Co to jest WordPress? Dlaczego WordPress jest bezpłatny? Czy jest jakiś haczyk?

bezpłatny wordpress


Jednym z najczęstszych pytań, które słyszymy od początkujących użytkowników WordPress, jest „Dlaczego WordPress jest bezpłatny?” Gdy coś jest nam oferowane za darmo, jesteśmy naturalnie podejrzliwi. Jaki jest haczyk? Dlaczego to jest darmowe? Coś musi być z tym nie tak, jeśli je rozdają! Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, dlaczego WordPress jest bezpłatny, nie jesteś sam.

Ale jesteśmy tutaj, aby ci powiedzieć, że w rzeczywistości WordPress jest darmowym oprogramowaniem typu open source. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego WordPress jest bezpłatny, omówimy koszty prowadzenia strony WordPress i odkryjemy wszelkie ukryte zaczepy.

Zacznijmy.

Dlaczego WordPress jest bezpłatny??

Tak, WordPress można pobrać i używać bezpłatnie. To oprogramowanie typu open source, które jest licencjonowane na podstawie Powszechna umowa licencyjna GNU, każdy może go używać, modyfikować i udostępniać, ponieważ jego projekt jest publicznie dostępny. Ponieważ jego projekt i kod źródłowy są udostępniane w sposób jawny, użytkownicy WordPress są zachęcani do dobrowolnego ulepszania projektu oprogramowania. Użytkownicy mogą również zgłaszać błędy, dodawać łaty i sugerować funkcje do poprawy.

Główną filozofią stojącą za darmowym i otwartym oprogramowaniem jest wolność. Twórcy uważają, że każdy zasługuje na swobodę kontrolowania programu i jego działań. Podczas korzystania z płatnego oprogramowania program kontroluje użytkownika, a program steruje programem.

Wiele osób uważa również, że oprogramowanie nie jest namacalnym produktem. Po utworzeniu oprogramowania można je kopiować bez ponoszenia kosztów. Jeśli więc nie ma faktycznego kosztu odtworzenia oprogramowania, dlaczego miałby istnieć koszt jego nabycia i użytkowania? Weźmy na przykład Wikipedię, jest to bezpłatna encyklopedia internetowa, która jest tworzona i edytowana przez wolontariuszy na całym świecie, więc korzystanie z niej jest bezpłatne.

Dlaczego więc WordPress jest bezpłatny? Zasadniczo wszystko sprowadza się do faktu, że WordPress nie jest własnością żadnej osoby, a raczej jest to projekt społecznościowy typu open source, w którym tysiące ludzi przyczyniają się do tego, aby był tym, czym jest dzisiaj.

WordPress.org vs. WordPress.com: Czy oba są bezpłatne?

Należy pamiętać, że istnieją 2 różne typy WordPress: WordPress.org i WordPress.com. WordPress.org to oprogramowanie typu open source, które można bezpłatnie pobrać i używać w dowolny sposób. Jest to samoobsługowe rozwiązanie, co oznacza, że ​​pobierasz oprogramowanie i używasz go we własnej domenie.

Z drugiej strony WordPress.com to strona freemium i najlepsza usługa hostingu blogów. Możesz założyć witrynę za darmo w WordPress.com, ale jest ona bardzo ograniczona. W przeciwieństwie do WordPress.org, dzięki bezpłatnej witrynie WordPress.com nie masz własnej nazwy domeny, twoje możliwości dostosowywania projektu są ograniczone i nie możesz pobierać żadnych wtyczek WordPress. Nie możesz także zarabiać na swojej bezpłatnej witrynie WordPress.com; oznacza to brak bezpośrednich reklam lub AdSense i brak marketingu afiliacyjnego.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do którejkolwiek z tych funkcji, będzie Cię to sporo kosztować. W zależności od potrzeb będziesz musiał płacić od 36 USD do 300 USD rocznie, a także oferuje pakiet VIP zaczynający się od zdumiewającej kwoty 5000 USD miesięcznie.

Bardziej szczegółowe spojrzenie na różnice między WordPress.org i WordPress.com znajduje się w naszym poście zatytułowanym WordPress.com vs. WordPress.org – Czy jedno jest naprawdę lepsze niż inne?

W jaki sposób WordPress zarabia pieniądze?

Teraz możesz się zastanawiać, jak WordPress może działać, jeśli jest bezpłatny. W końcu zespół WordPress nadal musi pokryć koszty niektórych rzeczy, takich jak hosting i sprzęt. Jeśli więc WordPress jest bezpłatny, w jaki sposób zarabia pieniądze?

jak wordpress zarabia pieniądze

Cóż, współzałożyciel WordPress, Matt Mullenweg, jest właścicielem firmy o nazwie Automattic. Automattic oferuje szereg freemium blogów, w tym WordPress.com, o których wspominaliśmy wcześniej. Firma posiada również popularne wtyczki freemium WordPress, takie jak Jetpack i Akismet.

