Wix vs. WordPress – Hangisi En İyi Seçimdir? (Uzman Değerlendirmesi)

wix ve wordpress karşılaştırması


Bir web sitesi kurmayı mı planlıyorsunuz??

WordPress ve Wix, kolayca güzel web siteleri oluşturmanıza izin veren en iyi yayıncılık platformlarından bazılarıdır. Bu platformların her ikisi de kendi özellikleriyle harikadır. Hangisinin ihtiyaçlarınız için en uygun olduğunu merak ediyorum?

Wix ve WordPress arasındaki kafa kafaya karşılaştırmaya bakalım. Hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu anlamak için WordPress ve Wix karşılaştırmamızı 7 bölüme ayırdık:

 1. genel bakış
 2. Kullanım kolaylığı
 3. Tasarım ve Özelleştirme Seçenekleri
 4. E-ticaret Seçenekleri
 5. SEO
 6. Destek
 7. Maliyet

1. Genel Bakış: En İyi Web Sitesi Oluşturucuları olarak WordPress ve Wix

WordPress Nedir?

wordpress.org

WordPress kolaylıkla güzel bir web sitesi veya blog oluşturmanıza olanak tanıyan bir yayıncılık platformudur. Web barındırma sunucunuza yüklenmesi gereken açık kaynaklı / ücretsiz bir yazılımdır.

Tıpkı herhangi bir web sitesi gibi, bir web sitesi oluşturmak için bir alan adınızın ve web barındırma işleminizin olması gerekir. Alan adı, Google.com veya IsItWP.com gibi web sitelerinizin çevrimiçi adresidir ve web barındırma, web sitesi dosyalarınızın depolandığı yerdir..

İlişkili:

WordPress aslında basit bir blog platformu olarak inşa edildi. Yıllar geçtikçe, tam teşekküllü bir CMS platformuna dönüştü. Çevrimiçi web sitelerinin% 30’undan fazlasını güçlendirir. Artık bloglar, iş siteleri, dergiler, e-ticaret mağazaları vb.Gibi WordPress’i kullanarak her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz..

Not: Bu karşılaştırma, kendi kendine barındırılan WordPress (WordPress.org) ve Wix arasındadır. İki WordPress aroması arasındaki farkı bilmek istiyorsanız, WordPress.com ile WordPress.org karşılaştırmamız.

Wix Nedir?

wix logosu

Wix, web sitelerini kolayca oluşturmanıza yardımcı olmak için bir sürükle ve bırak oluşturucusuyla birlikte gelen bir web sitesi oluşturma platformudur. WordPress’in aksine, tamamen barındırılan bir platformdur. Bu aynı zamanda sitenizi kurmanın çok kolay olduğu anlamına gelir. Wix web sitesini sizin için barındırdığı için Wix ile bir barındırma sağlayıcısı aramanıza gerek yoktur. Aşağıdaki alan adında ücretsiz alan adına sahip bir web sitesi bile oluşturabilirsiniz username.wixsite.com/sitename.

Wix, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için yenilikçi ve sezgisel web sitesi yapma teknolojilerine sahiptir. Wix’i kullanarak bir blog, işletme, çevrimiçi mağaza, fotoğraf, site vb.Dahil olmak üzere çeşitli web siteleri oluşturabilirsiniz..

2. Kullanım Kolaylığı

Kullanım Kolaylığı – WordPress

WordPress, yeni başlayanlar için bile bir web sitesi oluşturmayı süper kolaylaştırır.

Bir WordPress sitesi oluşturmak için WordPress barındırma ve bir etki alanı adı satın almanız ve ardından WordPress’i barındırma sunucunuza yüklemeniz gerekir. Bir WordPress sitesi kurmak roket bilimi değildir.

Bir WordPress sitesi kurmak için tek yapmanız gereken Bluehost gibi bir web barındırma sağlayıcısıdır.

Bluehost dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir. 2005’ten beri WordPress topluluğuna dahil oldular ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma sağlayıcısıdırlar.

Bir Bluehost web barındırma planı ile, tek tıklamayla WordPress kurulum sihirbazı ile birlikte ücretsiz bir alan adı alırsınız. Bu, mutlak bir başlangıç ​​için bile WordPress web sitenizi ayarlamayı süper kolaylaştırır.

