WordPress.com vs. WordPress.org – Biri Gerçekten Diğerinden Daha mı İyi?

wordpress.com ve wordpress.org'a karşı


WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsunuz? WordPress.com ve WordPress.org iki farklı çevrimiçi yayıncılık platformudur. İsimlerdeki benzerlikler nedeniyle, ikisi arasında kafa karıştırmak kolaydır.

Yanlış platformu seçmek işinizin büyümesini engelleyebilir. Ayrıca, kaynaklarınızı ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir platformda boşa harcamasına da neden olabilir.

Bu makalede, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları açıklayacağız. Ayrıca ihtiyaçlarınıza en uygun platformu seçmenize yardımcı olacağız.

WordPress.org’u Anlamak

WordPress.org dünyanın en popüler web sitesi kurucusudur.

Herkesin herhangi bir web sitesini kolayca oluşturmasını sağlayan% 100 ücretsiz bir yazılımdır. WordPress’te bir web sitesi oluşturabilmek için bir alan adına ve web barındırma özelliğine sahip olmanız gerekir.

Alan adı: Alan adı, web sitenizin İnternet üzerindeki Google.com veya IsItWP.com gibi adresidir. Web sitenize erişmek için ziyaretçileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir.

ağ sağlayıcısı: En iyi web hosting, insanların web sitelerinin içeriğini ve dosyalarını sakladığı yerdir.

Bir ziyaretçi web adresinizi (alan adı) yazarak web sitenize erişmeye çalıştığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir.

Hem alan adı hem de web barındırma satın aldıktan sonra, barındırma sunucunuza WordPress yükleyebilirsiniz. Ardından WordPress’in üzerine web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İlişkili: WordPress İncelemesi: Bir Site Açmadan Önce Okuyun ZORUNLU.

WordPress.org Artıları

wordpress.org

WordPress.org’u kullanmanın birkaç avantajına bakalım.

Kısıtlama yok:

WordPress.org, herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz şekilde bir web sitesi oluşturmanızı sağlar. Web sitenizi istediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz. WordPress ücretsiz / açık kaynaklı bir yazılım olduğundan ve web sitenizi kiralık bir sunucuda barındırdığınız için, WordPress.com’un Hizmet Koşullarına uymuyorsunuz. Bu, kısıtlama olmadan web sitenizi oluşturabileceğiniz, özelleştirebileceğiniz ve büyütebileceğiniz anlamına gelir.

Özelleştirme:

Web sitenizin görünümünü kolayca özelleştirmenizi sağlayan binlerce ücretsiz WordPress teması bulabilirsiniz. Özel bir WordPress teması bile oluşturabilir ve görünümü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kolay geliştirme:

Eklentiler aracılığıyla vitrin entegrasyonu gibi ek özelliklerle web sitenizi geliştirmek kolaydır. Tek yapmanız gereken doğru eklentiyi bulmak ve web sitenize kurmaktır.

Para Kazanma:

WordPress.com’un aksine, yayınlama / barındırma platformunuzla gelir paylaşmadan kendi reklamlarınızı web sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Kodlar:

Web sitenize herhangi bir kısıtlama olmadan Google Analytics gibi izleme komut dosyaları da ekleyebilirsiniz.

Özetle, WordPress.org size web sitenizi oluşturmak ve büyütmek için sonsuz olanaklar sunar.

WordPress.org Eksileri

Bir web sitesi kurmak için kendi kendine barındırılan bir WordPress platformu kullanmanın birkaç dezavantajı vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım:

 • Ücretsiz bir web sitesi oluşturamazsınız. Bir site oluşturmak için yılda 110 dolara mal olabilecek bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekir..
 • WordPress kontrol panelinize giriş yapmaya başlamadan önce WordPress’i ayarlamanız gerekir. Zamandan tasarruf etmek ve işe yerleştirmeyi kolaylaştırmak için, WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen WordPress barındırma satın alabilirsiniz. Bu şekilde, herhangi bir kurulum yapmadan WordPress sitenize hemen giriş yapabilirsiniz..
 • WordPress temel yazılımınızı, eklentilerinizi ve temalarınızı güncellemek sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak, WordPress’inizi güncellemek Güncelle düğmesini tıklamak kadar kolaydır, bu yüzden çok fazla iş değildir.
 • WordPress siteniz için yedekleme yapmaktan ve güvenlik sağlamaktan siz sorumlusunuz. Neyse ki, otomatik yedekleme ve güvenlik ayarlamanıza izin veren tonlarca WordPress yedekleme ve güvenlik eklentisi var. Ayrıca nihai WordPress güvenlik kılavuzunu da okumalısınız.

