Čo je to doménové meno a ako to funguje? (Vysvetlenie)

čo je doménové meno


Stále vás zaujíma, čo je to doménové meno a ako to funguje? Vytvorenie webovej stránky môže byť mätúce, najmä pre začiatočníkov. Začiatočníci majú často problém poznať rozdiel medzi názvom domény, webhostingom a samotným webom. S toľkými rôznymi časťami môže byť ťažké pochopiť, ktorá časť robí, čo a čo to všetko znamená.

Ale nebojte sa, sme tu, aby sme to pre vás rozobrali. V tomto príspevku vysvetlíme, čo je to doménové meno a ako to funguje, aby sa dalo ľahko pochopiť. Začnime.

Čo je to doménové meno?

Čo je to doménové meno? Najjednoduchší spôsob, ako to vyjadriť, je: Ak je vaša webová stránka dom, názov vašej domény je vaša adresa. Názov domény je adresa, ktorú ľudia zadajú do panela s adresou URL prehliadača a dostanú sa na váš web.

what-is-a-domain-name

Medzi príklady doménových mien patria:

 • IsItWP.com
 • Google.com
 • Facebook.com
 • Wikipedia.org
 • Yahoo.com
 • Whitehouse.gov

Ďalšie technické vysvetlenie toho, čo je názov domény: Internet je obrovská sieť počítačov, ktoré sú pripojené prostredníctvom siete káblov. Každý počítač má pridelenú jedinečnú IP adresu, ktorá umožňuje počítačom navzájom komunikovať. IP adresa je séria čísel, ktoré sa používajú na identifikáciu každého konkrétneho počítača. Typická adresa IP vyzerá takto:

192.168.1.1

IP adresu je ťažké si zapamätať, preto boli vynájdené doménové mená na vyriešenie tohto problému. Namiesto toho, aby museli zadávať reťazec náhodných čísel, ktoré je ťažko zapamätateľné, musia používatelia zadať iba názov domény, napríklad PizzaDelivery.com, aby mohli navštíviť web..

Teraz, keď viete, čo je názov domény, povedzme, ako názvy domén fungujú.

Keď používateľ zadá názov domény do panela s adresou internetového prehľadávača, odošle žiadosť systému DNS (Domain Name System), ktorý je globálnou sieťou serverov. Keď tieto servery dostanú vašu žiadosť, vyhľadajú názvy serverov, ktoré sú priradené k názvu domény, a pošlú žiadosť týmto menovým serverom.

Vaša webhostingová spoločnosť spravuje vaše menové servery. Ak je teda vaša webová stránka hostená v službe Bluehost, spoločnosť Bluehost pošle žiadosť do počítača, v ktorom sú uložené vaše súbory webových stránok. Tento počítač sa nazýva webový server. Webový server potom zhromaždí požadovanú webovú stránku a odošle ju späť do prehliadača, aby ju mohol užívateľ zobraziť.

Rôzne časti názvu domény

Názov domény sa skladá z 3 rôznych častí:

1. Subdoména

Prvá časť názvu domény (zľava doprava) je časť www, ktorá sa nachádza pred bodkou.

Príklad: www.IsItWP.com

Toto je štandardná súčasť pre každý názov domény, ktorý sa nazýva názov počítača alebo subdoména. Je to však voliteľné, pretože na prehliadanie tejto domény nemusíte v prehliadači zadať webovú adresu pred názvom domény. Názov vašej domény môže byť iba IsItWP.com.

2. Doména druhej úrovne
Druhou časťou je doména druhej úrovne, ktorá je časťou, ktorú najviac poznáte, medzi bodkami.

Príklad: www.IsItWP.com

Toto je názov vašej domény, pre ktorú sa zaregistrujete, a je to najviac prispôsobiteľná časť.

3. Doména najvyššej úrovne
Na samom konci názvu domény, za bodkou, je doména najvyššej úrovne známa aj ako prípona domény.

Príklad: www.IsItWP.com

Prípona domény môže byť .com, .biz, .net, .org, .gov, ako aj mnoho ďalších variácií. .Com je najpopulárnejší a najznámejší.

Prečo potrebujete doménové meno?

Stále premýšľate, prečo potrebujete doménové meno? Ak si chcete vytvoriť svoj vlastný web, budete potrebovať názov domény, aby ostatní ľudia mohli navštíviť váš web z ich počítačov.

Ľudia chcú spustiť webové stránky z rôznych dôvodov, a preto existujú milióny registračných domén. Dnes je pre ľudí čoraz bežnejšie mať osobné webové stránky z osobných alebo propagačných dôvodov, takže veľa ľudí zaregistruje svoje meno ako doménové meno. Ak je napríklad vaše meno Catherine Smith, pravdepodobne budete chcieť zaregistrovať názov domény CatherineSmith.com. Keď niekto vyhľadáva vaše meno online, budete ľahko k dispozícii.

Popularita blogov tiež viedla k tomu, že viac ľudí zaregistrovalo doménové mená pre hobby alebo zarobilo peniaze.

Navyše, ak chcete začať podnikať, potrebujete webovú stránku s vlastným jedinečným názvom domény. Mať webovú stránku pre svoju firmu dnes je rovnako dôležitá ako mať telefónne číslo alebo číslo FAX v minulosti. Potrebujete webovú stránku, aby sa vaši zákazníci mohli s vami spojiť online a prehliadať vaše produkty a služby z pohodlia svojich domovov. Váš web potrebuje zapamätateľné doménové meno, ktoré sa zvyčajne zhoduje s názvom vašej firmy, aby vás ľudia mohli ľahko nájsť online. Ďalej budete chcieť zaregistrovať názov domény pre svoju firmu, aby ste svoje meno ochránili pred prijatím konkurentmi.

