Jak przenieść witrynę z jednego hosta na inny w 2020 r

przenieś wordpress do nowego hosta bez przestojów


Zastanawiasz się, jak przełączyć witrynę WordPress z jednego hosta na inny bez przestojów? Podobnie jak przeprowadzka do nowego domu w świecie fizycznym, migracja do nowego „domu” (hosta) w Internecie wiąże się z wyjątkowym zestawem wyzwań. Jednym z najbardziej powszechnych problemów jest to, czy Twoja witryna ulegnie awarii podczas przenoszenia.

Ale nie ma się czym martwić.

W tym artykule pokażemy, jak przenieść witrynę z jednego hosta na inny bez przestoju na 2 sposoby.

Metoda nr 1: Migracja witryny za darmo z pomocą ekspertów
Metoda nr 2: Samodzielna migracja witryny (krok po kroku)

Ale zanim zaczniemy, zastanówmy się, dlaczego powinieneś przenieść swoją witrynę WordPress na nowy host, a także dlaczego powinieneś unikać przestojów.

Kiedy i dlaczego powinieneś przenieść swoją witrynę WordPress na nowego hosta

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś przenieść swoją witrynę WordPress na inny host. Omówmy kilka najważniejszych powodów:

1. Twoja strona jest powolna
Być może zacząłeś od dostawcy usług hostingowych znalezionego przez krótkie wyszukiwanie w Internecie. Jednak wraz ze wzrostem ruchu w witrynie musisz szukać niezawodnego rozwiązania, które może zaoferować lepszą szybkość i wydajność. Powolne ładowanie strony jest nie tylko szkodliwe dla SEO, ale także zwiększa prawdopodobieństwo opuszczenia strony przez użytkowników. W takim przypadku przeniosłeś swoją witrynę WordPress na nowego hosta, aby poprawić jej status. Zapoznaj się również z naszym przewodnikiem na temat przenoszenia WordPress z lokalnego serwera na działającą witrynę.

2. Tracisz ruch:
Jeśli masz dużo przestojów z obecnym usługodawcą internetowym, to dobry znak, że czas przejść na nowego usługodawcę. Nieplanowane przestoje podczas najbardziej ruchliwych godzin w Twojej witrynie mogą zdenerwować odwiedzających witrynę i spowodować utratę potencjalnych klientów, lojalnych klientów i przychodów. Ponadto zbyt długi czas przestoju może spowodować obniżenie rankingu wyników wyszukiwania. Przejście na hosting, który oferuje gwarancję dostępności, zapewni, że nie stracisz ruchu ani sprzedaży.

3. Twój obecny hosting nie jest dla Ciebie odpowiedni:
Jednym z najczęstszych i najprostszych powodów, dla których możesz chcieć przenieść się z jednego hosta na inny, jest to, że twój obecny host nie daje Ci tego, czego chcesz. Na przykład może twój obecny host jest zbyt drogi. Być może znalazłeś lepszego hosta internetowego, który jest bardziej przystępny cenowo i oferuje więcej potrzebnych funkcji, takich jak Bluehost. Ważne jest, aby wybrać usługodawcę hostingowego, który zapewnia Twojej witrynie to, czego potrzebuje, a także taki, który mieści się w Twoim budżecie.

Ale zawsze musisz upewnić się, że witryna jest uruchomiona, a migracja odbywa się z jednego hosta na inny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego.

Uwaga: Możesz także sprawdzić, jak przenieść WordPress do nowej nazwy domeny.

Dlaczego należy unikać przestojów? (Ważny)

Początkujący z małymi witrynami WordPress, które mają niewielki ruch lub nie mają go wcale, zwykle pytają, dlaczego musieliby się martwić niewielkim czasem przestoju. Z drugiej strony bardziej oczywiste jest, dlaczego duże witryny o większym ruchu i doskonałych pozycjach w wyszukiwarkach musiałyby zachować ostrożność przy zmianie hostów. Większe witryny nie mogą ryzykować przestoju, ponieważ może to wpłynąć na ich status. Jednak małe strony internetowe również muszą mieć świadomość problemów.

