WordPress vs. Joomla vs. Drupal – Ktorý je najlepší?

wordpress-vs.-joomla-vs.-Drupal


WordPress, Joomla alebo Drupal … Zaujíma vás, ktorý redakčný systém je najlepšou možnosťou na spustenie webovej stránky? Toto je jedna z prvých otázok, ktorá sa týka mysle väčšiny začiatočníkov, keď sa rozhodnú vytvoriť webovú stránku alebo blog.

Aj keď je WordPress najpopulárnejším redakčným systémom na svete, existuje niekoľko oblastí, v ktorých vynikajú Joomla alebo Drupal v porovnaní s WordPress..

V tomto článku si ukážeme porovnanie medzi WordPress a Joomla vs. Drupal.

WordPress vs. Joomla vs. Drupal – čo je najlepšie?

WordPress vs Joomla vs drupal

Po prvé, pozrime sa na niekoľko podobností medzi týmito redakčnými systémami.

 • Všetci sú tvorcami webových stránok s bezplatným / otvoreným zdrojom
 • Použite motívy pre vizuálne vylepšenie
 • Na rozšírenie svojich funkcií použite zásuvné moduly, rozšírenia alebo moduly
 • Primárne napísané v PHP
 • MYSQLje ich systém na správu databáz
 • Všetky sú projektmi zameranými na komunitu

Ako sa líši každá z týchto platforiem od seba navzájom? Ktorý CMS je pre váš web najlepší?

Na objasnenie týchto otázok ich podrobne porovnáme na základe niekoľkých rôznych faktorov:

 • Jednoduchosť použitia
 • Prispôsobenie a funkcie
 • Možnosti lokalizácie
 • zabezpečenia
 • Čo je najlepšie – náš verdikt

1. Jednoduché použitie: WordPress vs. Joomla vs. Drupal

Programy WordPress, Joomla a Drupal uľahčujú vytváranie webových stránok od nuly, takže na navrhovanie alebo správu webových stránok nemusíte najímať vývojárov. Ak by ste však potrebovali moderný web s jedinečnými funkciami, mohli by ste ľahko nájsť profesionálneho vývojára, ktorý by ho mohol zostaviť za vás.

1.1. Jednoduché použitie: WordPress

WordPress je zďaleka najprijateľnejšia platforma pre začiatočníkov, ktorá vám umožní vytvoriť blog, internetový obchod alebo webovú stránku. Musíte si len vybrať webhostingový plán, napríklad Bluehost, nainštalovať WordPress jedným kliknutím a začať s webom WordPress..

Po dokončení procesu inštalácie budete na hlavnom paneli WordPress, ktorý sa dá ľahko používať aj pre začiatočníkov. Okrem toho nájdete tisíce bezplatných a prémiových tém, vďaka ktorým môžete svoj web upravovať podľa svojich predstáv.

wordpress-dashboard

Skontrolujte si, aké ľahké je vytvoriť webovú stránku od nuly pomocou programu WordPress.

1.2. Jednoduché použitie: Joomla

Rovnako ako WordPress sa Joomla dá ľahko nastaviť. Mnoho poskytovateľov hostingu ponúka možnosť rýchlej inštalácie, takže môžete mať pripravenú webovú stránku Joomla bez ďalšieho úsilia.
Prístrojová doska Joomla

Joomla ponúka vyspelejší systém kontroly prístupu používateľov a správy používateľov hneď po vybalení. Na druhú stranu, v WordPress nájdete tú istú funkciu iba nainštalovaním ďalších doplnkov. Nehovoriac o tom, čím viac funkcií je k dispozícii, tým ťažšie je naučiť sa používať tento nástroj. Joomla sa nelíši.

Aj keď je inštalačný proces rýchly a jednoduchý a prichádza s ďalšími funkciami, nemusí byť jeho dashboard taký intuitívny ako WordPress..

1.3. Drupal: Jednoduché použitie

Rovnako ako WordPress a Joomla, inštalácia a nastavenie vášho webu Drupal sú tiež veľmi jednoduché.

Vďaka aplikácii Drupal nie je používateľské rozhranie také elegantné ako WordPress alebo Joomla. Aj keď na rôznych trhoch, ako je Themeforest, nájdete niekoľko prémiových tém Drupalu, väčšina používateľov Drupalu používa tému s kódovaním na mieru alebo vysoko prispôsobenú tému..

