Muhasebeciler için Pazarlama: Nasıl Daha Fazla Müşteri Alabilirsiniz

Muhasebeciler için pazarlama bir pazarlama stratejisi oluşturursanız basit bir görev olabilir. Bunu yapmak için gereken adımlar, potansiyel müşterilerinizin aradığı ve kendinizi rakiplerinizden ayıracağı faydalı bilgilerle web sitenizi oluşturmaktır..


Amacınız web sitenizi oluşturmak ve sitenize gelen trafiği artıran bilgilendirici, işlem yapılabilir bilgiler eklemektir..

Bir e-posta listesi başlatın ve sitenize daha fazla trafik geldiğinde, daha fazla e-posta kaydınız olur. Bu kişiler e-posta listenize kaydolurken, işletmeniz hakkında düzenli olarak onlarla iletişim kurmaya devam edebilirsiniz..

E-posta listenizde ne kadar çok kişiyle iletişim kurarsanız, muhasebe işiniz için müşteriye dönüşme olasılığı o kadar yüksektir.

Bu öğelerin her biri hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim.

Profesyonel Görünümlü Bir Web Sitesi ile Başlayın

İstersen muhasebe için pazarlama  çalışmak için, muhasebeci endüstrisine yönelik kullanımı kolay bir web sitesi ile başlamanız gerekir.

Bu adıma takılmayın ve özel bir web sitesine binlerce dolar harcamanız gerektiğini düşünmeyin. Bunun yerine, web sitenizin platformu olarak WordPress’i kullanarak mükemmel görünümlü bir site oluşturun.

WordPress’i kullandığınızda, sitenizi her değiştirmek istediğinizde bir geliştiriciden geçmenize gerek kalmadan siteyi kendiniz güncelleyebilirsiniz..

Site kurulumunuzu yaptıktan sonra profesyonel görünen bir tema seçin. Biz inşa ettik Muhasebe teması özellikle muhasebecinin müşterileriniz için neler yapabileceğinizi göstermesini kolaylaştırması için.

Tüm bu süreci daha da kolaylaştırmak için, Muhasebe temasını satın aldığınızda, WordPress site kurulumu ücretsiz, muhasebe firmanız için daha fazla müşteri almaya odaklanmak için daha fazla zaman tasarrufu.

Muhasebe Firmanız Hakkında Düzenli Olarak Yazın

Sektörünüz hakkında düzenli olarak blog yazın ve söyleyecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin. Kullanın sıkça Sorulan Sorular  müşterileriniz bunları düzenli olarak soruyor ve gönderiyor.

Yazarken, cevapları gözden kaçırmayın. Siz uzmansınız ve tüm bu bilgileri biliyorsunuz, ancak hizmetlerinizi arayan biri hiçbir şey bilmiyor. Ayrıntılı ve bilgilendirici yayınlardaki bilgileri gerçekten yıkın.

Google’da daha uzun yayınlar da daha üst sıralarda.

kelime sayısı içeriği

Birkaç yıl önce 250-600 kelimelik kısa makaleler yazmaktan kurtulabilirsiniz, ancak şimdi okuyucularınıza fayda sağlayan daha yüksek kelime sayısı ve daha ayrıntılı makaleler için çabalamak istiyorsunuz..

SSS’leriniz hakkında ayrıntılı yazılar yazdıktan sonra, diğer muhasebeci sitelere bakın.

Diğer muhasebe firmaları ne hakkında yazıyor ve bu makaleler için kaç sosyal paylaşım elde ediliyor? Bu okuyucularla rezonansa giren popüler bir konu muydu? Eğer öyleyse, yapabilir misin daha iyi bir makale yaz daha fazla bilgi veya daha iyi vaka çalışmaları ile?

Makale türlerinizi değiştirin

blog yazısı fikirleri

Yazma iznine girdiğinizi ve her gönderinin aynı olduğunu düşünüyorsanız, gönderi türlerini değiştirmenin yollarını arayın.

Burada 50 blog yazısı fikri konularınızı güncel tutmak ve ziyaretçilerinizi ilgilendirmek için.

