WordPress SEO için Başlangıç ​​Kılavuzu

seo, anahtar kelime araştırması, sayfa seo


Şüphesiz, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sitenize trafik çekmek için en ucuz ama en hedefli yoldur. SEO ile, hedef kullanıcılarınızın içeriğinizi aradıklarında doğru zamanda keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Popüler inanışın aksine, WordPress SEO kafa karıştırıcı veya zor değildir. Elinizdeki doğru SEO araçlarıyla, yetenek setinize bakılmaksızın sitenizi arama motorları için optimize etmeniz tamamen mümkündür.

Bu yazıda, WordPress SEO’nun temellerini, yerinde SEO’nun nasıl uygulanacağını ve nihayetinde SEO oyununda nasıl ustalaşacağını açıklayacağız.

SEO Nedir & Neden Önemlidir?

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, Google gibi arama motorlarından ücretsiz organik trafik çekmek için web sayfalarınızı optimize ettiğiniz bir tekniktir.

Temel olarak amacınız, sitenizdeki WordPress SEO en iyi uygulamalarını takip etmek ve arama motorlarının sitenizi doğru anahtar kelimeler için kolayca taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmaktır. Bu şekilde, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle arama yaparak kullanıcıların içeriğinizi aradıklarında keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz..

Arama Motorları Nasıl Çalışır – Tarama, Dizine Ekleme ve Sıralama

Google gibi arama motorları, web sayfalarını arama sonuçlarında uygun şekilde anlamak ve sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır.

Ancak, layman’ın terimleriyle, arama motorlarının temel olarak 3 işlevi vardır.

 • Emekleme: Bu süreçte, alakalı içeriği bulmak için binlerce web sayfasını tarar. Bu, bir arama motorunun sayfanızı tanımasını ve arama sonuçlarında göstermesini sağlamanın ilk adımıdır
 • indeksleme: Tarama işlemi sırasında bulunan içeriği depolayın ve düzenleyin. Bir kullanıcı bilgi aradığında, arama motorları sonuçları dizininden döndürür.
 • Sıralama: İçeriği kalite ve alaka düzeyine göre sipariş etme sürecidir. Bu, sayfanız belirli bir sorgu için 1. sıradaysa, o arama sorgusu için önce gösterileceği anlamına gelir.

WordPress SEO Yeni Başlayanlar İçin En İyi Uygulamalar

WordPress, SEO için optimize edilmiş web sitesi oluşturucularından biridir. Ancak bu, WordPress kullandığınız için içeriğinizin Google’da otomatik olarak taranacağı, dizine ekleneceği ve sıralanacağı anlamına gelmez..

Neyse ki, WordPress ile SEO en iyi uygulamalarını takip etmek kolaydır. En iyi WordPress SEO en iyi uygulamalarından bazılarına göz atalım.

1. Web Sitesi Görünürlük Ayarlarınızı Etkinleştirin

Yapmanız gereken ilk şey, web sitenizin arama motorlarından gizlenmemesini sağlamaktır. WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenekle birlikte gelir. Web siteniz taranmaya, dizine eklenmeye hazır değilse ve üzerinde çalışmak için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa bu özellik size yardımcı olur.

Siteyi kurarken, bazen kullanıcılar bu seçeneği işaretler ve görünürlük ayarlarını etkinleştirmeyi unutur.

WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Ayarlar »Okuma adlı bir seçeneği görmek için Arama Motoru Görünürlülüğü. Sadece bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olun.

SEO ile ilgili temel bilgiler

Bunu yaptıktan sonra, ayarlarınızı kaybetmemek için alttaki değişiklikleri kaydet düğmesine basın.

2. SEO dostu bir URL Yapısı kullanın

Yapmanız gereken bir sonraki şey, URL’lerinizi SEO dostu yapmaktır. SEO dostu URL’lerin kendisi, içeriğinizin içeriğini hem kullanıcılara hem de arama motorlarına gösterir.

SEO dostu URL için bir örnek – https://www.isitwp.com/best-wordpress-seo-plugins/

SEO dostu olmayan URL örneği – https://www.isitwp.com/?p=20198.

SEO dostu URL’ler sıralama faktörlerinden biridir, yani web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma olasılığını artırır. URL’lerinizi arama motoruna uygun hale getirmenin en iyi yolu, anahtar kelimelerinizi bunlara dahil etmektir.

WordPress varsayılan olarak, kalıcı bağlantı yapınızı Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar.

WordPress SEO Dostu URL'ler

Haydi seçelim Posta adı seçeneği. Tamamlandığında, değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın. Bu adım yalnızca yeni kullanıcılara önerilir. Mevcut kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmemenizin sizin yararınıza olacağını unutmayın; böylece organik trafiği ve sıralamaları kaybetmezsiniz.