WordPress.com’u Anlama

wordpress.com blog platformu

WordPress.com, WordPress.org’un arkasındaki aynı kişiler tarafından işletilen bir freemium web sitesi barındırma hizmetidir..

Bir web sitesini ücretsiz başlatmanızı sağlar. Özel alan adı desteği, genişletilmiş depolama alanı veya tasarım özelleştirmesi gibi daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, premium bir WordPress.com planına yükseltebilirsiniz..

WordPress.com barındırma hizmetinin 5 planı vardır:

 • Sınırlı bir serbest plan
 • Kişisel: yılda 48 $
 • Premium: yıllık 96 $
 • İş: yılda 300 $
 • e-Ticaret: yıllık 540 $
 • VIP: aylık 5000 $ ‘dan başlayan fiyatlarla

WordPress.com Artıları

Ücretsiz WordPress.com, ücretsiz bir blog başlatması gereken öğrenciler ve hobi blogcuları için iyi bir platformdur. WordPress.com’u kullanmanın bazı faydaları:

 • Bedava: Ücretsiz bir blog başlatmak için alan adı veya web barındırma satın almanız gerekmez. Bunun yerine ücretsiz bir WordPress.com alt etki alanı kullanabilirsiniz.
 • Kolay kurulum: Ücretsiz bir WordPress blogu oluşturmak, bir WordPress.com hesabı oluşturmak ve web sitenizin adını ve URL’sini belirtmek kadar kolaydır.
 • Kolay bakım: WordPress’i güncellemeniz veya yedeklemeleri kendiniz yapmanız gerekmez.

WordPress.com Eksileri

WordPress.com hosting bir çok sınırlama ile geliyor. Onlar:

Kimlik Yok:

Ücretsiz WordPress.com platformuyla, siteniz için özel bir alan adı ayarlamanıza izin verilmez. Blogunuz için ücretsiz bir alt alan adı ayarlayabilmenize rağmen, olumsuz, alt alan adlarının son kullanıcılar için hatırlanması kolay olmamasıdır.

Örneğin, ücretsiz bir WordPress.com site URL’si şuna benzer: http://yoursite.wordpress.com/

Gördüğünüz gibi, alan adınız olarak WordPress.com’u kullanacaksınız. Alan adı markanızı temsil etmediğinden, kimliğinizi kaybedersiniz ve sitenizin profesyonel görünmesini sağlarsınız.

Para Kazanma Yok:

Ücretsiz WordPress.com blogunuzdan doğrudan reklamlarla veya Google AdSense gibi reklam ağlarıyla para kazanmanıza izin verilmez. Satış ortaklığı pazarlamasıyla para kazanmanıza da izin verilmez. Yüksek trafikli bir site işletiyorsanız, WordPress.com ile gelir paylaştığınız WordAds adlı reklam programlarına başvurabilirsiniz..

Eklenti Yok:

Kendinden barındırılan WordPress’in aksine, ücretsiz WordPress.com sitenize WordPress eklentileri yüklemenize izin vermez. WordPress sitenizi eklentilerle geliştirmek istiyorsanız, planınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz..

Sınırlı Özelleştirme:

Ücretsiz bir WordPress bloguna özel bir WordPress teması yükleyemezsiniz. Ücretsiz planla yalnızca sınırlı sayıda WordPress teması mevcuttur.

Üçüncü taraf komut dosyası yok:

WordPress.com, sitenize Google Analytics gibi üçüncü taraf komut dosyaları yüklemenize izin vermez. Kullanıcı izleme için sınırlı WordPress.com istatistiklerine güvenmeniz gerekir.

Kısıtlamalar:

WordPress.com’da ücretsiz bir blog oluşturduğunuzda, WordPress.com Hizmet Şartları’na uyursunuz. Şartları, web sitenizin büyümesini engelleyebilecek birçok kısıtlama ile birlikte gelir.

güvenilmez

Onayınız olmadan, WordPress.com, Hizmet Şartlarını ihlal ettiğinizi düşünüyorsa blogunuzu istediğiniz zaman silebilir. Bu, ücretsiz WordPress.com’u daha az güvenilir hale getirir. Sitenizde, kazanılan itibarınızı ve sitenizin kendisini kaybetmekten daha kötü bir şey olamaz.

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması (SSS)

Binlerce kullanıcının hem WordPress.com hem de WordPress.com’da WordPress web sitelerini başlatmasına yardımcı olduktan sonra, insanların aynı soruları tekrar tekrar sorduklarını gördük. Bu nedenle WordPress.com ve WordPress.org ile ilgili sık sorulan soruların bir listesini derledik.

