Blogger vs. WordPress – Uzman Yorumu (Hangisi En İyi?)

blogger ve wordpress karşılaştırması


Blog başlatmak için mükemmel bir platform mu arıyorsunuz??

Biraz çevrimiçi araştırma yaptıysanız veya blog uzmanlığı olan birine sorduysanız, öneriler muhtemelen WordPress veya Blogger ile başlayacaktı.

Doğru platformu seçmek sıkıcı olabilir, çünkü WordPress ve Blogger günümüzde kullanılan en popüler blog platformları arasındadır.

Bu makalede, Blogger ve WordPress’i özellikleri, kullanım kolaylığı, tasarım seçenekleri, güçlü yönleri, zayıf yönleri ve daha fazlası açısından ayrıntılı olarak tartışacağız..

WordPress ve Blogger karşılaştırması 10 bölüme ayrılmıştır:

 1. genel bakış
 2. Kullanım kolaylığı
 3. Tasarım Seçenekleri
 4. Özellikler ve İşlevler
 5. Blogunuzun Mülkiyeti
 6. Para Kazanma Seçenekleri
 7. Güvenlik
 8. Destek
 9. Maliyet
 10. Göç Kolaylığı

1. Genel Bakış: Bloglama Platformları Olarak WordPress ve Blogger

WordPress Nedir?

wordpress-org

WordPress günümüzde kullanılan en popüler içerik yönetim sistemidir (CMS) ve tüm web sitelerinin% 30’undan fazlasına çevrimiçi olarak güç sağlar. İçerik oluşturmayı, düzenlemeyi, organize etmeyi ve yayınlamayı kolaylaştıran açık kaynaklı / ücretsiz bir yazılımdır.

Bir WordPress blogu oluşturmak için bir barındırma sunucusuna ve alan adına ihtiyacınız vardır. Web barındırma, insanların bloglarının içeriğini ve dosyalarını sakladığı yerdir ve bir etki alanı adı, blogunuzun internetteki IsItWP.com veya Google.com gibi adresidir. Alan adınızı tarayıcının adres çubuğuna yazdığınızda, web sitenizin barındırıldığı barındırma sunucusuna yönlendirilirsiniz ve web siteniz gösterilir.

Not: Bu karşılaştırma, kendi kendine barındırılan WordPress (WordPress.org) ve Blogger arasındadır. İki WordPress aroması arasındaki farkı bilmek istiyorsanız, WordPress.com ile WordPress.org karşılaştırmamız.

Blogger Nedir?

blogger-için-blogging

Blogger, içerik ekleyebileceğiniz ve yayınlayabileceğiniz temel bir blog platformudur. Blogger ile blogspot.com alt alanını kullanarak ücretsiz bloglar yayınlayabilirsiniz. Google, 2003’te Blogger’ı satın aldı ve bugün bildiğimiz Blogger olarak yeniden markaladı.

Blogger ile blogunuz sunucularında barındırılır, bu nedenle bir barındırma şirketi bulmanıza gerek yoktur. Blogunuz için blogspot alt alanını kullanmayı tercih ederseniz bir alan adına bile ihtiyacınız yoktur. Örneğin, Blogger’daki blogunuzun adı example.blogspot.com gibi olabilir.

2. Kullanım Kolaylığı

Kullanım Kolaylığı – WordPress

İnsanların WordPress hakkında sevdikleri ilk ve en önemli şey basitliği.

WordPress’te bir blog başlatmak için bir WordPress barındırma planı ve bir alan adı satın almanız gerekir. Ardından, barındırma sunucunuza WordPress’i yükler ve alan adınızı bu sunucuya bağlarsınız. WordPress’te bir blog oluşturmak için gereken tek şey bu.

Blogunuz yayına girdikten sonra makale yayınlamaya başlayabilirsiniz. WordPress’e varsayılan bir tema önceden yüklenmişken, seçtiğiniz WordPress temasını ücretsiz olarak yükleyerek bu temayı değiştirebilir ve blogunuzun görünümünü özelleştirebilirsiniz. WordPress temaları dizini. Rastgele bir tane seçip kurmadan önce popüler WordPress temalarının yorumlarını okuduğunuzdan emin olun..

WordPress kontrol paneliniz aşağıdaki gibi görünecektir.

wordpress-pano-create-yeni-yazı

Kolay Kullanım – Blogger

Blogger’ın kurulum süreci WordPress’den daha kolaydır. ’ Blogger zaten Google tarafından barındırılıyor ve kullanıma hazır bir platform olduğu için blogunuz için bir barındırma sunucusu bulmanıza gerek yok. Ayrıca, sitenizin diğer tüm Blogger sitelerinin bulunduğu sunucuda olacağı anlamına gelir. Bir alan adı satın almazsanız aynı alt alana (.blogspot.com) sahip olursunuz.

