email-patlama


Bir e-posta patlamasının nasıl oluşturulacağını merak ediyor musunuz? Bir e-posta patlaması, mesajınızı aynı anda birçok kişiye iletmenin en iyi yolu gibi görünebilir. Ancak, e-posta patlaması yapmanın doğru ve yanlış bir yolu var.

Bu makalede, e-posta pazarlama çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz ve e-posta abonelerinizi mutlu edebilmeniz için doğru (spam olmayan) bir e-postanın nasıl oluşturulacağını göstereceğiz.

Başlayalım.

E-posta Patlaması nedir?

Bir e-posta patlaması, aynı anda büyük bir alıcı grubuna gönderilen tek bir e-posta iletisidir. Bir e-posta patlamasıyla, alıcılar genellikle stratejik bir şekilde hedeflenmez; bunun yerine, hepsine aynı örtülü mesaj gönderilir. Bu nedenle, e-posta patlamaları artık bir e-posta pazarlama en iyi uygulaması değildir ve genellikle spam e-posta olarak ilişkilendirilir.

Dolayısıyla, abonelerinizi geniş, alakasız e-postalarla “patlatmaktan” kaçınmak ve onları spam iletileriyle üzmek için, e-postayla biraz farklı patlatmalar yapmanız gerekir..

Bir sonraki bölümde, gönderebileceğiniz farklı e-posta patlamalarının bazılarına ve spam olmadan e-posta patlamalarının nasıl gönderileceğine bakacağız.

Email Blast Türleri

Bahsettiğimiz gibi, e-posta patlamaları bir e-posta pazarlama en iyi uygulaması değildir. Ancak yine de, aynı anda büyük bir grup üyenize etkili bir mesaj gönderme yeteneğine sahip olmak istersiniz. E-posta segmentasyonu devreye giriyor.

E-posta segmentasyonu temel olarak, e-posta abonelerinizi konum, cinsiyet, geçmiş satın alma işlemleri, satış döngüsünde aşama, alıcı sıklığı ve daha fazlası gibi belirli ölçütlere göre daha küçük segmentlere böldüğünüz zamandır. E-posta segmentasyonu, e-posta pazarlamanızın kişiselleştirilmesini geliştirmek için kullanılır. Abonelerinizin bir grubuna daha alakalı bir e-posta mesajı göndermenizi sağlar. İleti kendileri için daha alakalı ve kişiselleştirilmiş olduğundan, spam olarak değerlendirilmez ve abonelerin dikkat etme ve işlem yapma olasılığı daha yüksektir.

Abonelerinize gönderebileceğiniz bir dizi farklı “e-posta patlaması” vardır. E-posta listenizi bölümlere ayırarak e-posta patlama kampanyalarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Bazı örneklere bir göz atalım:

Email Blast Örnek 1: Satışlar

Mağaza genelinde satış, genellikle tüm e-posta abonelerinize anlatmak isteyeceğiniz bir şeydir. Ancak, bazı satışlarda e-posta listenizi segmentlere ayırmak istersiniz.

Örneğin, kış ceketleri, kışlık botlar, eldivenler ve şapkalar gibi kış kıyafetlerinde satış yapıyorsanız, daha sıcak alanlarda bulunan aboneleriniz ilgilenmeyecektir. Bu nedenle, coğrafi olarak daha soğuk bölgelerdeki abonelerin mesajı alan kişiler olmasını sağlamak için e-posta listenizi konuma göre bölümlere ayırın.

İşte Fred Perry’den bir örnek daha. New York’ta açılan bir mağaza satışını duyurmak istiyorlar. Ülkenin karşı ucunda ve hatta farklı bir ülkede yaşayan bir abone için bu mesaj onlar için geçerli olmayacaktır. Böylece, e-posta listelerini segmentlere ayıracaklar ve bu mesajı yalnızca New York ve çevresindeki e-posta abonelerine göndereceklerdi.

fred-Perry-tanıtım-posta

Satış e-postalarınızı bölümlere ayırmak, aboneye yapılan satışı kişiselleştirecektir; bir satış onlar için yapılmış gibi göründüğünde, satın alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, ilgilenmeyen veya satışa katılamayan e-posta abonelerini rahatsız etmeyeceksiniz.

Email Blast Örnek 2: Yeni Ürünler

Yeni bir ürün duyurmak heyecan vericidir. Heyecan verici haberleri bildirmek için tüm e-posta abonelerinizi patlatmaya cazip olacaksınız. Ancak unutmayın, tüm aboneleriniz yeni ürünle ilgilenmeyebilir.

