Čo je to blog? Blog vs. web a ako fungujú?

čo je to blog vysvetlil


Ste nováčikom vo svete blogov? Ak áno, stále by vás zaujímalo, čo je to blog a ako sa líši od webovej stránky? Neexistuje hanba, internet môže byť mätúcim miestom pre začiatočníkov a všetci musíme niekde začať. Našťastie sme tu preto, aby sme vás mohli sprevádzať celosvetovým webom a vysvetliť, čo je to blog a aké sú rozdiely medzi blogom a webom..

Ak teda uvažujete o spustení blogu alebo webovej stránky, po prečítaní tejto začiatočnej príručky budete o krok bližšie k tomu, aby ste sa stali odborníkom v danej oblasti..

Začnime!

Čo je to blog?

Blog je typ webovej stránky, na ktorej je obsah prezentovaný v chronologickom poradí, zvyčajne s novším obsahom, ktorý sa objaví ako prvý, za ktorým nasleduje starší obsah. Obsah blogov sa označuje aj ako blogové príspevky alebo položky blogu. Blogový príspevok je váš príspevok, alebo by mohol obsahovať iný formát obsahu, ako sú fotografie, videá atď.

Blogy spravuje zvyčajne 1 osoba alebo malá skupina ľudí a informácie sú prezentované menej formálnym a konvergentnejším spôsobom. Blogy majú tiež sekcie komentárov, kde môžu používatelia odpovedať na konkrétne blogové príspevky.

V prvých dňoch blogovania väčšina ľudí používala blog ako akýsi osobný denník. Bloggeri by zdieľali svoje myšlienky, podrobnosti o ich každodennom živote a osobné fotografie. V tom čase používatelia vytvárali a spúšťali vlastné osobné webové stránky s cieľom blogovať. Len čo však popularita blogov začala rásť, mnoho spoločností začalo využívať nový trend.

V roku 1999 sa služba Blogger (ktorú neskôr kúpili spoločnosti Google, LiveJournal a Xanga) začala používať ako platforma pre blogerov. V roku 2003 potom WordPress vydala svoju prvú verziu ako platformu pre blogovanie. 30% internetu.

Dnešné blogovanie sa však úplne vyvinulo. Bloggeri odteraz blogujú z rôznych dôvodov a pre rôzne témy / výklenky. Tu je napríklad zoznam niekoľkých populárnych blogovacích miest:

 • životný štýl
 • Rodičovstvo
 • Zdravie / Fitness
 • Potraviny / Varenie
 • Osobné financie
 • krása
 • Cestovanie
 • technológie
 • Podnikanie

Ako vidíte, môžete napíš blog na takmer akýkoľvek predmet, ktorý chcete.

Uvádzame niekoľko príkladov populárnych blogov online:

zhon

zhon-blog
Bustle bol spustený v roku 2013 a zameriava sa na témy pre tisícročné ženy, ako sú krása, móda, celebrity alebo dokonca politika. Majú mesačne naladených takmer 80 miliónov čitateľov. Môžete ľahko začať s módnym blogom a dosiahnuť pasívny príjem.

Špetka Yum

štipka-of-yum-potravinársky blogu
Ďalším z nich je Pinch of Yum, obľúbený blog o jedle s tisíckami chutných a ľahko pripraviteľných receptov. Majiteľka blogu Lindsay bola predtým stredoškolským učiteľom, ale dokázala zmeniť blogovanie na kariéru na plný úväzok..

Dan Flying Solo

dan-lietania-solo-travel-blog
Jedným z najlepších blogov o cestovaní na webe je Dan Flying Solo. Dan dokumentuje svoje cesty po celom svete a poskytuje tipy a rady začínajúcim dobrodruhovi.

Šálka ​​Joe

a-cup-of-joe-blog
Cup of Joe je známy blog mamičky, ktorý vlastní Joanna. Tento blog začal ako hobby zdieľať poradenstvo v oblasti rodičovstva a životného štýlu, ale vďaka svojmu úspechu sa Joanna mohla zmeniť na blog na svoju prácu na plný úväzok.

Čo je to webová stránka?

Aký je rozdiel medzi blogom a webovou stránkou? Aj keď sú blogy typom webovej stránky, typická webová stránka sa nemení. Má niekoľko vzájomne prepojených statických stránok, na ktorých je usporiadaný súvisiaci obsah a nie je často aktualizovaný. Webové stránky majú zvyčajne domovskú stránku, stránku o stránke, stránku služieb / produktov a stránku kontaktov, máte však možnosť vytvoriť ľubovoľnú stránku. Webové stránky sa zvyčajne vytvárajú na prezentáciu informácií o firme a sú menej interaktívne a viac jednosmernej komunikácie.

