WordPress İncelemesi (2020): Bir Site Açmadan Önce Okuyun ZORUNLU

wordpress inceleme


Web sitenizi WordPress ile yapmanız gerekip gerekmediğini merak ediyor musunuz? WordPress hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz; sonuçta en popüler içerik yönetim sistemidir. Ancak, bir web sitesi yapmanın en iyi seçenek olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz..

Bu WordPress incelemesinde, WordPress’in ne olduğunu ele alacağız, bir web sitesi oluşturmak için WordPress kullanmanın artılarını ve eksilerini paylaşacağız, WordPress’in maliyeti ve daha fazlası.

Başlayalım.

WordPress Nedir?

wordpress inceleme

WordPress kodlama veya programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin önemli özelliklerini kolayca oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Daha basit bir deyişle, WordPress, yeni başlayanların bir web sitesi başlatmasını kolaylaştıran bir web sitesi oluşturucusudur..

WordPress ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herkesin indirmesi ücretsizdir ve yazılımı istediğiniz herhangi bir amaç için kullanabilirsiniz. Bu, WordPress ile bir web sitesi oluşturmanın tamamen ücretsiz olduğu anlamına mı geliyor? Tam olarak değil, bir WordPress web sitesi yapmak için hala bir alan adı ve web barındırma kaydetmeniz gerekiyor. Ama buna daha sonra değineceğiz.

WordPress.org ve WordPress.com arasında bir fark olduğunu bilmek de önemlidir. WordPress.org kendi kendine barındırılan bir yazılım olsa da, WordPress.com bir freemium web sitesi barındırma hizmetidir. WordPress.org ile siteniz üzerinde tam kontrol ve sahiplik elde edersiniz. Ayrıca, tüm WordPress özelliklerine kutudan çıkar çıkmaz erişebilirsiniz. Ancak WordPress.com ile birçok sınırlama ve kısıtlama var.

Daha fazla ayrıntı için WordPress.com ve WordPress.org’daki makalemize göz atın – biri diğerinden daha iyi?

Bu makalede, bir web sitesi oluşturmak için WordPress.com’u seçmenizi önerdiğimiz WordPress.org’u inceleyeceğiz. Bu yüzden, WordPress’ten her bahsettiğimizde, WordPress.org’dan bahsediyoruz..

Artık WordPress’in ne olduğunu bildiğinize göre, ne kadar popüler olduğuna bir göz atalım.

WordPress Ne Kadar Popüler??

WordPress, dünyanın en popüler CMS’sidir. Aslında, tüm internetin% 34’üne güç veriyor. Bu yüzde, Joomla, Drupal, Shopify ve Squarespace gibi diğer içerik yönetim sistemlerinin önünde bir adım önde.

wordpress-popülerlik

Bu istatistik tek başına, kaç kişinin web sitelerini oluşturmak için WordPress kullandığını ve güvendiğini göstermek için yeterlidir.

WordPress’in popülerliği konusunda ikna olmadınız mı? Bu diğer ilginç WordPress istatistiklerine göz atın:

 • En iyi 100 Web sitesinin% 14,7’si WordPress tarafından desteklenmektedir.
 • WordPress’in küresel içerik yönetimi pazarındaki payı% 60,2.
 • 60 milyondan fazla kişi web sitelerine veya bloglarına güç vermek için WordPress’i seçti.
 • 2014 itibariyle her gün on binlerce yeni WordPress.com sitesi oluşturuluyor.

Tipik olarak, sayılarda güvenlik vardır. Çok fazla insan WordPress kullanıyorsa, WordPress’in sizin için iyi bir seçim olması güvenli bir bahis.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirsiniz??

WordPress, 2003 yılında basit bir blog platformu olarak başladı. Ancak, WordPress en iyi bloglar tarafından bilinse de, o zamandan beri gelişti. WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türleri sınırsız.

WordPress, web sitenizi tam ihtiyaçlarınıza göre tamamen özelleştirebilmenizi sağlayan binlerce ücretsiz ve ücretli tema ve eklenti sunar. Bu, çok çeşitli işletme türlerinin web sitelerini oluşturmak için WordPress’i kullanmasına izin verir. Örneğin, popüler restoran grubu Momofuku web siteleri için WordPress kullanıyor.

wordpress-restoran-web

Gördüğünüz gibi, WordPress sadece basit bloglar oluşturmak için değil. Aslında, WordPress ile oluşturabileceğiniz tüm farklı web sitesi türlerine göz atın:

 • Blog veya kişisel web sitesi
 • İşletme web sitesi
 • e-Ticaret sitesi
 • Kâr amacı gütmeyen web sitesi
 • Çevrimiçi topluluklar
 • Portföy web siteleri
 • İş kurulu
 • Ve daha fazlası

Bu nedenle, WordPress istediğiniz herhangi bir web sitesi oluşturmak için yeterince güçlü.

