WordPress nedir? WordPress Neden Ücretsiz? Yakalama var mı?

ücretsiz wordpress


WordPress yeni başlayanlardan duyduğumuz en sık sorulan sorulardan biri “WordPress Neden Ücretsiz?” Bize bir şey ücretsiz olarak sunulduğunda, doğal olarak şüpheliyiz. Amaç ne? Bu neden ücretsiz? Eğer veriyorlarsa, yanlış bir şeyler olmalı! Yani, kendinize neden WordPress’in ücretsiz olduğunu soruyorsanız, yalnız değilsiniz.

Ancak, WordPress’in ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu söylemek için buradayız. Bu makalede, WordPress’in neden ücretsiz olduğunu açıklayacağız, bir WordPress sitesi çalıştırma maliyetlerini gözden geçireceğiz ve gizli yakalamaları ortaya çıkaracağız.

Başlayalım.

WordPress Neden Ücretsiz?

Yani, evet, WordPress’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Bu, aşağıdaki koşullar altında lisanslanan açık kaynaklı bir yazılımdır: GNU Genel Kamu Lisans sözleşmesi, tasarımı herkese açık olduğundan herkes kullanabilir, değiştirebilir ve paylaşabilir. Tasarımı ve kaynak kodu açıkça paylaşıldığından, WordPress kullanıcılarının yazılımın tasarımını gönüllü olarak geliştirmeleri teşvik edilir. Kullanıcılar ayrıca hataları bildirebilir, yamalara katkıda bulunabilir ve iyileştirme özellikleri önerebilir.

Özgür ve açık kaynaklı yazılımların ardındaki temel felsefe özgürlüktür. Yaratıcılar, herkesin programı kontrol etme özgürlüğünü ve onlar için ne yaptığını hak ettiğini düşünüyor. Ücretli bir yazılım kullandığınızda, program kullanıcıyı ve geliştirici programı kontrol eder.

Birçok insan, yazılımın somut bir ürün olmadığına da inanıyor. Bir yazılım oluşturulduktan sonra, çok az maliyetle tekrar tekrar kopyalanabilir. Peki, yazılımı yeniden oluşturmanın gerçek bir maliyeti yoksa, neden edinmenin ve kullanmanın bir maliyeti olmalı? Örneğin Wikipedia’ya bakın, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından oluşturulan ve düzenlenen ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedi, bu yüzden onu kullanmanın hiçbir maliyeti yok.

Peki, WordPress neden ücretsiz? Temel olarak, WordPress’in 1 kişiye ait olmadığı gerçeğine dayanıyor, bunun yerine binlerce insanın bugünkü haline gelmesine katkıda bulunduğu açık kaynaklı bir topluluk projesi..

WordPress.org ve WordPress.com: İkisi de Ücretsiz mi??

İki farklı WordPress türü olduğuna dikkat etmek önemlidir: WordPress.org ve WordPress.com. WordPress.org, istediğiniz gibi indirip kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir yazılımdır. Kendiliğinden barındırılan bir çözümdür, yani yazılımı indirip kendi alan adınızda kullanabilirsiniz.

Öte yandan, WordPress.com bir freemium web sitesi ve en iyi blog barındırma hizmetidir. Bir web sitesini WordPress.com ile ücretsiz olarak başlatabilirsiniz, ancak çok sınırlıdır. WordPress.org’dan farklı olarak, ücretsiz bir WordPress.com web sitesiyle kendi özel alan adınızı alamazsınız, tasarım özelleştirme yetenekleriniz sınırlıdır ve herhangi bir WordPress eklentisini indirmenize izin verilmez. Ayrıca ücretsiz WordPress.com web sitenizden para kazanmanıza da izin verilmez; bu, doğrudan reklam veya Adsense ve satış ortaklığı pazarlaması olmadığı anlamına gelir.

Bu özelliklerden herhangi birine erişmek istiyorsanız, bunun maliyeti oldukça düşük olacaktır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, yılda 36 – 300 $ arasında bir ücret ödemeniz gerekir ve ayrıca aylık 5000 $ ‘dan başlayan bir VIP planı sunarlar..

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklara daha ayrıntılı bir bakış için, WordPress.com vs WordPress.org başlıklı yayınımıza göz atın.?

WordPress Nasıl Para Kazanır??

Şimdi WordPress’in ücretsiz olması durumunda nasıl çalışmaya devam edebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, WordPress ekibinin hala web hosting ve donanım gibi bazı şeylerin maliyetlerini karşılaması gerekiyor. WordPress ücretsizse, nasıl para kazanır??

wordpress nasıl para kazanıyor

WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg, Automattic adlı bir şirkete sahip. Automattic, daha önce bahsettiğimiz WordPress.com da dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz premium bloglama hizmeti sunmaktadır. Şirket ayrıca Jetpack ve Akismet gibi popüler freemium WordPress eklentilerine de sahiptir..

