (HLG) sunar ve videoları akıllı telefonunuza kolayca aktarma seçeneğiniz de vardır.

Kayıt ve Düzenleme

İşiniz bittiğinde, videolarınızı düzenleme ve sunulabilir hale getirme zamanı. İşleri kolaylaştıran iyi bir yazılım arayın. İşte deneyebileceğiniz bazı video düzenleme araçları.

1. Filmora9

filmora9

Filmora yeni başlayanlar için en iyi video düzenleme araçlarından biridir. Videolarınızı daha ilginç hale getirmek için efektler, filtreler, başlıklar, ses efektleri, müzik vb.Gibi yerleşik özelliklerini kullanabilirsiniz..

2. KineMaster

KineMaster, video düzenleyici

KineMaster ile videolarınızı düzenlemek kolay ve hızlıdır. Birden fazla katmanı düzenlemenizi, el yazısı ve metin açıklamalarını eklemenizi, ses parçaları eklemenizi ve daha fazlasını sağlar.

Büyümeye ve görüntülemeleri artırmaya odaklanmadan önce kanalınızda birkaç video çekmeniz ve yayınlamanız gerekir.

3. Adım: Vlog’unuzu Büyüme İçin Optimize Etme

Artık birkaç video çektiğiniz, düzenlediğiniz ve yayınladığınıza göre, bir sonraki adım, erişimi genişletmeye ve görüşlerinizi artırmaya odaklanmaktır. Tıpkı geleneksel arama motoru optimizasyonu gibi, izlemeniz gereken birkaç YouTube en iyi uygulaması vardır.

YouTube videolarınızda daha fazla tıklama almak için birkaç ipucu.

 1. Alakalı etiketler kullanın.
 2. Videonuz için güçlü bir açıklama yazın. Videonun ne hakkında olduğunu yazarak bunu yapabilirsiniz. Bu, YouTube tarayıcı botlarının içeriğinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
 3. Başlığınızın başında anahtar kelimeler kullanın.
 4. Çekici küçük resimler tasarlayın.
 5. Dikkat çekici başlıklar yazın.

Ayrıca başlıklarınızı burada analiz edebilirsiniz.

Ödeme vlog’unuzu optimize etmek için en iyi SEO uygulamaları, daha fazla ayrıntı için.

Adım 4: Vlog’unuzu Bir Web Sitesine Entegre Edin

Hiç şüphesiz, vlog yapmak sizin için sadece bir hobi değilse, bir web sitesi oluşturmak, videolarınızı web sitesine entegre etmek ve web sitenizi videolardan tanıtmak sizin yararınıza olacaktır.

Merak ediyorsanız, vlog’unuzu bir web sitesine entegre etmeniz için birkaç neden var.

1. İçeriğiniz ve Kitleniz Üzerinde Tam Kontrol:

YouTube politikalarına göre YouTube, bir videoyu veya tüm kanalı yayıncıların izni olmadan kaldırabilir.

Kanalınızın askıya alınmasını veya feshedilmesini sağlamanın en kötü senaryosunda bile, bir web sitesi çalıştırıp 1. günden itibaren vlog’unuzdan tanıtıyorsanız kitlenizi hâlâ yakalayabilirsiniz..

2. Para Kazanma Çabalarınızı En Üst Düzeye Çıkarın

mal satmak

Bir çok vlog, web sitelerinden mal satarak tam zamanlı pasif gelir elde ediyor. Bu şekilde, üçüncü taraf bir pazarda satış yerine, mallarını satmaktan elde ettikleri gelirin% 100’ünü tutabilirler.

3. Portföy Oluşturun

vlogger vaka çalışması

Dude Perfect gibi YouTubers, sponsorlarının web sitelerinde vaka çalışmaları bile yayınlayarak YouTube kanallarına sponsor olmanın sponsorların markasını büyütmeye nasıl yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Bugün mevcut tüm teknolojilerle, bir web sitesi oluşturmak hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken Bluehost gibi bir web hosting şirketine kaydolmak..

Bluehost ile, ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası, tek tıklamayla WordPress yükleyici ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitenizi çalıştırmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyi elde edersiniz.

Daha fazla ayrıntı için, 5 dakikadan daha kısa sürede sıfırdan nasıl web sitesi oluşturabileceğinizi kontrol edin.

Ayrıca tam Bluehost incelememizi okuyun.

Web siteniz hazır olduğunda, videolarınızı kullanarak web sitesine gömmeye başlayabilirsiniz. Smash Ballon eklentisi tarafından YouTube için yayınlar. Bu eklenti ile YouTube videolarınızı web sitenize yerleştirmek çok kolay.

Smash Balloon ile YouTube Videolarını Web Sitenize Gömme

Videonuzu sitenize yerleştirmek için önce videonuzu yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Smash Balloon tarafından YouTube için yayınlar web sitenizde eklenti.

İşiniz bittiğinde kontrol panelinize gidin ve tıklayın YouTube için yayınlar. Burada birkaç sekme göreceksiniz. Adresine git Yapılandır. Burada YouTube kanalınızı WordPress sitenize bağlayabilirsiniz. Bunu tıklayarak yapabilirsiniz YouTube’a giriş yapın ve bir hesap bağlayın buton. Ancak bundan önce API anahtarınızı eklemeyi unutmayın. İşte nasıl yapılacağı API’nızı alın.

şut ballon

Bu sizi YouTube kanalınıza giriş yapabileceğiniz bir ekrana götürür.

Youtube'da oturum açma

YouTube hesabınızı seçebilir ve Smash Balloon’un kanalınıza erişmesine izin verebilirsiniz. Ve bu kadar.

Hesabınız otomatik olarak WordPress sitenize bağlanır. Üzerinde Yapılandır sekmesinde, diğer öğelerinizi Besleme Türü, eklentinin yeni yayınları kontrol edeceği belirli bir zaman ekleyin.

Gereksinimlerinize göre bu ayarlar üzerinde çalışabilirsiniz. Bundan sonra, Kayıt etmek buton. Hemen altında, şu adresten bir seçeneğiniz olacak: Feed’inizi görüntüleyin. Bunun altında bir kısa kodunuz olacak.

Bu kısa kodu kopyalamanız ve YouTube videolarınızı görüntülemek istediğiniz yayına veya sayfaya eklemeniz yeterlidir.

YouTube özet akışı kısa kodu

Şimdi bir sonraki sekmeye gidin. Özelleştirmek sekmesi. Burada feed’inizin yüksekliği ve genişliği üzerinde çalışabilir, arka plan rengi ekleyebilir vb. Görüntüleyebilirsiniz..

YouTube için özet akışları özelleştirme

Ayrıca hangi bilgilerin gizleneceğini veya görüntüleneceğini, düğmelerin ekleneceğini ve özelleştirileceğini ve daha fazlasını seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre değişiklikleri yapın ve Kayıt etmek buton.

Sonra geliyor Görüntüle sekmesi. Burada YouTube kanalınızı görüntülemek için kullanabileceğiniz kısa kodunuz olacak.

Bunu kopyalayıp kanal videolarınızı görüntülemek istediğiniz gönderi veya sayfaya yapıştırın ve değişikliklerinizi kaydedin. YouTube videolarınız hemen gösterilmeye başlanacak.

Smash Balloon sonucu

İşte bu kadar. Bu kılavuzun bir vlog oluşturmaya başlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, görüşlerinizi artırmak için en iyi WordPress YouTube video galerisi eklentileri hakkında bilgi edinmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map