3. WordPress’e bir XML Site Haritası ekleyin

XML site haritası, arama motorlarını web sitenizdeki tarama için kullanılabilir URL’ler hakkında bilgilendirmenize olanak tanır. Google’ın web sayfalarınızı ve yayınlarınızı keşfetmesine izin vermede büyük rol oynar.

Sitenize bir site haritası oluşturmanın en kolay yolu Yoast SEO eklentisini kullanmaktır. Yoast, sitenizin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmak için her şeyle ilgilenen hepsi bir arada bir SEO eklentisidir..

Eklentiyi sitenize yükleyip etkinleştirdikten sonra, Yoast sizin için otomatik olarak bir site haritası oluşturur. Daha fazla bilgi için XML site haritası oluşturma hakkındaki ayrıntılı kılavuzumuzu okuyun.

4. WWW Vs. HTTPS

Web adreslerinin başında www kullanan bazı web siteleri olduğunu fark etmiş olmanız gerekirken, diğerleri http kullanır. Arama motorları bu ikisini iki farklı web adresi olarak kabul eder. Karışıklığı önlemek için web siteniz için hangisini kullanmanız gerektiğini açıkça bilmeniz gerekir.

WordPress, hangi web sitesi adresini seçmek istediğinizi tercih etmenizi sağlar. Bunu yaparak yapabilirsin Ayarlar »Genel WordPress kontrol panelinizde. Daha sonra tercih ettiğiniz URL’yi WordPress Adresi ve Site adresi alanlar.

wordpress seo genel ayarları

5. Google Arama Konsolu’na Site Ekleme

Google Search Console, web sitenizin Google’daki performansını izlemenize yardımcı olur. Anahtar kelimeler, gösterimler, tıklamalar, TO ve diğerleri gibi web sitenizin görünürlüğü ve performansı ile ilgili tüm önemli verileri sunar. Ayrıca dizin oluşturma durumunu, hataları bulmanıza yardımcı olur, böylece daha fazla organik trafik çekmek için bunları düzeltebilirsiniz.

Sitenizde herhangi bir hata tespit ederse, hemen bir bildirim alırsınız, böylece hemen harekete geçebilirsiniz.

Nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır sitenizi Google arama konsoluna ekleyin.

6. Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO, daha iyi bir arama sıralaması, daha fazla görünürlük ve trafik elde etmek için sitenizin tek tek sayfalarını optimize ettiğiniz bir tekniktir. Bu, içeriğiniz, görüntüleriniz ve hatta HTML kaynak kodu üzerinde çalışmayı içerir. Sayfa içi SEO’nuzu yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

 • İçerik Stratejisi
 • Görüntü Optimizasyonu
 • Başlığınızı Optimize Etme
 • Kategori ve Etiket Ekleme
 • Meta açıklamalar ekleme
 • Interlinking

Bu noktaların her birine ayrıntılı olarak bakalım.

7. İçerik Stratejisi

Okuyucularınızın hangi soruları olabileceğini bilmek için içerik planlamanızın bir parçası olarak anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Bu ayrıca, hangi anahtar kelimenin yüksek trafik hacmine, rekabete, satın alma amacına ve daha fazlasına sahip olduğunu anlamanıza yardımcı olur..

Bir anahtar kelime araştırma aracı kullanarak başlayın ve derinlemesine anahtar kelime verileri, rekabet analizi, anahtar kelime konumu izleme ve tonlarca başka yararlı özelliğe sahip olun.

Daha fazla bilgi için göz atın anahtar kelime araştırması nasıl yapılır.

Ayrıca yayınınızı hazırlamaya başlamadan önce konunuzu tam olarak anlamanıza yardımcı olur. Ancak o zaman okuyucunuzun sorularını yanıtlayan kapsamlı bir gönderi oluşturabilirsiniz..

Okunabilirliği okunabilir hale getirin çünkü okunabilirlik anahtar arama motoru sıralama faktörlerinden biridir.

8. Görüntü Optimizasyonu

Gönderinizin başarısında görüntüler büyük rol oynar. Resimler olmadan yayınınız sıkıcı ve sıkıcı görünecektir. Görüntüler yayınınızı ilgi çekici ve okumayı ilginç hale getirebilir.

Ancak gönderinize resim eklemek yeterli değildir. Arama motorlarının bu görüntülerin ne hakkında olduğunu daha kolay anlamasını sağlamalısınız. Bunu resimlerinize alternatif metin ekleyerek yapabilirsiniz. Alternatif metinler, görüntüyü tanımlayan kelimelerden başka bir şey değildir. Bu görüntülerin ne olduğunu açıklamak için bir veya iki kelime kullanın.

WordPress SEO alt etiketleri

9. Kategori ve Etiket Ekleme

Kategoriler ve etiketler, web sitenizin içeriğini düzenlemenize yardımcı olur. Bu, okuyucularınızın ve arama motorlarınızın içeriğinizi web sitenizde kolayca bulmasına yardımcı olur.