Aký je rozdiel medzi doménovým menom a adresou URL?

Rozdiel medzi nimi-domain-name-url

Aj keď môžu vyzerať takmer rovnako, názov domény a adresa URL sú dve rôzne veci. Názov domény je skutočný názov webovej stránky, napríklad IsItWP.com, zatiaľ čo adresa URL je celá cesta k webovej stránke, ktorá vás vedie na konkrétnu stránku, napríklad https://www.isitwp.com/blog/. URL je v podstate úplná internetová adresa použitá na vyhľadanie konkrétnej stránky a obsahuje názov domény.

URL (Uniform Resource Locator) dá vášmu prehliadaču pokyn presne, kam má ísť, pomocou špecifického protokolu, ktorý je najčastejšie http alebo https časť URL. Potom posledná časť adresy URL nasmeruje váš prehliadač, na ktorú stránku webovej stránky má ísť, napríklad stránku blogu.

Aký je rozdiel medzi doménovým menom a hostingom webových stránok?

To, že zaregistrujete názov domény, neznamená, že automaticky získate webovú stránku. Názov domény je adresa vášho webu a váš web hosting je domovom bydliska vášho webu. Ak pre svoj web nemáte domov, vaša adresa nikam nevedie. Na vytvorenie funkčnej webovej stránky potrebujete doménové meno a webhosting.

Domov, v ktorom žije vaša webová stránka, je skutočný počítač, v ktorom sú uložené vaše webové stránky. Tieto servery ponúkajú spoločnosti poskytujúce webové stránky ako službu. Keď si zakúpite webhosting, získate prístup k týmto serverom na ukladanie svojich webových stránok. Keď si vytvoríte webovú stránku na webovom hostiteľovi a zaregistrujete názov domény, ľudia na webe budú môcť túto webovú stránku vidieť..

Mnoho spoločností poskytujúcich webhosting vám umožňuje zaregistrovať a kúpiť si aj doménové meno, napríklad Bluehost, takže môžete jednoducho spravovať svoje doménové meno a celú svoju webovú stránku z rovnakého účtu..

Podrobnejšie vysvetlenie nájdete v našom ďalšom príspevku týkajúcom sa rozdielu medzi názvom domény a webhostingom.

Ako si vybrať dobrý doménový názov

Výber správneho názvu domény pre váš web je dôležitý. Nie je to rozhodnutie, ktoré by ste mali urobiť rýchlo, musíte o tom skutočne premýšľať a prísť s jedinečným, nezabudnuteľným a nezabudnuteľným názvom domény, ktorý funguje pre váš web..

Pri výbere názvu domény by ste mali pamätať na niekoľko tipov vrátane:

 • Drž to krátke – Nerobte si svoju doménu príliš dlho, bude pre ľudí ťažšie zapamätať si ju a bude ťažké ju napísať. Chyby kontroly pravopisu môžu spôsobiť stratu prevádzky vášho webu.
 • Držte sa .com – Rozšírenie domény .com je najobľúbenejšie a najdôveryhodnejšie, takže sa tým držte.
 • Použite kľúčové slová – Kľúčové slová pomôžu vyhľadávacím strojom určiť, o čom je váš web, a uľahčia používateľom nájsť vás online. Ak ste fotografický web, v názve domény použite kľúčové slovo „fotografia“.
 • Vyhnite sa číslam a spojovníkom – Čísla môžu viesť k nesprávnemu napísaniu názvu vašej domény, napríklad „päť“ namiesto „5“. A spojovníky sa často používajú ako spamové stránky, s ktorými nechcete byť spojený.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako zvoliť názov domény pre svoj web, prečítajte si náš príspevok s názvom Ako vybrať najlepší názov domény..

Ako získať doménové meno

Získanie vlastného názvu domény nie je ťažké. Môžete si zaregistrovať a kúpiť doménové meno od mnohých rôznych spoločností. Názov domény zvyčajne stojí okolo 14,99 USD ročne od obľúbených spoločností, ako sú GoDaddy.com a Namecheap.com.

Ale to, že si zakúpite názov domény, ešte neznamená, že získate webovú stránku, potrebujete preto webhosting. Preto vám odporúčame získať názov domény od spoločnosti Bluehost.

Bluehost zaregistrovať-domain-name-zadarmo

V službe Bluehost si môžete zaregistrovať názov domény a získať webovú stránku hostujúcu všetko v rovnakom účte, čo uľahčuje správu. Bluehost ponúka čitateľom IsItWP úžasné riešenie. Môžete získať zadarmo doménové meno, certifikát SSL a 60% zľavu na hosting. S budovaním svojich webových stránok môžete začať iba za 2,75 dolárov mesačne.

Kliknite sem, aby ste si mohli uplatniť túto exkluzívnu ponuku Bluehost »

Pozrite sa na našu recenziu spoločnosti Bluehost.

súvisiace: Najlepšie bezplatný nástroj na generovanie názvov webových stránok (úplne zadarmo)

Dúfame, že vám tento príspevok pomohol pochopiť, čo je doménové meno a ako to funguje, aby ste sa cítili istejšie, keď začnete vytvárať svoju vlastnú webovú stránku. Ak sa vám tento článok páčil a chcete sa dozvedieť viac o vytvorení webovej stránky, prečítajte si náš príspevok na tému Čo je blog? Blog vs. web & Ako fungujú ?. A tiež získajte ruky na zozname najlepších registrátorov doménových mien.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map