Blog nedir? Blog ve Web Sitesi ve Nasıl Çalışırlar?

blogun açıklaması nedir


Blog dünyasında yeni misiniz? Eğer öyleyse, hala bir blogun ne olduğunu ve bir web sitesinden nasıl farklı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İçinde utanç yok, internet yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı bir yer olabilir ve hepimiz bir yerden başlamak zorundayız. Neyse ki, dünya çapında web’de size rehberlik etmeye ve bir blogun ne olduğunu ve bir blog ile bir web sitesi arasındaki farkları açıklamaya yardımcı olmak için buradayız.

Dolayısıyla, bir blog veya web sitesi başlatmayı düşünüyorsanız, bu başlangıç ​​kılavuzunu okuduktan sonra bu konuda uzman olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Başlayalım!

Blog nedir?

Blog, içeriğin kronolojik sırayla sunulduğu bir web sitesi türüdür, genellikle daha yeni içerik ilk olarak daha sonra eski içerikle görüntülenir. Bloglardaki içerik, blog gönderileri veya blog girişleri olarak da bilinir. Blog gönderisi sizin yazınızdır veya fotoğraflar, videolar vb. Gibi başka bir içerik biçimi içerebilir..

Bloglar genellikle 1 kişi veya küçük bir grup insan tarafından yönetilir ve bilgiler daha az resmi, daha konuşkan bir şekilde sunulur. Bloglar ayrıca kullanıcıların belirli blog yayınlarına yanıt verebilecekleri yorum bölümlerine sahiptir.

Bloglamanın ilk günlerinde, bir blog çoğu insan tarafından bir tür kişisel günlük olarak kullanıldı. Blogcular düşüncelerini, günlük yaşamlarıyla ilgili ayrıntıları ve kişisel fotoğrafları paylaşacaklardı. O zamanlar kullanıcılar blog yazmak için kendi kişisel web sayfalarını oluşturup çalıştırıyorlardı. Ancak bloglamanın popülaritesi artmaya başladığında, birkaç şirket yeni trendden yararlanmaya başladı.

1999’da Blogger (daha sonra Google, LiveJournal ve Xanga tarafından satın alındı ​​ve hepsi blog yazarları için platformlar olarak piyasaya sürüldü. 2003 yılında WordPress ilk sürümünü bir blog platformu olarak yayınladı. WordPress bugün en popüler çevrimiçi blog platformu ve aslında güçler İnternetin% 30’u.

Ancak bugün blog yazmak tamamen gelişti. Blogcular şimdi birçok farklı nedenden dolayı ve çok sayıda farklı konuda / niş üzerinde blog yapıyorlar. Örneğin, birkaç popüler bloglama nişinin listesi:

 • Yaşam tarzı
 • Ebeveyn
 • Sağlık ve Fitness
 • Gıda / Pişirme
 • Kişisel finans
 • Güzellik
 • Seyahat
 • Tech
 • Girişimcilik

Gördüğünüz gibi bir blog yaz istediğiniz herhangi bir konuda.

Size bir görsel vermek için, çevrimiçi olarak popüler bloglardan bazı örnekler:

koşuşturmak

telaş-blog
Bustle 2013 yılında başlatıldı ve güzellik, moda, ünlüler ve hatta politika gibi bin yıllık kadınlar için konulara odaklanıyor. Aylık olarak yaklaşık 80 milyon okuyucu ayarlıyorlar. Kolayca bir moda blogu başlatabilir ve pasif bir gelir elde edebilirsiniz.

Yum bir tutam

çimdik-of-the yum-food-blog
Bir sonraki, binlerce lezzetli ve pişirmesi kolay tarif içeren popüler bir yemek bloğu olan Pinch of Yum. Blogun sahibi Lindsay, eskiden bir lise öğretmeniydi ama bloglamayı tam zamanlı bir kariyere dönüştürebiliyordu.

Dan uçan solo

Dan-uçan-yalnız-seyahat-blog
Web’deki en iyi seyahat bloglarından biri Dan Flying Solo. Dan dünyadaki seyahatlerini belgeliyor ve maceracı maceracılara ipuçları ve tavsiyeler veriyor.

Bir Bardak Joe

a-fincan-of-joe-blog
Bir Kupa, Joanna’nın sahibi olduğu tanınmış bir anne blogudur. Blog, ebeveynlik ve yaşam tarzı tavsiyesini paylaşmak için bir hobi olarak başladı, ancak Joanna’nın başarısı nedeniyle blogu tam zamanlı işine dönüştürmeyi başardı.

Web sitesi nedir?