Aj keď WordPress vylepšil svoje skúsenosti s úpravou obsahu zavedením editora Gutenberg, vizuálneho editora, ktorý by potenciálne mohol konkurovať akýmkoľvek moderným vlastníkom webových stránok alebo platformám blogov, Drupal stále používa vekový editor.

Predtým, ako budete môcť použiť editora Drupalu, je potrebné sa vyrovnať s krivkou učenia.

víťaz: WordPress

2. Prispôsobenie a funkcie

Všetky tieto 3 CMS, WordPress, Joomla a Drupal sú postavené na vývojároch iných ako webov, takže by sa mali dodávať s úžasnými možnosťami prispôsobenia. Vo všeobecnosti platí, že akonáhle nastavíte svoje stránky pomocou svojho obľúbeného redakčného systému, mali by ste si jednoducho nainštalovať skvelo vyzerajúci motív a potom sa pripraviť cestu, aby sa vaše stránky zobrazili presne tak, ako chcete..

Pozrime sa, aké ľahké je prispôsobiť vzhľad vášho webu a pridať vylepšené funkcie s každým z týchto CMS.

2.1. WordPress: Prispôsobenie a funkcie

WordPress prichádza s témami, ktoré vám umožňujú ľahko zmeniť vzhľad vašej stránky. Nájdete tu aj niekoľko predvolených tém. Na úpravu vášho webu použite buď existujúcu predvolenú tému, ktorá sa dodáva s vašimi inštaláciami WordPress, alebo pridajte novú tému z úložiska WordPress zadarmo..

Môžete dokonca nájsť tisíce prémiových tém, ktoré zodpovedajú vašim potrebám, z centier prémiových tém, ako sú StudioPress, Themify atď.

Na rozšírenie funkcií webových stránok máte doplnky. Rovnako ako motívy, aj doplnky prichádzajú v bezplatnej aj prémiovej verzii. Nielenže môžete ľahko nájsť doplnok, ktorý vyhovuje vašim potrebám, ale môžete ich nainštalovať aj priamo z hlavného panela WordPress bez toho, aby ste opustili svoje stránky..

2.2. Joomla: Prispôsobenie a funkcie

Ak chcete upraviť svoj web Joomla, musíte nájsť šablónu, ktorá zodpovedá vašim potrebám, a nainštalovať ju na svoj web. Šablóna pre Joomla je to, čo je téma pre WordPress.

Na pridanie funkcií môžete použiť rozšírenia, ktoré slúžia na rovnaké účely ako doplnky pre WordPress. Tu sa vám páčia dostupné možnosti. Počet šablón a rozšírení, ktoré ponúka Joomla, je však v porovnaní s WordPress omnoho obmedzený. Takže to pre vás môže byť trochu sklamaním.

Na rozdiel od WordPress, Joomla neprichádza s možnosťou nájsť a nainštalovať konkrétnu šablónu priamo z hlavného panela..
joomla rozšírenie

Na pridávanie rozšírení však môžete použiť Inštalácia z webu funkcie, ale pre šablóny stále nemá žiadne možnosti, ktoré vám umožnia vyhľadávať a inštalovať z vlastného hlavného panela.

2.3. Drupal: Prispôsobenie a funkcie

Drupal má tiež krásne témy a moduly, ktoré vám umožňujú prispôsobiť vzhľad vášho webu. Ale rovnako ako Joomla, možnosti sú naozaj obmedzené.

Okrem toho ich nemôžete nainštalovať priamo bez opustenia hlavného panela. Ak chcete pridať akýkoľvek modul alebo motív, musíte opustiť svoj web, vyhľadať modul / motív, ktorý chcete pridať, a potom vyhľadať URL súboru zip súboru projektu..

Potom môžete použiť modul / tému, ktorý sa vám páči, pomocou ich adresy URL na ich inštaláciu. Toto samozrejme vyžaduje veľa času a ak ste úplný začiatočník, budete zmätení všetkými krokmi, ktoré musíte urobiť, aby ste tento proces dokončili..

víťaz: WordPress

3. Možnosti lokalizácie

Ak zacieľujete na medzinárodných používateľov, je nevyhnutné, aby vaše stránky mali možnosť lokalizácie. Dobrý CMS by mal mať aj niektoré možnosti lokalizácie, ktoré uľahčujú vytváranie viacjazyčnej webovej stránky.

