Jaka jest różnica między nazwą domeny a hostingiem? (UJAWNIŁ)

różnica między nazwą domeny a hostingiem


Chcesz poznać różnicę między nazwą domeny a hostingiem? Dla początkujących nazwa domeny i hosting mogą być zniechęcającymi warunkami. Aby utworzyć witrynę, musisz jednak posiadać zarówno nazwę domeny, jak i hosting.

W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o nazwach domen i hostingu.

Jaka jest nazwa domeny?

jaka jest nazwa domeny

Nazwa domeny to adres Twojej witryny w Internecie, np. Google.com lub IsItWP.com. To, co odwiedzający wpisują w swoich przeglądarkach, aby uzyskać dostęp do Twojej witryny.

Aby móc utworzyć stronę internetową, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zakup nazwy domeny wraz z hostingiem. Po zarejestrowaniu nazwy domeny masz prawo do używania tej nazwy na swojej stronie przez rok. Musisz odnowić rejestrację domeny tak długo, jak chcesz zachować nazwę swojej witryny. A jeśli kiedykolwiek stracisz zainteresowanie nazwą domeny, możesz pozwolić jej wygasnąć, aby ktoś inny mógł ją kupić.

Nazwa domeny zazwyczaj kosztuje około 14,99 USD rocznie.

Co to jest hosting?

co to jest hosting

Hosting to miejsce, w którym ludzie przechowują zawartość i pliki swoich stron internetowych.

Gdy odwiedzający próbuje uzyskać dostęp do Twojej witryny, wpisując adres internetowy (nazwę domeny), zostanie przekierowany do plików witryny zapisanych na serwerze hostingowym.

Często termin hosting odnosi się do firmy, która wynajmuje komputer / serwery do obsługi Twojej witryny i zapewnia łączność z Internetem, aby zapewnić dostępność Twojej witryny przez całą dobę.

Konto hostingowe zazwyczaj kosztuje około 7,99 USD miesięcznie.

Sprawdź różnice między hostowaniem współdzielonym a VPS a hostowaniem dedykowanym a hostowaniem dzielonym i zarządzanym.

Nazwa domeny a hosting; W jaki sposób są one powiązane?

Dobrym sposobem na zrozumienie różnicy między tymi dwoma jest pomyślenie o nich w ten sposób: jeśli nazwa domeny to adres twojego domu, to hosting jest rzeczywistym domem, na który wskazuje adres.

W rzeczywistości nazwa domeny jest jak usługa przekierowywania adresów. Gdy ludzie wpisują adres witryny, którą chcą odwiedzić, wskazuje na adres IP, który zawiera Twoją witrynę. Adres IP to ciąg liczb, na przykład 123.23.234.45. Ten adres IP wskazuje następnie lokalizację na serwerze, która zawiera pliki Twojej witryny.

Powodem, dla którego używamy nazw domen zamiast adresów IP jest to, że nazwy są łatwiejsze do zapamiętania niż długi ciąg liczb.

Krótko mówiąc, nazwa domeny wskazuje na adres IP, który z kolei wskazuje na twoją stronę internetową. W ten sposób użytkownicy na całym świecie mogą łatwo uzyskać dostęp do Twojej witryny, po prostu wpisując nazwę swojej domeny w przeglądarce internetowej.

Do wyboru są różne rodzaje hostingu, takie jak hosting dzielony, hosting VPS, hosting WordPress, hosting eCommerce, serwer dedykowany, hosting blogów i hosting dla sprzedawców. Na początku zalecamy hosting współdzielony lub hosting WordPress, ponieważ są one idealnym wyborem dla większości właścicieli witryn i blogerów pod względem przystępności cenowej i potrzeb.

Możesz przeczytać więcej o różnych rodzajach hostingu.

Jeśli chcesz zbudować witrynę WordPress, zalecamy wybranie usługi hostingowej WordPress. W większości przypadków zarówno hosting współdzielony, jak i hosting WordPress kosztują prawie tyle samo. Jedyną istotną różnicą jest to, że hosting WordPress jest fabrycznie zainstalowany z WordPress na koncie hostingowym. Zapewnia to dużą wygodę, dzięki czemu nie musisz ręcznie instalować WordPress na swoim koncie hostingowym.

Pokażemy Ci, jak krok po kroku kupić nazwę domeny i hosting.

Jak kupić nazwę domeny i hosting?

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, aby utworzyć witrynę internetową lub blog, jest zakup nazwy domeny i hostingu.

Kiedy chcesz założyć nową stronę internetową, łączny koszt domeny i hostingu może wydawać się dość wysoki.

Właśnie dlatego opracowaliśmy umowę z Bluehost, aby zaoferować naszym użytkownikom bezpłatną nazwę domeny, bezpłatne SSL i ponad 60% zniżki na hosting WordPress. To niesamowita oferta na początek.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost »

Bluehost jest jednym z największych dostawców hostingu na świecie. Są zaangażowani w społeczność WordPress od 2005 roku i są oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu przez WordPress.org.

Rzućmy okiem krok po kroku, jak kupić hosting wraz z nazwą domeny.