Daha önce belirttiğimiz gibi, WordPress.com bir freemium web sitesi barındırma hizmetidir. Kullanıcılar bir blog’u veya web sitesini ücretsiz olarak başlatabilir, ancak eklentiler gibi bir dizi güçlü ve kullanışlı özelliğin kilidini açmak için kullanıcıların bunun için ödeme yapması gerekir. Bu gelir WordPress.com’un WordPress.org’a katkıda bulunmasına ve destek vermesine izin verir. Automattic firmasının kazandığı kâr ile WordPress.org’u çalışır durumda ve herkes için ücretsiz tutabilirler.

WordPress’ten Para Kazanabilir misiniz??

WordPress yeni başlayanların bir diğer popüler sorusu “WordPress ile para kazanabilir miyim?” Genellikle ücretsiz bir şey aldığınızda, ondan para kazanamazsınız. Ancak WordPress ile aslında para kazanabilirsiniz. WordPress veya açık kaynaklı yazılıma dayalı ürün veya hizmetler oluşturarak herhangi bir açık kaynaklı yazılımla para kazanmanın 2 ana yolu vardır..

Şaşırtıcı WordPress ürünlerine, eklentilerine, temalarına ve hatta WordPress barındırma çözümlerine dayalı başarılı şirketler oluşturmak için devam eden bir dizi WordPress kullanıcısı var. Automattic dışında bazı önemli milyonlarca dolarlık WordPress şirketleri şunları içerir:

 • Elegant Temalar – En popüler sürükle ve bırak sayfa oluşturucu eklentileri olan Divi’nin arkasında birinci sınıf bir tema ve eklenti şirketi.
 • Müthiş Güdü – Önderlik ettiği milyonlarca dolarlık bir WordPress şirketi Syed Balkhi. Gibi şirketlerin arkasındalar WPBeginner, OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, ve dahası.
 • Sucuri – Piyasadaki en popüler WordPress güvenlik çözümlerinden biri.
 • WPEngine – En iyi yönetilen WordPress barındırma çözümlerinden biri.
 • Yoast – Eklentileri Yoast SEO, tüm zamanların en popüler WordPress eklentilerinden biridir.

WordPress’ten para kazanmak için bir ürün oluşturmanız gerekmez. WordPress ile geçim yapmak için WordPress geliştiricisi, özel WordPress web siteleri oluşturma, kurumsal düzey WordPress sitelerini yönetme gibi başka yollar da vardır, WordPress SEO uzman ve daha fazlası. Ve elbette, istediğiniz herhangi bir ürün veya hizmeti satmak için WordPress sitenizi kullanabilirsiniz.

WordPress için Gizli Yasal Şartlar Var mı?

Şimdi, WordPress’in ücretsiz olduğunu ve onunla ne istersen yapabileceğini söyledik, ancak gizli yasal terimler gibi herhangi bir yakalama var mı? WordPress ile hemen hemen her şeyi yapabilmenize rağmen, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

İlk olarak, WordPress ticari markası. Bir yazılım olarak WordPress, GPL altında yayınlandı, ancak WordPress ve WordCamp ve WordPress logosu, WordPress vakfı tarafından sahip olunan ticari markalardır. Örneğin, ürün veya hizmet satarak WordPress tabanlı bir şirket kurmak istiyorsanız, ticari marka politikalarına aykırı olduğu için alan adınızda “WordPress” kelimesini kullanmanıza izin verilmez. Bununla birlikte, birçok başarılı WordPress tabanlı şirketin yaptığı alan adınızda “WP” kullanabilirsiniz. Web sitenizde WordPress logosunu kullanmak istiyorsanız, bunu web sitenize uygun olarak kullandığınızdan emin olun. WordPress ticari marka politikası.

wordpress-logo-marka

İkinci olarak, telif hakkı hakkında konuşmamız gerekiyor. Birçok kullanıcı WordPress’in telif hakkı olup olmadığını merak etti. Bunun basit cevabı hayır. WordPress, GPL kapsamında lisanslanmıştır, yani kodu istediğiniz gibi kullanabilir, değiştirebilir ve yeniden dağıtabilirsiniz, ancak tüm kodun telif hakkına sahip değilsiniz. Yalnızca yazılımda yaptığınız değişikliklerin telif hakkına sahip olacaksınız.