WordPress’in Artıları ve Eksileri Nedir??

Herhangi bir web sitesi oluşturucusunda olduğu gibi, sizin için doğru olup olmadığını belirlemek için yakından bakmanız gereken artılar ve eksiler vardır.

Şimdi, bir web sitesi oluşturmak için WordPress’i kullanmanın artı ve eksilerini inceleyelim.

WordPress Kullanmanın Artıları:

 • Bedava – WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Tek yapmanız gereken bir alan adı ve web hosting.
 • Özgürlük ve Mülkiyet – WordPress ile, web sitenizin% 100 sahipliğiniz var. Ayrıca, kendi web hostinginizi seçebilir ve sitenizi istediğiniz zaman taşıyabilirsiniz.
 • Tamamen Özelleştirme – WordPress binlerce ücretsiz, güzel tasarlanmış WordPress teması sunar. Bu, web sitenizin görünümünü tam olarak ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre özelleştirebileceğiniz anlamına gelir.
 • Sınırsız Eklenti – WordPress ayrıca, web sitenize ekstra güç ve özellikler eklemek için binlerce eklenti, eklenti ve uzantı sunar.
 • Kolay Entegrasyon – WordPress çok popüler olduğu için, favori araçlarınızı WordPress sitenizle kullanmaya devam edebilirsiniz. Çoğu araç ve uygulama, e-posta pazarlama araçları, Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımı, PayPal gibi ödeme ağ geçitleri ve çok daha fazlası gibi WordPress ile kolayca entegre olur.
 • Topluluk – WordPress’in popülaritesinin bir başka yararı da topluluktur. WordPress topluluğu o kadar büyük ki, yazılım hakkında ihtiyaç duyduğunuz her şeyi öğrenebileceğiniz çevrimiçi bir sürü forum, öğretici ve web sitesi (IsItWP gibi) var.

WordPress Kullanmanın Eksileri:

 • Doğrudan Destek Yok – WordPress sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak çevrimiçi birçok kaynak olsa da, e-posta, telefon veya canlı sohbet desteği gibi doğrudan destek sunmuyorlar.
 • Hafif Öğrenme Eğrisi – WordPress’in kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, sürükle ve bırak geliştiricisinin olmaması nedeniyle yazılımı kullanarak tanıdık ve rahat olmak için hafif bir öğrenme eğrisi var. Neyse ki, daha kolay hale getirmek için sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucularını kullanabilirsiniz.
 • Bakım ve Güvenlik – WordPress kullanırken, web sitenizin bakım ve güvenliğinden siz sorumlusunuz, diğer web sitesi oluşturucuları da sizin için halleder. Bu, WordPress’i düzenli olarak güncellemeniz ve sitenizi güvende tutmak için WordPress güvenlik eklentilerini kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Web Sitesi Oluşturmak için WordPress Nasıl Kullanılır

Artık WordPress’in ne olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, kolayca bir web sitesi oluşturmanıza izin veren bazı WordPress’in özelliklerine daha yakından bakalım.

WordPress’in 3 ana öğesi vardır:

 • tasarlamak
 • içerik
 • eklentiler

WordPress, web sitenizin geri kalanını etkilemeden her bir öğeyi ayrı ayrı oluşturabilmeniz, yönetebilmeniz ve düzenleyebilmeniz için tasarlanmıştır. Örneğin, web sitenizin tasarımını değiştirirseniz, tüm içeriğiniz aynı kalır ve eklentileriniz yine de çalışır.

Bir WordPress web sitesi oluşturmak için bu öğelerin her birine göz atalım.

1. WordPress ile Web Sitenizin Görünümünü Özelleştirme

WordPress ile bir web sitesi yaparken, web sitenize anında profesyonel bir görünüm kazandırabilecek binlerce ücretsiz WordPress temasına erişebilirsiniz. Markanıza uyan bir tanesini bulmak için WordPress temalarına göz atın ve 1 tıklama ile siteniz dönüştürülür.

wordpress-tema-wordpress-yorumu

Çoğu WordPress teması da son derece özelleştirilebilir. Tabii ki, tema metnini düzenleyebilir ve kendi resimlerinizi ve logonuzu ekleyebilirsiniz. Ancak, birçok tema tema renklerini, düzenleri, yazı tiplerini ve çok daha fazlasını değiştirmenize izin verir.

