En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir (9 İpucu ve Araçlar)

en iyi alan adı nasıl seçilir


Bir web sitesi başlatmak istiyor, ancak en iyi alan adını nasıl seçeceğiniz konusunda zorlanıyor musunuz? İyi bir alan adı, web sitenizin veya blogunuzun başarısı için önemlidir. Sonuçta, kitleniz sizi dünya çapında web’de bulacaktır. Yani, bu sadece bölünmüş ikinci bir karar olamaz; mümkün olan en iyi alan adını bulmak için zaman harcamanız gerekir. Ayrıca, web siteniz için doğru alan adını seçmenize yardımcı olması için bilmeniz gereken bazı alan adı en iyi uygulamaları da vardır.

Neyse ki, bu makalede, en iyi alan adının nasıl seçileceğiyle ilgili bazı ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşacağız. Web siteniz için mükemmel alan adını bulduğunuzda, alan adınızı ücretsiz olarak nasıl kaydedeceğinizi göstereceğiz! Hadi başlayalım.

1. Fikir ve Araştırma Beyin Fırtınası

En iyi alan adını seçmenin ilk adımı, bazı fikirleri beyin fırtınası yapmak ve biraz araştırma yapmaktır. Blogunuz veya web siteniz için nasıl bir alan adı seçeceğinizi düşünüyorsanız, bir süredir bir blog veya işletme başlatmayı düşünüyorsunuzdur. Bu nedenle, blogunuzun ne hakkında olmasını istediğiniz veya işletmenizin ne olacağı hakkında bazı fikirleriniz olmalıdır. Bu, en iyi alan adını seçmek için önemlidir çünkü alan adınızın işletmeniz ve markanızla ilgili olması gerekir.

Bazı fikirler bulmanıza yardımcı olacak bir alan adı oluşturma aracıyla başlayın. IsItWP Ücretsiz Web Sitesi Adı Oluşturucu’yu deneyin. İşletmeniz veya blogunuz için 1 veya 2 anahtar kelime girmeniz yeterlidir. Örneğin, bir muhasebe işletmesi için bir web sitesi başlatmak istiyorsanız, “muhasebe” anahtar kelimesini yazmayı deneyin.

isitwp-alan-adı-jeneratör

Anahtar kelimeyi girdikten sonra, Ad Oluştur düğmesine basın. Bu durumda jeneratör, anahtar kelimenizi içeren çok sayıda alan adı fikri sunar.

alan-adı-fikirler-jeneratör

Bunun gibi bir alan adı oluşturucusuyla, web siteniz için bir ton harika alan adı fikri beyin fırtınası yapabilirsiniz..

Zaten bir alan adı fikriniz varsa, daha önce başka biri tarafından alınmadığından emin olmak için araştırma yapmanız gerekeceğini unutmayın..

2. Doğru Alan Adı Uzantısını Seçin

Blogunuz veya web siteniz için bir alan adı seçerken, doğru alan uzantısını da seçmeniz gerekir. Üst Düzey Alan Adı veya TLD olarak da bilinen bir alan adı uzantısı, yalnızca alan adının soneki veya son kısmıdır. Örneğin, www.Google.com alan adıyla .com, alan adı uzantısıdır. Bugün kullanılan bir dizi farklı alan adı uzantısı vardır, en yaygın olanları şunlardır:

 • .com (ticari) – Bu, internetteki en popüler alan adı uzantısıdır. Başlangıçta ticari işletmeler için yaratıldı, ancak şimdi her şey için kullanılabilir.
 • .biz (iş) – Bu alan adı uzantısı öncelikle tercih edilen alan adları .com ile alınmış işletmeler için oluşturuldu.
 • .kuruluş (kuruluş) – Başlangıçta kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yardım kuruluşları için oluşturulmuştur, ancak şimdi bu alan adı herkes tarafından kullanılabilir.
 • .net (ağ) – Herkesin kullanabileceği, ancak başlangıçta ağ altyapısı kullanımı için oluşturulan popüler .com alan adı uzantısına bir alternatif.
 • .edu (eğitim) – Bu alan adı uzantısı yalnızca üniversiteler gibi akredite edilmiş yüksek öğrenim kurumları tarafından kullanılabilir.
 • .devlet (hükümet) – Bu alan adı uzantısı yalnızca devlet kurumları tarafından kullanılabilir.
 • Ülkeye özgü – Ayrıca Kanada için .ca ve Hindistan için .in gibi belirli ülkeler için alan adı uzantıları da vardır.

