Co to jest nazwa domeny i jak to działa? (Wyjaśnione)

jaka jest nazwa domeny


Nadal zastanawiasz się, co to jest nazwa domeny i jak działa? Tworzenie strony internetowej może być mylące, szczególnie dla początkujących. Często początkujący mają problemy ze zrozumieniem różnicy między nazwą domeny, hostingiem witryny a samą witryną. Przy tak wielu różnych częściach może być trudno zrozumieć, która część robi co i co to wszystko znaczy.

Ale nie martw się, jesteśmy tutaj, aby to dla ciebie rozbić. W tym poście wyjaśnimy, czym jest nazwa domeny i jak działa, aby była łatwa do zrozumienia. Zacznijmy.

Jaka jest nazwa domeny?

Czym jest nazwa domeny? Najprościej można to powiedzieć: jeśli Twoja witryna to dom, nazwa domeny to Twój adres. Nazwa domeny to adres, który ludzie wpisują w pasku adresu URL przeglądarki, aby dostać się do Twojej witryny.

Jaka jest nazwa domeny

Niektóre przykłady nazw domen obejmują:

  • IsItWP.com
  • Google.com
  • Facebook.com
  • Wikipedia.org
  • Yahoo.com
  • Whitehouse.gov

Aby uzyskać bardziej techniczne wyjaśnienie, czym jest nazwa domeny: Internet to gigantyczna sieć komputerów połączonych siecią kablową. Każdy komputer ma przypisany unikalny adres IP, który pozwala komputerom komunikować się ze sobą. Adres IP to seria liczb używanych do identyfikacji poszczególnych komputerów. Typowy adres IP wygląda następująco:

192.168.1.1

Adres IP jest trudny do zapamiętania, dlatego wymyślono nazwy domen, aby rozwiązać ten problem. Zamiast wpisywać ciąg losowych liczb, które są trudne do zapamiętania, użytkownicy muszą tylko wpisać nazwę domeny, taką jak PizzaDelivery.com, aby odwiedzić witrynę.

Teraz, gdy wiesz, co to jest nazwa domeny, porozmawiajmy o tym, jak działają nazwy domen.

Gdy użytkownik wpisuje nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki internetowej, wysyła żądanie do systemu nazw domen (DNS), który jest globalną siecią serwerów. Gdy serwery te otrzymają twoje żądanie, wyszukują serwery nazw powiązane z nazwą domeny i przekazują żądanie do tych serwerów nazw.

Twoja firma hostingowa zarządza twoimi serwerami nazw. Tak więc, jeśli Twoja witryna jest hostowana na Bluehost, Bluehost prześle następnie żądanie do komputera, na którym przechowywane są pliki Twojej witryny. Ten komputer nazywa się serwerem sieciowym. Serwer internetowy następnie zbiera żądaną stronę internetową i odsyła ją z powrotem do przeglądarki, aby użytkownik mógł ją wyświetlić.

Różne części nazwy domeny

Nazwa domeny składa się z 3 różnych części, są one następujące:

1. Subdomena

Pierwsza część nazwy domeny (od lewej do prawej) to część www znajdująca się przed kropką.

Przykład: www.IsItWP.com

Jest to standardowa część każdej nazwy domeny, zwana nazwą komputera lub subdomeną. Jest to jednak opcjonalne, ponieważ nie trzeba wpisywać www przed nazwą domeny w przeglądarce, aby odwiedzić tę domenę. Twoja nazwa domeny może być po prostu IsItWP.com.

2. Domena drugiego poziomu
Druga część to domena drugiego poziomu, którą najlepiej znasz między kropkami.

Przykład: www.IsItWP.com

Jest to nazwa Twojej domeny, dla której się rejestrujesz i jest to część najbardziej dostosowywalna.

3. Domena najwyższego poziomu
Na samym końcu nazwy domeny, po kropce, znajduje się domena najwyższego poziomu, znana również jako rozszerzenie domeny.

Przykład: www.IsItWP.com

Rozszerzenie domeny może być .com, .biz, .net, .org, .gov, a także wiele innych odmian. Ale .com jest najpopularniejszym i najbardziej znanym.

Dlaczego potrzebujesz nazwy domeny?

Nadal zastanawiasz się, dlaczego potrzebujesz nazwy domeny? Cóż, jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, potrzebujesz nazwy domeny, aby inne osoby mogły odwiedzać Twoją witrynę z ich komputerów.

Ludzie chcą otwierać strony internetowe z wielu różnych powodów, dlatego istnieją miliony zarejestrowanych nazw domen. Dzisiaj coraz częściej ludzie mają prywatne witryny z powodów osobistych lub promocyjnych, dlatego wiele osób rejestruje swoje nazwy jako nazwy domen. Na przykład, jeśli masz na imię Catherine Smith, możesz zarejestrować nazwę domeny CatherineSmith.com. W ten sposób, gdy ktoś przeszuka Twoje imię i nazwisko w Internecie, łatwo Cię znajdziesz.

Popularność blogowania doprowadziła również do tego, że więcej osób zarejestrowało nazwy domen dla hobby lub zarabiania pieniędzy.

Ponadto, jeśli chcesz założyć firmę, potrzebujesz strony internetowej z własną unikalną nazwą domeny. Posiadanie dziś strony internetowej dla Twojej firmy jest tak samo konieczne, jak w przeszłości numer telefonu lub numer faksu. Potrzebujesz strony internetowej, aby Twoi klienci mogli się z Tobą skontaktować online i przeglądać Twoje produkty i usługi w zaciszu własnego domu. Twoja witryna potrzebuje niezapomnianej nazwy domeny, zazwyczaj pasującej do nazwy Twojej firmy, aby ludzie mogli łatwo znaleźć Cię w Internecie. Ponadto musisz zarejestrować nazwę domeny dla swojej firmy, aby chronić swoją nazwę przed przejęciem przez konkurencję.

