Wix vs. WordPress – Który jest najlepszym wyborem? (Recenzja eksperta)

wix vs. wordpress


Czy planujesz założyć stronę internetową??

WordPress i Wix to jedne z najlepszych platform do publikowania, które pozwalają szybko tworzyć piękne strony internetowe. Obie platformy są świetne z własnymi zestawami funkcji. Zastanawiasz się, który z nich najlepiej pasuje do twoich potrzeb?

Rzućmy okiem na porównanie między Wix a WordPress. Aby zrozumieć, który odpowiada Twoim potrzebom, podzieliliśmy nasze porównanie WordPress vs. Wix na 7 sekcji:

 1. Przegląd
 2. Łatwość użycia
 3. Opcje projektowania i dostosowywania
 4. Opcje e-commerce
 5. SEO
 6. Wsparcie
 7. Koszt

1. Przegląd: WordPress i Wix jako najlepsze kreatory stron internetowych

Co to jest WordPress?

wordpress.org

WordPress to platforma wydawnicza, która umożliwia łatwe tworzenie pięknej strony internetowej lub bloga. Jest to oprogramowanie typu open source / bezpłatne, które powinno być zainstalowane na twoim serwerze hostingowym.

Podobnie jak w przypadku każdej innej witryny, musisz mieć nazwę domeny i hosting, aby utworzyć witrynę. Nazwa domeny to adres internetowy twoich witryn, takich jak Google.com lub IsItWP.com, a hosting to miejsce, w którym przechowywane są pliki Twojej witryny.

Związane z:

WordPress został pierwotnie zbudowany jako prosta platforma blogowa. Z biegiem lat przekształciła się w pełnoprawną platformę CMS. Obsługuje ponad 30% stron internetowych. Możesz teraz budować dowolne witryny za pomocą WordPress, takie jak blogi, witryny biznesowe, czasopisma, sklepy eCommerce itp..

Uwaga: To porównanie dotyczy WordPress (WordPress.org) i Wix. Jeśli chcesz poznać różnicę między dwoma smakami WordPress, oto nasze porównanie WordPress.com vs. WordPress.org.

Co to jest Wix?

logo wix

Wix to platforma do tworzenia stron internetowych, która zawiera narzędzie do przeciągania i upuszczania, które pomaga w łatwym tworzeniu stron internetowych. W przeciwieństwie do WordPressa jest to w pełni hostowana platforma. Oznacza to również, że bardzo łatwo jest skonfigurować swoją witrynę. Dzięki Wix nie musisz szukać dostawcy usług hostingowych, ponieważ Wix obsługuje Twoją witrynę. Możesz nawet utworzyć witrynę internetową z bezpłatną nazwą domeny w następującym formacie nazwa_użytkownika.wixsite.com/sitename.

Wix oferuje innowacyjne i intuicyjne technologie tworzenia stron internetowych zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Za pomocą Wix możesz tworzyć różnorodne strony internetowe, w tym blog, biznes, sklep internetowy, fotografię, stronę itp.

2. Łatwość użycia

Łatwość użycia – WordPress

WordPress sprawia, że ​​bardzo łatwo jest zbudować stronę internetową nawet dla absolutnie początkującego.

Aby zbudować witrynę WordPress, musisz kupić hosting WordPress i nazwę domeny, a następnie zainstalować WordPress na serwerze hostingowym. Utworzenie witryny WordPress nie jest rakietową nauką.

Aby skonfigurować witrynę WordPress, wystarczy wybrać dostawcę usług hostingowych, takiego jak Bluehost.

Bluehost jest jedną z największych firm hostingowych na świecie. Są zaangażowani w społeczność WordPress od 2005 roku i są oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu przez WordPress.org.

Dzięki planowi hostingu Bluehost otrzymasz bezpłatną nazwę domeny wraz z kreatorem instalacji WordPress jednym kliknięciem. To sprawia, że ​​bardzo łatwo jest skonfigurować witrynę WordPress nawet dla absolutnie początkującego.

Po zbudowaniu witryny możesz dodawać i publikować treści jako strony i posty na WordPress. Aby dostosować ogólny układ witryny WordPress, możesz przejść do Wygląd »Dostosuj menu.