En güvenilir ve yerleşik alan adı uzantısı olduğundan alan adı uzantınız için .com ile çalışmanızı öneririz. Ayrıca, .com internet ile eşanlamlı olduğundan, birçok kullanıcı varsayılan olarak .com’a yazdığı için varsayılan olarak .com yazar. Örneğin, alan adınız AccountingByJudy.net ise, birçok kullanıcı bunun yerine daha akılda kalıcı alan uzantısı uzantısı .com’u yazacak ve web sitenizi bulamayacaktır. Bu özellikle teknoloji meraklısı olmayan kullanıcılar için yaygındır.

Web sitenizin mümkün olduğunca kolay bulunmasını ve güvenilir görünmesini istiyorsunuz, bu yüzden .com alan adı uzantısını seçmenizi öneririz.

3. Anahtar Kelimeleri Kullanın

anahtar kelimeler

Anahtar kelimeleri kullanma en iyi alan adını seçmede önemli bir parçadır. Anahtar kelimeler arama motorları web sitenizin ne hakkında söyleyebilirimdir. Birisi İnternet’te anahtar kelimenizi aradığında, anahtar kelimeyi alan adınıza eklerseniz, web sitenizin arama sonuçlarının üst kısmına yakın bir yerde görünme şansı daha yüksektir.

Ayrıca kontrol edin: En İyi SEO Anahtar Kelime Araştırma Araçları.

Örneğin, bir kullanıcı Google’da fotoğraf hizmetleri ararsa ve alan adınız PreciousPhotography.com ise, web sitenizin arama sonuçlarında görünme olasılığı daha yüksektir. Alan adınıza anahtar kelimeler eklemez ve bunun yerine PreciousSnaps.com gibi bir şey seçerseniz, web siteniz fotoğrafçılık için hiçbir arama sonucunda görünmeyebilir. “Fotoğrafçılık” gibi en popüler anahtar kelimeler için kullanılabilir bir alan adı bulmak zor olabilir, ancak mükemmel kombinasyonu bulmak için yaratıcı olmanız ve anahtar kelimeyi diğer benzersiz kelimelerle karıştırmanız yeterlidir..

4. Yerel Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Anahtar kelimelerle ilgili olarak, belirli bir coğrafi alana odaklanan bir yerel işletmeniz varsa, alan adınızdaki yerel anahtar kelimeleri de hedeflemelisiniz. Kullanıcılar bulundukları bölgede bir işletme veya hizmet ararken, genellikle yakınlarındaki sonuçları almak için şehirlerini veya eyaletlerini aramaya eklerler. Örneğin, “Peyzaj Phoenix”.

Dolayısıyla, yerel arama sonuçlarında görünmek istiyorsanız alan adınıza yerel bir anahtar kelime ekleyin. BobsLandscaping.com yerine, web sitenizin yerel arama sonuçlarında görünmesi için BobsLandscapingPhoenix.com’u kullanın.

5. Yazmayı ve Anlamayı Kolaylaştırın

Bir alan adı seçerken, başka bir kişi tercih ettiğiniz alan adını aldığından alan adınızın öne çıkmasını veya bir kelimenin yazımını değiştirmesini sağlamak için tamamen benzersiz bir yazım yapma cazip gelebilirsiniz. Ancak, kullanıcıların anlaması ve yazması çok zor olan bir alan adı seçmekten kaçınmalısınız.

Alan adınızdaki bir kelimenin yazımını değiştirirseniz, örneğin, ProfessionalPainting.com gibi bir alan adı alıp ProfssnlPaintng.com’a dönüştürürseniz, kullanıcıların web sitenizi bulması daha zor olacaktır. Çift harflerden de kaçınmaya çalışın. Örneğin, Glassstatues.com gibi bir alan adının kullanıcılar tarafından yanlış yazılmış olması muhtemeldir. Basit ve yazmayı kolay tutun.

6. Kısa Tutun

hatırlanması kolay alan adı

Hiç kimse 64 karakter uzunluğunda bir alan adı yazmak istemez. Sadece kullanıcılar için sinir bozucu değil, aynı zamanda web sitenizin bulunamaması ve trafik kaybına neden olan yazım hatalarını da artırır..