Jaka jest różnica między nazwą domeny a adresem URL?

różnica między adresem domeny a adresem URL

Choć mogą wyglądać prawie tak samo, nazwa domeny i adres URL to dwie różne rzeczy. Nazwa domeny to rzeczywista nazwa witryny, takiej jak IsItWP.com, natomiast adres URL to cała ścieżka witryny, która prowadzi do konkretnej strony, takiej jak https://www.isitwp.com/blog/. Zasadniczo adres URL to pełny adres internetowy używany do zlokalizowania określonej strony i zawiera nazwę domeny.

Adres URL (Uniform Resource Locator) instruuje twoją przeglądarkę dokładnie, dokąd się udać, używając określonego protokołu, który najczęściej jest częścią http lub https adresu URL. Następnie ostatnia część adresu URL kieruje przeglądarkę, na której stronie witryny przejść, np. Na stronie blogu.

Jaka jest różnica między nazwą domeny a hostingiem witryny?

To, że rejestrujesz nazwę domeny, nie oznacza, że ​​automatycznie otrzymujesz witrynę. Nazwa domeny to adres Twojej witryny, a hosting witryny to dom, w którym mieszka Twoja witryna. Jeśli nie masz domu na swojej stronie, adres prowadzi do nikąd. Potrzebujesz nazwy domeny i hostingu, aby stworzyć działającą stronę internetową.

Dom, w którym mieszka Twoja witryna, to rzeczywisty komputer, na którym przechowywane są pliki witryny. Serwery te są oferowane jako usługa przez firmy hostingowe stron internetowych. Po zakupie hostingu witryny uzyskasz dostęp do tych serwerów w celu przechowywania swojej witryny. Po utworzeniu witryny na hoście internetowym i zarejestrowaniu nazwy domeny będzie ona widoczna dla osób w sieci.

Wiele firm hostingowych umożliwia rejestrację i zakup nazwy domeny, na przykład Bluehost, dzięki czemu możesz łatwo zarządzać nazwą domeny i całą witryną z tego samego konta.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienia znajdziesz w naszym innym poście na temat różnicy między nazwą domeny a hostingiem.

Jak wybrać dobrą nazwę domeny

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią nazwę domeny dla swojej witryny. To nie jest decyzja, którą powinieneś podejmować w pośpiechu, musisz naprawdę o tym pomyśleć i wymyślić nazwę domeny, która jest unikalna, niezapomniana i taka, która działa dla Twojej witryny.

Wybierając nazwę domeny, należy pamiętać o kilku wskazówkach, w tym:

  • Krótko mówiąc – Nie przedłużaj swojej domeny, trudniej będzie ją zapamiętać i trudniej przeliterować. Błędy ortograficzne mogą spowodować utratę ruchu w Twojej witrynie.
  • Trzymaj się .com – Rozszerzenie domeny .com jest najbardziej popularne i zaufane, więc trzymaj się go.
  • Użyj słów kluczowych – Słowa kluczowe pomogą wyszukiwarkom ustalić, o co chodzi w Twojej witrynie i ułatwią użytkownikom znalezienie Cię w Internecie. Jeśli więc prowadzisz witrynę poświęconą fotografii, użyj słowa kluczowego „fotografia” w nazwie domeny.
  • Unikaj liczb i łączników – Liczby mogą prowadzić do błędów w pisowni nazwy domeny, takich jak „pięć” zamiast „5”. Łączniki często używają łączników, z którymi nie chcesz się kojarzyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać nazwę domeny dla swojej witryny, sprawdź nasz post na Jak wybrać najlepszą nazwę domeny.

Jak uzyskać nazwę domeny

Uzyskanie własnej nazwy domeny nie jest trudne. Możesz zarejestrować i kupić nazwę domeny od wielu różnych firm. Zazwyczaj nazwa domeny kosztuje około 14,99 USD rocznie od popularnych firm, takich jak GoDaddy.com i Namecheap.com.

Ale tylko dlatego, że kupujesz nazwę domeny, nie oznacza, że ​​masz witrynę, potrzebujesz do tego hostingu witryny. Dlatego zalecamy uzyskanie nazwy domeny od Bluehost.

bluehost-register-domain-name-free

Dzięki Bluehost możesz zarejestrować nazwę domeny i uzyskać hosting witryny internetowej na tym samym koncie, co ułatwia zarządzanie. Ponadto Bluehost oferuje czytelnikom IsItWP niesamowitą ofertę. Możesz uzyskać DARMOWĄ nazwę domeny, certyfikat SSL i 60% zniżki na hosting. Możesz zacząć budować swoją stronę za jedyne 2,75 USD / miesiąc.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost »

Sprawdź naszą recenzję Bluehost.

Związane z: Najlepsze darmowe narzędzie do generowania nazw stron internetowych (całkowicie za darmo)

Mamy nadzieję, że ten post pomógł ci zrozumieć, czym jest nazwa domeny i jak działa, dzięki czemu poczujesz się pewniej, gdy zaczynasz tworzyć własną stronę internetową. Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia witryny, sprawdź nasz post na stronie Co to jest blog? Blog a strona internetowa & Jak oni pracują?. A także zdobądź listę najlepszych rejestratorów nazw domen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me