5 Dakikada E-posta Bülteni Nasıl Oluşturulur (Adım Adım)


Nasıl bülten oluşturacağınızı merak ediyor musunuz? Bir blogcu olun ve okuyucularınıza düzenli güncellemeler vermek isteyin veya daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaya çalışan bir işletme olun, e-posta bülteni oluşturmak mesajınızı iletmenin harika bir yoludur. Bülten göndermek, mesajınızı doğrudan görmek istediğiniz kişilerin gelen kutusuna almanıza olanak tanır. Ancak daha önce hiç e-posta bülteni oluşturmadıysanız, korkutucu olabilir. Ama endişelenme.

Bu makalede, 10 kolay adımda nasıl e-posta bülteni oluşturacağınızı göstereceğiz.

Başlayalım.

1. Bülteniniz İçin Bir Plan Oluşturun ve Hedef Belirleyin

Bülten oluşturmaya başlamadan önce, bir plan oluşturmanız ve hedefler belirlemeniz gerekir. Plan olmadan, bülteniniz düzensizleşecektir. Ayrıca, arkasında herhangi bir gerekçe veya hedef olmadan bir bülten göndermemelisiniz. Bir e-posta bülteni aşağıdakiler gibi işletmeniz veya blogunuz için bir amaca hizmet etmelidir:

 • Web sitenize daha fazla trafik çekin
 • Katılımı ve paylaşımları artırın
 • Ürün veya hizmetlerinizi tanıtın
 • Sadık bir takip oluşturun
 • Satış oluşturun

Bülteninizin hedefinin ne olacağına karar verin ve bülteninizi bu hedef göz önünde bulundurarak hazırlayın. Bülteniniz için bir hedefiniz olması onu daha etkili hale getirecektir.

Bülteninizin amacına karar verdikten sonra bir plan yapın. Bir bülten planı aşağıdakilerden oluşur:

 • Hangi içeriği göndereceksin
 • Bültenlerinizi ne zaman ve ne sıklıkta göndereceksiniz?
 • Haber bültenlerinizi kime göndereceksiniz

Gönderdiğiniz içeriğin planlanması, yönetmenizi kolaylaştırır. Yerinde söylenecek bir şey bulmak yerine, yarattığınız plana başvurabilirsiniz..

2. Bir E-posta Pazarlama Hizmeti Seçin

Ardından, bir e-posta pazarlama hizmeti seçmeniz gerekir. Neden yalnızca Gmail veya Outlook’u kullanamayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Sadece birkaç aile üyesine ve arkadaşınıza bir bülten gönderiyorsanız, Gmail iyidir. Ancak bülteninizi potansiyel müşterilere ve e-posta abonelerine toplu olarak göndermek istiyorsanız, daha iyi bir çözüme ihtiyacınız vardır. Spam gibi görünmeyen profesyonel görünümlü bir e-posta göndermek için bir e-posta pazarlama hizmetine gitmeniz gerekir.

İyi bir e-posta pazarlama hizmeti, haber bülteninize anında profesyonel bir görünüm vermek için önceden tasarlanmış e-posta şablonları sunacak, kişi listenizi kolayca içe aktarmanıza, kişiselleştirme ve otomasyon özellikleri sunmanıza ve bülteninizin başarıyla teslim edilme ve okunma şansını artırmanıza izin verecektir..

Neyse ki, piyasada bir dizi uygun fiyatlı, kullanımı kolay e-posta pazarlama hizmetleri vardır. En iyi e-posta pazarlama hizmetleri için birkaç seçenekten bahsedelim.

Sürekli İletişim
sabit kontak-posta-bülten hizmeti

Sürekli İletişim, küçük işletmeler için en popüler e-posta pazarlama hizmetidir. 100’den fazla güzel tasarlanmış şablon sunarlar ve kullanıcı dostu sürükle ve bırak düzenleyicileri ile bunları markanıza ve ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde kolayca özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, tüm şablonları mobil uyumludur, bu nedenle herhangi bir cihazda harika görünürler.

Sürekli İletişim ayrıca, yeni aboneler için otomatik karşılama e-postaları, bir kullanıcının tıkladığı yere dayalı e-posta serilerini tetikleme, gelişmiş kişiselleştirme için kişileri bölümleme, e-postaları açılmayanlara otomatik olarak yeniden gönderme ve daha fazlası gibi bir dizi e-posta pazarlama otomasyonu özelliği sunar..