Makalelerinizi açıklayıcı başlık başlıkları, kısa paragraflar ve resimlerle yapılandırın okuyucunun bilgileri sindirmesine yardımcı olun.

Web, okuma şeklimizi değiştirdi. Çoğu web sitesi ziyaretçileri bir makale tarar bu yüzden gözlerini hakkında yazdığınız önemli bölümlere yönlendirmek için konularınızı çıkarmanız gerekir..

İlgi Çekici Bir Başlık Oluşturun

Makaleleri ilk kez yazmaya başladığınızda, esprili bir başlık bulma dürtüsüne sahip olmak istersiniz. Ancak okuyucular başlıkta ne hakkında konuştuğunuzu bilmiyorlarsa, büyük olasılıkla okumak için tıklamazlar.

Bir ihtiyacınız var dikkat çekici başlık okuyucularınıza makalenizin ne hakkında olduğunu bildirmek ve sitenizi tıklamaya teşvik etmek için.

Her Gönderiye Görsel Öğe Ekleme

Dişliler ve Büyüteç görüntü

Tüm yazıları görüntülerle ayırın. Tasarım becerileriniz yoksa endişelenmeyin. Sitenize eklemek için ücretsiz fotoğraflar bulabileceğiniz birkaç stok fotoğraf sitesi var.

Özel görüntüler oluşturmak istiyorsanız, gibi bir hizmet kullan Canva tüm yayınlarınız için özel görüntüler oluşturmak için fikrinizi resimlere yerleştirmek için farklı şekiller bulun, okuyucularınızla görsel olarak bağlantı kurun.

Bunun çok fazla iş olduğunu düşünün ve buna değip değmeyeceğini merak edin?

Muhasebe işiniz için bir site oluşturmak biraz zaman alacaktır, ancak bu gelen pazarlama planını oluşturmak için zaman ayıran birçok küçük işletme, reklam maliyetlerinin azalmasından faydalandı, satış döngülerini kısalttı ve fiyat duyarlı olmayan müşterilere sahip oldu.

Sadece Marcus Sheridan’ın hikayesini ele alalım. o fiberglas havuz şirketi hakkında yazmaya başladı 2008-2009’da konut büstünün yüksekliği sırasında işini tersine çevirdi.

Sitesindeki kaliteli makale sayısını artırdıkça, satış sürecini dönüştürebildi ve satış yapma umuduyla her ev sahibinin evine gidip önce değerli bilgileri göndermeye, okuduklarından emin olmaya gitti..

Ancak tüm bilgilerini okuduktan sonra onlarla buluşurdu. Ve kapanış hızı fırladı. Ayrıca yıllık pazarlama bütçesini de azalttı. İçerik pazarlamasıyla 4 milyon dolar kazanmak için 250 bin dolar harcamak yerine 5 milyon dolar kazanmak için 18 bin dolar harcadı.

Sitenizdeki E-postaları Toplayın

Kişisel Markanızı Oluşturmak için Neden Bir E-posta Listesine İhtiyacınız Var?

Muhasebe sitenizi pazarlamak için ilk hedefiniz trafiği artırmaktır. Bir sonraki hedefiniz e-posta adreslerini toplamak.

Neden?

Trafik almak için o harika makaleleri oluşturmak için o kadar zaman harcadın. Kaç ziyaretçinin geri döndüğünü görmek için analitiklerinize baktınız mı? Ortalama olarak,% 20’den azı geri gelir.

İçin bir yol lazım ziyaretçilerinizle bağlantıda kalın onlar müşteriniz oluncaya kadar.

Sitenize yapmak istediğiniz ilk şeylerden biri, sitenize bir e-posta kayıt formu eklemektir. Başlangıçta çok fazla kayıt almayacaksınız çünkü trafik almıyorsunuz, ancak bunu erken uygulamaya koyuyorsunuz.

Makaleler yayınlanıp paylaşıldıkça trafiğiniz artacak ve e-posta listeniz büyüyecek.