Dnes sa očakáva, že každá firma bude mať webovú stránku. Je to spôsob, ako poskytnúť informácie potenciálnym zákazníkom a zároveň miesto, kde si zákazníci môžu kúpiť svoje výrobky alebo služby online. S tvorcami webových stránok na trhu je jednoduché vytvoriť webovú stránku, aj keď nepoznáte kód.

Tu je niekoľko príkladov, ako vyzerá typická webová stránka:

super-motív-webové stránky
Ako vidíte, webová stránka Úžasný motív, správcovská spoločnosť za spoločnosťami IsItWP a WPBeginner, má čistý dizajn a iba niekoľko stránok v hornom menu zobrazuje informácie o firme, žiadny blog.

restaurant-webové stránky

Ďalším príkladom je tento z reťazca reštaurácií Chlieb Panera. Majú vo svojom menu v hornej časti svojej domovskej stránky stránky, ktoré zákazníkom poskytujú informácie o umiestnení ich reštaurácií a informácie o ich stravovacích službách. Na tomto webe tiež nie je blog..

Vyskúšajte aj tieto najlepšie témy reštaurácií WordPress.

Blog vs. web: Čo by ste si mali zvoliť?

Ak uvažujete o spustení blogu alebo webovej stránky a neviete, ktorý z nich si vybrať, rozdeľme ho, aby ste na to prišli. Či už si vyberiete blog alebo webovú stránku, závisí od vašich cieľov a toho, čo chcete dosiahnuť. Existuje veľa dôvodov, prečo ľudia začínajú blogovať, tu je len niekoľko:

 • Organizovať svoje myšlienky a pocity.
 • Podeľte sa o svoje názory na tému alebo množstvo tém.
 • Spojte sa s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi.
 • Podeľte sa o svoju kreativitu alebo odborné znalosti o predmete.
 • Pomáhať ostatným.
 • Zarobte si trochu navyše.

Ak je váš cieľ spojený s niektorým z týchto dôvodov a máte veľa čerstvých informácií, ktoré chcete zdieľať so svetom, potom je pre vás blog pravdepodobne dobrou voľbou..

Na druhej strane, ak už prevádzkujete firmu, ktorá predáva produkty alebo služby alebo ak chcete založiť, mali by ste si vybrať webovú stránku. Vaši budúci zákazníci musia byť schopní nájsť vašu firmu a informácie o nej na webe. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je vytvorenie webovej stránky..

Ak ste sa rozhodli vytvoriť webovú stránku a chcete podrobného sprievodcu o tom, ako to urobiť, prečítajte si náš príspevok s názvom Ako vytvoriť webovú stránku – krok za krokom.

Môžete mať blog aj web v jednom?

Neexistuje tiež dôvod, prečo nemôžete mať blog a web v jednom. Môžete ľahko vytvoriť profesionálne vyzerajúci web pre svoju firmu pomocou WordPress a pridať naň blogovú stránku spolu so statickými stránkami, ako je vaša stránka a stránka produktov / služieb.

Existuje niekoľko výhod blogov pre vaše podnikanie, medzi ktoré patria:

 • Blogovanie zvyšuje vaše SEO (optimalizácia vyhľadávacích nástrojov).
 • Predstavuje vaše podnikanie ako lídra v tomto odvetví.
 • Vzdelávajte svojich zákazníkov a vedie o vašom produkte / službe / priemysle
 • Odpovedzte na často kladené otázky o svojej firme.
 • Prilákajte viac návštevníkov na svoje webové stránky pomocou organického vyhľadávania a prichádzajúcich odkazov.
 • Pripojte ľudí k svojej značke a rozšírte svoj dosah online.

Tony najlepších firiem majú tiež úžasné blogy, tu sú niektoré z najpopulárnejších obchodných blogov:

optinmonster-blog-webové stránky
OptinMonster, populárny nástroj na generovanie potenciálnych zákazníkov pre blogerov na zvýšenie počtu predplatiteľov e-mailov, má webovú stránku s blogom. Na svojich stránkach uvádzajú informácie o svojom produkte, ale majú aj blog na zdieľanie tipov a trikov o generácii potenciálnych zákazníkov.

buffer-blog-webové stránky
nárazník je známy pre svoj obľúbený blog, v ktorom zdieľajú tipy na marketing sociálnych médií. Nejde však iba o blog, ale o webovú stránku, ktorá návštevníkom poskytuje informácie o ich platforme pre správu sociálnych médií.