WordPress.com ve WordPress.org – Hangisini seçmeliyim?

Ücretsiz WordPress.com platformu, bir site oluşturmak için bütçesi olmayan hobi blogcuları için en uygunudur. WordPress.com Hizmet Şartları ile kısıtlanmanın sakıncası yoksa, sitenizden para kazanma planınız yoksa ve siteniz için hatırlanması kolay bir özel alan adına ihtiyacınız yoksa, WordPress.com senin için en iyi seçim.

Öte yandan, kendi kendine barındırılan WordPress ile siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. Ayrıca, web sitenizi istediğiniz kadar özelleştirebilir, hayal edebileceğiniz gelişmiş özellikleri ekleyebilir ve sitenizden istediğiniz şekilde para kazanabilirsiniz..

Bir diğer önemli fark, kendi kendine barındırılan WordPress’in, daha pahalı WordPress.com İş planı tarafından sunulan özelliklerin aynı setini sunmasıdır. İş planı bir web sitesi için yıllık 299 $ ‘a mal olurken, kendi kendine barındırılan WordPress ile yılda 110 $’ a kadar aynı özellik kümesine sahip olursunuz..

WordPress.org web sitesini nasıl başlatırım?

Bir WordPress.org web sitesi başlatmak için bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekir.

Alan adı IsItWP.com veya Google.com gibi web sitenizin adresidir, web barındırma ise web sitelerinizin dosya ve veritabanlarının depolandığı yerdir..

Kolayca bir etki alanı adı ve web barındırma ne olduğunu anlamak için. Onları şu şekilde düşünün: eğer bir alan adı evinizin adresiyse, o zaman web barındırma adresin işaret ettiği gerçek evdir.

Başlarken, alan ve barındırma toplam maliyeti oldukça fazla gibi görünebilir.

bluehost üzerinde bir blog oluştur

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık. Web sitenizi başlatmak harika bir teklif.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Daha fazla ayrıntı için, tüm Bluehost incelememizi okumalı ve Bluehost’tan ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

WordPress ile çevrimiçi bir web varlığı oluşturmak için rehbere ihtiyacınız varsa, aşağıdaki kılavuzlarımıza göz atın:

 • Web sitesi nasıl adım adım yapılır
 • Blog nasıl adım adım başlar?
 • Çevrimiçi mağaza nasıl oluşturulur, adım adım

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

Kesinlikle!

Ücretsiz barındırma hizmetinden yararlanmak için, kullanıcılar genellikle sitelerini WordPress.com’da başlatırlar. İhtiyaçları geliştikçe, WordPress.com’un web sitelerinin büyümesini engelleyen birçok sınırlamanın olduğunu fark ediyorlar. Bu, kullanıcıların sitelerini WordPress.com’dan kendi kendine barındırılan WordPress’e taşımasını sağlar.

Sitenizi taşımak istiyorsanız, WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl geçeceğinizle ilgili adım adım kılavuzumuza bakın..

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması – Özet

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki temel fark, web sitenizi gerçekten barındıran kişidir. WordPress.org ile kendi web sitenizi barındırırsınız, böylece siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz.

WordPress.com ise, tüm barındırma hizmetlerini sizin yerinize halleder. WordPress yüklemenize, barındırma yapılandırmalarını yönetmenize, sitenizi yedeklemenize vb. Gerek yoktur. Bu size büyük kolaylık sağlarken, aynı zamanda siteniz üzerinde daha az kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Kendi kendine barındırılan WordPress ile yapabileceğiniz gibi WordPress.com sitenizin görünümünü ve hissini özelleştiremezsiniz. Ayrıca, WordPress.com’a bir hesap kaydettiğinizde, Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz gerekir.

Bir Yayıncılık Platformu Seçmek- Tavsiyemiz

Kullanıcılarımızın her zaman WordPress.org’da bir site açmasını öneriyoruz, çünkü bu dünyanın en esnek yayıncılık platformudur. Sektörünüzün yanı sıra işletmenizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun bir WordPress temasını kolayca seçebilirsiniz. Ayrıca, büyük WordPress.org topluluğu sayesinde bir geliştirici kiralamak zorunda kalmadan sitenizin işlevlerini genişletmek için doğru eklentileri bulabilirsiniz..

Bu kılavuzun WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz..

Bu makaleyi beğendiyseniz, bir web sitesi oluşturmanın gerçek maliyetini ve neden site oluşturucunuz olarak WordPress’i kullanmanız gerektiğini de kontrol etmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map