3.1. WordPress: Možnosti lokalizácie

S programom WordPress nenájdete priamu možnosť lokalizovať svoje webové stránky, môžete sa však rozhodnúť pre prekladový doplnok WordPress, ktorý vám poskytne jednoduché možnosti lokalizácie.

lokalizácia wordpress

Ak potrebujete viac jazykov, môžete ich nainštalovať jediným kliknutím. V skutočnosti väčšina populárnych tém a doplnkov ponúka aj možnosť lokalizácie. Vďaka tomu je WordPress úžasnou voľbou pre neanglických hovorcov, ktorí sú ochotní vytvoriť svoje webové stránky vo svojom vlastnom jazyku.

3.2. Joomla: Možnosti lokalizácie

Joomla je z hľadiska možností lokalizácie mierne pred WordPress. Umožňuje prekladať vaše webové stránky bez inštalácie akýchkoľvek rozšírení. Môžete to urobiť priamo z informačného panela bez toho, aby ste opustili svoje stránky.

Táto možnosť je k dispozícii na webe Správca jazykov sekcii na paneli Joomla.
Joomla správca jazykov

3.3. Drupal: Možnosti lokalizácie

Drupal má tiež skvelé možnosti lokalizácie, ale rovnako ako v prípade WordPress je potrebné nainštalovať modul tretej strany. Po aktivácii lokalizačných alebo prekladateľských modulov môžete požadovaný jazyk pridať priamo z hlavného panela.

lokalizácia drupalu

víťaz: joomla

4. Bezpečnosť

S toľkými zlomyseľnými aktivitami, ktoré sa odohrávajú po celom internete, sa musíte uistiť, či je web zabezpečený.

WordPress, Joomla a Drupal sú bezpečné platformy. Ale ktorý je náchylnejší k bezpečnostným hrozbám. Pozrime sa…

4.1. WordPress: Zabezpečenie

WordPress je bezpečný softvér, ktorý sa dodáva s mechanizmom automatickej aktualizácie, ktorý vám umožňuje automaticky aktualizovať vaše webové stránky vždy, keď sa zistí bezpečnostná oprava. Na informačnom paneli sa vám zobrazí upozornenie vždy, keď autori vydajú nové aktualizácie tém, ktoré ste nainštalovali.

Jeho obrovský ekosystém tretích strán je však často náchylný na bezpečnostné hrozby, ktoré by tiež mohli potenciálne ohroziť vaše stránky. Vďaka svojmu obrovskému podielu na trhu je WordPress obľúbeným cieľom hackerov.

To však neznamená, že by žiadna platforma robila jednu platformu viac-menej bezpečnou.

4.2. Joomla: Bezpečnosť

Aj keď je Joomla bezpečná platforma, napríklad WordPress, zdá sa, že webové stránky prevádzkované Joomlou majú väčší počet hackovaných stránok v porovnaní s ich trhovým podielom. Je to pravdepodobné, pretože Joomla obsahuje aj rozsiahly zoznam rozšírení tretích strán, ktoré by mohli byť potenciálne zraniteľné, ak nebudú včas aktualizované.

Bez ohľadu na to, ktorú platformu používate, je potrebné aktualizovať rozšírenia vždy, keď autori vydajú opravu chyby.

4.3. Drupal: Bezpečnosť

Pokiaľ ide o bezpečnosť, Drupal zostáva pred krivkou. O ich bezpečnosti sú transparentné a uverejňujú podrobnú bezpečnostnú správu. Preto je populárny redakčný systém medzi vládnymi inštitúciami a inými podnikmi, ktoré si uvedomujú bezpečnosť.

víťaz: Drupal

Čo je najlepšie – náš verdikt

Pri pohľade na všetky body a porovnávaní každého z nich s jeho náprotivkom je zrejmé, že WordPress je najlepšou voľbou, ak ste vydavateľom, malým podnikom a obchodníkom v elektronickom obchode. Začať s WordPress je ľahké vďaka intuitívnemu rozhraniu a rozsiahlej komunite.

Ak prevádzkujete webovú stránku zameranú na zabezpečenie, môžete vyskúšať službu Drupal.

Ak sa vám tento článok páčil, prečítajte si našu príručku o začatí blogu WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map