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, WordPress.com to usługa hostingu stron internetowych Freemium. Użytkownicy mogą założyć bloga lub witrynę za darmo, ale aby odblokować wiele potężnych i przydatnych funkcji, takich jak wtyczki, użytkownicy muszą za to zapłacić. Dochód ten pozwala WordPress.com wnieść wkład i wspierać WordPress.org. Dzięki zyskom firmy Automattic mogą sobie pozwolić na utrzymanie WordPress.org działającego i bezpłatnego dla wszystkich.

Czy możesz zarabiać na WordPressie??

Innym popularnym pytaniem początkujących użytkowników WordPress jest „Czy mogę zarabiać pieniądze za pomocą WordPress?” Zazwyczaj, gdy dostajesz coś za darmo, nie możesz na tym zarabiać. Ale dzięki WordPress możesz zarabiać pieniądze. Istnieją dwa główne sposoby zarabiania pieniędzy za pomocą WordPress lub innego oprogramowania typu open source, czyli tworzenie produktów lub usług opartych na tym oprogramowaniu typu open source.

Istnieje wielu użytkowników WordPress, którzy stworzyli odnoszące sukcesy firmy w oparciu o niesamowite produkty WordPress, wtyczki, motywy, a nawet rozwiązania hostingowe WordPress. Niektóre z wartych wiele milionów dolarów firm WordPress, oprócz Automattic, obejmują:

 • Eleganckie motywy – Premium motywy i firma produkująca wtyczki za Divi, najpopularniejsze wtyczki do tworzenia stron typu „przeciągnij i upuść”.
 • Fantastyczny motyw – Wielomilionowa firma WordPress prowadzona przez Syed Balkhi. Są za takimi firmami jak WPBeginner, OptinMonster, WPForms, MonsterInsights, i więcej.
 • Sucuri – Jedno z najpopularniejszych rozwiązań bezpieczeństwa WordPress na rynku.
 • WPEngine – Jedno z najlepiej zarządzanych rozwiązań hostingowych WordPress.
 • Yoast – Ich wtyczka Yoast SEO jest jedną z najpopularniejszych wtyczek WordPress wszechczasów.

Nie musisz też tworzyć produktu, aby zarabiać na WordPress. Istnieje wiele innych sposobów zarabiania na życie dzięki WordPress, w tym jako programista WordPress, tworzenie niestandardowych stron internetowych WordPress, zarządzanie witrynami WordPress na poziomie przedsiębiorstwa, WordPress SEO specjalista i nie tylko. I oczywiście możesz używać swojej witryny WordPress do sprzedawania dowolnego rodzaju produktu lub usługi.

Czy istnieją ukryte warunki prawne dotyczące WordPress?

Teraz powiedzieliśmy, że WordPress jest darmowy i możesz robić z nim, co chcesz, ale czy są jakieś haczyki, takie jak ukryte warunki prawne? Chociaż WordPress jest w stanie zrobić wszystko, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, znak towarowy WordPress. WordPress jako oprogramowanie jest wydany na licencji GPL, ale słowa WordPress i WordCamp, a także logo WordPress, są znakami towarowymi należącymi do fundacji WordPress. Na przykład, jeśli chcesz założyć firmę opartą na WordPress, sprzedając produkty lub usługi, nie możesz używać słowa „WordPress” w swojej domenie, ponieważ jest to niezgodne z zasadami dotyczącymi znaków towarowych. Możesz jednak użyć „WP” w swojej domenie, co robi wiele udanych firm opartych na WordPress. Jeśli chcesz używać logo WordPress na swojej stronie, upewnij się, że używasz go zgodnie z Zasady dotyczące znaków towarowych WordPress.

wordpress-logo-znak towarowy

Po drugie, musimy porozmawiać o prawie autorskim. Wielu użytkowników zastanawiało się, czy WordPress jest wolny od praw autorskich. Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. WordPress jest licencjonowany na licencji GPL, co oznacza, że ​​możesz używać, modyfikować i rozpowszechniać kod według własnego uznania, ale nie masz praw autorskich do całego kodu. Będziesz mieć wyłącznie prawa autorskie do modyfikacji wprowadzonych w oprogramowaniu.