Siteyi oluşturduktan sonra, içeriği ekleyebilir ve yayınlayabilirsiniz. sayfalar ve gönderiler WordPress üzerinde. WordPress sitenizin genel düzenini özelleştirmek için, Görünüm »Özelleştir Menü.

WordPress ’gösterge tablosu aşağıdaki ekran görüntüsüne benziyor:

wordpress-pano

Daha fazla ayrıntı için neden WordPress kullanıldığına dair makalemize göz atmalısınız..

Kullanım Kolaylığı – Wix

Wix’te bir web sitesi başlatmak için Wix web sitesine gidin ve bir hesap oluşturun.

Ardından, web sitenizi nasıl oluşturmak istediğinizi seçebilirsiniz. Wix Yapay Dijital Zeka (ADI) veya Wix Editör’ü seçebilirsiniz. Wix ADI’yı seçerseniz, size birkaç soru soracak ve yanıtlarınıza dayanarak sizin için otomatik olarak bir web sitesi oluşturacaktır. Ancak, düzenleyiciyi seçerseniz, siteniz için seçmeniz gereken bir dizi önceden hazırlanmış şablon verilecektir..

İster ADI ister Editör’ü seçin, Wix kendi web sitenizi düzenleyebileceğiniz ve oluşturabileceğiniz bir şablon sunar. Herhangi bir öğeyi seçebileceğiniz ve doğrudan düzenleyebileceğiniz basit bir sürükle ve bırak arayüzü sağlar.

Wix’in web sitesi düzenleme platformları aşağıdaki ekran görüntüsüne benziyor:

wix-oluşturucu

Ayrıca iki farklı alan adı seçeneği arasından seçim yapmanız istenir: ücretsiz Wix.com alan adı veya kendi özelleştirilmiş alan adınızı bağlayın.

wix alanlı

Özel bir alan adı kullanmak istiyorsanız, premium planlarından birine abone olmanız gerekir.

Kazanan: Kullanılabilirlik konusunda Wix kazanır. Wix, web sitenizi kendi sunucularında barındırmanıza izin verdiği için kurulum da kolaydır. Ayrıca bir sürükle ve bırak oluşturucu ile birlikte gelir, böylece hızlı bir şekilde bir web sitesini istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Ancak, WordPress için Wix’ten çok daha güçlü özellikler sağlayan onlarca sürükle ve bırak oluşturucu eklentisi bulabilirsiniz.

3. Tasarım ve Özelleştirme Seçenekleri

WordPress Web Sitesini Özelleştirme

WordPress’i kullanmanın en büyük avantajlarından biri özelleştirme olasılıklarıdır. WordPress’te çok çeşitli tasarım ve özelleştirme seçeneklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Görünümü değiştirmek için doğru WordPress temasını seçebilirsiniz. Eklentiler yükleyerek sitenizin işlevlerini artırabilirsiniz. Piyasada binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması ve eklentisi var.

Ücretsiz temalara ve eklentilere doğrudan WordPress kontrol panelinizden erişebilirsiniz.

eklenti wordpress-tema

Rastgele bir eklenti seçmeden önce önerilen temalarımızı ve eklentilerimizi görüntüleyin.

Wix Web Sitesini Özelleştirme

WordPress’teki temalar ve eklentiler gibi Wix, Wix sitenizi özelleştirmek için şablonlar ve uygulamalar sunar. İşletme, çevrimiçi mağaza, fotoğraf, blog vb.Dahil olmak üzere farklı kategorilerde 500’den fazla şablon var..

wix-şablonlar

Buna ek olarak, kullanabileceğiniz 200’den fazla uygulama var. Eklentiler WordPress siteleri için çalıştığından Wix sitenize belirli işlevler eklemenize izin verir.

Çok sayıda tasarım seçeneği olmasına rağmen, Wix’in WordPress’e kıyasla kesinlikle daha az tasarım ve özelleştirme seçeneği var. Wix’i kullanmanın bir başka dezavantajı, bir şablonu sitenize ayarlandıktan sonra değiştiremezsiniz, ancak WordPress istediğiniz kadar değiştirmenize izin verir. Ayrıca, WordPress’teki gibi CSS’yi düzenleyemezsiniz.

Kazanan: WordPress, tasarım ve özelleştirme özellikleriyle rakipsiz bir kazanan.