Przestoje w działaniu witryny nie są dobre ani dla małych, ani dużych witryn. Porozmawiajmy o kilku sposobach, w jakie przestoje mogą wpłynąć na Twoją witrynę WordPress:

 • Użytkownicy będą myśleć, że zostałeś zamknięty – Gdy użytkownicy odwiedzają Twoją witrynę, chcą, aby działała. Jeśli Twoja witryna jest zagrożona przestojem, nowi użytkownicy mogą sądzić, że ona nie istnieje, a starzy użytkownicy mogą myśleć, że została zamknięta.
 • Uszkodzona reputacja – Przestój może wystąpić z wielu powodów. Użytkownik techniczny może to zrozumieć, ale nie wszyscy użytkownicy są programistami. Będzie to powodować złe wrażenie na Twojej marce lub firmie dla przeciętnego użytkownika.
 • Utrata rankingów SEO – Twoja witryna może dobrze zajmować pozycję w wyszukiwarkach. Gdy Twoja witryna nie działa, a wyszukiwarki wysyłają boty do jej indeksowania, spowoduje to uszkodzenie pozycji w rankingu.

Po przeczytaniu powyższego, mam nadzieję, że wiesz, dlaczego tak ważne jest, aby strona internetowa była czynna 24/7/365. Podczas przenoszenia witryny do nowego hosta możesz wykonać poniższe czynności, aby uniknąć przestojów i pomyślnie przeprowadzić migrację witryny WordPress.

Wskazówka bonusowa: Zawsze możesz skorzystać z naszego bezpłatnego narzędzia do sprawdzania dostępności witryny, aby przeanalizować status swojej witryny.

Gotowy żeby zacząć? Chodźmy!

Metoda 1: Migracja witryny za darmo z pomocą ekspertów

W pierwszej metodzie pokażemy, jak bezpłatnie przenieść swoją witrynę z jednego hosta na inny. Ten krok jest dla tych, którzy nie są technicznie bardzo zdrowi. Postępując zgodnie z tą metodą, możesz zmigrować swoją witrynę bez płacenia ani grosza i bez wykonywania skomplikowanych kroków.

W tym celu musisz znaleźć dostawców usług hostingowych, którzy oferują bezpłatne usługi migracji. Aby ci to ułatwić, wymieniliśmy kilka firm hostingowych, które przeprowadzą bezpłatną migrację Twojej witryny, pod warunkiem, że zgadzasz się na hosting witryny. Sprawdźmy je.

1. SiteGround

siteground tani hosting

SiteGround oferuje bezpłatne usługi migracji dla użytkowników, którzy wybierają plany hostingowe GrowBig i GoGeek.

Aby skorzystać z bezpłatnej usługi migracji, po rejestracji przejdź do pulpitu nawigacyjnego SiteGround. Tutaj, pod Obszar użytkownika iść do Wsparcie »Poproś o pomoc od naszego zespołu» Przenieś stronę internetową. W ten sposób możesz bezproblemowo migrować wszystkie pliki swojej witryny i bazę danych aplikacji ze starej usługi hostingowej do SiteGround.

Co najważniejsze, wszystkie ścieżki do plików i informacje o bazie danych pozostają takie same na nowym koncie hostingowym, więc po migracji nie musisz niczego naprawiać w swojej witrynie.

2. HostGator

HostGator, bezpłatne usługi migracji

HostGator to kolejna świetna opcja, która oferuje użytkownikom bezpłatne usługi migracji w ciągu 30 dni od zarejestrowania się w usłudze hostingowej. Ta opcja jest dostępna z każdym abonamentem. Aby skorzystać z bezpłatnej usługi transferu, wystarczy wypełnić 3-etapowy formularz i poprosić ich o przeniesienie witryny.

Ale wcześniej będziesz potrzebować następujących informacji:

 • Stara nazwa użytkownika hostingu FTP
 • Nazwa użytkownika i hasło FTP
 • Informacje administratora WordPress
 • Adres URL logowania cPanel wraz z nazwą użytkownika & hasło
 • Najnowsza kopia zapasowa bazy danych WordPress

3. Hosting A2

A @ hosting, bezpłatna migracja

Następną opcją, którą możesz wybrać, jest usługa hostingu A2. Podobnie jak SiteGround i HostGator, hosting A2 oferuje również bezpłatne usługi migracji dla użytkowników.

Po zakończeniu płatności zaloguj się do portalu klienta i kliknij Wsparcie »Migracja . Kliknij na Poproś o migrację opcja.

Teraz zaznacz pola wyboru, aby zaakceptować Warunki korzystania z usługi i Zasady dopuszczalnego użytkowania, a następnie kliknij Kontynuuj do kroku 2. W następnym kroku wybierz żądaną usługę i kliknij Przejdź do kroku 3 przycisk. Wreszcie w następnym kroku naciśnij Prześlij migrację przycisk.

