WordPress vs. Joomla vs. Drupal – Który jest najlepszy?

wordpress-vs.-joomla-vs.-drupal


WordPress, Joomla lub Drupal… Zastanawiasz się, który CMS jest najlepszą opcją do założenia strony internetowej? To jedno z pierwszych pytań, które przychodzą na myśl większości początkujących, którzy postanowili zbudować stronę internetową lub blog.

Chociaż WordPress jest najpopularniejszym CMS na świecie, istnieje kilka obszarów, w których Joomla lub Drupal wyróżniają się na tle WordPress.

W tym artykule dokonamy bezpośredniego porównania WordPress vs. Joomla vs. Drupal.

WordPress vs. Joomla vs. Drupal – Który jest najlepszy?

WordPress vs Joomla vs drupal

Po pierwsze, spójrzmy na kilka podobieństw między tymi CMS.

 • Wszystkie z nich są darmowymi / otwartymi źródłami stron internetowych
 • Użyj motywów do poprawy wyglądu
 • Użyj wtyczek, rozszerzeń lub modułów, aby rozszerzyć ich funkcje
 • Głównie napisane w PHP
 • MYSQLto ich system zarządzania bazą danych
 • Wszystkie są projektami kierowanymi przez społeczność

Mając tak wiele wspólnego, czym każda z tych platform różni się od siebie? Który CMS jest najlepszy dla Twojej witryny??

Aby rzucić nieco światła na te pytania, porównamy je dogłębnie poniżej w oparciu o kilka różnych czynników:

 • Łatwość użycia
 • Personalizacja i funkcje
 • Opcje lokalizacji
 • Bezpieczeństwo
 • Który jest najlepszy – Nasz werdykt

1. Łatwość użycia: WordPress vs. Joomla vs. Drupal

Zarówno WordPress, Joomla, jak i Drupal ułatwiają tworzenie witryny od zera, dzięki czemu nie musisz zatrudniać programisty do projektowania ani zarządzania witryną. To powiedziawszy, jeśli potrzebujesz zaawansowanej strony internetowej z unikalnymi funkcjami, możesz łatwo znaleźć profesjonalnego programistę, który mógłby ją dla Ciebie zbudować.

1.1 Łatwość użycia: WordPress

WordPress jest zdecydowanie najbardziej przyjazną dla początkujących platformą, która pozwala stworzyć blog, sklep internetowy lub stronę internetową. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać plan hostingowy, taki jak Bluehost, zainstalować WordPress jednym kliknięciem i zacząć korzystać ze swojej witryny WordPress.

Po zakończeniu instalacji znajdziesz się na pulpicie WordPress, który jest dość łatwy w użyciu nawet dla początkujących. Ponadto znajdziesz tysiące darmowych i premium motywów, które pozwolą Ci stylizować witrynę tak, jak chcesz.

pulpit WordPress

Sprawdź, jak łatwo jest stworzyć stronę internetową od nowa za pomocą WordPress.

1.2 Łatwość użycia: Joomla

Podobnie jak WordPress, Joomla jest również łatwa w konfiguracji. Wielu dostawców hostingu oferuje opcję szybkiej instalacji, dzięki czemu możesz przygotować swoją stronę Joomla bez dodatkowego wysiłku.
Deska rozdzielcza Joomla

Joomla oferuje bardziej zaawansowany system kontroli dostępu użytkowników i zarządzania użytkownikami od razu po wyjęciu z pudełka. Z drugiej strony w WordPress znajdziesz tę samą funkcję, instalując dodatkowe wtyczki. Nie wspominając, że im więcej dostępnych funkcji, tym trudniej jest nauczyć się korzystać z tego narzędzia. Joomla nie jest inna.

Chociaż proces instalacji jest szybki i łatwy i zawiera więcej gotowych funkcji, może nie być tak intuicyjny jak WordPress.

1.3 Drupal: łatwość użycia

Podobnie jak WordPress i Joomla, instalacja i konfiguracja witryny Drupal są również dość proste.

W Drupal interfejs użytkownika nie jest tak elegancki jak WordPress lub Joomla. Podczas gdy na różnych platformach handlowych, takich jak Themeforest, można znaleźć kilka motywów premium Drupal, większość użytkowników Drupala używa motywu niestandardowego lub wysoce dostosowanego motywu.