Pulpit nawigacyjny WordPress wygląda jak zrzut ekranu poniżej:

pulpit WordPress

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, dlaczego korzystać z WordPress.

Łatwość użycia – Wix

Aby założyć stronę internetową Wix, po prostu przejdź do strony Wix i utwórz konto.

Następnie możesz wybrać sposób budowy witryny. Możesz wybrać Wix Artificial Digital Intelligence (ADI) lub Wix Editor. Jeśli wybierzesz Wix ADI, zada ci kilka pytań i automatycznie utworzy stronę internetową na podstawie twoich odpowiedzi. Ale jeśli wybierzesz edytor, otrzymasz wiele gotowych szablonów do wyboru dla Twojej witryny.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ADI, czy edytor, Wix oferuje szablon, który możesz edytować i tworzyć własną stronę internetową. Zapewnia prosty interfejs przeciągania i upuszczania, w którym można wybrać dowolny element i bezpośrednio go edytować.

Platformy do edycji witryn Wix wyglądają jak na poniższym zrzucie ekranu:

konstruktor wix

Zostaniesz także poproszony o wybranie jednej z dwóch różnych opcji domeny: bezpłatnej domeny Wix.com lub podłączenie własnej dostosowanej domeny.

domena wix

Jeśli chcesz użyć niestandardowej nazwy domeny, musisz zasubskrybować jeden z ich planów premium.

Zwycięzca: Wix jest zwycięzcą, jeśli chodzi o użyteczność. Konfiguracja jest również łatwa, ponieważ Wix pozwala hostować twoją stronę na własnych serwerach. Jest również wyposażony w narzędzie do przeciągania i upuszczania, dzięki czemu możesz szybko zbudować witrynę internetową tak, jak chcesz. Można jednak znaleźć dziesiątki wtyczek budowniczych typu „przeciągnij i upuść” dla WordPress, które zapewniają znacznie potężniejsze funkcje niż Wix.

3. Opcje projektowania i dostosowywania

Dostosowywanie witryny WordPress

Jedną z głównych zalet korzystania z WordPress są możliwości dostosowywania. Możesz korzystać z szerokiej gamy opcji projektowania i dostosowywania w WordPress.

Aby zmienić wygląd, możesz wybrać odpowiedni motyw WordPress. Instalując wtyczki, możesz zwiększyć funkcjonalność swojej witryny. Na rynku dostępne są tysiące darmowych i premium motywów i wtyczek WordPress.

Możesz uzyskać dostęp do darmowych motywów i wtyczek bezpośrednio z pulpitu WordPress.

dodaj motywy WordPress

Zanim wybierzesz losową wtyczkę, przejrzyj nasze zalecane motywy i wtyczki.

Dostosowywanie strony internetowej Wix

Podobnie jak motywy i wtyczki w WordPress, Wix oferuje szablony i aplikacje do dostosowywania witryny Wix. Istnieje ponad 500 szablonów w różnych kategoriach, w tym biznes, sklep internetowy, fotografia, blog itp.

szablony wix

Ponadto istnieje ponad 200 aplikacji, z których można korzystać. Pozwalają dodawać określone funkcje do strony Wix, podobnie jak wtyczki działają dla stron WordPress.

Chociaż istnieje wiele opcji projektowania, Wix zdecydowanie ma mniej opcji projektowania i dostosowywania w porównaniu do WordPress. Kolejną wadą korzystania z Wix jest to, że nie można zmienić szablonu, gdy jest już ustawiony w Twojej witrynie, podczas gdy WordPress pozwala zmieniać tyle razy, ile chcesz. Ponadto nie można edytować CSS jak w WordPress.

Zwycięzca: WordPress jest bezkonkurencyjnym zwycięzcą w zakresie funkcji projektowania i dostosowywania.

4. Opcje eCommerce

Opcje e-commerce WordPress

Około 30% sklepów internetowych wybiera platformę WordPress. WordPress to łatwa w użyciu platforma do publikowania, która umożliwia także tworzenie pełnoprawnego sklepu eCommerce poprzez zainstalowanie wtyczki WordPress eCommerce.

