Alınan Alan Adı Nasıl Satın Alınır (7 Pro İpucu)


İşletmeniz için istediğiniz alan adı zaten alınmış mı??

Siteniz için mükemmel alan adını düşünerek çok zaman geçirdikten sonra, zaten başka biri tarafından alınmış olduğunu görebilirsiniz. Ancak iyi haber şu ki, ilk bakışta kullanılabilir olmasa bile, alan adı almak için hala bazı seçenekleriniz var.

Bu makalede, 7 kolay adımda alınan bir alan adını nasıl satın alacağınızı anlatacağız.

Ancak başlamadan önce, farklı alan adı türlerini tanıyalım, bu yüzden hangisinin işletmeniz için ideal olacağını biliyorsunuz.

Farklı Alan Adı Türleri

.Com, .org, .net, .tv, .info, .io ve benzeri gibi çeşitli alan adı uzantıları vardır. En popüler seçim .com uzantısıdır.

Ancak alan adı uzantınıza bağlı olarak bir alan adı 3 farklı kategorinin altına düşebilir.

 1. Üst Düzey Alan Adı (TLD): Adından da anlaşılacağı gibi, üst düzey alan adlarının alan yapısı açısından en üstte olduğu kabul edilir. .Com, .org, .net uzantısıyla biten tüm alan adları bu kategoriye girer.
 2. Ülke Kodu Üst Düzey Alan Adı (ccTLD): Bu alanlar, ülke kodunu uzantı olarak içeren ülkeye özgü alan adlarıdır. Örneğin, Hindistan için uzantı .in ve İngiltere için .uk.
 3. Sponsorlu Üst Düzey Alan Adı (sTLD’ler): sTLD’ler, alan adının sunacağı belirli bir topluluğu temsil eden arkalarında sponsor bulunan özel alan adı uzantılarıdır. Örneğin, .gov içeren bir alan adı devlet kuruluşlarına, biri .edu içeren alan adı eğitim kurumlarına hizmet edecektir vb..

Artık en popüler alan türlerinden bazılarına açık olduğumuza göre, zaten alınmış olan bir alan adını nasıl alacağınızı öğrenelim.

1. Adım: Alan Adı Değerini Araştırma ve Bulma

Alan adı satın almanın ilk adımı, söz konusu alan adının değerinin ne olduğunu bulmaktır. Çünkü bazı alanlar oldukça pahalı olabilir. Nasıl satın alacağınızı anlamaya çalışmak için saatlerce harcamadan önce bir teklifte bulunup bulunamayacağınızı bilmek en iyisidir.

Yalnızca çok pahalı olduğunu anlamak için çok fazla araştırma yaparsanız, zamanınızı ve çabalarınızı boşa harcadığınız için çok daha hayal kırıklığına uğrayacaksınız..

Bir alan değeri bulmak kolaydır. Bunun için herhangi bir alan adı değerlendirme sitesine gidebilir ve ilgilendiğiniz alanı girebilirsiniz. GoDaddy için alan adı değerlendirme aracını nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Sadece siteyi ziyaret edin ve sunulan alana uzantısıyla alan adresini girin. Şimdi tıklayın GoValue buton.

Alan adı değerlendirme, godaddy

Bu alan adının değeri hakkında kabaca bir tahmin verecektir. Sağ tarafta, aynı alan adını diğer uzantılarla karşılaştırır ve her birinin fiyat değerini görüntüler. Bu yardımcı olur, çünkü diğer alan adı uzantılarının başlangıçta sahip olduğunuzdan daha uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz.

Alan adını satın almak için görüşmelere girmeden önce fiyatını bilerek, satıcıyla daha güçlü bir oyun planı oluşturabilirsiniz. Ama soru hala “Satıcıyı ilk etapta nasıl buluyorsun?”

2. Adım: Sahibin Kim Olduğunu Öğrenin

Bir sonraki adım, alan adının kime ait olduğunu bulmaktır. Alan adının sürekli olarak sahipliğini değiştirip değiştirmediğini veya nispeten istikrarlı olup olmadığını bilmeniz gerekir. Sahiplikte sık sık yapılan değişiklikler, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak iyi ya da kötü olabilecek istikrarsızlık anlamına gelir..

İstediğiniz alan adının çok sayıda farklı sahibi varsa, söz konusu alan adını ele geçirme olasılığınız daha yüksektir. Çünkü zaten isme bağlı bir marka yok.

Ancak en son sahip daha yüksek bir fiyat ödediyse, size uygun bir maliyetle alan adını satmak için daha az istekli olabilirler.

İstediğiniz alan adının sahibini bulmak için Whois Arama sitesine gidin. Buraya arama alanına alan adını girebilirsiniz.

Whois Arama Alanının Kullanılabilirliği

Artık ekranınızdaki alan adı profiliyle ilgili tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Ekranı aşağı doğru kaydırarak Whois Kaydı’nı görürsünüz. Burada, sahibinin iletişim ayrıntılarını alabileceğiniz farklı URL’leriniz olacak.

