Jak prawidłowo przenieść WordPress do nowej nazwy domeny

Jak poprawnie przenieść witrynę WordPress do nowej nazwy domeny


Czy chcesz przenieść swoją witrynę WordPress z jednej nazwy domeny do innej domeny na tym samym serwerze? Przejście na nową nazwę domeny może wpłynąć na pozycję wyszukiwarki w Twojej witrynie. Aby zminimalizować ten wpływ, musisz wykonać określony krok po kroku proces odzyskiwania pozycji wyszukiwania po przeniesieniu witryny.

W tym artykule pokażemy, jak prawidłowo przenieść witrynę WordPress do nowej nazwy domeny przy minimalnym wpływie na SEO.

Krok 0. Oceń swoją witrynę WordPress

Przeniesienie witryny WordPress do nowej nazwy domeny to zupełnie inny proces niż zmiana witryny z jednego hosta na inny. W ramach procesu opisanego w tym przewodniku będziesz mieć ten sam hosting, ale nową nazwę domeny. Jeśli nie masz pewności, jakiego procesu potrzebujesz, przeczytaj nasz artykuł na temat różnicy między nazwą domeny a hostingiem.

Zanim zaczniemy, powinieneś sprawdzić, czy Twoja witryna WordPress działa poprawnie na bieżącej nazwie domeny i czy udało Ci się pomyślnie utworzyć nową nazwę domeny. Jeśli nie masz jeszcze nowej nazwy domeny, możesz ją kupić u jednego z najlepszych rejestratorów domen na rynku.

Związane z: Najlepsze narzędzie do generowania nazw witryn (za darmo)

Upewnij się, że masz dostęp do cPanel dla swojej witryny i że możesz połączyć swoją witrynę z klientem FTP. Po dwukrotnym sprawdzeniu wszystkich tych czynników możesz rozpocząć proces przenoszenia.

Uwaga: Ważne jest, aby wiedzieć, że niewielki wpływ na ruch w witrynie jest normalny po zmianie domen. Pomożemy Ci jednak krok po kroku osiągnąć Twoje cele bez utraty kontroli nad pozycjami w wyszukiwarkach.

Gotowy? Zacznijmy.

Krok 1. Utwórz pełną kopię zapasową WordPress

Aby rozpocząć, potrzebujesz pełnej kopii zapasowej witryny WordPress. Można znaleźć wiele wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress, ale zalecamy użycie wtyczki Duplicator do tego procesu.

Duplicator to darmowa wtyczka do tworzenia kopii zapasowych i migracji WordPress.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować wtyczkę Duplicator. Jeśli potrzebujesz pomocy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat instalowania wtyczki WordPress.

Po aktywacji zobaczysz nowe menu „Duplikator” w zapleczu administratora swojej witryny. Musisz iść do Powielacz »Pakiety i stwórz nowy pakiet.

Utwórz nowy pakiet

Na następnej stronie możesz nadać nazwę nowemu pakietowi, wybrać miejsce przechowywania, wybrać typ archiwum i kliknąć przycisk „Dalej”.

Będzie skanować Twoją witrynę i musisz poczekać kilka minut, aż skanowanie zostanie zakończone.

Skanowanie strony internetowej

Po pomyślnym zakończeniu skanowania możesz przejść dalej i nacisnąć przycisk „Kompiluj”, aby utworzyć pełną kopię zapasową witryny WordPress.

Utwórz kopię zapasową

W zależności od wielkości witryny i plików multimedialnych wykonanie kopii zapasowej może potrwać kilka minut.

Po pomyślnym zakończeniu znajdziesz pliki „Instalator” i „Archiwum” do pobrania jako pakiet. Możesz także kliknąć opcję „Pobieranie jednym kliknięciem”, aby pobrać je natychmiast na swój komputer.

Pobierz pliki

W tym pakiecie znajdziesz plik archiwum zawierający zduplikowaną wersję witryny WordPress. Użyjesz go do zmiany witryny na nową nazwę domeny. Natomiast plik instalatora może pomóc w automatyzacji i uruchomieniu procesu migracji.

Krok 2. Skonfiguruj bazę danych dla nowej domeny

Będziesz potrzebować bazy danych na swoim hostingu dla nowej nazwy domeny. Ta baza danych będzie przechowywać pliki i skrypty WordPress dla Twojej witryny.

Uwaga: Jeśli masz bazę danych do oszczędzenia, możesz przejść bezpośrednio do następnego kroku. W przeciwnym razie kontynuuj ten krok.

Musisz zalogować się na swoje konto cPanel, aby utworzyć nową bazę danych. Po zalogowaniu możesz przejść do Bazy danych »Bazy danych MySQL opcja kontynuacji.

Bazy danych MySQL

Następnie musisz wprowadzić nazwę nowej bazy danych i nacisnąć przycisk „Utwórz bazę danych”.

Utwórz nową bazę danych

Nowa baza danych zostanie utworzona na koncie cPanel Twojej witryny.

Następnie musisz przejść do sekcji Użytkownicy MySQL poniżej. Wprowadź nazwę użytkownika, hasło i kliknij przycisk „Utwórz użytkownika”.

Utwórz nowego użytkownika

Teraz będziesz mieć nową bazę danych i nowego użytkownika. Musisz połączyć je ze sobą, aby użytkownik mógł pracować dla bazy danych.

W sekcji „Dodaj użytkownika do bazy danych” musisz wybrać właśnie utworzonego użytkownika, a następnie wybrać nową bazę danych. Kliknij przycisk „Dodaj”, aby je połączyć.

Dodaj użytkownika do bazy danych

Po dodaniu możesz przełączyć swoją witrynę ze starej nazwy domeny na nową nazwę domeny. Skopiuj informacje (w tym nazwę bazy danych, użytkownika i hasło) do notatnika. Będziesz tego potrzebować później!

