Ako kúpiť prevzatý názov domény (Tipy pre 7 používateľov)


Je názov domény, ktorý ste pre svoju firmu chceli, už použitý?

Po tom, čo ste strávili veľa času premýšľaním o perfektnom názve domény pre svoj web, možno zistíte, že ho už vzal niekto iný. Dobrou správou však je, že stále máte niekoľko možností na získanie domény, aj keď sa na prvý pohľad nejaví ako dostupná..

V tomto článku vám povieme, ako si zakúpený názov domény kúpiť v siedmich jednoduchých krokoch.

Predtým, ako začneme, sa však zoznámime s rôznymi typmi doménových mien, takže viete, ktorý z nich by bol ideálny pre vaše podnikanie..

Rôzne typy doménových mien

Existujú rôzne typy prípon doménových mien, napríklad .com, .org, .net, .tv, .info, .io atď. Najobľúbenejšou voľbou je .com rozšírenie.

Ale na základe rozšírenia vašej domény môže názov domény spadať do 3 rôznych kategórií.

 1. Názov domény najvyššej úrovne (TLD): Rovnako ako názov napovedá, názvy domén najvyššej úrovne sa z hľadiska štruktúry domény považujú za najvyššie. Do tejto kategórie patria všetky názvy domén končiace príponou .com, .org, .net.
 2. Doména najvyššej úrovne kódu krajiny (ccTLD): Tieto domény sú doménové názvy špecifické pre jednotlivé krajiny, ktoré majú ako príponu kód krajiny. Napríklad rozšírenie pre Indiu je .in a pre Spojené kráľovstvo .uk.
 3. Sponzorovaná doména najvyššej úrovne (sTLD): sTLD sú špecializované rozšírenia domén, za ktorými je sponzor, čo predstavuje špecifickú komunitu, ktorej bude doména slúžiť. Napríklad doména s .gov bude slúžiť vládnym organizáciám, jedna s .edu bude slúžiť vzdelávacím inštitúciám a tak ďalej.

Teraz, keď už vieme, o niektorých z najpopulárnejších typov domén, sa dozvieme, ako si kúpiť doménové meno, ktoré už bolo prijaté.

Krok 1: Prieskum a zistenie hodnoty názvu domény

Prvým krokom k nákupu doménového mena je zistiť, akú hodnotu má táto konkrétna doména. Je to preto, že niektoré domény môžu byť dosť drahé. Najlepšie je vedieť, či si môžete dovoliť urobiť ponuku skôr, ako sa pokúsite zistiť, ako ju kúpiť.

Ak robíte veľa prieskumov len preto, aby ste si uvedomili, že je to príliš drahé, budete sklamaní tým, že ste zbytočne strácali čas a úsilie..

Zistenie hodnoty domény je ľahké. Za týmto účelom môžete prejsť na ľubovoľnú webovú stránku na hodnotenie domén a zadať doménu, ktorá vás zaujíma. Takto môžete použiť nástroj na hodnotenie domén pre GoDaddy..

Stačí navštíviť web a do ponúkaného poľa zadať adresu domény s jej rozšírením. Teraz kliknite na ikonu GoValue gombík.

Posúdenie domén, godaddy

Rýchlo vám poskytne hrubý odhad toho, za čo tento názov domény stojí. Na pravej strane tiež porovná rovnaký názov domény s inými rozšíreniami a zobrazí cenu každého z nich. Je to užitočné, pretože možno zistíte, že iné rozšírenia domény sú cenovo dostupnejšie ako pôvodné rozšírenia.

Poznáte cenu domény pred tým, ako vstúpite do vyjednávania, aby ste ju kúpili, môžete s predajcom vytvoriť silnejší gameplan. Otázkou však zostáva: „Ako na prvom mieste nájdete predajcu?“

Krok 2: Zistite, kto je vlastníkom

Ďalším krokom je zistiť, kto vlastní doménové meno. Musíte vedieť, či názov domény neustále mení vlastníctvo alebo či zostal relatívne stabilný. Časté zmeny vo vlastníctve znamenajú nestabilitu, ktorá môže byť dobrá alebo nie, podľa vašich potrieb.

Ak doména, ktorú chcete, mala veľa rôznych vlastníkov, je pravdepodobnejšie, že na ňu budete mať ruky. Je to preto, že k názvu už nie je zavedená značka.

Ak však posledný vlastník zaplatil vyššiu cenu, môže byť menej ochotný vám doménu predať za prijateľnú cenu.

Ak chcete zistiť vlastníka požadovaného doménového mena, prejdite na stránku vyhľadávania Whois. Tu môžete do vyhľadávacieho poľa zadať názov domény.

Dostupnosť domény vyhľadávania Whois

Na obrazovke budete mať teraz všetky informácie týkajúce sa profilu domény.

Posúvaním sa po obrazovke ďalej uvidíte záznam Whois. Tu budete mať rôzne adresy URL, pomocou ktorých môžete získať kontaktné údaje vlastníka.

