Alan Adı Nedir ve Nasıl Çalışır? (Açıklaması)

alan adı nedir


Hala alan adının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Bir web sitesi oluşturmak özellikle yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Genellikle, yeni başlayanlar bir alan adı, web sitesi barındırma ve web sitenizin kendisi arasındaki farkı bilmekte sorun yaşarlar. Pek çok farklı parça ile, hangi parçanın ne yaptığını ve ne anlama geldiğini anlamak zor olabilir.

Ancak endişelenmeyin, sizin için ayırmak için buradayız. Bu yazıda, alan adının ne olduğunu ve nasıl anlaşılacağını anlamak için nasıl çalıştığını açıklayacağız. Başlayalım.

Alan Adı Nedir??

Peki, alan adı nedir? Bunu koymanın en basit yolu: Web siteniz bir evse, bir alan adı adresinizdir. Alan adı, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için tarayıcı URL çubuğuna yazdığı adrestir.

Ne-is-a-alan-adı

Alan adlarına bazı örnekler:

 • IsItWP.com
 • Google.com
 • Facebook.com
 • Wikipedia.org
 • Yahoo.com
 • Whitehouse.gov

Etki alanı adının ne olduğu hakkında daha teknik bir açıklama için: Internet, bir kablo ağı aracılığıyla bağlanan devasa bir bilgisayar ağıdır. Her bilgisayara, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan benzersiz bir IP adresi atanır. IP adresi, her bir bilgisayarı tanımlamak için kullanılan bir sayı dizisidir. Tipik bir IP adresi şuna benzer:

192.168.1.1

Bir IP adresini hatırlamak zordur, bu nedenle etki alanı adları bu sorunu çözmek için icat edildi. Kullanıcıların hatırlaması zor rasgele sayılar dizisi yazmak yerine, bir web sitesini ziyaret etmek için yalnızca PizzaDelivery.com gibi bir etki alanı adı yazmaları gerekir.

Artık bir alan adının ne olduğunu bildiğinize göre, alan adlarının nasıl çalıştığı hakkında konuşalım.

Bir kullanıcı bir internet tarayıcısının URL çubuğuna bir alan adı yazdığında, global bir sunucu ağı olan Alan Adı Sistemine (DNS) bir istek gönderir. Bu sunucular isteğinizi aldığında, alan adıyla ilişkili ad sunucularını arar ve isteği bu ad sunucularına iletir.

Web sitesi barındırma şirketiniz ad sunucularınızı yönetir. Dolayısıyla, web siteniz Bluehost’ta barındırılıyorsa, Bluehost isteği web sitesi dosyalarınızın depolandığı bilgisayara yönlendirir. Bu bilgisayara web sunucusu denir. Web sunucusu daha sonra istenen web sitesini toplar ve kullanıcının görüntüleyebilmesi için tarayıcıya geri gönderir.

Alan Adının Farklı Bölümleri

Bir alan adının 3 farklı bölümü vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Alt alan adı

Alan adının ilk kısmı (soldan sağa) noktadan önce gelen www kısmıdır.

Misal: www.IsItWP.com

Bu, makine adı veya alt etki alanı adı verilen her etki alanı adı için standart bir bölümdür. Ancak bu isteğe bağlıdır, çünkü o etki alanını ziyaret etmek için tarayıcıda bir etki alanı adından önce www girmeniz gerekmez. Alan adınız sadece IsItWP.com olabilir.

2. İkinci Seviye Alan Adı
İkinci bölüm, noktalar arasında en çok aşina olduğunuz bölüm olan ikinci düzey alan adıdır..

Örnek: www.IsItWP.com

Bu, kaydolduğunuz alan adınızın kendisidir ve en özelleştirilebilir bölümdür.

3. Üst Düzey Alan Adı
Alan adının en sonunda, noktadan sonra alan adı uzantısı olarak da bilinen en üst düzey alan adıdır.

Örnek: www.IsItWP.com

Alan adı uzantısı .com, .biz, .net, .org, .gov ve diğer birçok varyasyon olabilir. Ancak .com en popüler ve iyi bilinen.

Neden Bir Alan Adına İhtiyacınız Var??

Hala neden bir alan adına ihtiyacınız olduğunu merak ediyor musunuz? Kendi web sitenizi oluşturmak istiyorsanız, başkalarının web sitenizi bilgisayarlarından ziyaret edebilmesi için bir alan adına ihtiyacınız olacaktır.

İnsanlar farklı nedenlerle web sitelerine başlamak istiyorlar, bu yüzden milyonlarca kayıt alan adı var. Günümüzde insanların kişisel web sitelerine sahip olmaları, kişisel veya tanıtım amaçlı olarak daha yaygın hale gelmektedir, bu nedenle birçok kişi adlarını alan adı olarak kaydettirmektedir. Örneğin, adınız Catherine Smith ise, CatherineSmith.com alan adını kaydetmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, bir kişi adınızı çevrimiçi olarak aradığında kolayca bulunabilirsiniz.

Bloglamanın popülerliği, daha fazla kişinin bir hobi için alan adı kaydetmesine veya para kazanmasına neden oldu.

Ayrıca, bir iş kurmak istiyorsanız, kendi benzersiz alan adına sahip bir web sitesine ihtiyacınız vardır. Bugün işletmeniz için bir web sitesine sahip olmak, geçmişte bir telefon numarası veya FAKS numarası olması kadar gereklidir. Müşterilerinizin sizinle çevrimiçi olarak iletişim kurabilmeleri ve ürün ve hizmetlerine kendi evlerinin rahatlığında göz atabilmeleri için bir web sitesine ihtiyacınız var. Web sitenizin, genellikle işletme adınızla eşleşen unutulmaz bir alan adına ihtiyacı vardır, böylece kullanıcılar sizi kolayca çevrimiçi bulabilir. Ayrıca, adınızın rakipleriniz tarafından alınmasını önlemek için işletmeniz için bir alan adı kaydetmek istersiniz..