Gibi platformları da kullanabilirsiniz. ICANN Arama alan sahibinizin bilgilerini bulmak için. Ancak, sahibi iletişim bilgilerini koruduysa, belirli iletişim ayrıntılarını bulmanız zor olabilir.

3. Adım: Ticari Markaları Kontrol Edin

Ticari marka aramak, kaçıramayacağınız bir diğer önemli adımdır. Ticari marka terimine sahip bir alan adı satın aldıkları için kullanıcıların yasal sıkıntılarla karşılaştığı zamanlar vardır. Kendinizi bu durumda bulmak istemiyorsunuz.

Gibi araçlar Tradmarkia alan adınızın ticari markalı olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olabilir. Artı, Tradmarkia kullanımı ücretsiz.

Alan adınızın bir ticari markası yoksa, Tradmarkia ayrıca kendi ticari markanıza başvurabileceğiniz yerler önerecektir. Bu şekilde, etki alanını elde ettiğinizde daha güvenli olur.

4. Adım: Alan Adınızı Alan Açık Artırma Sitelerinde Arayın

Aradığınız alanın birine ait olması ve satış için listelenmesi her zaman iyi bir şanstır. Sahibin alan adını satmak istemesinin birkaç nedeni olabilir.

 • Çevrimiçi girişimci olarak iyi performans göstermiyor olabilirler
 • Projelerine olan ilgilerini kaybettiler
 • Para kazanmak için alan adı satın alan ve satan alan adı satıcıları olabilirler
 • Birisi alan adını onlar için hediye olarak satın almış olabilir

Ve dahası. Sebepler değişebilir, ancak önemli olan şu ki alan adınız şu anda bu açık artırma sitelerinde kapmak için hazır olabilir.

Bu nedenle, sahibe ulaşmadan önce alan adının Flippa, NameCheap, GoDaddy Auction veya benzeri diğer sitelerde listelenmediğinden emin olun.

Adım 5: Sahibine Ulaşın ve Müzakere Edin

Artık araştırmanızı yaptığınıza göre, alan adı sahibine ulaşmaya ve adil bir fiyat için pazarlık yapmaya hazırsınız. Bunu yaptığınızda, sabırlı olmanız gerekir, böylece sizi dezavantajlı kılan dürtüsel bir anlaşma yapmazsınız.

Son tartışmanızın şunları içerdiğinden emin olun:

 • Ne ödeyeceksiniz ve hangi para biriminde (uluslararası satıcılar için)
 • Alan adı nasıl aktarılacak
 • Satış için hangi bölgesel yasalar geçerli olacak

İşte bir profesyonel gibi pazarlık yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

 • Alan adı sahibinin önce fiyatı teklif etmesine izin verin. Aklınızdaki fiyattan daha az olabilir.
 • Çok düşük teklif vermeyin. Bu, satıcıyı rahatsız edebilir ve profesyonel olmadığınızı düşünmelerini sağlayabilir. Sizi tamamen işten çıkarabilirler, bu yüzden adil bir fiyatla karşı teklif verin.
 • Etki alanına aşırı derecede bağlanma. Bu sizi savunmasız gösterecektir ve satıcı ne kadar çaresiz olduğunuzu görürse inatla belirtilen fiyatlara sadık kalabilir..

6. Adım: Alan Adı için Ödeme Yapın ve Sahipliği Aktarın

Başarılı bir şekilde adil bir anlaşma yaparsanız, ödemeyi yapmak için bir sonraki adıma geçebilirsiniz. PayPal veya TransferWise gibi servislerle doğrudan elektronik aktarımlardan daima kaçının. Bu sadece profesyonel görünmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işlemlerinizi de riske atar.

Bunun nedeni, satıcının veya alıcının önce pazarlığın sonunu koymasını ve karşı tarafın anlaşmayı tamamlayacağına güvenmesinin gerekmesidir..

İşlemlerinizi tamamlamak için GoDaddy Auctions veya Escrow gibi güvenilir bir siteye güvendiğinizden emin olun..

Bu üçüncü taraf platformları güvenli bir işlem sağlar ve alan adı kabul edilip onaylanana kadar paranızı tutar.

Adım 7: Müzakere Başarısız olursa Ne Yapmalı

Müzakereniz başarısız olursa umudunuzu kaybetmek için hiçbir neden yok! Sadece derin bir nefes alın ve alan adı satan sitelerde başka alternatifler arayın.

İşletmenizle mükemmel bir şekilde eşleşen bir ad bulacağınızdan eminiz. Bunu yaptıktan sonra, alan adını nasıl kaydedebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. İlham almak için alan adı oluşturma aracımızı da kullanabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızdan veya biraz ilham almanız gerektiğinden emin değil misiniz? Harika bir alan adı seçme hakkındaki yayınımıza göz atın.

Umarım bu makaleyi beğenmişsinizdir ve umarız web siteniz için mükemmel alan adını bulmanıza yardımcı olur. Alan adlarını almak için mücadele eden birini tanıyorsanız, bu kaynağı iletmekten çekinmeyin.

Daha önce alınmış bir alan adı satın almak için başka ipuçlarınız veya önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map