Kısa ve hatırlaması kolay bir alan adına sahip olmak çok daha iyidir. Alan adınızı 15 karakter uzunluğunda tutmanızı öneririz.

7. Sayılardan ve Tirelerden Kaçının

Alan adınızda da sayı ve tire kullanmaktan kaçınmalısınız. Rakamlar genellikle insanlar için kafa karıştırıcıdır çünkü onlara “5” yazarsanız, bunu “beş” olarak kabul edebilir ve bu da alan adınızın yanlış yazılmasına neden olabilir. Örneğin, işletme adınızda olduğu için alan adınızda bir numaraya ihtiyacınız varsa, bu sorunu önlemek için her iki varyasyonu da kaydedebilirsiniz.

Kısa çizgilerden de tamamen kaçınmak istersiniz, çünkü kısa çizgiler genellikle spam alan adlarıyla ilişkilidir ve insanların web sitenizin güvenli olmadığını düşünmesini istemezsiniz. Kısa çizgiler de yanlış yazımlara neden olur, çünkü birçok kullanıcı alan adınızı yazarken bir kısa çizgi eklemeyi unutur.

8. Genel Olmayın – Benzersiz Olun

Milyonlarca kayıtlı alan adı vardır, bu nedenle alan adınızın benzersiz ve akılda kalıcı olduğundan emin olmalısınız. Alan adı yalnızca çevrimiçi adresiniz değil, markanızın bir parçasıdır. Bu yüzden, anlaşılması kolay olmak önemli olmakla birlikte, aynı zamanda çekici olmalı ve kim olduğunuzu temsil etmelidir.

Örneğin, insurance.com genel ve sıkıcıdır ve muhtemelen birileri tarafından zaten alınmıştır. Ancak GuardedInsurance.com gibi bir alan adı benzersiz ve akılda kalıcıdır ve potansiyel müşterilerinize güvenilir bir şirket olduğunuzu söyler. Alan adınızın, web sitenizin ziyaretçilerinin kafasında öne çıkacağından emin olun.

9. Kendini Güvercin Etme

Benzersiz bir alan adı ararken, kendinizi de güvercin deliğine sokmamak önemlidir. Sizi bir kutuya yerleştiren ve yalnızca işletmenizin belirli bir şeyle ilişkilendirilmesine izin veren bir alan adı seçmek, işinizi büyütmek ve genişletmek istediğinizde gelecekte sizin için sorunlar yaratacaktır..

Bunu resmedin: El yapımı seramik süs eşyaları yapan bir işe başlarsınız ve alan adınızı CeramicOrnaments.com olarak seçersiniz. Ancak gelecekte, kupalar, tabaklar, kaseler vb. Büyümeniz için alan sağlayacak bir alan adı seçin.

Bonus İpucu: Alan Adınızı Ücretsiz Kaydedin

En iyi alan adını seçtikten sonra, başka bir kişi tarafından alınmasını önlemek için alan adınızı kaydettirmeniz gerekir. Ayrıca, bir web sitesi oluşturmaya başlamak için alan adınızı kaydettirmeniz gerekir.

Bir alan adını nasıl kaydedersiniz? Birçok web sitesi veya en iyi blog barındırma şirketlerinden bazıları barındırma ile birlikte bir etki alanı kaydı sunuyor. Bluehost’u seçmenizi öneririz, çünkü ÜCRETSİZ bir alan adı alabilirsiniz, bu da yeni başlıyorsanız harikadır.

Bluehost kayıt-alan-adı-free

Ücretsiz bir alan adı ile birlikte, Bluehost okuyucularımıza web sitesi barındırmada harika bir fırsat sunuyor. Mükemmel etki alanı adınız varsa, WordPress barındırma hizmetinde ücretsiz bir etki alanı adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim alabilirsiniz.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Tercih ettiğiniz alan adını talep edebilmeniz ve başarılı bir web sitesi yapmaya başlayabilmeniz için bugün Bluehost’a kaydolun.

Bu ipuçlarının, en iyi alan adını nasıl seçeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu gönderiyi beğendiyseniz ve alan adları ve web siteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir? (MEYDANA ÇIKARMAK). Ayrıca, en iyi alan adı kayıt kuruluşları listemizi gelecekteki alan adı kayıtlarınız için yararlı bulabilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map