Örneğin, en yeni ürününüz yeni bir erkek ayakkabısı serisi ise, kadın aboneleriniz duyuruyla ilgilenmeyecektir. Yeni ürünü yalnızca satın alma olasılığı yüksek olan e-posta abonelerine duyurmak için e-posta listenizi segmentlere ayırabilirsiniz.

Başka bir durumda, bir araba bayisi e-posta listelerine en son modeli açıklayan bir e-posta gönderecektir. Ancak bu e-postayı yakın zamanda yeni bir araba satın alan tüketicilere gönderirlerse, mesajdan rahatsız olabilirler.

araba posta

Bunun yerine, e-posta listelerini yalnızca yeni bir araba için pazarda olabilecek kişilere göndermek üzere segmentlere ayırabilirler..

Email Blast Örnek 3: Son Şans Hatırlatıcıları

Sınırlı süreli bir teklifle, tüm abonelerinize “son şans” e-postası göndererek çok geç olmadan satın almalarını hatırlatmak istersiniz. Bu güçlü pazarlama aracı, abonelerinizi kaçırmadan önce fırsat bulma şansını yakalayacaktır. Ancak, doğru kişilerin mesajı alması için e-posta listenizi segmentlere ayırmanız gerekir.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, Font Shop da e-posta abonelerine önemli bir indirim almanın son günleri olduğunu söylüyor.

font-mağaza-posta

Ancak, bu e-postayı tüm abonelerinize patlatmak istemezsiniz, özellikle de ürünü satın almış olan abonelere değil, yalnızca onları rahatsız eder.

Bunun yerine, e-posta listenizi bölümlere ayırın ve mesajı yalnızca henüz satın alma işlemi gerçekleştirmemiş abonelere gönderin.

Geniş e-posta patlatmaları göndermek yerine e-postalarınızı bölümlere ayırmanız size daha iyi sonuçlar verecektir. Tüketiciler, ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmezlerse e-postalarınızı açmaz, tıklamaz veya bunlarla etkileşime girmez.

Peki, e-posta listenizi nasıl kolayca bölümlere ayırır ve bir e-posta patlaması gönderirsiniz? Bir e-posta patlama yazılımına ihtiyacınız var.

Bir Email Blast Yazılımı Seçin

Ardından, e-posta listenizi bölümlere ayırmanızı sağlayan bir e-posta patlama yazılımı seçmeniz gerekir.

E-posta pazarlamaya yeni başlıyorsanız, kullanımı kolay bir e-posta patlama hizmeti seçmek istersiniz. Seçtiğiniz e-posta patlama hizmeti, harika görünen e-postaları kolayca oluşturmanıza ve e-posta listenizi yalnızca birkaç tıklamayla segmentlere ayırmanıza olanak tanır. Ayrıca, e-posta pazarlama kampanyalarınızı otomatikleştirmek için otomasyon özelliklerine sahip olmalı ve elbette fiyat bütçenize uygun olmalıdır.

En iyi e-posta patlama hizmeti için en iyi seçimlerimizi gözden geçirelim.

Sürekli İletişim

sabit kontak-best-posta-otomasyon-araçları

Sürekli İletişim, piyasadaki en popüler e-posta patlama hizmetlerinden biridir. Yeni başlayanlar ve küçük işletmeler için mükemmeldir çünkü güçlü e-posta pazarlamasını kolaylaştırır.

Aboneleriniz için hızlı bir şekilde çarpıcı e-postalar oluşturmanıza yardımcı olmak için 100’den fazla özelleştirilmesi kolay e-posta şablonu sunar.

Sürekli İletişim ayrıca aşağıdakiler gibi e-posta otomasyon özellikleriyle üst üste gelir:

  • Yeni aboneleri hoş geldiniz e-postasıyla otomatik olarak selamlayın
  • Bir kullanıcının tıkladığı yere göre e-posta serilerini tetikleyin
  • E-postaları açılmayanlara otomatik olarak yeniden gönder
  • Her seferinde doğru kişilere doğru mesajları göndermek için kişileri bölümlere ayırın
  • Güzel e-posta bülten formu
  • Ve dahası

Constant Contact ayrıca mükemmel segment yönetimi sunar. Daha sonraki kampanyalar için segmentleri kaydedebilir, yalnızca yine de ölçütleri karşılayan kişilere gönderdiğinizden emin olmak için listeleri yenileyebilir ve ölçütleri istediğiniz zaman kolayca düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Constant Contact’ı 60 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz; diğer e-posta pazarlama hizmetlerinin sunduğundan çok daha uzun bir ücretsiz deneme süresi. Ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra, 500 kişiye kadar Sabit Kişi aboneliği aylık 20 ABD Doları’ndan başlar.