Chociaż można znaleźć dziesiątki wtyczek eCommerce, WooCommerce wyróżnia się spośród innych i jest również najpopularniejszym wyborem. Utworzenie strony eCommerce za pomocą WooCommerce jest proste. Wymaga tylko kilku kliknięć na twoim końcu.

Podstawowa wtyczka WooCommerce jest dostępna bezpłatnie w repozytorium wtyczek WordPress.org. Możesz znaleźć mnóstwo bezpłatnych i premium rozszerzeń, które pozwolą Ci z łatwością zwiększyć możliwości swojego sklepu.

WooCommerce

Opcje eCommerce Wix
Wix pozwala stworzyć podstawowy sklep eCommerce za pomocą aplikacji preium Sklepy Wix. Opcje eCommerce Wix są dostępne wraz z planami premium eCommerce i VIP.

Wix zapewnia również przydatne funkcje, w tym szablony sklepów internetowych, aplikacje eCommerce, bezpieczne rozwiązania płatnicze, kupony i rabaty itp. Minusem jest to, że funkcjonalności są ograniczone w porównaniu z WordPress.

Zwycięzca: WordPress jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chodzi o opcje eCommerce.

5. SEO

WordPress SEO

WordPress to jedna z najbardziej przyjaznych SEO platform wydawniczych. Pozwala w pełni skonfigurować swoją stronę internetową i strony w taki sposób, aby wyszukiwarki mogły łatwo indeksować.

Domyślnie WordPress ułatwia skonfigurowanie podstawowej optymalizacji, takiej jak konfiguracja nazwy witryny, tagline, tagów nagłówka, struktury URL, tagów alt obrazu itp. Instalując wtyczkę SEO, taką jak Yoast SEO, możesz zmieniać tytuły SEO, opisy meta, treści do udostępniania w serwisach społecznościowych itp. dla wszystkich swoich stron i postów.

MonsterInsights

Integracja z Google Analytics jest najważniejszym krokiem do poprawy SEO witryny, ponieważ zapewnia wgląd w sposób, w jaki użytkownicy korzystają z witryny. Dzięki WordPress możesz łatwo zintegrować Google Analytics z podobną wtyczkąMonsterInsights.

Istnieje mnóstwo narzędzi SEO i wtyczek WordPress, które służą różnym celom SEO dla Twojej witryny WordPress. Co ciekawsze, większość wtyczek SEO WordPress jest dostępna zarówno w wersji darmowej, jak i premium.

Wix SEO

Wix oferuje również wiele możliwości SEO i narzędzi zwiększających widoczność Twojej witryny w Internecie. Zapewnia podstawowe funkcje SEO, w tym metatagi strony, tagi nagłówka, tagi alt obrazu, optymalizację urządzeń mobilnych itp.

Wix posiada również przyjazny dla użytkownika Wiz Wiz, który prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy konfiguracji SEO i pozwala stworzyć własny plan SEO. Kreator jest naprawdę pomocny dla początkujących bez znajomości SEO.

wix-seo-wiz

Ponadto Wix oferuje niektóre aplikacje SEO w swoim App Market.

wix-seo-apps

Zwycięzca: Zarówno WordPress, jak i Wix mają wbudowane funkcje SEO dla lepszej widoczności online. Widzimy jednak WordPress jako drogę naprzód, ponieważ jest przyjazny dla SEO i ma większą liczbę wtyczek do obsługi każdego aspektu SEO Twojej witryny.

6. Wsparcie

Wsparcie WordPress

Obsługa WordPressa nie ma sobie równych. Oprogramowanie WordPress ewoluowało przez lata, aby stać się najpopularniejszym CMS ze względu na ducha społeczności i wsparcia.

Związane z: Najlepsze usługi wsparcia WordPress 24/7 do zarządzania witryną.

Ma teraz społeczność milionów użytkowników, tysięcy programistów i projektantów na całym świecie. Istnieje wiele aktywnych forów użytkowników do rozwiązywania problemów.