Alan Adı ve URL Arasındaki Fark Nedir??

Fark-arası-etki-name-url

Neredeyse aynı görünseler de, bir alan adı ve URL 2 farklı şeydir. Alan adı, IsItWP.com gibi web sitesinin gerçek adıdır; URL ise, bir web sitesinin, sizi https://www.isitwp.com/blog/ gibi belirli bir sayfaya yönlendiren tüm yoludur. Temel olarak, URL belirli bir sayfayı bulmak için kullanılan tam internet adresidir ve alan adını içerir.

URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici), tarayıcınıza tam olarak bir URL’nin http veya https kısmı olan belirli bir protokolü kullanarak nereye gideceğini bildirir. Ardından URL’nin son kısmı, blog sayfası gibi tarayıcınızın bir web sitesinin hangi sayfasına gideceğini yönlendirir.

Alan Adı ve Web Sitesi Barındırma Arasındaki Fark Nedir??

Bir alan adı kaydettirmeniz, otomatik olarak bir web sitesi alacağınız anlamına gelmez. Alan adı, web sitenizin adresidir ve web sitesi barındırma, web sitenizin yaşadığı yerdir. Web siteniz için bir eviniz yoksa, adresiniz hiçbir yere götürmez. Yani, çalışan bir web sitesi oluşturmak için bir alan adına ve web barındırma ihtiyacınız var.

Web sitenizin yaşadığı ev, web sitesi dosyalarınızın saklandığı gerçek bilgisayardır. Bu sunucular web sitesi barındırma şirketleri tarafından bir hizmet olarak sunulmaktadır. Web sitesi barındırma satın aldığınızda, web sitenizi saklamak için bu sunuculara erişebilirsiniz. Bir web barındırıcısında bir web sitesi oluşturup bir alan adı kaydettikten sonra, siteniz web’deki kişiler tarafından görülebilir.

Birçok web sitesi barındırma şirketi, örneğin Bluehost gibi bir alan adı da kaydetmenize ve satın almanıza izin verir, böylece alan adınızı ve tüm web sitenizi aynı hesaptan kolayca yönetebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bir açıklama için bir alan adı ile web barındırma arasındaki fark hakkındaki diğer yayınımıza göz atın.

İyi Bir Alan Adı Nasıl Seçilir

Web siteniz için doğru alan adını seçmek önemlidir. Aceleyle vermeniz gereken bir karar değil, gerçekten düşünmeniz ve benzersiz, akılda kalıcı ve web siteniz için çalışan bir alan adı bulmanız gerekiyor.

Aşağıdakileri içeren bir alan adı seçerken hatırlamanız gereken birkaç ipucu vardır:

 • Kısa tut – Alan adınızı çok uzun yapmayın, insanların hatırlaması daha zor ve hecelenmesi daha zor olacaktır. Yazım hataları web sitenizin trafik kaybına neden olabilir.
 • .Com ile sopa – Alan adı uzantısı .com en popüler ve en güvenilir olanıdır..
 • Anahtar Kelimeleri Kullan – Anahtar kelimeler, arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve kullanıcıların sizi İnternet’te bulmasını kolaylaştırır. Dolayısıyla, bir fotoğraf web sitesiyseniz alan adınızdaki “fotoğraf” anahtar kelimesini kullanın.
 • Sayılardan ve Tirelerden Kaçının – Sayılar, alan adınızın “5” yerine “beş” gibi yanlış yazılmasına neden olabilir. Kısa çizgiler, genellikle ilişkilendirilmek istemediğiniz spam siteleri tarafından kullanılır.

Web siteniz için nasıl bir alan adı seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir konusundaki yazımıza göz atın.

Alan Adı Nasıl Alınır

Kendi alan adınızı almak zor değildir. Birçok farklı şirketten bir alan adı kaydedebilir ve satın alabilirsiniz. Genellikle bir alan adı GoDaddy.com ve Namecheap.com gibi popüler şirketlerden yaklaşık 14,99 $ / yıl civarındadır..

Ancak bir alan adı satın almanız, bir web sitesi aldığınız anlamına gelmez, bunun için web sitesi barındırma ihtiyacınız vardır. Bu yüzden Bluehost’tan bir alan adı almanızı öneririz.

Bluehost kayıt-alan-adı-free

Bluehost ile, bir etki alanı adı kaydedebilir ve web sitesinin tümünü aynı hesapta barındırarak yönetilmesini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca Bluehost, IsItWP okuyucularına harika bir fırsat sunuyor. ÜCRETSİZ alan adı, SSL sertifikası ve hostingde% 60 indirim alabilirsiniz. Web sitenizi yalnızca 2,75 $ / ay karşılığında oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost incelememize göz atın.

İlişkili: En iyi ücretsiz web sitesi adı üreteci aracı (Kesinlikle ücretsiz)

Bu gönderinin bir alan adının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz, böylece kendi web sitenizi oluşturmaya başladığınızda daha güvende hissedersiniz. Bu makaleyi beğendiyseniz ve web sitesi oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Blog nedir? Hakkındaki yazımıza göz atın. Blog ve Web Sitesi & Nasıl Çalışırlar? Ve ayrıca en iyi alan adı kayıt şirketlerinin listesini edinin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map