Alan Adı Ücreti Nedir? (Uzman Cevabı)

alan adı maliyeti


Bir alan adı kaydettirmek istiyor ancak maliyetinin ne olduğundan emin değilim?

Alan adı, web sitenizin İnternet üzerindeki Google.com, IsItWP.com gibi adresidir. Daha önce bir alan adı kaydetmeyi denediyseniz, fiyatlandırmasındaki geniş çeşitliliği fark etmiş olmalısınız.

Alan adları maliyeti neden değişir? Bir .com alan adının maliyeti nedir? En iyi alan adı uzantısı nedir?

Bu sorulara biraz ışık tutmak için farklı alan adlarına ve fiyatlarına daha ayrıntılı bir göz atalım.

Alan Adı Türleri

.Com, .org, .net, .tv, .info, .io vb. Gibi birkaç farklı alan adı uzantısı türü vardır. Bunlar arasında en popüler olanı .com uzantısıdır. Hangi uzantıyı seçtiğinize bağlı olarak, alan adınız aşağıdaki kategorilerden birine girer.

 1. Üst Düzey Alan Adı (TLD): Üst düzey alan adları, DNS veya alan adı yapısı. Yüzlerce TLD var, ancak en popüler olanlar .com, .org ve .net.
 2. Ülke Kodu Üst Düzey Alan Adı (ccTLD): Bunlar, ülke kodu uzantısıyla biten ülkeye özgü alan adlarıdır. Örneğin, Hindistan için .in, İngiltere için .uk, vb..
 3. Sponsorlu Üst Düzey Alan Adı (sTLD): sTLD’ler, alan adının sunacağı belirli bir topluluğu temsil eden, arkasında sponsor olan özel alan adı uzantılarıdır. Bu alan adlarına örnek olarak devlet kurumları için .gov, eğitim kurumları için .edu vb. Gösterilebilir..

Alan Adlarını Satın Almak İçin En İyi Yer

Bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla bir alan adı satın alabilirsiniz. Alan adı kayıt şirketi, çevrimiçi sunumunuz için bir işletme adı kaydetmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Dünyada farklı fiyatlara ve özelliklere sahip yüzlerce alan adı sağlayıcısı var.

En iyi alan adı kayıt şirketlerinden bazılarına göz atın:

 • Domain.com
 • GoDaddy.com
 • NameCheap.com

Daha fazla ayrıntı için popüler alan adı kayıt şirketlerinin tam listesine göz atın.

Alan Adı Maliyetini Etkileyen Faktörler

İdeal olarak, bir alan adı yılda 9 ila 14,99 ABD doları arasında herhangi bir yere mal olabilir.

Ancak, premium bir alan adı kaydetmek istiyorsanız, bu size daha da pahalıya mal olabilir. Premium alanlar kısa, bölünebilir ve hatırlanması kolay olan önceden kaydedilmiş alan adlarıdır. Alan adı yatırımcıları bu alan adlarını düşük bir fiyatla satın alırlar, ancak onları ödediklerinden çok daha yüksek bir fiyata yeniden satarlar.

Fiyatlar ayrıca aşağıdakiler gibi diğer önemli faktörlere bağlı olarak değişecektir:

 • Alan adı uzantısı: Alan adı uzantınıza bağlı olarak alan adı fiyatınız büyük ölçüde değişebilir.
 • Seçtiğiniz alan adı kayıt şirketi: Farklı alan adı kayıt şirketleri farklı alan adı fiyatlandırması sunar. Örneğin, bir .org alan adının başlangıç ​​fiyatı Bluehost’tan satın alırsanız 8,99 $ / yıl, GoDaddy’den satın alırsanız 9,99 $ ‘dır..
 • Kullanılabilirlik: Alan adınız varsa, daha düşük bir fiyata alabilirsiniz. Ama eğer değilse, sahibiyle pazarlık yapmalısınız..

Alan adı maliyetini etkileyen birkaç farklı faktör olsa da, genel olarak, 8,99 – 14,99 ABD doları arasında herhangi bir ödeme yaparak üst düzey bir alan satın alabilirsiniz..

Alan Adları için Gizli Maliyet

Alan adı kayıt şirketlerinin sunduğu düşük alan adı kayıt fiyatına aldanmayın çünkü sonuçta daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Alan adlarının gizli maliyetlerinden bazılarına göz atalım.

1. Yıllık Yenilemeler

Bir alan adı satın aldıktan sonra, yıllık olarak yenilemeniz gerekir. Çoğu kayıt şirketi yalnızca bir alan adı kaydettirdiğiniz ilk yıl için indirim sunar. Alan adlarınızı incelerken çok daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekir.

