Web Hosting Nedir? (Paylaşılan ve VPS ve Adanmış)

web hosting açıkladı


Web siteniz için paylaşılan, VPS veya özel barındırma seçmeniz mi gerekiyor? Web orada barındıran birçok türü ile, zor hangi seçim ihtiyaçlarınız için en iyi olduğunu bulmak zor olabilir. Ayrıca, paylaşılan ve VPS ile özel barındırma arasındaki fark nedir??

Endişelenmeyin, sizin için web barındırma hizmetini açıklamak için buradayız. Her web barındırma seçeneğinin farklarını sizinle paylaşacağız: Paylaşılan ve VPS ve özel barındırma. Her tür web barındırma türünü açıkladıktan sonra, hangi seçeneğin web siteniz için en iyi olduğunu anlayabileceksiniz..

Başlayalım.

Web Hosting Nedir?

Web hosting temelde web sitenizin internette saklandığı yerdir. Web hosting, insanların web sitelerini dünya çapında web üzerinden erişilebilir hale getirmelerini sağlayan bir şirket tarafından sağlanan bir hizmettir.

Basitçe söylemek gerekirse, bilgisayarınıza bir web sitesi oluşturursanız, tüm web sitesi dosyaları bilgisayarınızdadır ve bunları başka kimse göremez. Ancak bir web barındırma hizmeti ile web sitesi dosyalarınız internetteki bir alanda saklanır, böylece herkes bunları görüntüleyebilir.

Bu, kullanıcıların www.IsItWP.com gibi alan adınızı tarayıcılarının adres çubuğuna yazmasına ve web sitenize anında erişmesine olanak tanır.

alan-adı-hosting-web

Web siteniz için henüz bir alan adı seçmediyseniz, en iyi alan adını nasıl seçeceğinizle ilgili yayınımıza göz atın.

Neden Web Hosting’e İhtiyacınız Var??

Bir web sitesi oluşturuyorsanız, insanların web sitesini görebilmesini istersiniz. Örneğin, bir blog başlatır ve ilk blog yayınınızı web barındırma olmadan yazarsanız, hiç kimse içeriğinizi okuyamaz. Bu, bir blog başlatmanın tüm amacını yener, değil mi??

Ancak web barındırma ile blog web sitenizin, dünyanın her yerinden kullanıcıların web sitenizi ziyaret edebileceği ve blog yayınlarınızı okuyabileceği dünya çapında web’de kendi yeri olacaktır..

Web sitenizi bir ev ve bir sokak gibi barındırma olarak düşünün. Eviniz bir sokakta değilse ve oraya ulaşmak imkansızsa, kimse sizi nasıl ziyaret edebilir??

Web sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, web barındırma ihtiyacınız var.

Web Hosting Maliyeti Nedir??

web hosting-maliyet paylaşımlı-vs-VPS-vs-adanmış

Evet, web barındırma paraya mal olur, bir web sitesi yapmak istiyorsanız gerekli maliyetlerden biridir.

Birçok kişi web hosting pahalı olduğunu varsayar, ama gerçekten değil. Pahalı web seçenekleri mevcut 500 $ yukarı aylık maliyet barındırma olsa da, orada ucuz, güvenilir web orada sadece $ 2 $ 4 dolar maliyeti barındırma hizmetleri bol vardır. Bu web barındırma seçeneklerinden bazılarıyla, ücretsiz bir alan adı, SSL sertifikası ve neredeyse% 100 kesintisiz çalışma garantisi elde edersiniz.

Bu, web sitenizi 2 dolara kadar düşük bir fiyatla çalıştırabileceğiniz anlamına gelir; bu, yeni başlayan ve sıkı bir bütçeye sadık kalması gereken insanlar için harika. En iyi yanı, daha ucuz web barındırma seçeneklerinden birini seçerken kalite ve güvenilirlikten ödün vermek zorunda kalmamanızdır.