Blogger’da bir blog başlatmak için bir Google hesabınızın olması gerekir, ancak bu tek şarttır. Google hesabınızla kaydolun ve adımları izleyin. Blogunuza bir başlık vermeli ve bir blog adresi seçmelisiniz.

Ardından, yayın oluşturmaya ve yayınlamaya başlayabilirsiniz. Blogger platformunun neye benzediğini görmek için aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

create-a - post-blogcu

Kazanan: Hem WordPress hem de Blogger kullanım kolaylığı ile bilinir. Ancak, Blogger’ın ikisi karşılaştırıldığında karşılaştırması daha kolaydır. Çok sayıda özelleştirme seçeneği ile birlikte gelen kullanımı kolay bir platform istiyorsanız, bunun yerine WordPress’i seçin.

3. Tasarım Seçenekleri

WordPress Blogu Tasarlama

Tasarım seçenekleri söz konusu olduğunda, WordPress çok ileride. Binlerce ücretsiz tema bulabilirsiniz. resmi WordPress.org tema deposu. Buna ek olarak, premium temalar satın alabileceğiniz yüzlerce üçüncü taraf tema mağazası ve pazar yeri var.

Bir tema yüklemek için şu adrese gidebilirsiniz: Temalar »Yeni Ekle. Ücretsiz temalara doğrudan kontrol panelinizden erişebilir ve yükleyebilirsiniz.

eklenti wordpress-tema

Blogger blog’u tasarlama

WordPress gibi, Blogger tabanlı bir blogun tasarımı da temalar tarafından yönetilir. Ancak, dezavantajı, tema seçeneklerinin sınırlı olmasıdır. Her temanın 3 ila 7 varyasyonuyla yaklaşık 10 tema türü vardır.

Temayı değiştirmek için, Tema menüsünde, mevcut temaların önizlemesini yapın ve en beğendiğiniz temaları ekleyin.

eklenti blogger-temalar

Kazanan: Tasarım ve özelleştirme seçenekleri söz konusu olduğunda WordPress’in kazanan olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Eşsiz ihtiyaçlarınıza en uygun ücretsiz bir WordPress temasını kolayca bulabilirsiniz. WordPress temalarını özelleştirmek için sonsuz olasılık var. Öte yandan, Blogger ile mevcut temalar ve tasarım seçenekleri ciddi şekilde sınırlıdır.

4. Özellikler ve İşlevler

WordPress Bloguna Özellik ve İşlev Ekleme

Yukarıda belirtildiği gibi, WordPress, dünya çapında binlerce geliştiricinin bulunduğu büyük bir topluluk tarafından desteklenmektedir. Tıpkı temalarda olduğu gibi, binlerce ücretsiz ve premium eklentileri WordPress sitelerine özellikler ve işlevler ekleyen. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her özellik için eklentiler vardır; iletişim formları, olası satış yaratma, SEO, vb..

Bu eklentilerle, basit blogunuzu bir işletme sitesine, e-ticarete veya başka herhangi bir web sitesine dönüştürebilirsiniz..

Sitenize eklentiler eklemek için sitenize eklentiler menüsünü seçin. Temaları yüklemek gibi, resmi ücretsiz eklentilere doğrudan kontrol panelinizden erişebilirsiniz, oysa premium olanları yüklemeniz gerekir.

eklenti wordpress-plugins

Blogger’a Özellik ve İşlev Ekleme

Blogger’ın WordPress esnekliği yoktur. Eklenti eklemenin bir yolu yoktur. Ancak, temel özellikler eklemek için üçüncü taraf hizmetlerinin komut dosyalarını ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir iletişim formu eklemek için bir Wufoo.com komut dosyası ekleyebilirsiniz. Ancak, premium abonelik almadığınız sürece üçüncü taraf komut dosyası kullanmanın kendi sınırlamaları vardır. Elbette, Blogger’ın işlevlerini WordPress ile yapabildiğiniz gibi genişletemezsiniz.

Kazanan: WordPress, özellikleri ve işlevleri genişletme konusunda çok ileride. Blogger kullanıyorsanız ve diğer seçenekleri arıyorsanız, blog’u blogger’dan WordPress’e taşıma ile ilgili bu makaleye göz atın.