Podczas gdy WordPress zwiększył swoje możliwości edycji treści, wprowadzając edytor Gutenberg, edytor wizualny, który potencjalnie może konkurować z dowolnymi nowoczesnymi twórcami stron internetowych lub platformami blogowymi, Drupal nadal korzysta ze starego edytora.

Zanim będziesz mógł korzystać z edytora Drupala, musisz się nieco nauczyć.

Zwycięzca: WordPress

2. Dostosowanie i funkcje

Wszystkie te 3 CMS, WordPress, Joomla i Drupal zostały stworzone z myślą o programistach innych niż sieci Web, więc powinny być dostarczane z niesamowitymi opcjami dostosowywania. Ogólnie rzecz biorąc, po skonfigurowaniu witryny z ulubionym systemem CMS powinieneś po prostu zainstalować świetnie wyglądający motyw, a następnie znaleźć sposób, aby Twoja witryna wyglądała dokładnie tak, jak chcesz.

Zobaczmy, jak łatwo jest dostosować wygląd witryny i dodać ulepszone funkcje do każdego z tych CMS.

2.1 WordPress: Dostosowywanie i funkcje

WordPress zawiera motywy, które pozwalają łatwo zmienić wygląd witryny. Możesz również znaleźć kilka domyślnych motywów. Aby stylizować witrynę, użyj istniejącego domyślnego motywu dostarczonego z instalacjami WordPress lub dodaj nowy motyw z repozytorium WordPress za darmo.

Możesz nawet znaleźć tysiące motywów premium, które odpowiadają Twoim potrzebom, z centrów motywów premium, takich jak StudioPress, Themify itp.

Do rozszerzenia funkcjonalności strony internetowej masz wtyczki. Podobnie jak motywy, wtyczki są dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i premium. Nie tylko możesz łatwo znaleźć wtyczkę, która spełnia twoje potrzeby, ale możesz także zainstalować ją bezpośrednio z pulpitu WordPress, nawet nie opuszczając strony.

2.2 Joomla: Dostosowywanie i funkcje

Aby stylizować witrynę Joomla, musisz znaleźć szablon, który odpowiada Twoim potrzebom i zainstalować go na swojej stronie. Szablon dla Joomla to motyw przewodni WordPress.

Do dodawania funkcjonalności możesz użyć rozszerzeń, które służą temu samemu celowi, co wtyczki do WordPress. Pokochasz opcje dostępne tutaj. Ale liczba szablonów i rozszerzeń oferowanych przez Joomla jest znacznie ograniczona w porównaniu do WordPress. To może być dla ciebie trochę rozczarowujące.

W przeciwieństwie do WordPress, Joomla nie ma opcji znalezienia i zainstalowania konkretnego szablonu bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.
rozszerzenia joomla

Jednak do dodawania rozszerzeń możesz użyć Zainstaluj z sieci funkcja, ale w przypadku szablonów nadal nie ma opcji umożliwiających wyszukiwanie i instalację z poziomu samego pulpitu nawigacyjnego.

2.3 Drupal: Personalizacja i funkcje

Drupal również ma piękne motywy i moduły, które pozwalają dostosować wygląd Twojej witryny. Ale podobnie jak Joomla, opcje są naprawdę ograniczone.

Poza tym nie możesz zainstalować ich bezpośrednio bez wychodzenia z pulpitu. Aby dodać dowolny moduł lub motyw, musisz opuścić swoją witrynę, wyszukać moduł / motyw, który chcesz dodać, a następnie zlokalizować adres URL pliku zip projektu.

Następnie możesz użyć modułu / motywu, który Ci się podoba, używając jego adresu URL do ich zainstalowania. Oczywiście zajmuje to dużo czasu, a jeśli jesteś kompletnym początkującym, będziesz mylony ze wszystkimi krokami, które trzeba wykonać, aby proces został zakończony.

Zwycięzca: WordPress

3. Opcje lokalizacji

Jeśli kierujesz reklamy do międzynarodowych użytkowników, witryna musi mieć opcję lokalizacji. Dobry CMS powinien mieć także kilka opcji lokalizacji, które ułatwią budowę wielojęzycznej strony internetowej.