Sürekli İletişim ile canlı sohbet, e-posta, tartışma forumları ve kaynak kütüphanesini içeren mükemmel müşteri destekleriyle her zaman ihtiyacınız olan yardımı alacağınızdan emin olabilirsiniz..

Constant Contact ayrıca diğer tüm e-posta pazarlama hizmetlerinden daha fazla 60 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar. Ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra, ücretli planları 500 aboneye kadar ayda 20 ABD dolarından başlar.

Constant Contact ile bugün başlayın.

SendinBlue
sendinblue-best-posta-otomasyon-araçları

SendinBlue, sadelik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir başka şaşırtıcı e-posta pazarlama hizmetinde. Herhangi bir teknik deneyim olmadan, kolayca profesyonel bir e-posta bülteni oluşturabilirsiniz. SendinBlue ücretsiz duyarlı bir şablon galerisi ve şablonunuzu tamamen özelleştirmek için kullanımı kolay bir sürükle ve bırak editörü sunar.

Ayrıca, hoş geldiniz e-postaları, terk edilmiş alışveriş sepeti hatırlatıcıları ve daha fazlası gibi kutudan çıkar çıkmaz 8 otomasyon iş akışı sunarlar. Diğer özellikler arasında e-posta kişiselleştirme, açılış sayfası oluşturucu, gönderme zamanı optimizasyonu ve çok daha fazlası bulunur.

SendinBlue ile fiyatları, diğer e-posta pazarlama hizmetleri gibi e-posta listenizin boyutuna değil, gönderdiğiniz e-posta sayısına bağlıdır. Ücretsiz planları ile günde 300 e-posta gönderebilirsiniz. Ücretli planları aylık 40.000 e-posta için aylık 25 ABD dolarından başlar..

SendinBlue ile bugün başlayın.

3. Markalı Haber Bülteni Oluşturun

İhtiyaçlarınız için en iyi e-posta pazarlama hizmetini seçtikten sonra, bülteninizi oluşturmaya başlamanın zamanı geldi.

İlk adım bir bülten şablonu seçmektir. Constant Contact ve SendinBlue gibi çoğu e-posta pazarlama hizmeti, çok sayıda harika görünümlü e-posta şablonu sağlayacaktır. Aşağıdaki resimde ilk 2 gibi bültenler için özel olarak tasarlanmış bir şablon seçin.

Bülten-template-galeri

İhtiyaçlarınız için özel olarak tasarlanmış ve markanıza uyan bir şablon seçmek, bülteninizi oluşturmak için yapmanız gereken iş miktarını ortadan kaldırır.

Renk düzeninize veya işletme türünüze uygun bir şablon bulamazsanız endişelenmeyin. Sürükle ve bırak düzenleyicisini kullanarak, şablonu tamamen özelleştirilmiş yapmak için renkleri değiştirebilir, kendi resimlerinizi ekleyebilir, logonuzu yükleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

edit-bülten-şablon

Haber bülteninizi, okuyucularınızın e-postanın sizden geldiğini kolayca tanıyabilmesi için özelleştirmeniz önemlidir.

Çok fazla resim veya gösterişli bir şey ekleyerek aşırıya kaçmayın. Bülteninizin okunması kolay olmalı ve tasarım içerikten uzaklaşmamalıdır.

4. Bülten Karoseri İçeriği Ekleyin

Haber bülteni şablonunuzu istediğiniz şekilde görüntüledikten sonra, gövde içeriğini ekleme zamanı gelmiştir. Gövde içeriği bültende yazacağınız içeriktir. Çoğu e-posta bülten şablonu önceden yazılmış gövde içeriğiyle birlikte gelir. Önceden yazılmış içeriği silin ve kendi içeriğinizle değiştirin.

nasıl yapılır-create-a-bülten-vücudu

Büyük paragraflar yazmayın, çoğu kullanıcı bunu okumak istemez. Bunun yerine, taranabilir bir şekilde yazın – biraz boşluk bırakarak küçük paragraflar. Çoğu e-posta bülteni şablonu zaten en iyi okunabilirlik için tasarlanmıştır, bu nedenle şablonunuzun biçimlendirmesine sadık kalın.

Bir harekete geçirici mesaj da eklemeyi unutmayın. Bülteninizi okuduktan sonra okuyucularınıza bir sonraki adımda ne yapacaklarını bildirmeniz önemlidir. Bir bağlantıyı tıklamalarını ister misiniz? Web sitenizi mi ziyaret ediyorsunuz? En yeni blog yayınınızı paylaşıyor musunuz? Sizden isteyin, okuyucularınızın istediğiniz işlemi yapması daha olasıdır..

