Squarespace vs. WordPress – En İyi Seçim Hangisi? (Uzman Değerlendirmesi)

wordpress ve wordpress karşılaştırması


Squarespace ve WordPress arasındaki farkları bilmek ister misiniz??

Squarespace kullanımı kolay bir sayfa oluşturucusudur, WordPress ise tam teşekküllü bir yayıncılık platformudur. Squarespace ve WordPress arasında seçim yapmak konusunda kafanız karıştıysa, doğru yerdesiniz. Bu makalede, Squarespace ve WordPress arasında kafa kafaya bir karşılaştırma yapacağız. Ayrıca, hangi platformun ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

 1. Kullanılabilirlik
 2. Maliyet
 3. Özellikleri
 4. e-Ticaret entegrasyonu
 5. Göç kolaylığı

Kullanım kolaylığı

Hem WordPress hem de Squarespace, kullanıcıların HTML, CSS veya başka bir kod bilmeden bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştırır. Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda hangisinin diğerinden daha iyi performans gösterdiğini görelim.

WordPress

wordpress arayüzü

WordPress, herkesin sorunsuz bir web sitesi oluşturmasına izin veren kullanımı kolay bir arayüzle birlikte gelir. Ancak, yine de çeşitli WordPress terminolojilerini tanımanız gerekir. Ayrıca yayınlar ve sayfalar, kategoriler ve etiketler vb. Arasındaki farkları da anlamanız gerekir..

Daha önce hiç web sitesi oluşturmadıysanız, WordPress’e aşina olmak biraz öğrenme eğrisidir.

Squarespace’ten farklı olarak, WordPress bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu ile gönderilmez. Ancak, isterseniz, WordPress’e bir eklenti yükleyerek kolayca sürükle ve bırak oluşturucu ekleyebilirsiniz..

Squarespace

kareler arayüzü

Squarespace’in ana özelliği, kullanımı kolay arayüzüdür. Platformlarının bir web sitesi oluşturmak için sağladığı rahatlığı büyük ölçüde vurgularlar..

Squarespace’in Stil Düzenleyicisi yazı tipleri, renkler ve diğer yapılandırmalar dahil yüzlerce özelleştirilebilir ayarla birlikte gelir. Web sitenizin benzersiz görünmesini sağlamak için Squarespace, tek bir web sitesine birden çok şablon yüklemenize olanak tanır.

Her tasarım özelleştirilebilir içerik alanlarıyla oluşturulmuştur, böylece web sitenizi istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Squarespace ayrıca Google Library’den seçilmiş bir dizi yazı tipi içerir. Ayrıca geniş bir yelpazede ücretsiz font seçeneği sunmak için Typekit ile ortaklık kuruyorlar.

Kullanım Kolaylığı – Squarespace vs. WordPress

Squarespace kullanılabilirlik açısından kazanır.

Bir web sitesini hızlı bir şekilde oluşturmak için istenen tüm özelliklerle birlikte gelen hepsi bir arada bir sayfa oluşturucu arıyorsanız, Squarespace iyi bir uyum olabilir.

WordPress ise oldukça esnek bir yayıncılık platformudur. Sürükle ve bırak oluşturucusuyla birlikte gönderilmese de, doğru WordPress sayfa oluşturucu eklentisini yükleyerek bir oluşturucuyu kontrol panelinize entegre etmek kolaydır. Bir sayfa oluşturucu yükledikten sonra, sürükle bırak işlevini kullanarak bir WordPress web sitesi oluşturabilirsiniz.

Maliyet

Bütçeniz, bir yayıncılık platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli faktördür. Hem Squarespace hem de WordPress’te bir web sitesi oluşturmanın maliyetine bakalım.

WordPress

WordPress% 100 ücretsiz (açık kaynaklı) bir yazılımdır. WordPress’i indirmek ücretsiz değildir, aynı zamanda benzersiz gereksinimlerinize uyacak şekilde herhangi bir değişiklik yapabilirsiniz..

Tüm web siteleri gibi, bir WordPress sitesi başlatmak için bir alan adına sahip olmanız gerekir.

Alan adı, web sitenizin internette Google.com veya IsItWP.com gibi adresidir. Web sitenize erişmek için ziyaretçileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir.

Ayrıca, içerik ve web sitenizin dosyalarını saklamak için web hosting satın almanız gerekir. WordPress web barındırma hesabınıza yüklenmiş olmalıdır. WordPress kurulduktan sonra, sitenizi sıfırdan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Küçük bir web sitesi oluşturmak için yalnızca alan adı ve web barındırma için bir bütçeniz olması gerekir. Bir alan adı genellikle yılda yaklaşık 14,99 ABD dolarıdır ve web ayda yaklaşık 7,99 ABD dolarıdır. Toplamda, bir siteyi başlatmak yıllık 110.87 $ ‘a kadar düşük bir maliyete mal olacaktır..