En iyi ücretsiz web barındırma hizmetleri bir dizi vardır, ancak ücretsiz web barındırma ile bir yakalamak olduğunu unutmayın. Ücretsiz web barındırma hizmetleri ile, aşağıdaki gibi dezavantajlarla uğraşmak zorunda kalacaksınız:

 • İstenmeyen Reklamlar – Ücretsiz web barındırma hizmetleri web sitenizde istenmeyen, alakasız reklamlar görüntüler, paralarını nasıl kazanırlar. Ancak bu reklamlar web sitenizin ziyaretçilerini rahatsız edebilir ve web sitenizin profesyonel görünmemesini sağlayabilir.
 • Sınırlı Trafik – Ücretsiz web barındırma hizmetleri, sitenizi alabileceğiniz trafik miktarını sınırlar, bu da işinizi büyütmeyi zorlaştırır.
 • Sıkıştın – Ücretsiz bir web barındırma hizmeti seçtiğinizde, fikrinizi değiştirirseniz web sitenizi başka bir web barındırıcısına taşımak çok zordur.

Pek çok uygun fiyatlı web barındırma seçenekleriyle, ücretsiz web ile birlikte geldikleri dezavantajları seçmek yerine birkaç dolar harcamak daha iyidir.

Web Hosting Farklı Türleri nelerdir

Web hosting farklı türleri vardır ama 3 ana çözümler şunlardır:

 • Paylaşılan
 • VPS
 • Adanmış

Seçtiğiniz barındırma türü, oluşturmak istediğiniz web sitesinin türüne bağlıdır. Basit bir işletme web sitesi veya blog oluşturuyor musunuz? Yoksa sürekli olarak yeni içerikle güncellenen bir e-Ticaret web sitesi mi yoksa niş bir sosyal medya web sitesi mi başlatmak istiyorsunuz??

Bir web barındırma türü seçerken, aynı zamanda kolayca web sitenizi büyümesine izin verirseniz, güvenlik, performans gibi sundukları özellikleri dikkate almanız gerekir, hem de sonunda ne kadar iş yer alıyor.

Tabii ki, aynı zamanda fiyatlandırmaya da bakmak zorundasınız. Yapmak istediğiniz son şey, kişisel ihtiyaçlarınız için doğru olmayan bir web barındırma hizmetine bir sürü para harcamaktır.

Ardından, paylaşılan ve VPS ile özel barındırma arasındaki farkları ele alacağız, böylece hangi web barındırma seçeneğinin sizin için en iyi seçim olduğunu belirleyebilirsiniz..

Web Barındırma Seçeneği # 1: Paylaşılan

Paylaşılan barındırma tam olarak nasıl göründüğüdür. Paylaşılan barındırma ile sunucuyu (internette yer) diğer insanlarla paylaşırsınız.

Paylaşılan-hosting-apartman-kompleksi

Paylaşılan barındırma bir apartman kompleksinde yaşamak gibidir. Bir apartman kompleksinde yaşayan herkes aynı konumdadır ve çamaşır odası, otopark, oyun alanı vb.Gibi kaynakları paylaşmak zorundadırlar..

Paylaşılan web barındırma ile aynı kavramdır. Web sitenizi paylaşılan bir barındırma hizmeti ile barındırdığınızda, siteniz diğer bazı web siteleriyle aynı konumda depolanır. Bellek, disk alanı, veri ve CPU zamanı gibi sunucu kaynaklarını paylaşın.

Çoğu zaman, sunucu kaynaklarını paylaşmak iyi çalışır. Ancak bazen, web sitenizin komşularından biri çok fazla kaynak alıyorsa, web sitenizi yavaşlatabilir.

Artıları:

 • satın alınabilir – Sunucuyu diğer birçok kullanıcıyla paylaştığınız için maliyeti de paylaşırsınız. Bu sizin için daha düşük bir fiyatla sonuçlanır.
 • Kolay kurulum – Paylaşılan barındırma hizmetleri genellikle sizin için tüm kurulumla ilgilenir.