Również wszelkie prace, które wydajesz na podstawie oprogramowania wydanego na licencji GPL, również muszą być licencjonowane na licencji GPL. Co oznacza, że ​​każdy inny może swobodnie używać, modyfikować i redystrybuować Twój kod w dowolny sposób, jaki sobie wybierze. Na przykład motywy WordPress są wydawane na licencji GPL. CSS, javascript, obrazy używane w kompozycji są wykluczone, ale wszystkie części PHP i HTML motywu pochodzące z funkcjonalności WordPress są licencjonowane na licencji GPL.

Czy mogę założyć witrynę WordPress za darmo?

Teraz, jeśli tu jesteś, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możesz założyć witrynę WordPress za darmo. Chociaż WordPress jest bezpłatny, uruchomienie strony internetowej WordPress wiąże się z pewnymi kosztami. Aby korzystać z WordPress w Internecie, potrzebujesz hostingu WordPress i domeny. Hosting to miejsce, w którym Twoja strona internetowa znajduje się w Internecie i to, co umożliwia użytkownikom dostęp do Twojej witryny przez Internet.

Ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to domena i hosting witryny WordPress, koszt jest dość minimalny. Istnieją jednak rozwiązania hostingowe, które są droższe i powinieneś ich unikać, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Dlatego zalecamy wybranie Bluehost jako rozwiązania hostingowego.

bluehost-wordpress-hosting

Bluehost oferuje naszym czytelnikom niesamowitą ofertę. Możesz uzyskać bezpłatną nazwę domeny, bezpłatne SSL i ponad 60% zniżki na hosting WordPress.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost »

Teraz łatwiej jest założyć własną stronę internetową za pomocą WordPress niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia witryny WordPress, zapoznaj się z naszymi innymi artykułami, aby uzyskać pomoc:

 • Jak zrobić stronę internetową – krok po kroku (ze zdjęciami)
 • Jak założyć blog (i uzyskać dodatkowy dochód na boku)
 • Jak stworzyć sklep internetowy – krok po kroku (ze zdjęciami)

Korzyści z wyboru WordPress

Jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz założyć stronę internetową za darmo na WordPress.com, ale istnieje wiele ograniczeń, które powstrzymają cię przed utworzeniem potężnej strony internetowej – a uzyskanie dostępu do funkcji, które w końcu będziesz musiał kosztować dużo pieniędzy potrzeba. Dlatego zalecamy zbudowanie witryny za pomocą WordPress.org. Korzystanie z WordPress.org do tworzenia witryny ma wiele zalet, oto tylko kilka z nich:

 • Bez ograniczeń – Dzięki WordPress.org możesz budować, dostosowywać i rozwijać swoją stronę internetową w dowolny sposób, bez ograniczeń.
 • Łatwa personalizacja – WordPress daje dostęp do tysięcy darmowych motywów WordPress, aby łatwo nadać swojej stronie pożądany wygląd.
 • Dodano moc – WordPress pozwala pobrać i zainstalować tysiące darmowych wtyczek z oficjalnego katalogu wtyczek WordPress, aby w pełni rozwinąć witrynę.
 • Zarabianie – Możesz zarabiać na swoim blogu lub stronie internetowej, ponieważ WordPress pozwala na zarabianie. Możesz wyświetlać reklamy w swojej witrynie WordPress bez zgody platformy hostingowej lub dzielenia się z nimi zyskami.

Kolejną zaletą tworzenia witryny za pomocą WordPress.org jest to, że jesteś właścicielem dowolnej treści, którą przesyłasz do swojej witryny, niezależnie od tego, czy jest to pisanie, obrazy, produkty i tak dalej. W innych bezpłatnych witrynach blogowych, takich jak na przykład WordPress.com, nie posiadasz całkowicie własnych treści. WordPress.com ma prawo usuwać, sprzedawać lub modyfikować dowolne treści bez konieczności podawania jakiegokolwiek powodu.

W porównaniu ze sobą WordPress.org jest znacznie lepszy od WordPress.com lub innych rozwiązań hostingowych. Masz pełną kontrolę nad tworzeniem witryny swoich marzeń i jest to łatwe dzięki wszystkim dodatkowym funkcjom, które otrzymujesz dzięki WordPress.org.

Teraz, gdy znasz już wszystkie szczegóły dotyczące tego, dlaczego WordPress jest bezpłatny, i wszelkie związane z tym koszty, mamy nadzieję, że wybór odpowiedniej platformy dla Twojej witryny jest dla Ciebie łatwą decyzją. A jeśli nadal nie masz pewności co do WordPress, przejdź do naszych 9 powodów, dla których WordPress jest najlepszym narzędziem do tworzenia witryn. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, rozważ sprawdzenie naszego drugiego postu 46 największych marek na świecie, używając aktywnie WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map