Bunu yapmak için, MailChimp’e ucuz bir alternatif olan SendinBlue gibi bir e-posta hizmetine kaydolun. İlk hizmetleri, listenizdeki ilk 2000 e-posta için ücretsizdir.

E-posta Potansiyel Müşteri Yakalama Formu Ekleme

OptinMonster

E-posta kayıt dönüşüm oranınızı artırmak için sitenize bir e-posta yakalama hizmeti ekleyin. Gösterilen OptinMonster gibi bir hizmet kullanın siteler için e-posta kayıtlarını% 600’ün üzerinde artır.

Sonra sitenize OptinMonster ekleme, bir rapor veya vaka çalışması oluşturun, ziyaretçilerinizin okumakla ilgileneceği bir şey, bir pdf’ye dönüştürün ve e-posta adresleri karşılığında verin.

Daha iyisi, bir web semineri düzenleyin ziyaretçilerin barındırdığınız canlı bir çevrimiçi etkinliğe kaydolmak için OptinMonster’ı kullandığı yer.

Web semineri sırasında bölgeniz için önemli muhasebe bilgilerini kapsar ve web seminerinden sonra bireysel soruları yanıtlamak için ek süre ekler. Ardından katılımcıları takip etmek için e-posta listesini kullanın.

Bir E-posta Serisi Oluşturun

Sadece almak için yeterli değil e-posta listesi gidiyor. Abonelerinizle iletişim halinde olmanız gerekir. Hizmetleriniz için hazır olmayabilirler, ancak gelen kutularına yararlı bilgiler sağlarsanız, ulaştıkları ilk muhasebeci o adım için hazır olduklarında.

E-posta serileri için, müşterilerin işe alınacak bir muhasebe firması seçerken hangi adımları atacaklarını yazın.

Önce sordukları bir dizi soru var mı? Hakkında yazabileceğiniz bir muhasebeci tutmada itirazları veya korkuları var mı?.

Bu bilgileri alın ve sitenize kaydolan herkese göndereceğiniz 5 ila 7 e-posta oluşturun.

Satış hunisi gibi davranın bir muhasebeciye neden ihtiyaç duydukları hakkında genel bilgilerle başlar ve sizi muhasebeci olarak neden seçmeleri gerektiğine dair ayrıntılara iner.

Her e-postanın altında, onlara bir harekete geçirici mesaj veya sizi işe alma nedeni verin. Serinin son e-postasında, bu e-postayı sizi aramaları veya işe almaları için daha fazla harekete geçirici mesaj yapın. Amacınız yeni bir müşteri edinmek.

İlişkili: En İyi E-posta Pazarlama Platformları.

Sonuçları Ne Kadar Görene Kadar?

Sonuçları Ne Kadar Görene Kadar

Bunun gibi bir sistemin uzun vadeli strateji. Her sektör farklıdır, ancak sonuçları gerçekten görmeye başlamak için 4-6 ay arasında tutarlı yazı yazmayı planlayın.

Değerli içerik yazıp yerel gruplarla paylaştığınızda, sonuçlarınız daha hızlı olabilir. Makalelerinizden gelen trafiği kesinlikle göreceksiniz bir ila dört hafta gibi kısa bir sürede.

Bu stratejinin yaptığı şey, gittikçe ivme oluşturmasıdır. Trafik çekmeye başlayacaksınız, ancak makaleleriniz Google gibi arama motorları tarafından bulunduğundan ve e-postanız büyüdükçe, haftalık olarak yeni bir potansiyel müşteri alacağınız bir kartopu efekti görmeye başlayacaksınız ve bu tamamen farklı sırf reklam.

Sonuç

Web sitenizi oluşturmak, muhasebe firması pazarlama planı ve doğru yapılması uzun vadeli iş hedefleriniz için büyük faydalar sağlayabilir.

Ziyaretçilerinizi hizmetlerinizi ararken eğitmek için zaman ayırın ve kaliteli içeriğinizi sitenizde oluşturmaya devam edin.

Muhasebe işinize yeni müşteriler çekmek için başka hangi teknikleri etkili buldunuz??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map