Eksileri:

 • Sunucuyu Paylaşma – Ana dezavantajlardan biri, sunucuyu diğer birçok web sitesiyle paylaşmanız gerektiğidir.
 • “Kötü Komşular” – Sunucuyu çok sayıda web sitesiyle paylaştığınız için, yüksek trafik veya hatalı kod içeren tüm kaynakları alan “kötü komşularla” uğraşmanız gerekebilir. Bu, kendi web sitenizin hızını ve performansını etkileyebilir.

Web Barındırma Seçeneği # 2: VPS

Bir sonraki web hosting seçeneği VPS’dir. VPS, sanal özel sunucunun kısaltmasıdır.

VPS-web-host-konağında

VPS hosting, bir şehir evinde veya kınamakta yaşamak gibidir. Kendi eviniz var ve onu korumaktan sorumlusunuz, ancak yine de mülk üzerinde bir şeyler paylaşmak zorundasınız.

VPS hosting ile hala sunucuyu paylaşmanız gerekir, ancak bunu paylaşılan barındırmadan daha az web sitesi ile paylaşmanız gerekir. Ayrıca, tüm kaynakları paylaşmak zorunda değilsiniz. Tüm kaynaklar eşit olarak ayrılmıştır. Bu, tüm kaynakları kullanarak “kötü komşuları” durdurur çünkü aşmalarına izin verilmeyen bir sınıra sahiptirler. Bu kaynak sınırını aştıklarında, web siteleri düşebilir, ancak web siteniz bundan etkilenmeyecektir.

Artıları:

 • Paylaşım Kaynağı Yok – Tüm kaynakları başka pek çok web sitesiyle paylaşmak zorunda değilsiniz.
 • Daha güçlü – VPS barındırma, paylaşılan barındırmadan daha güçlüdür, daha ölçeklenebilir ve genellikle daha iyi performans ve hız sunar.
 • Esneklik – VPS hosting daha esnektir, diğer kullanıcıları etkilemeden özelleştirmenize ve değişiklik yapmanıza olanak tanır.

Eksileri:

 • Daha pahalı – VPS, paylaşılan barındırmadan daha pahalıdır.
 • Daha Teknik – VPS hosting ile kurulum işlemi daha tekniktir, bu yeni başlayanlar için bir sorun olabilir.

Web Barındırma Seçeneği # 3: Özel

Son web hosting seçeneği barındırma adanmış ve sesler gibi, adanmış sunucu barındırma ile kendinize her şeyi almak.

adanmış-web-host-house

Yani, adanmış hosting kendi ev sahibi gibi. Alanınızı başkalarıyla paylaşmanız ve kaynaklarınızı başkalarıyla paylaşmanız gerekmez. Kötü komşularla uğraşmak zorunda bile değilsin.

Adanmış barındırma ile barındırma işleminizde başka web sitesi yoktur ve CPU zamanı ve bellek gibi kaynakları paylaşmanız gerekmez.

Artıları:

 • Kötü Komşular Yok – Adanmış web hosting ile, web sitenizin kaynaklarını çalabilir ve web sitenizin hızını ve performansını olumsuz etkileyebilecek kilometre ve mil civarında kötü komşular yoktur..
 • Tam kontrol – Sunucunuzun özelleştirilmesi üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Belleğinizin miktarını ve türünü ve diğer öğeleri bile seçebilirsiniz.

Eksileri:

 • En pahalı – Kendinize her şeyi almak beri, özel hosting en pahalı web hosting seçeneğidir.
 • Daha Teknik – VPS hosting ile bilgisayarlar ve sunucular hakkında ortalama bir kişiden biraz daha fazla şey bilmeniz gerekir.
 • Artan Sorumluluk – Yönetilmeyen özel bir hizmetle tüm kurulum, kurulum, güvenlik ve daha fazlasından siz sorumlusunuz. Yönetilen adanmış bir barındırma hizmeti ile bile, kendi başınıza birçok şey yapmanız gerekiyor.