3.1 WordPress: Opcje lokalizacji

Dzięki WordPress nie znajdziesz bezpośredniej opcji lokalizacji swojej witryny, ale możesz zdecydować się na wtyczkę do tłumaczenia WordPress, która zapewnia łatwe opcje lokalizacji.

lokalizacja wordpress

Jeśli potrzebujesz więcej języków, możesz je zainstalować jednym kliknięciem. W rzeczywistości większość popularnych motywów i wtyczek oferuje również opcję lokalizacji. To sprawia, że ​​WordPress jest niesamowitą opcją dla osób nieanglojęzycznych, które chcą stworzyć swoją stronę internetową w swoim własnym języku.

3.2 Joomla: Opcje lokalizacji

Pod względem opcji lokalizacji Joomla wyprzedza WordPress. Umożliwia tłumaczenie witryny bez instalowania żadnych rozszerzeń. Możesz to zrobić bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego, nawet bez opuszczania witryny.

Opcja jest dostępna w Menedżer języka sekcja na pulpicie nawigacyjnym Joomla.
Menedżer języka Joomla

3.3 Drupal: Opcje lokalizacji

Drupal również ma świetne opcje lokalizacji, ale tak jak WordPress, musisz do tego zainstalować moduł innej firmy. Po aktywacji modułów lokalizacji lub tłumaczeń możesz dodać żądany język bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego.

lokalizacja drupala

Zwycięzca: Joomla

4. Bezpieczeństwo

Ponieważ w Internecie dzieje się tyle złośliwych działań, musisz upewnić się, że witryna jest zabezpieczona.

WordPress, Joomla i Drupal to bezpieczne platformy. Ale który jest bardziej podatny na zagrożenia bezpieczeństwa. Spójrzmy…

4.1 WordPress: Bezpieczeństwo

WordPress to bezpieczne oprogramowanie, które jest wyposażone w mechanizm automatycznej aktualizacji, który umożliwia automatyczną aktualizację witryny po wykryciu poprawki bezpieczeństwa. Otrzymasz również powiadomienie na pulpicie nawigacyjnym, gdy autorzy opublikują nowe aktualizacje motywów i wtyczek, które zainstalowałeś.

Jednak jego ogromny ekosystem stron trzecich jest często podatny na zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą potencjalnie zagrozić również Twojej witrynie. Ze względu na ogromny udział w rynku WordPress jest popularnym celem hakerów.

To powiedziawszy, nie ma nic, co sprawia, że ​​jedna platforma jest mniej lub bardziej bezpieczna.

4.2 Joomla: Bezpieczeństwo

Mimo że Joomla jest bezpieczną platformą, taką jak WordPress, witryny obsługiwane przez Joomla wydają się mieć większą liczbę zaatakowanych witryn w porównaniu do ich udziału w rynku. Jest to prawdopodobne, ponieważ Joomla ma również ogromną listę rozszerzeń innych firm, które mogą być podatne na ataki, jeśli nie zostaną zaktualizowane na czas.

Bez względu na to, z której platformy korzystasz, musisz zaktualizować rozszerzenia, ilekroć autorzy opublikują łatę do luki w zabezpieczeniach.

4.3 Drupal: Bezpieczeństwo

Drupal wyprzedza konkurencję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Są przejrzyste w kwestii swojego bezpieczeństwa i publikują szczegółowy raport bezpieczeństwa. Dlatego jest to popularny CMS wśród instytucji rządowych i innych przedsiębiorstw dbających o bezpieczeństwo.

Zwycięzca: Drupal

Który jest najlepszy – Nasz werdykt

Patrząc na wszystkie punkty i porównując każdy z jego odpowiednikiem, jasne jest, że WordPress jest najlepszą opcją, jeśli jesteś wydawcą, małą firmą i sprzedawcami eCommerce. Rozpoczęcie pracy z WordPress jest łatwe dzięki intuicyjnemu interfejsowi i ogromnej społeczności.

Jeśli prowadzisz witrynę zorientowaną na bezpieczeństwo, możesz wypróbować Drupal.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat tworzenia bloga WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map