Ako zarobiť peniaze blogov

Teraz, keď ste sa rozhodli, že chcete založiť blog, možno by vás zaujímalo, ako zarobiť peniaze blogovaním. Mnoho ľudí začína blog ako hobby a robí to len pre lásku písania a zdieľania svojich myšlienok s ostatnými. Ale v skutočnosti môžete tiež zarobiť peniaze blogovaním. Ak viete, ako zarobiť peniaze online pomocou blogov, môžete dokonca ukončiť svoju dennú prácu a zmeniť svoj blog na podnikanie, ktoré zarába peniaze..

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zarobiť peniaze na blogu, je zobrazovanie reklám vo vašom blogu pomocou služby Google Adsense. Google AdSense je zadarmo používať a stará sa o všetky vaše reklamy za vás. Nájdu správne reklamy pre váš blog, zobrazia ich, vyberú platby od inzerentov a platby vám pošlú po vykonaní malej čiastky. Čím viac kliknutí reklamy dosiahnu na vašom blogu, tým viac dostanete zaplatené.

Ďalším populárnym spôsobom, ako môžu blogeri zarobiť peniaze, je účasť na affiliate marketingu. Affiliate marketing je miesto, o ktorom vo svojich blogových príspevkoch hovoríte, odporúčate alebo kontrolujete produkt, a svojim čitateľom poskytnete odkaz na kúpu týchto produktov. Odkaz je sledovaný a dostanete províziu kedykoľvek niekto zakúpi produkt kliknutím na váš odkaz.

Mnoho blogerov tiež predáva digitálne produkty, ako sú elektronické knihy, príručky alebo šablóny. Môžete tiež zmeniť svoj blog na členskú stránku, ktorú musia čitatelia platiť, aby získali prístup. Ďalšou možnosťou je predaj online kurzov a webinárov. Ako vidíte, blogovanie pre vás nemusí byť len koníčkom, môžete ho skutočne zmeniť na podnikanie.

Ako začať blog

Dnes je ľahšie ako kedykoľvek predtým založiť blog a môže to urobiť každý – dokonca aj začiatočníci. s WordPress, najpopulárnejšia blogovacia platforma na svete, za pár minút si môžete vytvoriť úžasný blog. Je dôležité si uvedomiť, že existujú dva rôzne typy WordPress: WordPress.org a WordPress.com. Prvý je hosťovaný a druhý je hosťovaným riešením. Odporúčame vám zvoliť WordPress.org. Nielen, že je cenovo dostupnejší, ale získate aj prístup k tisícom bezplatných doplnkov WordPress, ktoré potrebujete pre svoj blog.

Ak sa chcete dozvedieť viac o rozdieloch medzi WordPress.org a WordPress.com, pozrite si naše úplné porovnanie WordPress.org verzus WordPress.com..

Pri spúšťaní blogu s WordPress.org budete potrebovať webhostingový účet a názov domény, aby bol k dispozícii na webe. Účet hostenia blogu a názov domény vás budú stáť peniaze a ak práve začínate, peniaze môžu byť tesné.

Vyskúšajte týchto najlepších generátorov názvov blogov a nájdite dokonalý názov blogu.

Našťastie pre vás sme s Bluehostom vypracovali úžasnú dohodu. Bluehost ponúka užívateľom IsItWP bezplatnú doménu a veľkú 60% zľavu na hosting.

Kliknite sem, aby ste si mohli uplatniť túto exkluzívnu ponuku Bluehost »

V podstate budete môcť svoj blog spustiť iba za 2,75 dolárov mesačne!

Bluehost-WordPress-hosting

Bluehost je jednou z najväčších hostingových spoločností na svete a oficiálne ju odporúča WordPress, takže viete, že ste v dobrých rukách. Ak chcete získať viac informácií, prečítajte si našu kompletnú recenziu spoločnosti Bluehost.

Po zakúpení hostingu vám program WordPress uľahčí vytváranie a navrhovanie blogu vašich snov. Podrobnejší návod na začatie blogu nájdete v našom príspevku Ako začať blog (a zvyšovať príjmy na strane)..

Prečítajte si tiež článok o najlepších knihách WordPress vrátane kníh o vytvorení webovej stránky alebo blogu s WordPress.

Dúfame, že tento článok vám pomohol spoznať rozdiely medzi blogom a webovou stránkou a že teraz viete odpoveď na to, čo je blog. Teraz sa dostaňte a začnite blogovať. Ak sa vám tento článok páčil a chcete sa dozvedieť viac o blogovaní, prečítajte si náš príspevok o viac ako 100 úžasných štatistikách o blogovaní. & fakty.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map