5. Konu Satırınızı ve Gönderenin Adını Seçin

Ardından, konu satırınızı seçmeniz gerekir. Konu satırı bülteninizin çok önemli bir parçasıdır. Sonuçta, kullanıcıların gelen kutularında ilk görecekleri şey bu. Konu satırınız, e-postanızı tıklayıp okumak istemelerini sağlayacak kadar ilginç olmalıdır. Aslında, istatistiklere göre, e-posta alıcılarının% 35’i yalnızca konu satırına göre e-postalar açıyor.

Bülteniniz için göz alıcı bir konu satırı bulmak için, takip etmeniz gereken bazı en iyi uygulamalar şunlardır:

 • Ekranda kesilmemesi için konu satırlarınızı 50 karakterin altında tutun.
 • E-posta konu satırınız okuyuculara bülteninizde neler olduğu hakkında bir fikir vermelidir.
 • E-posta konu satırınızı TÜM CAPS’a yazmayın ve ünlem noktalarını fazla kullanmayın!!!
 • E-posta konu satırınızla bir aciliyet veya merak duygusu oluşturun.
 • Okuyucuları özel hissettirin, örneğin “Sizin için özel bir hediye”.
 • Kişiselleştirme ekleyin. E-posta konu satırına alıcıların adının eklenmesi açık ücretleri artırır.

Yazdığınız her bülten için 10 e-posta konu satırı fikri bulmayı deneyin, böylece okuyucuları tıklayacak kadar merak uyandıracak en cazip olanı bulabilirsiniz.

Ayrıca gönderenin adını da seçmeniz gerekiyor. Alıcılar gönderen adının [email protected] gibi bir şey olduğunu görürse, haber bülteninizi tıklamak için çok korkutucu veya ilgisiz olacaklardır. Bunun yerine, kişisel adınızı ve “Bob at Boats Inc.” gibi işletme adınızı kullanmak en iyisidir. Veya benzeri. Alıcınızın e-postanın kimden geldiğini tanımasını ve açmakta rahat olmasını istiyorsunuz.

6. E-posta Bülteninize Kişiselleştirme Ekleme

Daha önce kısaca belirttiğimiz gibi, bülteninize kişiselleştirme eklemek önemlidir. Kişiselleştirilmiş e-posta mesajları tıklama oranlarını ortalama% 14 ve dönüşümleri% 10 artırır.

Bültenlerinizi alıcılarınıza göre kişiselleştirmenin birkaç yolu vardır. Birincisi, bunları e-posta konu satırında veya e-posta içinde adlarıyla ele almaktır. Konumları gibi başka kişiselleştirme simgeleri de ekleyebilirsiniz. Çoğu e-posta pazarlama hizmeti yerleşik kişiselleştirme belirteçleri sağlar. Örneğin, aşağıdaki şablon örneğinde, alıcıların adı otomatik olarak e-postaya eklenir.

E-posta-bülten-kişiselleştirme

Belirli abonelere belirli mesajlar göndermek için e-posta listenizi segmentlere ayırabilirsiniz. E-posta segmentasyonu, kişileri farklı kriterlere göre tanımlamanıza ve gruplandırmanıza olanak tanır, böylece onlara daha alakalı bültenler gönderebilirsiniz.

Örneğin, listenizi konuma göre segmentlere ayırabilirsiniz. Dolayısıyla, bülteniniz yerel bir etkinliği duyuruyorsa, e-postayı yalnızca bölgedeki abonelerinize gönderebilirsiniz.

Listenizi cinsiyet, meslek, ilgi alanları, yeni aboneler, satın alma geçmişi ve çok daha fazlasına göre segmentlere ayırabilirsiniz.

Bülteniniz özellikle alıcı için yapılmış gibi göründüğünde, e-postanızı açma, bülteninizi okuma ve işlem yapma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

7. Yasal Olarak Uyumlu Olduğunuzdan Emin Olun

Bülten oluşturmanın bir diğer önemli adımı, yasal olarak uyumlu olduğunuzdan emin olmaktır. E-posta pazarlaması için yürürlükte olan yasalar olduğunu biliyor muydunuz? Endişelenmeniz gereken 2 ana yasa var, her birini inceleyeceğiz:

CAN-SPAM:

CAN-SPAM Yasası 2003 yılında yasa ile imzalanmıştır ve alıcılara e-posta göndermeyi bırakma hakkı verir. CAN-SPAM Yasası’na uymak için, e-posta bülteninizde e-posta adresinizi ve işletmenizin adresini içeren bir altbilgiye sahip olmanız gerekir. Ayrıca, alıcılara e-posta listenizden çıkmanız için kolay bir yol sağlamanız gerekir. Çoğu e-posta pazarlama hizmetinde yerleşik olarak bulunur, bilgilerinizi girmeniz yeterlidir..