Aby zapoznać się z podstawowymi samouczkami i obsługą WordPress, możesz odwiedzić stronę oficjalna strona pomocy WordPress.org. Jeśli masz problemy związane z poszczególnymi motywami lub wtyczkami, możesz przejść do poszczególnych stron wsparcia lub motywów.

obsługa wordpress

Oprócz tego możesz uzyskać bardzo przyjazne dla użytkownika zasoby WordPress ze stron takich jak IsItWP i WPBeginner.

Wsparcie Wix

Wix ma obszerną bazę wiedzy zawierającą artykuły na prawie każde zapytanie. Możesz przeglądać artykuły i szybko rozwiązywać problemy.

wix = -help-center

Jednak Wix nie ma żadnych opcji natychmiastowej pomocy dla swoich użytkowników. Jeśli masz problem, musisz przejrzeć bazę wiedzy, znaleźć odpowiedni artykuł i przeczytać go, co zajmuje dużo czasu.

Zwycięzca: Zwycięzcą jest zdecydowanie WordPress, ponieważ umożliwia łatwą interakcję z większą społecznością użytkowników WordPress. Ponadto większość firm oferujących motywy i wtyczki oferuje wsparcie techniczne 24/7.

7. Koszt

Koszt założenia strony internetowej WordPress

Tak jak każda strona internetowa, musisz mieć nazwę domeny i hosting, aby prowadzić stronę WordPress.

Nazwa domeny kosztuje zwykle około 14,99 USD rocznie, a hosting kosztuje 7,99 USD miesięcznie. Jeśli jednak wybierzesz Bluehost, otrzymasz darmową nazwę domeny wraz z hostingiem za jedyne 2,75 USD miesięcznie.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost »

Bluehost jest jedną z największych firm hostingowych na świecie. Są zaangażowani w społeczność WordPress od 2005 roku i są oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu przez WordPress.org.

Sprawdź także, ile możesz zaoszczędzić na planach Bluehost.

Po zakupie planu hostingowego od Bluehost możesz łatwo zainstalować na nim WordPress jednym kliknięciem. WordPress jest darmowym oprogramowaniem, więc nie ma dodatkowych opłat za korzystanie z WordPress na swojej stronie.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz przeczytać nasz artykuł na temat całkowity koszt budowy strony internetowej WordPress.

Koszt założenia strony internetowej Wix

Jeśli nie masz nic przeciwko brzydkiemu adresowi witryny, np. Username.wixsite.com/sitename, możesz założyć bezpłatną witrynę w Wix. Kolejną wadą korzystania z bezpłatnej domeny wix.com jest to, że wyświetla reklamy Wix w Twojej witrynie.

Jeśli chcesz połączyć swoją domenę niestandardową, musisz zasubskrybować jeden z ich abonamentów premium, który kosztuje 4,50 USD miesięcznie. Najtańszy plan wyświetla reklamy marki Wix. Musisz usunąć plan Combo, aby usunąć reklamy Wix, które kosztują 8,50 USD miesięcznie.

Plany wix-premium

Konfigurowanie witryn eCommerce jest jeszcze droższe. Podstawowy plan eCommerce kosztuje 16,50 USD miesięcznie.

Zwycięzca: Wix pozwala założyć bezpłatną stronę internetową z brzydko wyglądającą domeną. Jeśli jednak chcesz zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę internetową bez rozbijania banku, WordPress jest najlepszym wyborem.

Podsumowując, WordPress ma wszystkie funkcje, które pomogą Ci stworzyć pełnoprawną stronę internetową. Wix, w porównaniu do WordPressa, ma mniejszą elastyczność.

Zalecamy, aby nasi użytkownicy wybrali WordPress do budowy strony internetowej. Jest nie tylko uczciwie wyceniony, ale ma także kilka wspaniałych funkcji, które pomogą Ci rozwinąć Twoją witrynę.

Jeśli szukasz więcej opcji, zapoznaj się z tym przewodnikiem na temat alternatyw i konkurentów Wix.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć różnice między Wix a WordPress.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, oto nasz przewodnik krok po kroku dotyczący budowania strony internetowej dla początkujących.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map