5. Mülkiyet – Blogunuzun Nihai Sahibi Kimdir?

WordPress Blogunun Mülkiyeti

WordPress, değiştirebileceğiniz ve ücretsiz kullanabileceğiniz ücretsiz / açık kaynaklı bir yazılımdır. Kendi barındırma ve özel alan adınızı kullanarak bir WordPress blogu oluşturabilirsiniz. Bu, blogun nihai sahibi olduğunuz anlamına gelir.

Bu en iyi blog adı üreticilerine de göz atmak istersiniz.

WordPress blogunuzu yönetme konusunda tam kontrole sahipsiniz. Herhangi bir sınırlama olmadan tamamen özelleştirebilirsiniz. Ve kapatmak istediğinizde, bunu kendi isteğinizle yapabilirsiniz.

Bir Blogger blogunun sahipliği

WordPress’in aksine, Blogger blogunuzun nihai sahibi siz değil Blogger’ın kendisidir. Blogger’ın platformunu kullandığınız için, şartlar ve koşullarından sorumlu olursunuz. Çok fazla özelleştirme yapamazsınız ve daha da kötüsü, Blogger izniniz olmadan sitenizi kapatabilir.

Bloglama konusunda ciddi iseniz, Blogger.com güvenilir bir platform olarak kabul edilemez.

Kazanan: WordPress ile blogunuza sahip olursunuz, Blogger’da ise Blogger.com’un Hizmet Şartları’na tabi olursunuz. WordPress burada açık kazanıyor.

6. Para Kazanma Seçenekleri

WordPress Para Kazanma Seçenekleri

Blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız, WordPress en iyi seçimdir. Blogunuza Google Adsense, satış ortağı bağlantıları ve reklam banner’larını kolayca ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, WordPress blogunuzda kolayca bir e-Ticaret sayfası oluşturabilir ve ürünlerinizi para kazanmak için satabilirsiniz. WordPress blogunuzda e-Ticaret özelliklerini etkinleştirmenize izin veren birden fazla e-Ticaret eklentisi var.

Blogger Para Kazanma Seçenekleri

Google Adsense ve satış ortağı bağlantıları ekleyerek Blogger tabanlı bir blogdan para kazanabilirsiniz. Blogger Google’a ait bir hizmet olduğundan Google Adsense, Blogger’da yerleşik bir özelliktir. Bununla birlikte, Blogger ücretsiz bir platform olduğu için, özellikle aralarında Google AdSense gibi üçüncü taraf hizmetleri olmayan doğrudan reklamlar satmak istiyorsanız, çoğu reklamveren blogun değerini düşürür. Bu, kazanç potansiyelinize ciddi bir darbe olabilir. Ayrıca, Blogger yerleşik e-Ticaret entegrasyonu sağlamaz.

Eklenti adsense-on-blogger

Kazanan: Blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız WordPress en güvenilir platformdur. Buna karşılık, çoğu reklamveren değerinin değerini düşürmediği için Blogger.com blogunuzla kazanma potansiyeliniz düşük olacaktır.

7. Güvenlik

WordPress Blogunun Güvenlik Yönleri

Çok çeşitli WordPress güvenlik eklentileri sayesinde WordPress sitenize güvenlik sağlamak roket bilimi değildir.

Ayrıca, WordPress yedekleme eklentisini kullanarak yedeklemeleri kendiniz de yönetmeniz gerekir..

Daha fazla ayrıntı için nihai WordPress güvenlik kılavuzunu da okumalısınız.

Blogger Blogunun Güvenlik Yönleri

Blogger ile, sunucunuzun kaynaklarını, yedeklerini veya güvenlikle ilgili başka bir yönü yönetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Blogger.com’un blogunuzu güvence altına alma sorumluluğunu üstlendiğini bildiğiniz gibi bir blog oluşturabilir, yayınlar yayınlayabilir ve huzurlu bir uyku çekebilirsiniz.

Ancak Blogger, blogunuzu istediğiniz zaman izniniz olmadan emekliye ayırabileceğinden Blogger.com içeriğinizin düzenli bir yedeğini almanız önerilir..

Kazanan: Blogger burada kazanıyor. Blogger.com blogunuzu koruma sorumluluğunu üstlenirken, WordPress blogunuzu güvenceye almak tek sorumluluğunuzdur. Bununla birlikte, hangi platformda olursanız olun, blogunuzun yedeğini almanız önerilir.

8. Destek

WordPress Desteği Nasıl Alınır

WordPress’in topluluğu çok büyük. Topluluğun ruhu canlı ve iyidir, WordPress kullanıcılarına yardımcı olur, bilgi paylaşır ve WordPress yazılımına katkıda bulunur.