Şimdi, bir blog ile bir web sitesi arasındaki fark nedir? Bloglar bir tür web sitesi olmasına rağmen, tipik bir web sitesi değişmez. İlgili içeriğin düzenlendiği ve birbirine sık sık güncellenmediği birbiriyle bağlantılı birkaç statik sayfası vardır. Normalde web sitelerinin bir giriş sayfası, yaklaşık sayfası, hizmetler / ürünler sayfası ve iletişim sayfası vardır, ancak istediğiniz sayfayı oluşturma olanağınız vardır. Web siteleri genellikle bir işletme hakkında bilgi sunmak için oluşturulur ve daha az etkileşimlidir ve daha çok tek yönlü iletişim kurar.

Bugün her işletmenin bir web sitesi olması bekleniyor. Potansiyel müşterilere bilgi sağlamanın ve müşterilerin ürünlerini veya hizmetlerini çevrimiçi olarak satın almaları için bir yoldur. Pazardaki web sitesi oluşturucularla, kod bilginiz olmasa bile bir web sitesi oluşturmak basitleşir.

Tipik bir web sitesinin neye benzediğine dair bazı örnekler:

müthiş-güdü-web
Gördüğünüz gibi, Müthiş Güdü, IsItWP ve WPBeginner’ın arkasındaki yönetim şirketi, temiz bir tasarıma ve üstteki menüde iş hakkında bilgi göstermek için yalnızca birkaç sayfaya sahip, blog yok.

restoran-web

Başka bir örnek, bu restoran zincirinden panera ekmeği. Müşterilerine restoranlarının yerleri ve catering hizmetleri hakkında bilgi sağlamak için ana sayfalarının üstündeki menülerinde sayfalar var, bu web sitesinde blog yok.

Ayrıca, bu en iyi WordPress restoran temalarına göz atın.

Blog ve Web Sitesi: Ne Seçmelisiniz?

Bir blog veya web sitesi başlatmayı düşünüyorsanız ve hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız, çözelim. Bir blog veya web sitesi seçmeniz, hedeflerinize ve neyi başarmak istediğinize bağlıdır. İnsanların blog oluşturmaya başlamasının birkaç nedeni vardır, işte bunlardan sadece birkaçı:

 • Düşüncelerini ve duygularını düzenlemek.
 • Bir konu veya konu sayısı hakkındaki görüşlerini paylaşın.
 • Benzer düşünen insanlarla bağlantı kurun.
 • Yaratıcılıklarını veya uzmanlıklarını bir konuda paylaşma.
 • Diğerlerine yardım etmek.
 • Biraz ekstra gelir elde edin.

Hedefiniz bu nedenlerden herhangi biriyle ilgiliyse ve dünyayla paylaşmak istediğiniz çok sayıda yeni bilgiye sahipseniz, blog muhtemelen sizin için iyi bir seçimdir.

Öte yandan, zaten ürün / hizmet satan bir işletme yürütüyorsanız veya bir işletme başlatmak istiyorsanız, bir web sitesi seçmelisiniz. Gelecekteki müşterilerinizin işletmenizi ve bununla ilgili bilgileri web’de bulabilmesi gerekir ve bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu bir web sitesi yapmaktır..

Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiyseniz ve nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir kılavuz istiyorsanız, Web Sitesi Nasıl Yapılır – Adım Adım konusundaki yazımıza göz atın..

Bir Blog ve Web Siteniz Var mı??

Ayrıca bir blog ve web sitenizin bulunmamasının bir nedeni yoktur. WordPress ile işiniz için kolayca profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilir ve yaklaşık sayfanız ve ürünler / hizmetler sayfanız gibi statik sayfalarınızla birlikte bir blog sayfası ekleyebilirsiniz..

Blogging’in işletmeniz için de birçok faydası vardır, bunlardan bazıları şunlardır:

 • Bloglama SEO’nuzu artırır (arama motoru optimizasyonu).
 • İşletmenizi sektörde bir düşünce lideri olarak sunar.
 • Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi ürün / hizmet / endüstriniz hakkında eğitin
 • İşletmeniz hakkında sık sorulan soruları yanıtlayın.
 • Organik arama ve gelen bağlantılar aracılığıyla web sitenize daha fazla ziyaretçi çekin.
 • İnsanları markanıza bağlayın ve çevrimiçi erişiminizi genişletin.

En iyi işletmelerin tonları da harika bloglara sahiptir, işte en popüler iş bloglarından bazıları:

optinmonster-blog-website
OptinMonster, blog yazarlarının e-posta abonelerini artırmak için popüler bir olası satış yaratma aracı, blog içeren bir web sitesine sahiptir. Sayfalarında ürünleri hakkında bilgi içerir, ancak olası satış yaratma ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşmak için bir blogları vardır.

Tampon-blog-website
Tampon sosyal medya pazarlama ipuçlarını paylaştıkları popüler bloglarıyla bilinir. Ancak sadece bir blog değil, web sitesi ziyaretçilere sosyal medya yönetim platformları hakkında da bilgi sağlıyor.