Ayrıca, GPL kapsamında yayınlanan bir yazılımdan türettiğiniz her türlü çalışmanın da GPL kapsamında lisanslanması gerekir. Başka bir deyişle, kodunuzu istedikleri şekilde kullanmak, değiştirmek ve yeniden dağıtmak ücretsizdir. Örneğin, WordPress temaları GPL altında yayınlanır. Bir temanın içinde kullanılan CSS, javascript, resimler hariç tutulur, ancak bir temanın WordPress işlevinden türetilen tüm PHP ve HTML bölümleri GPL altında lisanslanır.

Ücretsiz bir WordPress Web Sitesi Başlatabilir miyim?

Şimdi buradaysanız, bir WordPress sitesini ücretsiz olarak başlatıp başlatamayacağınızı merak ediyorsunuzdur. WordPress ücretsiz olsa da, bir WordPress web sitesi başlatmanın bazı maliyetleri vardır. Web’de WordPress kullanmak için WordPress barındırma ve bir alan adı gerekir. Hosting, web sitenizin internette yaşadığı ve insanların sitenize web üzerinden erişmesini sağlayan şeydir.

İhtiyacınız olan tek şey bir alan ve WordPress siteniz için barındırma olduğundan, maliyet oldukça düşüktür. Ancak daha pahalı olan barındırma çözümleri var ve özellikle yeni başlıyorsanız bunlardan kaçınmalısınız. Bu nedenle, barındırma çözümünüz olarak Bluehost’u seçmenizi öneririz.

Bluehost-wordpress-hosting

Bluehost okuyucularımıza harika bir anlaşma sunuyor. WordPress hosting’de ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’tan fazla indirim alabilirsiniz.

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Artık kendi web sitenizi WordPress ile başlatmak her zamankinden daha uygun. Bir WordPress web sitesi oluşturma konusunda daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa, yardım için diğer makalelerimize göz atın:

 • Web Sitesi Nasıl Yapılır – Adım Adım (Resimli)
 • Blog Nasıl Başlanır (ve Yandan Ekstra Gelir Elde Edilir)
 • Çevrimiçi Mağaza Nasıl Oluşturulur – Adım Adım (Resimli)

WordPress Seçmenin Yararları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir web sitesini WordPress.com’da ücretsiz olarak başlatabilirsiniz, ancak sizi güçlü bir web sitesi oluşturmaktan alıkoyacak birçok sınırlama vardır – ve sonunda bu özelliklere erişmek için çok paraya mal olacak ihtiyaç. Bu nedenle web sitenizi WordPress.org ile oluşturmanızı öneririz. Sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u kullanmanın birçok faydası vardır, işte bunlardan sadece birkaçı:

 • Kısıtlama yok – WordPress.org ile web sitenizi kısıtlama olmaksızın istediğiniz şekilde oluşturabilir, özelleştirebilir ve büyütebilirsiniz.
 • Kolay Özelleştirme – WordPress, web sitenize istediğiniz tam görünümü vermek için binlerce ücretsiz WordPress temasına erişmenizi sağlar.
 • Ek Güç – WordPress, web sitenizi sonuna kadar geliştirmek için resmi WordPress Eklenti Dizini’nden binlerce ücretsiz eklentiyi indirmenize ve yüklemenize izin verir.
 • Para Kazanma – Blogunuzdan veya web sitenizden para kazanabilirsiniz, çünkü WordPress para kazanmaya izin verir. Hosting platformunuzdan izin almadan veya karı onlarla paylaşmak zorunda kalmadan WordPress sitenizde reklam yayınlayabilirsiniz.

WordPress.org ile bir web sitesi oluşturmanın bir başka yararı da, sitenize yüklediğiniz herhangi bir içeriğe (ister yazma, resim, ürün vb.) Sahip olmanızdır. Örneğin, WordPress.com gibi diğer ücretsiz blog sitelerinde, tamamen kendi içeriğinize sahip değilsiniz. WordPress.com, size herhangi bir sebep göstermek zorunda kalmadan içeriğinizin herhangi birini silme, satma veya değiştirme hakkına sahiptir..

Yan yana karşılaştırıldığında, WordPress.org, WordPress.com veya diğer barındırma çözümlerinden çok daha üstündür. Hayallerinizin web sitesini oluşturmak için tam kontrole sahipsiniz ve WordPress.org ile elde ettiğiniz tüm ekstra özelliklerle bunu yapmak kolaydır..

WordPress’in neden ücretsiz olduğu ve bununla ilgili maliyetler hakkındaki tüm ayrıntıları bildiğinize göre, web siteniz için doğru platformu seçmenin sizin için kolay bir karar olmasını umuyoruz. WordPress hakkında hala belirsiz değilseniz, WordPress’in neden En İyi Site Oluşturucusu olduğu 9 nedenimize gidin. Bu makaleden hoşlanıyorsanız, WordPress’i Aktif Kullanarak Dünyanın diğer En Büyük 46 markasını incelemeyi düşünün.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map