Aby rozpocząć blog WordPress, przejdź na stronę Bluehost i kliknij Zacznij teraz przycisk.

stwórz stronę na bluehost

Na następnej stronie zostaniesz poproszony o wybranie planu. Gdy dopiero zaczynasz, możesz wybrać podstawowy plan, który obejmuje również bezpłatną domenę i bezpłatne SSL. Zawsze możesz uaktualnić swoje konto w miarę rozwoju witryny.

wybierz plan bluehost, aby uruchomić stronę internetową

W tym kroku zarejestruj nazwę domeny za darmo. Bluehost pokryje koszty rejestracji nazwy domeny.

bluehost otrzyma darmową domenę

Zostaniesz poproszony o podanie informacji o koncie. Aby ułatwić rejestrację, możesz zalogować się w Google za pomocą kilku kliknięć.

utworzenie konta bluehost

Po wprowadzeniu danych przewiń stronę w dół, aż znajdziesz pole informacji o paczce. Możesz wybrać plan podstawowy na 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy. Możesz również zobaczyć, że wstępnie wybranych jest kilka dodatków, co zwiększa całkowitą cenę. Możesz odznaczyć te dodatki, ponieważ nie będziesz ich potrzebować od razu. W razie potrzeby zawsze możesz je dodać później.

Uwaga: wybór 36-miesięcznego planu zapewni Ci najlepszy stosunek jakości do ceny!

informacje o pakiecie bluehost

Po skonfigurowaniu abonamentu przewiń stronę w dół, aby wprowadzić szczegóły płatności. Musisz wyrazić zgodę na warunki korzystania z usługi, a następnie kliknąć przycisk Prześlij.

Otóż ​​to!

Subskrybujesz plan hostingowy. Zostaniesz poproszony o utworzenie hasła do swojego konta. Następnie otrzymasz wiadomość e-mail ze szczegółowymi informacjami na temat logowania do panelu sterowania hostingu (cPanel), w którym możesz zarządzać wszystkim, od plików hostingu po wiadomości e-mail i wsparcie.

Aby uzyskać bardziej szczegółowy przewodnik krok po kroku na temat tworzenia obecności w Internecie, możesz śledzić nasze artykuły poniżej:

  • Jak założyć stronę internetową
  • Jak założyć blog
  • Jak uruchomić sklep internetowy

Zrezygnuj z opłaty za rejestrację domeny za pomocą alternatyw BlueHost

Kupując nazwę domeny i hosting w Bluehost, możesz znieść opłatę rejestracyjną za pierwszy rok. Kolejną korzyścią jest to, że nie musisz utrzymywać dwóch różnych kont do zarządzania nazwą domeny i hostingiem.

Jeśli szukasz alternatyw dla Bluehost, które dadzą ci darmową domenę przy zakupie konta hostingowego, oto kilka dostawców hostingu do rozważenia.

  • DreamHost
  • Hosting InMotion
  • GreenGeeks

Jak zarejestrować nazwę domeny osobno

Nie musisz kupować jednocześnie nazwy domeny i hostingu. Zamiast kupować je razem, możesz najpierw uzyskać nazwę domeny od rejestratora domen. Po zakupie konta hostingowego możesz wskazać nazwę swojej domeny hostingowej, edytując ustawienia DNS.

I odwrotnie, jeśli kupujesz zarówno domenę, jak i hosting od tej samej firmy, nie musisz zmieniać ustawień DNS. Ponadto zapewnia również wysoki poziom wygody, ponieważ możesz zarządzać i odnawiać obie usługi na tym samym koncie.

Jeśli wolisz kupić nazwę domeny osobno, poniżej znajdziesz kilka popularnych rejestratorów nazw domen do rozważenia:

  • Domain.com
  • Idź Tato
  • NameCheap

Związane z: Najlepsze narzędzie do generowania nazw witryn (całkowicie za darmo)

Jak przenieść nazwę domeny

Bez względu na to, gdzie zarejestrowałeś nazwę domeny, możesz przenieść ją do innego rejestratora w dowolnym momencie.

Użytkownicy zazwyczaj przenoszą swoją nazwę domeny, jeśli nie są zadowoleni z usługi oferowanej przez ich obecnego rejestratora nazw domen.

Bez względu na powód przeniesienia, aby zainicjować przeniesienie, zawsze zalecamy odczekać co najmniej 45 dni po rejestracji lub odnowieniu. ICANN, międzynarodowa organizacja, która nadzoruje nazwy domen, wymaga rocznego przedłużenia po każdym zainicjowaniu przeniesienia. Przeniesienie nazwy domeny przed tym okresem może spowodować utratę opłaty za odnowienie w tym roku.

Jak zmienić hosting?

W niektórych przypadkach zmiana hostingu jest łatwiejsza niż przeniesienie nazwy domeny do innego rejestratora. To dlatego, że większość dostawców hostingu oferuje bezpłatny transfer witryny. Jeśli planujesz przenieść witrynę do innego dostawcy usług hostingowych, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zapytać nowego dostawcę usług hostingowych, czy oferuje on bezpłatny transfer witryny.

Związane z: 10 najlepszych brytyjskich usług hostingowych (od 1,50 € – w porównaniu)

Jeśli tak, możesz przekazać wymagane dane logowania do działu obsługi klienta w celu bezpłatnego transferu witryny. Zazwyczaj dostawcy usług hostingowych oferują tylko bezpłatne transfery cPanel na cPanel. Jeśli istniejący hosting nie korzysta z cPanel, możesz chcieć przenieść go samodzielnie.

Na przykład, jeśli prowadzisz bezpłatną witrynę WordPress na WordPress.com, a następnie zdecydowałeś się przejść na platformę WordPress z własnym hostingiem, istnieje prawdopodobieństwo, że twój dostawca hostingu nie oferuje bezpłatnego transferu.

W takim przypadku możesz postępować zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, w jaki sposób przenieść swoją witrynę z WordPress.com na WordPress.org.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci zrozumieć różnicę między nazwą domeny a hostingiem. Jeśli podobał Ci się ten artykuł, możesz również przeczytać nasz przewodnik na temat zakładania strony internetowej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me