özelleştirmek-wordpress-tema

Piyasada birçok üçüncü taraf premium WordPress teması da bulunmaktadır. Yani, herkesin alamadığı daha kaliteli bir tema istiyorsanız, bu seçeneğiniz de var.

Alternatif olarak, tamamen kendinize ait özel bir tema oluşturmak için Beaver Builder gibi bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu kullanabilirsiniz.

2. WordPress Web Sitenize İçerik Ekleme

Ardından, WordPress yayın düzenleyicisini kullanarak WordPress web sitenize web sayfaları ve blog yayınları gibi kolayca içerik ekleyebilirsiniz..

wordpress gutenberg editörü

İster bir sayfa ister bir gönderi oluşturuyor olun, WordPress düzenleyicisi tam olarak aynı görünüyor. Aşağıdaki resimde olduğu gibi WordPress yayınını ve sayfa düzenleyicisini de kullanabilirsiniz. Gutenberg editörü veya Blok düzenleyici. Burada, bir içerik düzeni oluşturmak için içerik öğelerinin bloklarını eklersiniz.

Yeni blok editörü şöyle görünüyor:

oluşturma-içerik Gutenberg-wordpress

Örneğin, başlıklar, paragraflar, resimler, listeler, sütunlar, düğmeler ve daha fazlası için bloklar ekleyebilirsiniz..

-Blokları eklemek

Varsayılan olarak, Gutenberg bir başlık ve paragraf bloğu ile başlar. Ancak yeni bir blok eklemek için yeni blok ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir. Yeni blok ekle düğmeleri düzenleyicinin sol üst köşesinde, bir bloğun sol tarafında veya mevcut bir bloğun altında görünür.

ekleyerek-içerik-blok-Gutenberg-wordpress

Her bloğun ayrıca kendi araç çubuğu ve biçimlendirme ayarları vardır. Örneğin, bir paragraf bloğunda kalın, italik, metin hizalama vb. Seçenekleriniz vardır.

gutenberg-blok-araç çubuğu

Gutenberg yerine eski WordPress klasik düzenleyicisini kullanmak istiyorsanız, şu öğreticiye göz atın: Gutenberg nasıl devre dışı bırakılır ve WordPress’te klasik editör nasıl tutulur.

Eski klasik düzenleyici 2 farklı düzenleme ekranıyla birlikte gelir: görsel düzenleyici veya HTML ekleyerek yazılarınızı biçimlendirmenize izin veren metin düzenleyici.

wordpress-create-içerik

Peki, WordPress’in sürükle ve bırak oluşturucusu var mı? Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress’in bir sürükle ve bırak oluşturucusu yoktur. Ancak resim, video, madde işaretli listeler ve diğer öğeleri eklemek bir düğmeye tek bir tıklama kadar kolay.

İçerik oluşturmak için yine de bir sürükle ve bırak oluşturucu kullanmayı tercih ediyorsanız, Beaver Builder, Divi veya Elementor gibi bir sürükle ve bırak oluşturucu eklentisi yükleyebilirsiniz.

3. WordPress Eklentilerini Kullanma

Son olarak, WordPress eklentileri ile web sitenizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. WordPress, web sitenize ekstra özellikler eklemek için kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz eklenti sunar. Ve bu makaleyi yazarken 55.000’den fazla eklenti ile, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey bir eklenti şeklinde sunulacak.

wordpress-plugins-wordpress-yorumu

Ayrıca, eklentileri indirmek ve kullanmak çok kolaydır. Tıpkı cep telefonunuza eklediğiniz uygulamalar gibidirler. Sadece eklentiyi ve voila’yı indirin, web siteniz için yeni bir şey var.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere her tür web sitesi için olmazsa olmaz olan bir dizi WordPress eklentisi vardır:

 • Yoast SEO – Web sitenizin çevrimiçi varlığını artırın ve daha fazla trafik elde edin.
 • WPForms – Potansiyel müşteriler oluşturun ve web sitenizdeki iletişim formuyla müşterilerle bağlantı kurun.
 • OptinMonster – E-posta listenizi büyütün ve pop-up’larla daha fazla potansiyel müşteri oluşturun.
 • MonsterInsights – Web sitenizin trafiğini ve diğer analizleri doğrudan WordPress kontrol panelinizden izleyin.
 • Paylaşılan Sayımlar – Sosyal medyadaki katılımı ve paylaşımları artırın.
 • WP Rocket – Web sitenizi hızlandırın.
 • UpdraftPlus – Web sitenizi yedekleyin.