GDPR:

GDPR, 2018 yılında Avrupa’da kabul edilen benzer bir yasadır. Bu yasa, e-posta pazarlamacılarının yalnızca onları almayı seçen kişilere bülten göndermelerini gerektirir. Bu, web sitenizde e-posta toplarken, kullanıcılar için “katıl” kutusunu otomatik olarak işaretleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Kullanıcılar bu kutuyu kendileri manuel olarak işaretlemelidir.

Bu yasalara uyuyorsanız, gitmekte fayda var.

8. E-posta Bülteninizi Gönderin

Şimdi haber bülteninizi gönderme zamanı. E-postanızı göndermeden önce, CAN-SPAM ve GDPR ile uyumlu olduğunuzdan emin olun, her şeyin doğru göründüğünden emin olmak için şablonunuzu kontrol edin ve yazım veya dilbilgisi hataları için bülteninize bakın.

Her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra, gönder tuşuna basın!

9. Bülten Başarınızı Takip Edin

İlk bülteninizi gönderdikten sonra, arkanıza yaslanıp en iyisini ummayın. Bunun yerine, e-posta pazarlama hizmetinizin sağladığı analiz raporlarıyla başarınızı takip edin.

E-posta bülteni analizinizde aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi önemli metriği izleyebileceksiniz:

 • Açık Fiyatlar – Bülteninizi açan alıcıların sayısı.
 • Tıklama Oranları – Haber bülteninizde hangi bağlantıların en fazla tıklama aldığını görün.
 • Abonelikten Çıkma Oranları – E-posta bültenlerinizden kimler aboneliği iptal ediyor?.

E-posta-bülten-analitik

Birçok e-posta pazarlama hizmeti, konu satırlarınızda A / B testi yapmanızı sağlar. A / B testi, 2 konu satırı içeren bir e-posta oluşturmanıza ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmenize olanak tanır.

Bu verilerin analizi, haber bültenlerinizde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını belirlemenize yardımcı olur, böylece bir dahaki sefere bülteninizin başarısını artırabilirsiniz.

10. E-posta Listenizi Büyütün

Başarılı bir bülten oluşturduktan sonra mesajınızı daha da fazla okuyucuya yaymak isteyebilirsiniz. E-posta listenizi büyütmeye başlayın.

Gibi bir araç kullanarak e-posta listenizi kolayca büyütebilirsiniz OptinMonster.

OptinMonster piyasadaki en iyi olası satış yaratma eklentisidir. Bu araçla, web siteniz için harika görünümlü e-posta optin kampanyaları oluşturabilirsiniz. Çok çeşitli hazır şablonlar sağlarlar ve sürükle ve bırak oluşturucuları, bir kod satırına dokunmadan dakikalar içinde özelleştirilmiş bir açılır pencere oluşturmanıza olanak tanır.

Bu en iyi WordPress açılır pencere eklentilerine göz atın.

optinmonster-posta-bülten-optin

OptinMonster’ın öne çıkan özelliklerinden biri, çıkış amacı teknolojisidir. Çıkış amacı teknolojisi, bir kullanıcının web sitenizden ne zaman ayrılmak üzere olduğunu izleyebilir ve tam olarak doğru zamanda abone olmaya teşvik etmek için hedefli bir mesaj görüntüleyebilir. OptinMonster gibi bir araçla, e-posta listenizi patlatabileceksiniz.

Bonus: E-posta listenizi nasıl büyüteceğiniz konusunda hızlı ipuçları, FAST!

Daha fazla ayrıntı için OptinMonster incelememize göz atın..

Nasıl haber bülteni oluşturulacağına dair bu makaleyi beğeneceğinizi umuyoruz. Bu ipuçlarıyla, ilk e-posta bülteniniz başarılı olacaktır. Bu makaleyi beğendiyseniz, Daha Fazla E-posta Abonesi Edinme İpuçları ve en iyi CRM yazılımı hakkındaki diğer yayınımıza göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map