I to wszystko. Otrzymasz powiadomienie, gdy tylko migracja zostanie zakończona.

Metoda 2: Ręczna migracja witryny (krok po kroku)

Ta metoda jest przeznaczona dla tych, którzy sami chcą samodzielnie zmigrować swoją stronę internetową. Choć dla początkujących brzmi onieśmielająco, nie jest tak trudny, jak się wydaje. Po prostu postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami i powinieneś iść.

Oto lista kroków, które omówimy:

 1. Wybierz nowego usługodawcę hostingowego
 2. Utwórz kopię zapasową witryny dla migracji za pomocą powielacza
 3. Zaimportuj witrynę WordPress do nowego hosta
 4. Zmień plik hosta, aby zapobiec przestojom
 5. Utwórz bazę danych MySQL na swoim nowym hoście internetowym
 6. Rozpocznij proces migracji duplikatora
 7. Zaktualizuj swoją domenę

Ważny: Chcemy przypomnieć, że niektórzy dostawcy hostingu oferują bezpłatną usługę migracji. Jeśli nie masz pewności, czy Twój dostawca hostingu oferuje bezpłatną migrację, najpierw zapytaj ją, zanim zrobisz to samodzielnie. Jeśli tego nie oferują, możesz przejść do samouczka.

Krok 1: Wybierz nowego usługodawcę hostingowego

Zmiana hosta to sama w sobie ogromna decyzja, dlatego przed przejściem na nową musisz się upewnić, że zoptymalizowałeś swoją witrynę na obecnym hoście. Jeśli nadal nie zapewnia prędkości, bezpieczeństwa, wydajności itp., Nawet po optymalizacji, naprawdę musisz zmienić hosting.

hosting

Wybierając nowego usługodawcę hostingowego, pamiętaj o specyficznych funkcjach, których potrzebuje Twoja witryna w bieżącej pozycji iw przyszłości, abyś nie musiał ponownie zmieniać hostów.

Istnieje wiele różnych rodzajów hostingu, takich jak hosting dzielony, hosting serwerów dedykowanych i hosting zarządzany WordPress.

Wybierając hosting, oto, co zalecamy:

Hosting współdzielony:

Idealny dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę z nową witryną i potrzebują niedrogiego rozwiązania hostingowego. Bluehost jest najlepszym dostawcą hostingu współdzielonego. Są oficjalnie zalecane przez WordPress.org. Użytkownicy IsItWP otrzymują 60% rabatu wraz z bezpłatną nazwą domeny przy zakupie nowego konta hostingowego.

Zacznij korzystać z Bluehost już dziś!

Serwer dedykowany:

Jest to najlepsze rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą wynająć cały serwer do wyłącznego użytku i potrzebują pełnej kontroli nad serwerem. Polecamy InMotion Hosting dla serwerów dedykowanych. Pozwalają wybrać idealne centrum danych dla Twojej witryny i zapewniają bezpłatną pomoc przy uruchomieniu przez 2 godziny. Kupon hostingowy InMotion zapewni Ci więcej zniżek.

Zacznij korzystać z InMotion Hosting już dziś!

Zarządzany hosting WordPress:

Najlepszy wybór dla stron WordPress, które przyciągają duży ruch. Dzięki zarządzanemu hostingowi WordPress możesz obsługiwać swoją witrynę na serwerze, który jest wyjątkowo zoptymalizowany pod kątem konfiguracji bezpieczeństwa WordPress. Zalecamy WP Engine do zarządzania hostingiem WordPress.

Zacznij korzystać z WP Engine już dziś!

Zalecamy sprawdzenie tych porównań między hostingiem Bluehost vs InMotion i Bluehost vs WP Engine.

Po zakupie planu hostingowego nie instaluj WordPress tak jak zwykle podczas tworzenia nowej witryny. Po prostu pozostaw puste i przejdźmy do kroku 2.

Krok 2: Utwórz kopię zapasową witryny do migracji za pomocą powielacza

Przejdź do obszaru administracyjnego witryny, którą chcesz przenieść, i zainstaluj wtyczkę Duplicator. Jest to jedna z najlepszych wtyczek WordPress do migracji i kopii zapasowych. Jeśli nie wiesz, jak zainstalować wtyczkę, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku na temat instalowania wtyczki WordPress.

