Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir? (MEYDANA ÇIKARMAK)

alan adı ve web barındırma arasındaki fark


Alan adı ve web hosting arasındaki farkı bilmek ister misiniz? Yeni başlayanlar için alan adı ve web barındırma terimleri göz korkutucu olabilir. Ancak, bir web sitesi oluşturmak için hem alan adına hem de web barındırma özelliğine sahip olmanız gerekir.

Bu makalede, alan adları ve web barındırma hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Alan Adı Nedir?

alan adı nedir

Alan adı, web sitenizin internette Google.com veya IsItWP.com gibi adresidir. Web sitenize erişmek için ziyaretçileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir.

Bir web sitesi oluşturmak için, yapmanız gereken ilk şey web barındırma ile birlikte bir etki alanı adı satın almaktır. Bir alan adı kaydettiğinizde, bu adı bir yıl boyunca web siteniz için kullanma hakkına sahip olursunuz. Sitenizin adını korumak istediğiniz sürece alan adı kaydınızı yenilemeniz gerekir. Ve bir alan adına ilginizi kaybederseniz, başka birinin onu satın alabilmesi için süresinin dolmasına izin verebilirsiniz..

Bir alan adının maliyeti genellikle yılda 14,99 ABD dolarıdır.

Web Hosting Nedir?

web barındırma nedir

Web barındırma, insanların web sitelerinin içeriğini ve dosyalarını depoladığı yerdir.

Bir ziyaretçi web adresinizi (alan adı) yazarak web sitenize erişmeye çalıştığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir.

Çoğu zaman, terim ağ sağlayıcısı web sitenizi barındırmak için bilgisayarlarını / sunucularını kiralayan ve web sitenizin 24 saat çevrimiçi olarak kullanılabilir olmasını sağlamak için internet bağlantısı sağlayan şirket anlamına gelir.

Bir web barındırma hesabı genellikle ayda 7,99 $ maliyeti.

Paylaşımlı vs VPS vs özel hosting ve paylaşılan vs yönetilen hosting arasındaki bu farkları inceleyin.

Alan Adı ve Web Hosting; Nasıl İlişkiler??

İkisi arasındaki farkı anlamanın iyi bir yolu onları bu şekilde düşünmektir: eğer alan adı evinizin adresiyse, web barındırma adresin işaret ettiği gerçek evdir.

Aslında, bir alan adı bir adres yönlendirme servisi gibidir. Kullanıcılar ziyaret etmek istedikleri web sitesinin adresini yazdıklarında, web sitenizi içeren IP adresini gösterir. IP adresi, 123.23.234.45 gibi bir sayı dizisidir. Bu IP adresi daha sonra sunucuda web sitesi dosyalarınızı içeren konumu gösterir.

IP adresleri yerine alan adları kullanmamızın nedeni, adların uzun bir sayı dizisinden daha kolay hatırlanmasıdır.

Özetle, alan adınız IP adresinizi gösterir, bu da web sitenizi gösterir. Bu şekilde, dünya genelindeki kullanıcılar alan adınızı web tarayıcılarına yazarak web sitenize kolayca erişebilir.

Paylaşılan barındırma, VPS barındırma, WordPress barındırma, e-Ticaret barındırma, adanmış sunucu, blog barındırma ve bayi barındırma gibi farklı web türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Başlarken, çoğu web sitesi sahibi ve blogcu için uygun fiyat ve ihtiyaçlar için ideal seçenekler olduğu için paylaşılan barındırma veya WordPress barındırma seçeneğini seçmenizi öneririz..

Web barındırma farklı türleri hakkında daha fazla okuyabilirsiniz.

Özellikle bir WordPress sitesi oluşturmak istiyorsanız, bir WordPress barındırma hizmeti seçmenizi öneririz. Çoğu durumda, hem paylaşılan hem de WordPress barındırma hemen hemen aynı maliyete sahiptir. Tek büyük fark, WordPress hosting’in hosting hesabınıza WordPress ile önceden yüklenmiş olmasıdır. Bu, büyük kolaylık sağlar, böylece WordPress’i web barındırma hesabınıza manuel olarak yüklemenize gerek kalmaz.

Size nasıl bir alan adı ve web barındırma satın alacağınızı adım adım göstereceğiz.

Alan Adı ve Web Hosting Nasıl Satın Alınır

Bir web sitesi veya blog oluşturmak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri bir alan adı ve web barındırma satın almaktır.

Yeni bir web sitesi başlatmak istediğinizde, alan adı ve barındırma toplam maliyeti oldukça fazla gibi görünebilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık. Başlamak için inanılmaz bir teklif.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost, dünyanın en büyük web sağlayıcılarından biridir. 2005’ten beri WordPress topluluğuna dahil oldular ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma sağlayıcısıdırlar.

Alan adı ile birlikte web barındırma satın alma konusunda adım adım açıklamalı bir kılavuza bakalım.

WordPress blogunuzu başlatmak için Bluehost web sitesine gidin ve Şimdi başla buton.

bluehost üzerinde web sitesi oluşturma

Bir sonraki sayfada bir plan seçmeniz istenecektir. Daha yeni başladıkça, ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL içeren temel planı da seçebilirsiniz. Siteniz büyüdükçe hesabınızı her zaman yükseltebilirsiniz.

bir web sitesi başlatmak için bir mavi ev sahibi planı seçin

Bu adımda, ücretsiz bir alan adı kaydedin. Bluehost, alan adı kaydınızın maliyetini karşılayacaktır.

bluehost ücretsiz alan adı al

Şimdi hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kolay kayıt için Google ile yalnızca birkaç tıklamayla oturum açabilirsiniz.

bluehost hesabı oluşturma

Bilgilerinizi girdikten sonra, paket bilgileri kutusunu bulana kadar sayfayı aşağı kaydırın. Temel planı 12 ay, 24 ay veya 36 ay boyunca seçebilirsiniz. Ayrıca, toplam fiyatı artıran birkaç eklentinin önceden seçildiğini görebilirsiniz. Hemen ihtiyacınız olmayacağından bu eklentilerin işaretini kaldırabilirsiniz. Gerekirse her zaman daha sonra ekleyebilirsiniz..