Para Bloglama Nasıl Yapılır

Artık bir blog başlatmak istediğinize karar verdiğinize göre, nasıl blog yazabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Birçok kişi bir blog’u bir hobi olarak başlatır ve sadece düşüncelerini yazarak ve başkalarıyla paylaşmayı sevmek için yapar. Ama aslında bloglama da para kazanabilirsiniz. Blog ile çevrimiçi nasıl para kazanacağınızı biliyorsanız, günlük işinizden çıkıp blogunuzu para kazanma işine bile dönüştürebilirsiniz..

Para bloglama yapmanın en kolay yollarından biri, Google Adsense ile blogunuzda reklam görüntülemek. Google Adsense kullanımı ücretsizdir ve sizin için tüm reklamlarınızla ilgilenir. Blogunuz için doğru reklamları bulur, görüntüler, reklamverenlerden ödeme toplar ve küçük bir kesinti yaptıktan sonra size ödemeleri gönderir. Reklamlar blogunuzda ne kadar fazla tıklama alırsa, o kadar fazla ödeme alırsınız.

Blogcuların para kazanmasının bir başka popüler yolu da bağlı kuruluş pazarlamasına katılmaktır. Affiliate marketing, blog yayınlarınızdaki bir ürün hakkında konuştuğunuz, önerdiğiniz veya incelediğiniz ve okuyucularınızın bu ürünleri satın alması için bir bağlantı sağladığınız yerdir. Bağlantı izlenir ve bağlantıyı tıklayarak birisinin ürünü satın aldığı her seferde bir komisyon alırsınız.

Birçok blogcu ayrıca e-Kitap, kılavuz veya şablon gibi dijital ürünler de satar. Blogunuzu, okuyucuların erişim için ödeme yapması gereken bir üyelik sitesine de dönüştürebilirsiniz. Başka bir seçenek de çevrimiçi kurslar ve web seminerleri satmaktır. Gördüğünüz gibi, blog yazmanın sizin için sadece bir hobi olması gerekmez, aslında bir işletmeye dönüştürebilirsiniz..

Blog Nasıl Başlanır

Bugün bir blog başlatmak her zamankinden daha kolay ve herkes bunu yapabilir – hatta yeni başlayanlar. İle WordPress, dünyanın en popüler blog platformu, dakikalar içinde çarpıcı bir blog web sitesi oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, 2 farklı WordPress türü olduğunu belirtmek önemlidir: WordPress.org ve WordPress.com. Birincisi kendi kendini barındırır ve ikincisi barındırılan bir çözümdür. WordPress.org’u seçmenizi öneririz. Yalnızca daha ekonomik değil, aynı zamanda blogunuz için ihtiyaç duyacağınız binlerce ücretsiz WordPress eklentisine de erişebilirsiniz.

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırmamıza göz atın..

WordPress.org ile bir blog başlatırken, web’de kullanılabilir olması için bir web barındırma hesabına ve bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Bir blog barındırma hesabı ve bir alan adı size maliyeti olacak ve yeni başlıyorsanız, para dar olabilir.

Mükemmel blog adını bulmak için bu en iyi blog adı üreticilerine göz atın.

Neyse ki, sizin için Bluehost ile harika bir anlaşma yaptık. Bluehost, IsItWP kullanıcılarına ÜCRETSİZ alan adı ve hostingde% 60 büyük indirim sunuyor.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Temel olarak, blogunuza ayda yalnızca 2,75 ABD doları karşılığında başlayabilirsiniz!

Bluehost-wordpress-hosting

Bluehost, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve WordPress tarafından resmen tavsiye edilir, bu yüzden emin ellerde olduğunuzu bilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için tam Bluehost incelememizi okumalısınız.

Barındırma satın aldıktan sonra, WordPress hayallerinizdeki blog’u oluşturmayı ve tasarlamayı çok kolaylaştırır. Blog başlatma konusunda daha ayrıntılı bir kılavuz için Blog Nasıl Başlatılır (ve Yandan Ekstra Gelir Yaratın) yazımıza göz atın..

Ayrıca, WordPress ile bir web sitesi veya blog oluşturma kitapları da dahil olmak üzere en iyi WordPress kitapları hakkındaki makalemize göz atın..

Bu makalenin, bir blog ile bir web sitesi arasındaki farkları öğrenmenize yardımcı olduğunu ve artık blogun ne olduğuna ilişkin cevabı bildiğinizi umuyoruz. Şimdi çıkın ve blog yazmaya başlayın. Bu makaleyi beğendiyseniz ve blog oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, 100’den fazla Şaşırtıcı Bloglama İstatistikleri’ndeki yayınımıza bir göz atın & Gerçekler.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me