Constant Contact ile bugün başlayın.

SendinBlue

sendinblue-best-posta-otomasyon-araçları

En iyi e-posta patlama hizmetleri için bir başka en iyi seçim SendinBlue’dur. SendinBlue, sadelik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürükle ve bırak tasarım bloklarını ve ücretsiz duyarlı şablonlarını kullanarak herhangi bir teknik beceri olmadan harika görünümlü e-postaları kolayca tasarlayabilirsiniz.

Ayrıca, kişi veritabanınızdan ad, cinsiyet tercihi, doğum tarihi ve daha fazlası gibi iletilerinize kolayca bilgi ekleyebilmeniz için dinamik kişiselleştirme özellikleri sunar..

Ayrıca SendinBlue ile segmentasyon kolaydır. SendinBlue’nun bölümleme motoru, kişilerinizi kolayca ayırabilir ve bölebilir, ardından daha alakalı e-postalar gönderebilmeniz için yeni listeler halinde yeniden gruplandırabilirsiniz. Oturduğunuz yer veya iş yeri gibi demografik özelliklere veya web sitenizde ziyaret edilen sayfalar, geçmiş satın alma işlemleri ve daha fazlası gibi davranışsal ölçütlere göre segmentlere ayırabilirsiniz.

Günde 300 e-posta ve sınırsız kişi için SendinBlue’yu ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. SendinBlue’dan ödenen planlar günlük gönderme limiti olmadan 25 $ / ay’dan başlıyor.

SendinBlue ile bugün başlayın.

Bir e-posta patlama hizmeti seçtikten sonra, bir e-posta patlama listesi oluşturma, e-posta listenizi bölümlere ayırma ve e-posta pazarlama kampanyanızı gönderme zamanı.

1. Adım: Bir E-posta Patlama Listesi Oluşturun

Yeni başlıyorsanız, mesaj göndermek için bir e-posta patlama listeniz olmayabilir. Yani, bir e-posta patlama listesi oluşturmanız gerekir. OptinMonster gibi bir aracı kullanarak kolayca bir e-posta listesi oluşturabilirsiniz.

OptinMonster web sitesi ziyaretçilerinizi e-posta listenize katılmaya teşvik etmek için görsel olarak çarpıcı teklifler oluşturmanıza olanak tanıyan popüler bir potansiyel müşteri oluşturma aracıdır.

Işık kutusu açılır pencereleri, tam ekran hoş geldiniz paspasları, içeri kaydırılabilir kaydırma kutusu, kayan çubuklar ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi farklı kampanya türü oluşturabilirsiniz. OptinMonster’ın önceden oluşturulmuş şablonlarını ve sürükle bırak oluşturucuyu kullanarak teklifinizi oluşturmak kolaydır.

En iyi WordPress açılır pencere eklentileri listemize göz atın.

optinmonster-build-posta-patlama-liste

OptinMonster ayrıca, e-posta tercihinizi tam olarak doğru zamanda görüntüleyebilmeniz için bir dizi kampanya tetikleyicisine de sahiptir. Kampanya tetikleyicileri kaydırma tetikleyici, zamanlı ekran kontrolü, hareketsizlik sensörü, çıkış amacı ve daha fazlasını içerir.

Çıkış amacı teknolojisi özellikle etkilidir çünkü bir kullanıcının web sitenizden ne zaman çıkacağını ve tam olarak doğru zamanda hedefli bir mesaj görüntülediğini izleyebilir. Böylece, onları sonsuza kadar kaybetmek yerine, bir e-posta abonesine dönüştürebilirsiniz..

Web sitenizin ziyaretçilerine e-posta adresleri karşılığında harika bir şey sunmayı unutmayın.

optinmonster-lightbox-pop-up

İnsanlar ücretsiz bir hediye almayı sever. Bir indirim veya içerik yükseltmesi sunduğunuzda, e-posta listenize kaydolmaktan çekinmezler.

OptinMonster ile bugün başlayın.