İlişkili: Sitenizi yönetmek için en iyi 7/24 WordPress destek hizmetleri.

Ziyaret edebilirsiniz resmi WordPress.org destek sayfası bazı temel eğitimler, belgeler ve destek forumları için. Ayrıca, IsItWP gibi çok sayıda çevrimiçi kaynak bulabilirsiniz ve WPBeginner WordPress sorunlarınızda size yardımcı olmak için.

wordpress destek

Blogger Desteği Nasıl Alınır

WordPress’in aksine, Blogger’ın sınırlı destek seçenekleri vardır. Üzerine tıklarsanız Yardım simgesini tıkladığınızda, Blogger’ı nasıl kullanacağınıza ilişkin bazı makaleler bulacaksınız. Bu ne yazık ki.

blogger destek

Ayrıca birkaç makale ve destek forumu bulabilirsiniz. Google’ın destek sayfası.

Kazanan: WordPress, destek söz konusu olduğunda net kazanır.

9. Maliyet

Bir WordPress Blogu Oluşturmanın Maliyeti?

WordPress’in yazılımı ücretsiz olmasına rağmen, WordPress blogunuzu kurmak için bir alan adı ve barındırma satın almanız gerekir.

Alan adının maliyeti bir yıl için 14,99 ABD dolarıdır. Ancak, Bluehost’u seçerseniz, web barındırma ile birlikte ücretsiz bir alan adı alırsınız. Temel Bluehost planı aylık 2.75 dolara mal oluyor, bu da WordPress blogunuzun sunabileceği tüm esneklik için oldukça uygun bir fiyat.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bir Blogger Blogu Oluşturmanın Maliyeti?

Paylaşılan bir alt alandan (ör. Example.blogspot.com) memnunsanız Blogger blogunu tamamen ücretsiz olarak ayarlayabilirsiniz. Bir blogspot.com alt alan adıyla sonsuza kadar ücretsiz kullanabilirsiniz.

Değiştirmek veya alt etki alanını kaldırmak istiyorsanız, Godaddy veya NameCheap gibi üçüncü taraf etki alanı kayıt şirketlerinden bir etki alanı satın almanız gerekir. Bir blogcu blogunu çalıştırmak için yalnızca yıllık alan adı kayıt ücretini ödemeniz gerekir.

Kazanan: Bir Blogger bloguna başlamak ücretsizdir, ancak bir WordPress blogunu çalıştırmak için yılda yaklaşık 110 $ harcamanız gerekir. Bir WordPress blogunun sunduğu büyük potansiyeller göz önüne alındığında, maliyet adil.

Hakkında daha fazla öğren bir WordPress web sitesini çalıştırmanın maliyeti.

10. Göç Kolaylığı

WordPress Blogunu Taşıma

Bir WordPress blogunu başka bir barındırma veya diğer CMS platformlarına taşıma işlemi oldukça kolaydır.

Çevrimiçi öğreticiler ararsanız, bir WordPress blogunu nasıl taşıyacağınıza dair birçok makale, öğretici ve video öğreticisi alırsınız,

Bir Blogger Blogunu Taşıma?

Yapabilirsin Blogger blogunu WordPress’e taşıma veya diğer platformları veritabanınıza aktararak. Ancak, WordPress geçişi kadar kolay değil.

Daha iyi taşıma seçenekleriyle WordPress burada kazanıyor.

Açıkçası, WordPress var olan en iyi bloglama platformudur. Blogger ile karşılaştırıldığında, WordPress blogunuzu ayarlamak için hafif bir öğrenme eğrisi var, ancak bu mücadeleye hazır olduğunuzdan eminiz! Ayrıca, bu WordPress blogunu nasıl başlatacağınız konusunda size rehberlik edecek tonlarca makalemiz var..

Profesyonel bir blog yapmak istiyorsanız, WordPress sizin platformunuzdur. Blogunuzu özelleştirmek için ihtiyacınız olan tüm esnekliği sunar. Ayrıca, WordPress üzerinde minimum çaba ile her türlü web sitesi oluşturabilirsiniz.

Diğer yandan, Blogger sınırlı özelleştirme seçenekleriyle gelen temel bir blog platformudur. Blog oluşturmak için kuruş harcamak istemeyen hobi blogcuları için en uygunudur.

Bir WordPress blogunu nasıl başlatacağınızı öğrenmek istiyorsanız, işte yeni başlayanlar için tam kılavuz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map