WordPress.com vs. WordPress.org – Czy jedno jest naprawdę lepsze od drugiego?

wordpress.com vs. wordpress.org


Zastanawiasz się, jaka jest różnica między WordPress.com a WordPress.org? WordPress.com i WordPress.org to dwie różne internetowe platformy wydawnicze. Ze względu na podobieństwa nazw łatwo się pomylić między nimi.

Wybór niewłaściwej platformy może utrudnić rozwój Twojej firmy. Może to również prowadzić do marnowania zasobów na platformie, która nie odpowiada Twoim potrzebom.

W tym artykule wyjaśnimy różnice między WordPress.com a WordPress.org. Pomożemy Ci również wybrać platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Zrozumienie WordPress.org

WordPress.org to najpopularniejszy kreator stron internetowych na świecie.

To w 100% darmowe oprogramowanie, które pozwala każdemu z łatwością zbudować dowolną stronę internetową. Aby móc zbudować witrynę internetową na WordPress, musisz posiadać nazwę domeny i hosting.

Nazwa domeny: Nazwa domeny to adres Twojej witryny w Internecie, np. Google.com lub IsItWP.com. To, co odwiedzający wpisują w swoich przeglądarkach, aby uzyskać dostęp do Twojej witryny.

hosting: Najlepszy hosting to miejsce, w którym ludzie przechowują zawartość i pliki swojej witryny.

Gdy odwiedzający próbuje uzyskać dostęp do Twojej witryny, wpisując adres internetowy (nazwę domeny), zostanie przekierowany do plików witryny zapisanych na serwerze hostingowym.

Po zakupie nazwy domeny i hostingu możesz zainstalować WordPress na swoim serwerze hostingowym. Następnie możesz zacząć budować swoją witrynę na WordPress.

Związane z: Recenzja WordPress: MUSI przeczytać przed uruchomieniem strony.

WordPress.org Plusy

wordpress.org

Rzućmy okiem na kilka zalet korzystania z WordPress.org.

Bez ograniczeń:

WordPress.org pozwala ci budować stronę internetową tak, jak chcesz, bez żadnych ograniczeń. Możesz dostosować swoją stronę internetową w dowolnym zakresie. Ponieważ WordPress jest darmowym / otwartym oprogramowaniem i hostujesz swoją witrynę na wynajętym serwerze, nie przestrzegasz warunków usługi WordPress.com. Oznacza to, że możesz budować, dostosowywać i rozwijać swoją witrynę bez żadnych ograniczeń.

Dostosowywanie:

Możesz znaleźć tysiące darmowych motywów WordPress, które pozwalają łatwo dostosować wygląd swojej witryny. Możesz nawet zbudować niestandardowy motyw WordPress i zmienić wygląd według własnych upodobań.

Łatwe ulepszenie:

Łatwo jest ulepszyć swoją witrynę dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak integracja sklepu za pomocą wtyczek. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć odpowiednią wtyczkę i zainstalować ją na swojej stronie.

Zarabianie:

W przeciwieństwie do WordPress.com możesz wyświetlać własne reklamy w swojej witrynie bez dzielenia się przychodami z platformą wydawniczą / hostingową.

Skrypty:

Możesz również dodawać skrypty śledzące, takie jak Google Analytics, do swojej witryny bez żadnych ograniczeń.

Krótko mówiąc, WordPress.org daje nieograniczone możliwości budowania i rozwijania swojej witryny.

WordPress.org Cons

Istnieje kilka wad używania własnej platformy WordPress do zakładania strony internetowej. Spójrzmy na nie poniżej:

 • Nie możesz zbudować strony internetowej za darmo. Aby utworzyć witrynę, musisz kupić nazwę domeny i hosting, które mogą kosztować do 110 USD rocznie.
 • Musisz skonfigurować WordPress, zanim zaczniesz logować się do pulpitu nawigacyjnego WordPress. Aby zaoszczędzić czas i ułatwić wdrożenie, możesz kupić hosting WordPress, który jest fabrycznie zainstalowany z WordPress. W ten sposób możesz od razu zalogować się na swojej stronie WordPress bez konieczności konfiguracji.
 • Odpowiadasz za aktualizację podstawowego oprogramowania, wtyczek i motywów WordPress. Jednak aktualizacja WordPressa jest tak prosta, jak kliknięcie przycisku Aktualizuj, więc nie jest to zbyt wiele pracy.
 • Jesteś odpowiedzialny za tworzenie kopii zapasowych i zapewnienie bezpieczeństwa swojej witryny WordPress. Na szczęście istnieje mnóstwo wtyczek do tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczeń WordPress, które pozwalają skonfigurować automatyczne kopie zapasowe i zabezpieczenia. Powinieneś także przeczytać ostateczny przewodnik bezpieczeństwa WordPress.