Krok 3. Prześlij pliki kopii zapasowej WordPress

Masz pliki „Instalator” i „Archiwum” pobrane na komputer.

Teraz musisz zalogować się do nowej nazwy domeny za pomocą klienta FTP. W katalogu głównym możesz przesłać pliki instalatora i archiwum.

Prześlij pliki w katalogu głównym

Po przesłaniu plików możesz przejść do tego adresu URL na karcie przeglądarki:

http://newsite.com/installer.php

W tym adresie URL „newsite.com” zostanie zastąpiony nową nazwą domeny, a installer.php może pomóc w migracji, jak omówiono powyżej.

Po uruchomieniu tego adresu URL proces migracji rozpocznie się automatycznie.

Rozpocznij migrację

Na następnym ekranie możesz pozostawić wszystkie ustawienia bez zmian. Zacznij od sprawdzenia opcji regulaminu. Kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Następnie musisz wprowadzić informacje o bazie danych.

W polu Host powinieneś wpisać „localhost”, a pozostałe pola otrzymają szczegóły, które wcześniej skopiowałeś.

Wprowadź informacje o bazie danych

Pamiętaj, aby kliknąć przycisk „Dalej”.

Następnie prześle pliki kopii zapasowej WordPress do bazy danych utworzonej dla nowej nazwy domeny.

Wyświetli nowe ustawienia, w tym adres URL, ścieżkę i tytuł nowej domeny. Jeśli informacje są poprawne, kliknij przycisk „Dalej”.

Aktualizować dane

Proces zostanie zakończony, a witryna pomyślnie przeniesiona do nowej nazwy domeny.

Login administratora

Na koniec zobaczysz przycisk „Logowanie administratora”, który przeniesie Cię na stronę logowania WordPress dla nowej nazwy domeny.

Krok 4. Dodaj stałe przekierowania

Twoja witryna została przeniesiona do nowej nazwy domeny, ale wyszukiwarki mogą nadal mieć ślady starej nazwy domeny. Może to odwracać uwagę użytkowników i nie jest również dobre dla SEO.

Aby tego uniknąć, musisz skonfigurować 301 stałych przekierowań.

Trwałe przekierowania zapewnią, że Twoi użytkownicy, którzy odwiedzają adres URL starej domeny, zostaną automatycznie przekierowani na nową nazwę domeny.

Najpierw musisz połączyć starą witrynę za pomocą klienta FTP. Poszukaj pliku .htaccess w katalogu głównym i edytuj go.

Musisz dodać ten kod na wierzchu innego kodu w pliku .htaccess:

#Opcje + FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^ (. *) $ Http://www.newsite.com/$1 [R = 301, L]

W tym kodzie musisz zmienić adres URL (http://www.newsite.com/) na nową nazwę domeny.

RewriteEngine upewni się, że użytkownicy lądujący na starym adresie URL zostaną przekierowani na adres URL nowej domeny.

Możesz przetestować przekierowanie, odwiedzając swoją starą nazwę domeny. Powinno automatycznie przekierować Cię do Twojej witryny w nowej domenie. Jeśli występuje problem, możesz skontaktować się z dostawcą usług hostingowych, aby skonfigurować przekierowania.

Krok 5. Poinformuj Google o zmianie adresu

Przekierowanie pomoże użytkownikom zobaczyć Twoją witrynę w nowej nazwie domeny. Powinieneś także poinformować Google o tej zmianie, aby Google mógł poszukać nowej nazwy domeny i wyświetlić ją w wynikach wyszukiwania użytkowników.

Zacznij od dodania nowej domeny do Google Search Console. Powinieneś to sprawdzić przewodnik po Google Search Console do pomocy.

Następnie musisz przejść do starej wersji Google Search Console, aby skorzystać z narzędzia „Zmiana adresu”.

Przejdź do starej wersji konsoli Google

Po prostu przełącz się na starą nazwę domeny w menu obok przycisku „Użyj nowej Search Console”. Następnie kliknij ikonę ustawień i wybierz „Zmiana adresu”.

Zmiana adresu

Spowoduje to uruchomienie narzędzia Zmiana adresu. Możesz wybrać nową witrynę, przetestować stałe przekierowania 301 i przesłać swoją witrynę, aby poinformować Google o zmianie adresu.

Kreator zmiany adresu

Ten krok poinformuje Google o Twoim ostatnim przełączeniu nazwy domeny Twojej witryny, a wyszukiwarce łatwiej będzie szybko zaindeksować nowy adres URL.

Krok 6. Zaktualizuj swoich użytkowników

Wykonując powyższe kroki, upewniłeś się, że użytkownicy zostaną przekierowani do Twojej nowej nazwy domeny. Możesz jednak również osobiście poinformować ich o tej zmianie adresu domeny witryny.

Najprostszym sposobem na to jest opublikowanie artykułu z aktualizacją i udostępnienie go użytkownikom mediów społecznościowych. Możesz również wysłać aktualizację na swoją listę e-mail z powiadomieniem o zmianie.

W wiadomości e-mail możesz poprosić użytkowników o przetestowanie witryny i powiadomienie, jeśli znajdą jakieś problemy. Pomoże to użytkownikom zapamiętać nową nazwę domeny Twojej witryny, a Ty uzyskasz informacje od wielu osób.

Nie przegap tego artykułu krok po kroku, jak przenieść WordPress z lokalnego serwera na działającą witrynę.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci nauczyć się, jak prawidłowo przenieść witrynę WordPress do nowej nazwy domeny. Możesz także przeczytać nasz artykuł na temat przenoszenia witryny z WordPress.com na WordPress.org bez utraty danych.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map