Po zainstalowaniu wtyczki Duplicator przejdź do Powielacz »Pakiety na pulpicie nawigacyjnym WordPress.

Następnie kliknij Tworzyć nowe przycisk w prawym rogu strony.

create-new-package-duplicator-plugin

Następnie zobaczysz stronę taką jak ta na zdjęciu poniżej. Kliknij Kolejny przycisk, aby rozpocząć proces budowania pakietu.

kliknij przycisk Dalej, aby utworzyć pakiet

Następnie zabierze Cię do drugiego kroku w procesie budowania pakietu. Upewnij się, że skanowanie zostało zakończone, a wszystkie wyniki są prawidłowe Dobrze. Następnie kliknij Budować przycisk.

pełne skanowanie

Poczekaj na zakończenie procesu. Może to chwilę potrwać, w zależności od wielkości witryny.

Po zakończeniu procesu zobaczysz opcje pobierania dla Instalator, Archiwum, i Pobieranie jednym kliknięciem. Musisz kliknąć Pobieranie jednym kliknięciem ponieważ potrzebujesz plików instalatora i archiwum.

duplikator pobierania jednym kliknięciem

Plik archiwum jest kopią witryny, a plik instalatora pomoże ci automatycznie pobrać proces instalacji.

Krok 3: Zaimportuj witrynę WordPress na nowego hosta

Następnie musisz przesłać pobrane pliki (instalator i archiwum) do nowego hosta. W tym celu możesz użyć klienta FTP, aby połączyć się z nowym hostem internetowym. Jeśli znasz się na tym, możesz postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w tym przewodniku krok po kroku przesyłać pliki przez FTP do WordPress.

Za pomocą klienta FTP prześlij pliki instalatora i archiwum do katalogu głównego (zwykle / nazwa użytkownika / public_html / folder) swojej witryny.

Przed przesłaniem musisz upewnić się, że folder jest całkowicie pusty. Niektóre firmy hostingowe WordPress automatycznie instalują WordPress podczas rejestracji. Musisz go usunąć, jeśli został już zainstalowany przez Twojego hosta.

Krok 4: Zmień plik hosta, aby zapobiec przestojom

Przesłałeś już zarówno plik installer.php, jak i plik archive.zip do nowego hosta w kroku 3, więc spróbuj otworzyć plik installer.php w przeglądarce.

Możesz uzyskać dostęp do pliku za pomocą adresu URL takiego:

http://www.example.com/installer.php

Ale gdy spróbujesz uzyskać dostęp do pliku, otrzymasz Strona błędu 404 ponieważ Twoja domena wciąż wskazuje stary host.

Oznacza to, że musisz zmienić serwery nazw domen i wskazać nowego hosta, ale nie sugerujemy tego. Jeśli to zrobisz, podczas migracji pokaże użytkownikom uszkodzoną witrynę.

Dlatego zalecamy użycie alternatywnej metody, aby użytkownicy mogli uzyskać pełny dostęp do Twojej witryny, nawet podczas migracji.

Dzięki tej technice będziesz mieć dostęp do swojej nowej witryny tymczasowo za pomocą nowej domeny na komputerze. Odbywa się to za pomocą pliku hosta na komputerze, którego można użyć do mapowania nazw domen na określone adresy IP.

Teraz dodasz wpis do nazwy domeny w pliku hosta, aby wskazywał na nowego hosta, ale tylko na twoim komputerze. Dlatego możesz uzyskać dostęp do swoich plików na nowym hoście, podczas gdy użytkownicy będą nadal uzyskiwać dostęp do Twojej witryny ze starego hosta. Dlatego nie ma przestojów.

Najpierw musisz znaleźć adres IP swojego nowego serwera hostingowego. Aby to znaleźć, otwórz pulpit nawigacyjny cPanel i przejdź do Informacje o serwerze. Tam zobaczysz to jako Wspólny adres IP.

adres IP hosta

Pozostaw tę stronę otwartą, ponieważ będziesz musiał skopiować adres IP w późniejszym kroku.

Jeśli używasz systemu Windows, przejdź do Programy »Wszystkie programy» Akcesoria, kliknij prawym przyciskiem myszy Notatnik i wybierz Uruchom jako administrator. Następnie pojawi się monit Windows UAC z 2 opcjami: tak i Nie. Kliknij tak uruchomić Notatnik z uprawnieniami administratora.