2. Adım: E-posta Patlama Listenizi Segmentlere Ayırın

Bir e-posta patlama listesi oluşturduktan sonra, segmentlere başlama zamanı. E-posta patlama listenizi bölümlere ayırmanın birçok farklı yolu vardır. Listenizi bölümlere ayırma şekliniz, gönderdiğiniz e-posta türüne ve e-postayı gönderme hedefinin ne olduğuna bağlıdır.

E-posta listenizi bölümlere ayırmanın farklı yollarından bazılarını inceleyelim.

1. Yeni Aboneler:

Bir kullanıcı e-posta listenize kaydolduğunda, onları hoş geldiniz e-postasıyla kulübe davet etmek istersiniz. Açıkçası, size bir e-posta patlamasında hoş geldiniz e-postası gönderdiyseniz, uzun süredir size abone olan kişiler bir hoş geldiniz mesajı alacaktır, bu da istediğiniz şey değildir. Bu nedenle, e-posta listenizi son kaydolan abonelere bölün. Hoş geldiniz e-postanız size veya şirketinize yeni aboneler tanıtabilir ve bundan sonra ne bekleyeceklerini bildirebilir.

2. İlgi Alanları:

Tüm e-posta aboneleriniz aynı şeyle ilgilenmeyecektir. Özellikle web siteniz çeşitli konuları kapsıyorsa veya örneğin çeşitli ürünler satıyorsa. Böylece, e-posta patlama listenizi ilgi alanlarına göre segmentlere ayırabilirsiniz. E-posta patlama hizmetinizle kullanıcıları web sitenizdeki davranışlarına ve etkinliklerine göre segmentlere ayırabilirsiniz. Belirli kullanıcılar yalnızca sunmak zorunda olduğunuz 1 şeyle ilgileniyorsa, onlara yalnızca bulundukları 1 şey için e-posta gönderebilirsiniz. Bu, işlemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişilere bilgi edinmenize olanak tanır.

Ayrıca kontrol edin: Kullanıcı Davranışını İzlemek için En İyi WordPress Analytics Çözümleri.

3. Yer:

Abonelerinizi konumlarına göre segmentlere ayırın. Daha önce de belirttiğimiz gibi, abonelere kendileriyle alakalı e-postalar göndermek istiyorsunuz. Kullanıcıların kendi alanlarındaki yaklaşan etkinliklerden haberdar olmalarını sağlamak için e-posta patlama listenizi segmentlere ayırabilirsiniz. İnsanların etkinliğiniz için ülke genelinde seyahat etmesini beklemediğiniz sürece, e-posta abonelerini katılamadıkları yere dayalı etkinlikler için patlatmayın.

4. Açılmamış

E-posta pazarlama hizmeti analizinizle e-postalarınızı kimin açtığını ve kimin açılmadığını tam olarak görebilirsiniz. Bu, bir öncekini açmamış kullanıcılara e-posta göndermenizi sağlar. Bu şekilde kaçırdılarsa, e-postanızı zaten açıp okuyan kullanıcıları rahatsız etmeden onları dönüştürmek için başka bir fırsatınız olur..

5. Satın Alma Davranışı

E-posta listenizi satın alma davranışına göre bölümlere ayırmak, satışlarınızı artırmanın harika bir yoludur. Örneğin, müşterileri artırmak veya çapraz satmak için e-posta segmentlemeyi kullanabilirsiniz. Bir müşteri geçmişte sizden bir ürün satın aldıysa, ilgilenmesi muhtemel alakalı ürünlerle e-postayla gönderebilirsiniz.

3. Adım: E-postanızı Gönderin

E-posta listenizi bölümlere ayırdıktan sonra, son adım e-postanızı göndermek. Yine de e-postanızı göndermeden önce, net bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın. Harekete geçirici mesaj, kullanıcılara e-postanızı okuduktan sonra ne yapacaklarını söyler. Bir anket doldurmak, inceleme bırakmak, en yeni blog yayınınızı kontrol etmek veya bir satın alma işlemi yapmak olsun. E-posta patlamanıza net bir harekete geçirici mesaj eklediğinizde, e-posta abonelerinizin harekete geçmesi daha olasıdır.

Bu makalenin, bir e-posta patlamasının ne olduğunu ve bir e-posta patlamasının nasıl doğru bir şekilde oluşturulacağını öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, diğer yazılarımıza göz atın: E-posta bülteni nasıl oluşturulur ve Daha Fazla E-posta Abonesi Almak için 23 Etkili İpucu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me