4. e-Ticaret Seçenekleri

WordPress e-Ticaret Seçenekleri

Çevrimiçi mağazaların yaklaşık% 30’u tercih ettikleri platform olarak WordPress’i seçiyor. WordPress, bir WordPress e-Ticaret eklentisi yükleyerek tam teşekküllü bir e-Ticaret mağazası oluşturmanıza izin veren kullanımı kolay bir yayıncılık platformudur.

Düzinelerce e-ticaret eklentisi bulabilirken, WooCommerce diğerlerinden öne çıkıyor ve aynı zamanda en popüler seçim. WooCommerce ile bir e-ticaret sitesi kurmak basittir. Sonunda sadece birkaç tıklama gerekiyor.

Temel WooCommerce eklentisi WordPress.org eklenti deposunda ücretsiz olarak mevcuttur. Mağazanızın kapasitesini kolayca artırmanıza olanak tanıyan tonlarca ücretsiz ve premium uzantı bulabilirsiniz..

WooCommerce

Wix e-Ticaret Seçenekleri
Wix, preium uygulamasını kullanarak temel bir e-ticaret mağazası oluşturmanıza izin verir Wix Mağazaları. Wix e-Ticaret seçenekleri premium planlarıyla sunulmaktadır e-Ticaret ve vip.

Wix ayrıca çevrimiçi mağaza şablonları, e-ticaret uygulamaları, güvenli ödeme çözümleri, kuponlar ve indirimler vb. Gibi yararlı özellikler de sağlar. Dezavantajı, WordPress ile karşılaştırıldığında işlevselliklerin sınırlı olmasıdır..

Kazanan: E-Ticaret seçenekleri söz konusu olduğunda WordPress açık kazanır.

5. SEO

WordPress SEO

WordPress, en SEO dostu yayıncılık platformlarından biridir. Web sitenizi ve sayfalarınızı, arama motorlarının kolayca dizine ekleyebileceği şekilde yapılandırmanıza olanak tanır.

WordPress varsayılan olarak, web sitenizin adını, sloganını, başlık etiketlerini, URL yapısını, resim alt etiketlerini vb. Yapılandırmak gibi temel optimizasyonu ayarlamayı kolaylaştırır. Yoast SEO, tüm sayfalarınız ve yayınlarınız için SEO başlıklarını, meta açıklamaları, sosyal paylaşım içeriğini vb. değiştirebilirsiniz..

MonsterInsights

Google Analytics entegrasyonu, kullanıcıların web sitenizi nasıl kullandığına ilişkin fikir verdiği için bir web sitesinin SEO’sunu geliştirmek için en önemli adımdır. WordPress ile Google Analytics’i aşağıdaki gibi bir eklenti ile kolayca entegre edebilirsinizMonsterInsights.

WordPress siteniz için farklı SEO amaçlarına hizmet eden tonlarca WordPress SEO aracı ve eklentisi vardır. Daha ilginç olan şey, WordPress SEO eklentilerinin çoğunun ücretsiz sürümlerin yanı sıra premium olarak da mevcut olmasıdır.

Wix SEO

Wix ayrıca sitenizin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için çok sayıda SEO özelliği ve aracı sunar. Sayfa meta etiketleri, başlık etiketleri, resim alt etiketleri, mobil optimizasyon vb.Gibi temel SEO özelliklerini sağlar..

Wix ayrıca, tüm SEO yapılandırma adımlarında size yol gösteren ve kendi SEO planınızı oluşturmanıza izin veren kullanıcı dostu bir SEO Wiz özelliğine sahiptir. Sihirbaz, SEO uzmanlığı olmayan yeni başlayanlar için gerçekten yararlıdır.

wix-SEO-deha

Ayrıca Wix, App Market’te bazı SEO uygulamaları sunuyor.

wix-seo-apps

Kazanan: Hem WordPress hem de Wix, daha iyi çevrimiçi görünürlük için yerleşik SEO özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, WordPress’i bir yol olarak görüyoruz, çünkü SEO dostu ve sitenizin SEO’sunun her yönünü ele alacak daha fazla eklentiye sahip.

6. Destek

WordPress Desteği

WordPress’in desteği eşsizdir. WordPress yazılımı, topluluk ruhu ve desteği nedeniyle en popüler CMS olmak için yıllar içinde gelişti.

İlişkili: Sitenizi yönetmek için en iyi 7/24 WordPress destek hizmetleri.