Kategoriler, içeriğinizi blogunuzda tartışılan ana konular olarak düzenlemek için kullanılır. Etiketler ise tek bir blog yazısında tartışılan konulardır.

Hala kafa karıştırıcı mı? O zaman bu şekilde düşünün… Yiyecek kategorisi altında bir blog yazısı salata, kahvaltı, krep vb. Etiketlere sahip olabilir..

Bu nedenle, yayınlamadan önce içeriğinize uygun kategoriler ve etiketler eklediğinizden emin olun. Hakkında daha fazla öğren kategori ve etiket ekleme içeriğinize.

10. Başlığınızı Optimize Edin

Başlığınız, ziyaretçinin makalenizde ilk fark edeceği şeydir. İşe yarayan başlıklar bulmak için IsItWP’nin başlık analizörünü kullanın.

WordPress SEO Başlığı

Ayrıca kullanmayı deneyebilirsiniz güç kelimeler başlığınızda. Güçlü kelimeler, kullanıcılarınızda duygusal bir yanıtı tetikleyebilir ve başlığınızı tıklamaları için onları çekebilir.

11. Meta Açıklaması Ekleme

Meta Description, içeriğinizi özetleyen 155 adede kadar karakter içeren kısa bir snippet veya HTML etiketidir. Yayınlarınıza ve sayfalarınıza meta açıklama eklemek, kullanıcılarınızın ve arama motorlarınızın yayınınızı daha iyi anlamasını kolaylaştırır.

seo kılavuzu, meta açıklama

Yoast kullanıyorsanız, sayfanızı aşağı kaydırarak meta açıklamanızı ekleyebilirsiniz. 155 karakteri geçmediğinizden emin olun. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi meta açıklamanıza en az bir kez eklediğinizden emin olmalısınız..

seo, yoast'ta meta açıklama

12. Dahili Bağlama

Dahili bağlantı, eski ve yeni yayınlarınız arasında bağlamsal bir ilişki kurmanın harika bir yoludur. Blogunuzda yeterli sayıda yayın bulunduğunda, bunları dahili olarak bağlamaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde, ziyaretçilerinizi eski gönderiye yönlendirebilir ve onlar için biraz trafik oluşturabilirsiniz.

WordPress’te dahili bağlantılar eklemek kolaydır. Bağlamak istediğiniz metni seçmeniz yeterlidir. Yeni bir pencere açılacaktır. Bağlantı düğmesini tıklayın ve bağlamak istediğiniz yayının URL’sini yapıştırın. Tıkla Kayıt etmek düğmesine basın..

Dahili bağlantıyı alışkanlık haline getirerek eski yayınlarınızın trafik almaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

13. Nofollow Harici bağlantılar

WordPress SEO Dış Bağlantıları

Backlink oluşturmak SEO’nun bel kemiğidir. Başka bir web sitesine bağlandığınızda, aslında sitenizin SEO puanının bir kısmını bu bağlantıya geçiriyorsunuz ve bu bağlantının güvenilir olduğunu söylüyorsunuz. Bu SEO puanı denir bağlantı suyu.

Düşük kaliteli bir web sitesine bağlanıyorsanız, web sitenizi takip etme harici bağlantılarınıza atfedebilirsiniz. Bu şekilde bağlantı suyunu geçmezsiniz.

WordPress’te metin düzenleyicisini kullanıyorsanız, normal bir bağlantının nasıl görüneceğini burada görebilirsiniz –

Demo Web Sitesi

.

Nofollow özelliğine sahip bir bağlantı.

Demo Web Sitesi

.

14. Yetki için Link Oluşturma

Nişinizde yerleşik web sitelerinden sitenize geri bağlantı oluşturmak, sıralamalarınızı artırmak için kesin bir yöntemdir.

Geri bağlantı oluşturmanın birkaç yolu:

 • Başkalarının bağlamak istediği harika içerikler yazın
 • E-posta Yardımı
 • Misafir bloglama

Hakkında daha fazla öğren bağlantı kurma buraya.

SEO Başarısını Ölçme

Değişen SEO dinamiklerine tamamen uymak zor olsa da, yukarıdaki noktalar SEO oyununuzu başlatmak için izlenmesi gereken temel adımlardan bazılarıdır. Ve bir kez üzerinde bulunduğunuzda, SEO başarınızı nasıl ölçeceğinizi de bilmelisiniz.

SEO başarınızı ölçmek için ne kadar organik trafik elde ettiğinizi bilmeniz gerekir. Bu verileri Google Analytics kontrol panelinizde görebilirsiniz.

Google Analytics’i WordPress’e nasıl ekleyeceğinizi kontrol edin

İşte bu kadar. Bu makalenin en iyi arama sonuçlarındaki konumunuzu korumanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Sitenizin SEO’su üzerinde çalışırken, trafiğinizi daha hızlı artırmanıza yardımcı olacak bazı sağlam SEO araçlarını da kullanmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map