Paylaşımlı ve VPS – Adanmış Hosting: Ne Seçmelisiniz?

Artık, paylaşılan ve VPS ile adanmış barındırma arasındaki farkı bildiğinize göre, hangisi sizin ve web siteniz için en iyi sonucu verecektir?

Paylaşılan barındırma, en azından ilk başta bir ton trafik almayacak yeni başlayan web siteleri için en iyi seçenektir. Bir web sitesi yapmaya yeni başladığınızda, bir bütçeye sadık kalmak istersiniz ve paylaşılan barındırma, çevrimiçi varlığınızı aynı anda büyütürken bunu yapmanıza olanak tanır. Paylaşılan barındırma, statik işletme siteleri ve kişisel web siteleri için akıllıca bir seçimdir, çünkü çalışma süresi sizi etkilemez. Ayrıca yeni başlayanlar için harika bir barındırma seçeneği.

İlişkili: Paylaşılan ve Yönetilen WordPress Barındırma (Karşılaştırma)

Web sitenizin daha fazla trafik almasını bekliyorsanız ve biraz daha fazla ödeme yapabileceğinizi düşünüyorsanız, VPS barındırma daha iyi bir seçenektir. Ayrıca, paylaşılan bir barındırma hizmeti ile başlarsanız ve web sitenizin trafiği hızla büyümeye başlarsa, bu trafiği işlemek için daha fazla kaynak sunan en iyi VPS barındırma özelliğine geçmelisiniz..

Adanmış barındırma, bu listede yer alan bir web barındırma seçeneğidir. Yalnızca hassas işlemleri ele alıyorsanız ve güvenliğinizi artırmanız gerekiyorsa, web sitenizde çok sayıda yüksek çözünürlüklü fotoğraf veya video akışı varsa veya yapmadığınız bir IP adresi istiyorsanız, özel bir ana bilgisayarın sağladığı tüm çan ve ıslıklara ihtiyacınız vardır. diğer web siteleriyle paylaşmak zorunda değilsiniz.

Genel olarak, bir web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz, paylaşılan bir web barındırıcısı en iyi seçiminiz olacaktır. Ekonomiktir ve devam etmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi size sağlar.

Artık hangi web barındırma seçeneğinin sizin için en iyi olduğuna karar verdiğinize göre, hangi web barındırma hizmeti ile gideceğinizi nasıl seçersiniz??

Peki, web hosting için en iyi tavsiyemiz Bluehost. Bluehost ile paylaşılan, VPS veya özel hosting arasından seçim yapabilirsiniz. Yani, hangi web barındırma seçeneğini seçerseniz seçin, Bluehost sizi kapsamaktadır.

Ayrıca Bluehost, IsItWP okuyucuları için özel bir fırsat sunuyor. Bugün Bluehost’a kaydolabilir ve paylaşılan barındırmada ücretsiz bir alan adı, SSL sertifikası ve% 60 indirim alabilirsiniz. Bu, web sitenizi ayda 2,75 $ gibi düşük bir fiyata oluşturabileceğiniz ve barındırabileceğiniz anlamına gelir. Bluehost Kupon sayfasındaki ayrıntıları kontrol edin.

Bluehost-wordpress-hosting

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Web barındırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu eksiksiz Bluehost incelemesini kaçırmayın.

Umarız paylaşılan vs VPS vs bu hosting zevk ve şimdi hangi web hosting seçeneği web siteniz için en iyi olduğunu biliyorum. Bu makaleyi beğendiyseniz ve web sitenizi barındırmaya hazırsanız, bir web sitesini nasıl barındıracağınız hakkındaki yazımıza, adım adım açıklamalı bir eğiticiye ve web sitenizi başlatmak için çok amaçlı temalar listemize göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map