WordPress ayrıca normal bir web sitesini güçlü bir web sitesine dönüştürmenize izin veren eklentilere sahiptir. Örneğin, bir çevrimiçi mağaza oluşturmak istiyorsanız, WordPress için en popüler e-Ticaret çözümü olan WooCommerce gibi bir e-Ticaret eklentisi kullanabilirsiniz. Veya MemberPress gibi bir eklenti kullanarak kullanıcıların erişim için aylık ödeme yapması gereken bir üyelik sitesi oluşturabilirsiniz..

WordPress eklentileri söz konusu olduğunda gökyüzü sınırıdır.

WordPress Ücretsiz mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, WordPress’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak, başkalarının görmesi için İnternet’te canlı bir web sitesi oluşturmak için bir alan adı kaydetmeniz ve web barındırma seçmeniz gerekir.

Alan adı, web sitenizin İnternet’teki adresidir (URL). Örneğin, alan adımız www.IsItWP.com’dur. Web sitenizi ziyaret etmek için kullanıcıların tarayıcılarına yazdığı şey budur.

Web hosting sitenizin internette yaşadığı yerdir. İnternetteki bu alan, web sitenizin dosyalarının ve içeriğinin depolandığı yerdir. Bir kullanıcı tarayıcısına web sitesi adresinizi yazdığında, web barındırma sağlayıcısıyla ayarladığınız web sitenize yönlendirilir.

Genellikle, bir alan adı yaklaşık 14,99 $ / yıl ve web barındırma maliyeti yaklaşık 7,99 $ / ay civarındadır. Bu, özellikle yeni başlıyorsanız, bazı insanlar için biraz maliyetli olabilir..

Bu yüzden Bluehost’u öneriyoruz. IsItWP okuyucuları için harika bir Bluehost anlaşması yaptık. Ücretsiz bir alan adı ve web hosting% 60’ın üzerinde indirim alabilirsiniz. Bu, ayda 2,75 $ gibi düşük bir web sitesi yapabileceğiniz anlamına gelir!

Bluehost-web

Ayrıca, Bluehost en iyi WordPress hosting şirketlerinden biridir. Dünya çapında 2 milyondan fazla web sitesine güç veriyorlar ve WordPress.org tarafından resmen tavsiye ediliyor. Bluehost ayrıca 1 tıklamayla WordPress kurulumu da sunar, bu nedenle web sitenizi hemen kurmak ve oluşturmak çok kolaydır.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

WordPress ve Bluehost kullanmak, bir web sitesi oluşturmanın en uygun yollarından biridir.

WordPress İncelemesi: Sizin İçin En İyi Web Sitesi Oluşturucu mu?

WordPress, bir nedenden ötürü piyasadaki en popüler web sitesi oluşturucusudur. WordPress ile web siteniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz ve web sitenizi istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Çok para harcamadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmak veya bir blog başlatmak ve onunla çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız WordPress’i kullanmayı düşünün. Sadece eğlenmek için bir web sitesi başlatmak ve para kazanmak istemiyorsanız, ücretsiz bir web sitesi oluşturucu veya blog platformu seçebilirsiniz.

Ayrıca, karar vermeden önce kullanım kolaylığını da göz önünde bulundurun. Temel bilgileri öğrenmek için çevrimiçi eğiticileri takip edebiliyorsanız WordPress ile devam edin. Bir kez asmak olsun, bir web sitesi oluşturmak basittir. Ancak, eğiticileri takip etmek ve öğrenmekle ilgilenmiyorsanız, başka bir web sitesi oluşturucu seçmeniz daha iyi olabilir.

İlişkili: Ortadan WordPress’e geçiş (Kesinti yok)

Bu WordPress incelemesinin, WordPress’in sizin için en iyi seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress bir web sitesi veya blog yapmak için en iyi önerimiz olsa da, bunun herkes için doğru olmadığını anlıyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, WordPress’i yükleme hakkındaki diğer yazımıza göz atın (adım adım).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map