Môžete tiež použiť platformy ako ICANN vyhľadávanie nájsť informácie o vlastníkovi vašej domény. Ak však vlastník chránil kontaktné informácie, môže byť pre vás ťažké nájsť konkrétne kontaktné údaje.

Krok 3: Skontrolujte ochranné známky

Hľadanie ochranných známok je ďalším zásadným krokom, ktorý vám nesmie chýbať. Sú časy, keď sa používatelia stretnú s právnymi problémami, pretože nakoniec nakúpia doménu s výrazom chráneným ochrannou známkou. V tejto situácii sa nechcete nachádzať.

Nástroje ako Tradmarkia vám môže pomôcť zistiť, či je názov vašej domény ochrannou známkou. Navyše, Tradmarkia je zadarmo používať.

Ak názov vašej domény nemá ochrannú známku, spoločnosť Tradmarkia tiež navrhne miesta, kde môžete požiadať o vlastnú ochrannú známku. Týmto spôsobom, keď skončíte so získaním domény, bude to bezpečnejšie.

Krok 4: Vyhľadajte svoju doménu na stránkach aukcie domén

Vždy existuje veľká šanca, že doménu, ktorú hľadáte, vlastní niekto a je uvedená na predaj. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by vlastník chcel doménu predať.

 • Ako online podnikateľ sa im nemusí dariť dobre
 • Stratili záujem o svoj projekt
 • Môžu to byť obchodníci s doménami, ktorí kupujú a predávajú domény s cieľom zarobiť si peniaze
 • Somone ich možno kúpil ako darček

A viac. Dôvody sa môžu líšiť, ale ide o to, že vaše doménové meno by v súčasnosti mohlo byť na dražbách na týchto aukčných stránkach.

Skôr ako oslovíte vlastníka, uistite sa, že názov domény nie je uvedený na stránkach ako Flippa, NameCheap, Aukcia GoDaddy alebo na iných podobných stránkach..

Krok 5: Oslovte vlastníka a vyjednajte

Teraz, keď ste urobili prieskum, ste pripravení osloviť vlastníka domény a rokovať za primeranú cenu. Keď tak urobíte, musíte byť trpezliví, aby ste neskončili s impulzívnym obchodom, ktorý by vás znevýhodňoval..

Uistite sa, že vaša záverečná diskusia obsahuje:

 • Čo budete platiť a v akej mene (pre medzinárodných predajcov)
 • Ako bude doména prevedená
 • Aké regionálne zákony sa budú pri predaji uplatňovať

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyjednávať ako profesionáli.

 • Nechajte majiteľa domény najskôr uviesť cenu. Môže to byť menej ako cena, ktorú máte na mysli.
 • Nenabíjajte príliš nízku cenu. To by mohlo obťažovať predajcu a prinútiť ich, aby si mysleli, že ste neprofesionálni. Môžu vás úplne prepustiť, a preto vám poskytnú primeranú cenu.
 • Nenechajte sa príliš pripútaní k doméne. Vďaka tomu sa budete zdať zraniteľní a predajca sa môže tvrdohlavo držať kótovanej ceny, ak zistí, ako ste zúfalí.

Krok 6: Zaplaťte za vlastníctvo domény a prevod

Ak sa vám podarí skončiť spravodlivo, môžete prejsť na ďalší krok, ktorým je platba. Vždy sa vyhýbajte priamym elektronickým prevodom pomocou služieb ako PayPal alebo TransferWise. Nielenže sa budete javiť ako neprofesionálni, ale tiež to ohrozí vaše transakcie.

Je to preto, že od predávajúceho alebo kupujúceho sa vyžaduje, aby najskôr ukončili svoj obchod a verili, že druhá strana dohodu uzavrie..

Uistite sa preto, že sa pri dokončení transakcií spoliehate na dôveryhodné stránky ako GoDaddy Auctions alebo Escrow.

Tieto platformy tretích strán zaistia bezpečnú transakciu a budú držať vaše peniaze, až kým nebude akceptovaný a potvrdený názov domény.

Krok 7: Čo robiť, ak vyjednávanie zlyhá

Neexistujú žiadne dôvody na to, aby ste stratili nádej, keď vyjednávanie zlyhá! Zhlboka sa nadýchnite a hľadajte ďalšie alternatívy na stránkach predaja domén.

Určite nájdete názov, ktorý sa dokonale zhoduje s vašou firmou. Akonáhle tak urobíte, tu je návod, ako môžete zaregistrovať názov domény. Na inšpiráciu môžete použiť aj náš nástroj na generovanie názvov domén.

Nie ste si istí, kde začať, alebo potrebujete iba inšpiráciu? Prečítajte si náš príspevok o tom, ako zvoliť skvelé doménové meno.

Dúfame, že sa vám tento článok páčil, a dúfame, že vám pomôže nájsť dokonalý názov domény pre vaše webové stránky. A ak poznáte niekoho, kto sa snaží získať svoje doménové meno, môžete tento zdroj odovzdať ďalej.

Máte nejaké ďalšie tipy alebo návrhy na kúpu už zadaného názvu domény? Dajte nám vedieť v sekcii nižšie!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map