Özellikle yeni başlıyorsanız, alan adı ve barındırma hizmetlerinin toplam maliyeti sizin için oldukça pahalı olabilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Squarespace

Diğer birçok sayfa oluşturucunun aksine, Squarespace bir web sitesi oluşturmak için ücretsiz bir plan sunmaz. En ucuz planları Kişisel’dir; bu, yıllık faturalandırmanız durumunda aylık 12 $ veya aylık olarak faturalandırmanız durumunda aylık 16 $ tutarındadır..

Kişisel plan size yalnızca web sitesi metrikleri, SSL, güvenlik vb. Gibi temel özellikler sağlar. Bir e-Ticaret mağazasını entegre etmeniz, JavaScript ve CSS eklemeniz, Kareler sitenize pop-up’lar eklemeniz gerekiyorsa, daha yüksek bir plana geçmek.

Kişisel plan size yıllık 144 $ mal olacak. İlk yıl için alan adı kayıt ücretinden feragat edebilirsiniz. İlk yıldan sonra alan adınızı yılda 14,99 ABD doları olarak yenilemeniz gerekir. Bu, en ucuz planı tercih etseniz bile, Squarespace’de bir site oluşturmak için yılda yaklaşık 159 dolara mal olacağı anlamına gelir.

Maliyet – Kare Alanı ve WordPress

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, WordPress açık kazanır. Bir web sitesini başlatmak yalnızca WordPress’te daha ucuz değildir, aynı zamanda web sitenizi oluşturmak ve büyütmek için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklerle birlikte gelir. Havuzdaki kapsamlı ücretsiz eklenti koleksiyonundan yararlanarak, WordPress sitenizin işlevlerini kolayca artırabilirsiniz.

Tersine, Squarespace ile, en ucuz plan sadece web sitesi metrikleri gibi temel özellikleri sunar. Üçüncü taraf komut dosyalarını Squarespace’e entegre etmenize bile izin verilmiyor. Gelişmiş işlevlere ihtiyacınız varsa, daha pahalı planlarından birine yükseltmeniz gerekir..

Özellikleri

Hem WordPress hem de Squarespace’in özelliklerini karşılaştıralım.

WordPress
wordpress temaları

WordPress, her türlü web sitesini kolayca oluşturmanızı sağlayan tam teşekküllü bir web sitesi oluşturucusudur. Kutusundan çıkar çıkmaz WordPress, web sitenizi oluşturmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir. Ayrıca tüm cihazlarda ve modern tarayıcılarda harika görünen ücretsiz duyarlı bir WordPress temasıyla birlikte gelir. Web sitenizin görünümünü değiştirmek için tek yapmanız gereken ücretsiz WordPress dizininden doğru WordPress temasını bulmak ve yüklemek.

Alternatif olarak, en sevdiğiniz tema satıcısından özel olarak oluşturulmuş bir WordPress temasını veya premium hazır temayı da kullanabilirsiniz.

WordPress web sitenizi ek özelliklerle geliştirmek, bir eklenti yüklemek ve etkinleştirmek kadar kolaydır. Eklenti deposunda binlerce ücretsiz eklenti vardır. Aşağıda, siteniz için yararlı bulacağınız bazı ücretsiz WordPress eklentileri bulunmaktadır:

 • WPForms – WordPress’te bir iletişim formu oluşturucu ekler
 • MonsterInsights – Google Analytics’i WordPress’e kolayca yüklemenizi sağlar
 • WooCommerce – Bir e-ticaret mağazasını WordPress’e entegre eder

Squarespace
kare şablonları

WordPress ile karşılaştırıldığında, Squarespace size seçim yapabileceğiniz sınırlı sayıda şablon sunar. Bununla birlikte, seçim sınırlı olsa da, sağlanan tüm şablonlar duyarlıdır, yani siteniz tüm cihazlarda harika görünecektir. Özel CSS şablonları, özel CSS düzenleyicileri aracılığıyla herhangi bir şablona eklenebilir. Tasarımınıza özel bir görünüm oluşturmak için şablonunuza kolayca içerik blokları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Vitrin entegrasyonu, açılır pencereler vb. Gibi gelişmiş özellikler eklemek için, daha pahalı olan Kare Alanı planlarından herhangi birine yükseltmeniz gerekir..

Özellikler – Squarespace vs. WordPress

Tam teşekküllü bir çevrimiçi yayıncılık platformuna ihtiyacınız varsa, WordPress sizin için en iyi seçimdir. WordPress, kutudan çıkan çok fazla özellik ile şişirilmemiş hafif bir yayıncılık platformudur. Daha fazla özellik eklemek bir eklenti yüklemek kadar kolaydır. Benzer şekilde, web’de kapsamlı bir ücretsiz ve premium WordPress temaları koleksiyonu da bulabilirsiniz.