Not: 36 aylık planı seçtiğinizde paranız için en iyi değeri elde edersiniz!

bluehost paket bilgisi

Planınızı yapılandırdıktan sonra, ödeme ayrıntılarınızı girmek için sayfayı daha aşağı kaydırın. Hizmet Şartlarını kabul etmeniz ve ardından Gönder’i tıklamanız gerekir..

Bu kadar!

Bir barındırma planına başarıyla abone oldunuz. Hesabınız için bir şifre oluşturmanız istenecektir. Bundan sonra, dosya barındırmadan e-postalara ve desteğe kadar her şeyi yönetebileceğiniz web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Web varlığı oluşturma konusunda daha ayrıntılı adım adım kılavuz için aşağıdaki makalelerimizi takip edebilirsiniz:

 • Web sitesi nasıl başlatılır
 • Blog nasıl oluşturulur?
 • Çevrimiçi mağaza nasıl açılır

BlueHost Alternatifleriyle Alan Adı Kayıt Ücretinden Feragat Edin

Bir alan adı ve Bluehost ile barındırma web satın aldığınızda, ilk yıl için alan adı kayıt ücretinden feragat edebilirsiniz. Bir başka avantajı, hem alan adını hem de web barındırma işlemini yönetmek için iki farklı hesap tutmanıza gerek olmamasıdır.

Bir web barındırma hesabı satın alırken size ücretsiz bir alan adı veren Bluehost alternatifleri arıyorsanız, işte birkaç web barındırma sağlayıcısı.

 • DreamHost
 • InMotion Barındırma
 • Greengeeks

Bir Etki Alanı Adını Ayrı Olarak Kaydetme

Hem alan adını hem de web barındırma hizmetini birlikte satın almanız gerekmez. Birlikte satın almak yerine, önce bir alan adı kayıt kuruluşundan alan adı alabilirsiniz. Web barındırma hesabınızı satın aldıktan sonra, DNS ayarlarını düzenleyerek alan adınızı web barındırma hizmetinize yönlendirebilirsiniz.

Tersine, aynı şirketten hem alan adı hem de barındırma satın aldığınızda DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekmez. Ayrıca, her iki hizmeti de aynı hesap altında yönetip yenileyebileceğiniz için size yüksek düzeyde kolaylık sağlar.

Bir alan adını ayrı olarak satın almayı tercih ediyorsanız, dikkate almanız gereken bazı popüler alan adı kayıt şirketleri aşağıdadır:

 • Domain.com
 • GoDaddy
 • namecheap

İlişkili: En iyi web sitesi adı üreteci aracı (Kesinlikle ücretsiz)

Alan Adınızı Aktarma

Etki alanı adını nereden kaydettiğiniz önemli değil, istediğiniz zaman başka bir kayıt kuruluşuna aktarabilirsiniz.

Kullanıcılar, geçerli alan adı kayıt şirketlerinin sunduğu hizmetten memnun kalmazlarsa alan adlarını genellikle aktarırlar.

Aktarma nedeniniz ne olursa olsun, aktarımı başlatmak için her zaman kayıt veya yenileme işleminden sonra en az 45 gün beklemenizi öneririz. Etki alanı adlarını denetleyen uluslararası kuruluş olan ICANN, bir aktarım başlatıldığında bir yıllık bir yenileme gerektirir. Alan adınızı bu süreden önce aktararak o yılın yenileme ücretini kaybedebilirsiniz.

Web Hosting Nasıl Değiştirilir

Bazı durumlarda, web barındırma, alan adınızı başka bir kayıt kuruluşuna aktarmaktan daha kolaydır. Çoğu barındırma sağlayıcısının ücretsiz web sitesi transferi sunmasıdır. Bir web sitesini başka bir web barındırma sağlayıcısına aktarmayı planlıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey yeni barındırma sağlayıcınıza ücretsiz bir web sitesi transferi sunup sunmadıklarını sormaktır..

İlişkili: İngiltere’nin En İyi 10 Web Hosting Hizmeti (1,50 € ‘dan başlayan fiyatlarla)

Evetse, ücretsiz web sitesi transferi için gerekli giriş bilgilerini müşteri hizmetlerine verebilirsiniz. Genellikle, web hosting sağlayıcıları sadece cPanel transferleri için ücretsiz cPanel sunuyoruz. Mevcut web barındırıcınız bir cPanel kullanmıyorsa, kendi başınıza aktarmak isteyebilirsiniz.

Örneğin, WordPress.com’da ücretsiz bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız ve daha sonra kendi kendine barındırılan bir WordPress platformuna geçmeye karar verdiyseniz, barındırma sağlayıcınızın size ücretsiz bir aktarım sunmaması.

Bu durumda, web sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl taşıyacağınızla ilgili adım adım kılavuzumuzu takip edebilirsiniz..

Bu kılavuzun alan adı ve web barındırma arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, bir web sitesini nasıl başlatacağımızla ilgili kılavuzumuzu da okumak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map