Zrozumienie WordPress.com

platforma blogowa wordpress.com

WordPress.com to usługa hostingu stron internetowych Freemium, prowadzona przez tych samych ludzi, którzy stoją za WordPress.org.

Umożliwia założenie strony internetowej za darmo. Jeśli potrzebujesz więcej funkcji, takich jak obsługa niestandardowych nazw domen, rozszerzone miejsce do przechowywania lub dostosowanie projektu, możesz uaktualnić do planu premium WordPress.com.

Usługa hostingowa WordPress.com ma 5 planów:

 • Ograniczony bezpłatny plan
 • Osobiste: 48 USD rocznie
 • Premia: 96 USD rocznie
 • Biznes: 300 USD rocznie
 • eCommerce: 540 USD rocznie
 • VIP: od 5000 USD miesięcznie

WordPress.com Plusy

Darmowy WordPress.com to dobra platforma dla studentów i blogerów hobbystycznych, którzy muszą założyć bezpłatny blog. Oto niektóre zalety korzystania z WordPress.com:

 • Wolny: Nie musisz kupować nazwy domeny ani hostingu, aby założyć bezpłatny blog. Zamiast tego możesz użyć bezpłatnej subdomeny WordPress.com.
 • Łatwe ustawienie: Utworzenie bezpłatnego bloga WordPress jest tak proste, jak utworzenie konta WordPress.com oraz określenie nazwy i adresu URL witryny.
 • Łatwa konserwacja: Nie musisz samodzielnie aktualizować WordPress ani samodzielnie wykonywać kopii zapasowych.

WordPress.com Cons

Hosting WordPress.com ma wiele ograniczeń. Oni są:

Brak tożsamości:

Dzięki bezpłatnej platformie WordPress.com nie możesz skonfigurować niestandardowej nazwy domeny dla swojej witryny. Chociaż możesz skonfigurować bezpłatną subdomenę dla swojego bloga, wadą jest to, że subdomeny nie są łatwe do zapamiętania dla użytkowników końcowych.

Tak wygląda na przykład darmowy adres URL witryny WordPress.com: http://yoursite.wordpress.com/

Jak widać, będziesz używać WordPress.com jako nazwy domeny. Ponieważ nazwa domeny nie reprezentuje Twojej marki, tracisz tożsamość, przez co Twoja witryna wygląda nieprofesjonalnie.

Bez zarabiania:

Nie możesz zarabiać na swoim darmowym blogu WordPress.com za pomocą bezpośrednich reklam lub sieci reklamowych, takich jak Google AdSense. Nie możesz także zarabiać na marketingu afiliacyjnym. Jeśli prowadzisz witrynę o dużym ruchu, możesz ubiegać się o jej program reklamowy o nazwie WordAds, w którym dzielisz przychody z WordPress.com.

Brak wtyczek:

W przeciwieństwie do WordPress na własnym serwerze, bezpłatny WordPress.com nie pozwala na instalowanie wtyczek WordPress na Twojej stronie. Jeśli chcesz ulepszyć swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek, możesz rozważyć uaktualnienie swojego planu.

Ograniczona personalizacja:

Nie możesz przesłać niestandardowego motywu WordPress na bezpłatny blog WordPress. W ramach bezpłatnego abonamentu dostępny jest tylko ograniczony wybór motywów WordPress.

Brak skryptów innych firm:

WordPress.com nie pozwala instalować skryptów innych firm w Twojej witrynie, takich jak Google Analytics. W przypadku śledzenia użytkowników musisz polegać na ograniczonych statystykach WordPress.com.

Ograniczenia:

Po założeniu bezpłatnego bloga na WordPress.com przestrzegasz warunków korzystania z WordPress.com. Ich warunki zawierają wiele ograniczeń, które mogą utrudnić rozwój Twojej witryny.

Niewiarygodne

Bez Twojej zgody WordPress.com może usunąć Twojego bloga w dowolnym momencie, jeśli podejrzewa, że ​​naruszyłeś Warunki korzystania z usługi. To sprawia, że ​​darmowy WordPress.com jest mniej niezawodny. Nic gorszego nie może przydarzyć się Twojej stronie niż utrata ciężko zarobionej reputacji i samej witryny.

WordPress.com vs. WordPress.org (FAQ)

Pomogliśmy tysiącom użytkowników założyć witryny WordPress zarówno na WordPress.com, jak i WordPress.com, i okazało się, że ludzie wciąż zadają te same pytania. Dlatego opracowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących WordPress.com vs. WordPress.org.

WordPress.com vs. WordPress.org – Który powinienem wybrać??