2. Alan Adı Gizliliği

Birçok alan adı kayıt kuruluşu ve barındırma sağlayıcısı, iletişim bilgilerinizi korumak için Alan adı gizliliği adlı bir eklenti satmaktadır. Alan adı gizliliği eklentisini satın almak zorunlu olmasa da, iletişim bilgilerinizi korur ve aldığınız spam e-posta sayısını azaltır.

3. İşletme E-postaları

Alan adı kayıt kuruluşları ayrıca İşletme e-postaları adı verilen bir eklenti de satar. Çoğu barındırma şirketi, barındırma planıyla en az bir ücretsiz iş e-posta adresi sunduğundan bu eklentiyi atlayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için en iyi e-posta barındırma sağlayıcılarına göz atın.

Süresi Dolmuş Alan Adının Maliyeti

Süresi dolan alan adları, daha önce birisine ait olan ancak kayıt sahibi tarafından yenilenmediği için süresi dolan alan adlarıdır.

Bir alan adının kaydının süresi dolduğunda, kayıt defterine geri döner. Ancak bir alan adının süresi dolmadan önce, kayıt şirketleri alan adını bir açık artırma yoluyla satarlardı, böylece ilgilenen alıcılar teklif verebilir ve ona sahip olabilir.

GoDaddy Müzayedesi, süresi dolmuş alan adlarını satın almak için en iyi yerdir.

Süresi dolmuş bir alan adının maliyeti tekliflerine göre değişir.

Alan Adı Maliyetinden Nasıl Feragat Edilir? (% 100 Ücretsiz Alan Adları!)

Bu gerçek! Alan adı kayıt ücretinden tamamen feragat edebilirsiniz. Nasıl olduğunu bilmek istiyorum?

Bazı barındırma şirketleri web sitenizi onlarla barındırıyorsanız ücretsiz alan adları sunar. Ek ücret yok!

Bir alan adı kaydettirdiğinizde, alan adınızı barındırmak için bir barındırma şirketi de seçmeniz gerekir. Öyleyse neden barındırma planı ile ücretsiz bir alan sunan bir alan tercih etmiyorsunuz?

Ücretsiz Alan Adları Sunan Popüler Hosting Şirketleri

1. Bluehost

Bluehost e-postası

Bluehost, ücretsiz bir alan adı sunan popüler bir barındırma hizmetidir. Bu seçenek tüm ucuz barındırma planları ile kullanılabilir.

Barındırma planınızı seçtikten sonra, sizi yeni bir alan arayabileceğiniz veya kendi mevcut alan adınızı kullanabileceğiniz yeni bir ekrana götürür..

Bluehost alan adları, ücretsiz alan adı

Bluehost incelememize göz atın.

2. HostGator

hostgator incelemesi, ücretsiz hostgator alan adı

HostGator, yıllık planlarını seçerseniz ücretsiz alan adı sunan başka bir web barındırma hizmeti sağlayıcısıdır. Bluehost gibi, barındırma planınızı seçtikten sonra yeni bir ad arayabilir veya kendi alan adınızı kullanabilirsiniz.

Yeni bir alan adı aramak istiyorsanız, Yeni Alan Adı Kaydı sekmesi. Kendi alan adınızı kullanmak için Bu Alan Adına zaten sahibimverilen alana alan adınızı girdikten sonra sekme.

HostGator incelemesine göz atın.

3. Yeşiller

GreenGeeks Yeşil Hosting

GreenGeeks, hosting planları ile ücretsiz alan adı sunan başka bir hosting firmasıdır.

Planınız yoksa yeni bir alan arayabilirsiniz veya planınızı seçtikten sonra mevcut bir alan adını kullanabilirsiniz..

Burada listelenen diğer hosting şirketlerinin aksine, GreenGeeks karbon ayak izini azaltma taahhüdüne sahip 1 numaralı yeşil hosting şirketidir.

GreenGeeks incelemesine göz atın.

Alan Adları Hakkında Sık Sorulan Sorular

S1. En İyi Alan Adı Kayıt Şirketi nedir?

Domain.com, yılda 2.99 $ ‘a kadar düşük bir alan adı kaydetmenizi sağlayan en iyi alan adı kayıt kuruluşudur..

S2. Alan adları kalıcı olarak satın alınabilir mi?

Hayır, kalıcı olarak bir alan adı satın alamazsınız. Alan adı kayıtlarınızı her yıl incelemeniz gerekir. Ancak yıllık yenileme ücretinizi 10 yıla kadar peşin ödeyebilirsiniz.

Q3. Bir web sitesi oluşturmak için alan adı ve web barındırma zorunlu mu??

Evet, bir web sitesi oluşturmak için hem bir alan adına hem de web barındırma işlemine ihtiyacınız olacaktır.

Bu kadar. Bu makaleyi faydalı bulacağınızı umuyoruz. Bu gönderiyi beğendiyseniz, alan adı seçme hakkındaki makalemizi de beğenebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map