Sitenize daha fazla premium işlevsellik eklemek istiyorsanız Squarespace pahalı olur. Ayrıca, sitenizle herhangi bir üçüncü taraf entegrasyonunu desteklemez.

e-Ticaret Entegrasyonu

Hem WordPress hem de Squarespace, bir mağazası web sitenize entegre etmenizi sağlar. Her iki platformun e-Ticaret entegrasyonu açısından nasıl farklı olduğunu görelim.

WordPress

Bir e-ticaret mağazasını WordPress sitenize kolayca entegre etmenizi sağlayan onlarca eklenti bulabilirsiniz. WordPress için en popüler e-ticaret eklentisi WooCommerce’dir. Şu anda, tüm çevrimiçi mağazaların% 28’inden fazlasına güç sağlıyor.

WooCommerce, dijital veya fiziksel ürünleri çevrimiçi satmak için tam kontrol sağlar. Mağazanızın işlevlerini geliştirmek için yüzlerce ücretsiz ve ücretli WooCommerce uzantısı da bulabilirsiniz.

WooCommerce için bazı alternatifler:

 • WP e-Ticaret: WordPress için tam teşekküllü bir e-Ticaret çözümü
 • Kolay Dijital İndirme: Dijital bir mağaza eklemek için hafif bir eklenti

Squarespace

Squarespace, sitenizde yalnızca temel e-Ticaret işlevleri sunar. Mağaza eklemek için pahalı İşletme veya daha yüksek planlara geçmeniz gerekir. İş planıyla, tüm satışlar için% 3 işlem ücreti ödemeniz gerekir. İşlem ücretinden kurtulmak için pahalı bir plana geçmek zorundasınız.

e-Ticaret Entegrasyonu – Kare ve WordPress Karşılaştırması

Bir e-ticaret platformu olarak WordPress eğrinin önünde durur. Çevrimiçi bir mağaza işletmek, WordPress’te Squarespace’e kıyasla daha ucuz. Ayrıca, Squarespace’den daha fazla özellik sunuyor. WooCommerce gibi bir eklenti ile WordPress’te tam teşekküllü bir çevrimiçi mağaza oluşturabilirsiniz.

Göç Kolaylığı

Bir yayın platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörlerden biri, içeriğinizi diğer platformlara ne kadar kolay aktarabileceğinizdir. İyi bir yayıncılık platformu, içeriğinizi başka herhangi bir platforma kolayca taşımanıza yardımcı olan kullanımı kolay bir dışa aktarma aracıyla birlikte gelir.

WordPress

WordPress, tüm verilerinizi kolayca dışa aktarmanıza yardımcı olan bir dışa aktarma aracıyla gönderilir. İçeriğinizin yanı sıra temalarınızı, eklentilerinizi ve hatta WordPress yüklemesinin tamamını dışa aktarabilirsiniz.

Squarespace

Squarespace’teki yerleşik dışa aktarma aracı özelliği sınırlıdır. İçeriğinizin yalnızca belirli bölümlerini bir XML dosyasına dışa aktarabilirsiniz. Bu, sayfalarınızı, galerilerinizi ve tüm yayınlarının bulunduğu bir blog sayfasını içerir.

Ürün sayfalarınızı, albüm sayfalarınızı, metin, ses ve video bloklarınızı dışa aktaramazsınız.

Göç Kolaylığı – WordPress ve Squarespace

Squarespace sınırlı dışa aktarma işlevi sunarken, WordPress tüm verilerinizi diğer platformlara kolayca taşımanıza olanak tanır.

Bu Squarespace alternatiflerini kaçırmayın.

Squarespace vs. WordPress: Hangisi Doğru Seçim??

Karşılaştırmamızdan, WordPress’in Squarespace’den çok daha üstün olduğu açıktır.

Squarespace, hızlı bir şekilde bir web sitesi oluşturmak için kullanımı kolay bir sayfa oluşturucuya ihtiyaç duyan kullanıcılar için uygun olabilir. Diğer tüm yönlerde, WordPress Squarespace’den daha iyi performans gösterir. Squarespace’den WordPress’e geçişle ilgili adım adım kılavuzumuza göz atın

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız WordPress’e başlamanızı kesinlikle öneririz. Bir WordPress sitesini kullanmaya başlamak için, WordPress kullanarak sıfırdan nasıl web sitesi oluşturacağımızla ilgili kılavuzumuzu okuyabilirsiniz..

Bu makaleyi beğendiyseniz, bir web sitesi oluşturmanın gerçek maliyetini de kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map