Darmowa platforma WordPress.com najlepiej nadaje się dla blogerów hobbystycznych, którzy nie mają budżetu na budowę witryny. Jeśli nie masz nic przeciwko ograniczeniom wynikającym z warunków korzystania z usługi WordPress.com, nie planujesz zarabiać na swojej witrynie i nie potrzebujesz łatwej do zapamiętania niestandardowej nazwy domeny dla swojej witryny, WordPress.com może być najlepszy wybór dla ciebie.

Z drugiej strony, dzięki hostowanemu WordPress, masz pełną kontrolę nad swoją witryną. Możesz także dostosować swoją stronę internetową w dowolnym zakresie, dodać dowolne ulepszone funkcje, które możesz sobie wyobrazić, i zarabiać na swojej witrynie tak, jak chcesz.

Kolejną istotną różnicą jest to, że WordPress na własnym serwerze oferuje ten sam zestaw funkcji, co droższy biznesplan WordPress.com. Biznesplan kosztuje 299 USD rocznie za stronę internetową, podczas gdy dzięki samemu hostowaniu WordPress otrzymujesz ten sam zestaw funkcji już za 110 USD rocznie.

Jak założyć witrynę WordPress.org?

Aby założyć witrynę WordPress.org, musisz kupić nazwę domeny i hosting.

Nazwa domeny to adres Twojej witryny, takiej jak IsItWP.com lub Google.com, natomiast hosting to miejsce, w którym przechowywane są pliki i bazy danych witryn.

Aby łatwo zrozumieć, czym jest nazwa domeny i hosting. Pomyśl o nich w ten sposób: jeśli nazwa domeny jest adresem twojego domu, to hosting jest rzeczywistym domem, na który wskazuje adres.

Kiedy zaczynasz, łączny koszt domeny i hostingu może wydawać się dość wysoki.

stwórz blog na bluehost

Właśnie dlatego opracowaliśmy umowę z Bluehost, aby zaoferować naszym użytkownikom bezpłatną nazwę domeny, bezpłatne SSL i ponad 60% zniżki na hosting WordPress. To świetna oferta na uruchomienie witryny.

Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost »

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj naszą pełną recenzję Bluehost, a także dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na Bluehost.

Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak zbudować obecność w Internecie za pomocą WordPress, po prostu sprawdź nasze przewodniki poniżej:

 • Jak zrobić stronę internetową, krok po kroku
 • Jak założyć blog, krok po kroku
 • Jak stworzyć sklep internetowy, krok po kroku

Czy mogę przejść z WordPress.com do WordPress.org?

Absolutnie!

Aby skorzystać z bezpłatnej usługi hostingowej, użytkownicy często rozpoczynają swoją witrynę na WordPress.com. Gdy ich potrzeby ewoluują, zdają sobie sprawę, że WordPress.com ma wiele ograniczeń, które utrudniają rozwój ich strony internetowej. To powoduje, że użytkownicy przenoszą swoją witrynę do WordPress na własnym serwerze z WordPress.com.

Jeśli chcesz przeprowadzić migrację swojej witryny, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak przejść z WordPress.com do WordPress.org.

WordPress.com vs. WordPress.org – Podsumowanie

Główną różnicą między WordPress.com a WordPress.org jest to, kto faktycznie hostuje twoją stronę. Dzięki WordPress.org prowadzisz własną stronę internetową, dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę nad swoją witryną.

Z kolei WordPress.com dba o cały hosting. Nie musisz instalować WordPressa, zarządzać konfiguracjami hostingu, tworzyć kopie zapasowe swojej witryny itp. Chociaż zapewnia to dużą wygodę, oznacza to również, że masz mniejszą kontrolę nad swoją witryną. Nie możesz dostosowywać wyglądu swojej witryny WordPress.com, tak jak możesz to zrobić w przypadku hostowanego WordPress. Ponadto, rejestrując konto w WordPress.com, musisz zaakceptować ich Warunki korzystania z usługi.

Wybór platformy wydawniczej – nasza rekomendacja

Zawsze zalecamy naszym użytkownikom założenie witryny na WordPress.org, ponieważ jest to najbardziej elastyczna platforma wydawnicza na świecie. Możesz łatwo wybrać motyw WordPress, który pasuje do Twojej branży, a także do specyficznych potrzeb Twojej firmy. Możesz także znaleźć odpowiednie wtyczki, aby rozszerzyć funkcjonalność swojej witryny bez konieczności zatrudniania programisty dzięki ogromnej społeczności WordPress.org.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci zrozumieć różnice między WordPress.com a WordPress.org.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, możesz również sprawdzić rzeczywisty koszt budowy strony internetowej, a także dlaczego warto używać WordPressa jako narzędzia do tworzenia witryn.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me