Artık dünya çapında milyonlarca kullanıcı, binlerce geliştirici ve tasarımcıdan oluşan bir topluluk var. Sorunları çözmek için çok sayıda etkin kullanıcı forumu var.

Temel WordPress öğreticileri ve desteği için, resmi WordPress.org destek sayfası. Tek tek temalarla veya eklentilerle ilgili sorunlarınız varsa, tek tek tema veya eklenti destek sayfalarına gidebilirsiniz.

wordpress destek

Bunun yanı sıra, IsItWP gibi web sitelerinden son derece kullanıcı dostu WordPress kaynakları ve WPBeginner.

Wix Desteği

Wix, sahip olabileceğiniz hemen hemen her sorgu için makaleler içeren kapsamlı bir bilgi tabanına sahiptir. Makalelere göz atabilir ve sorunlarınızı anında çözebilirsiniz.

wix = -help merkezi

Ancak, Wix’in kullanıcıları için herhangi bir anında destek seçeneği yoktur. Bir sorununuz varsa, bilgi tabanından geçmeniz, alakalı bir makale bulmanız ve okumalısınız, ki bu zaman alır.

Kazanan: Kazanan kesinlikle WordPress’dir, çünkü daha geniş bir WordPress kullanıcısı topluluğuyla kolayca etkileşime girmenizi sağlar. Ayrıca, çoğu tema ve eklenti şirketi 7/24 teknik destek sunar.

7. Maliyet

WordPress Web Sitesi Kurma Maliyeti

Herhangi bir web sitesi gibi, bir WordPress web sitesi çalıştırmak için bir etki alanı adınızın ve web barındırma hizmetinizin olması gerekir.

Bir alan adı genellikle yılda 14,99 ABD doları, web barındırma ücreti ise 7,99 ABD dolarıdır. Ancak, Bluehost’u seçerseniz, web sitenizle birlikte ayda 2,75 $ gibi düşük bir ücret karşılığında ücretsiz bir alan adı alacaksınız.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir. 2005’ten beri WordPress topluluğuna dahil oldular ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma sağlayıcısıdırlar.

Ayrıca, Bluehost planlarında ne kadar tasarruf edebileceğinizi kontrol edin.

Bluehost’tan bir web barındırma planı satın aldıktan sonra, WordPress’i tek bir tıklamayla kolayca yükleyebilirsiniz. WordPress ücretsiz bir yazılımdır, bu nedenle siteniz için WordPress’i kullanmak için ek ücret alınmaz.

Daha fazla bilgi için şu makaleyi okuyabilirsiniz: bir WordPress web sitesi oluşturmanın toplam maliyeti.

Wix Web Sitesi Kurma Maliyeti

Username.wixsite.com/sitename gibi çirkin bir web sitesi adresine sahip olmak istemiyorsanız Wix’te ücretsiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ücretsiz bir wix.com alan adı kullanmanın başka bir dezavantajı, sitenizde Wix reklamları göstermesidir.

Özel alan adınızı bağlamak istiyorsanız, aylık 4,50 ABD doları olan premium planlarından birine abone olmanız gerekir. En ucuz planda Wix marka reklamları görüntülenir. Wix reklamları kaldırmak için birleşik planına geçmeniz gerekir..

wix-prim-planlar

E-Ticaret siteleri kurmak daha masraflıdır. Temel e-Ticaret planı aylık 16,50 ABD dolarıdır.

Kazanan: Wix, çirkin görünümlü bir alan adına sahip ücretsiz bir web sitesi kurmanıza izin verir. Ancak, bankayı kırmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress en iyi seçimdir.

Sonuç olarak, WordPress tam teşekküllü bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak tüm özelliklere sahiptir. Wix, WordPress’e kıyasla daha az esnekliğe sahip.

Kullanıcılarımızın bir web sitesi oluşturmak için WordPress’i seçmelerini öneririz. Sadece oldukça pahalı değil, aynı zamanda web sitenizi çizgide büyütmenize yardımcı olan birkaç harika özellik ile birlikte geliyor.

Daha fazla seçenek arıyorsanız, Wix alternatifleri ve rakipleri hakkındaki bu kılavuza göz atın.

Bu makalenin Wix ve WordPress arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Bu makaleden hoşlanıyorsanız, yeni başlayanlar için bir web sitesi oluşturmak için adım adım kılavuzumuz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map