Teraz na ekranie Notatnika przejdź do Plik »Otwórz a następnie przejdź do

C: WindowsSystem32driversetc. Wybierz plik hosta i otwórz go.

Jeśli używasz komputera Mac, musisz otworzyć aplikację Terminal i wprowadzić to polecenie, aby edytować plik hosta:

sudo nano / private / etc / hosts

Następnie użytkownicy systemu Windows i Mac muszą wprowadzić skopiowany adres IP i nazwę domeny na dole pliku hosta w następujący sposób:

192.168.1.22 www.example.com

Następnie zapisz zmiany. Teraz możesz uzyskać dostęp do plików witryny na nowym hoście przy użyciu nazwy domeny na komputerze.

Uwaga: Po zakończeniu migracji witryny w kroku 6 musisz cofnąć zmiany wprowadzone w pliku hosta.

Krok 5: Utwórz bazę danych MySQL na swoim nowym hoście internetowym

Teraz możesz już uruchomić installer.php plik na nowym hoście, ale zanim to zrobisz, musisz się upewnić, że baza danych MySQL została utworzona.

Aby utworzyć bazę danych MySQL, przejdź do pulpitu nawigacyjnego cPanel i przejdź do Bazy danych Sekcja. Następnie musisz kliknąć Bazy danych MySQL Sekcja.

bazy danych mysql

Teraz zobaczysz pole do utworzenia nowej bazy danych. Wpisz nazwę bazy danych i kliknij Utwórz bazę danych przycisk.

create-new-mysql-database-bluehost

Po utworzeniu bazy danych przewiń stronę do Użytkownicy MySQL Sekcja. Następnie podaj nazwę użytkownika i hasło dla nowego użytkownika, a następnie kliknij przycisk Stwórz użytkownika przycisk.

create-mysql-user

Zanotuj nazwę użytkownika i hasło do bazy danych, które właśnie utworzyłeś, ponieważ będziesz go potrzebować w późniejszym kroku.

Teraz musisz dodać użytkownika do bazy danych. W tym celu przewiń w dół do Dodaj użytkownika do bazy danych i wybierz bazę danych MySQL i utworzonego właśnie użytkownika. Następnie kliknij Dodaj przycisk.

add-user-to-database-bluehost

Teraz Twoja baza danych jest gotowa do użycia w witrynie WordPress.

Krok 6: Rozpocznij proces migracji duplikatora

Na koniec wszystko gotowe do uruchomienia pliku instalatora.

Przejdź do paska adresu przeglądarki i wprowadź adres URL, jak pokazano poniżej, aby uruchomić plik installer.php.

http://www.example.com/installer.php

duplikator-instalator-krok 1

Instalator uruchomi kilka testów i pokaże Przechodzić obok testów archiwizacji i sprawdzania poprawności, jak pokazano na zrzucie ekranu powyżej.

Zaznacz pole Warunki, a następnie kliknij Kolejny przycisk.

Stamtąd zobaczysz krok 2 powielacza otwarty. Musisz podać host MySQL, nazwę bazy danych, nazwę użytkownika i hasło. Wstawić Lokalny Gospodarz w polu hosta i wypełnij dane bazy danych użyte w kroku 5.

duplikator-instalator-krok 2

Teraz możesz kliknąć Kolejny przycisk, aby kontynuować. Ale zalecamy najpierw kliknąć Baza danych testów przycisk, aby upewnić się, że nie wystąpiły błędy połączenia z bazą danych.

Następnie Duplicator zaimportuje bazę danych WordPress z pliku archive.zip do nowego hosta.

Następnie krok 3 powielacza poprosi Cię o aktualizację adresu URL lub ścieżki witryny, ale nie musisz nic zmieniać tutaj, ponieważ tak naprawdę nie zmieniasz tego. Więc kliknij Kolejny przycisk, aby kontynuować.

Duplikator uruchomi ostatnie kroki i wyświetli przycisk logowania w czwartym i ostatnim kroku.

powielacz-instalator-ostatni krok

Teraz całkowicie przeniosłeś swoją witrynę WordPress na nowy hosting. Możesz więc po prostu zalogować się i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Krok 7: Zaktualizuj swoją domenę

Doszliśmy do ostatniego etapu zmiany witryny WordPress z jednego hosta na nowy.

W poprzednim kroku dodałeś kopię wszystkich plików witryny do nowego hosta, ale domena nadal wskazuje stary serwer, więc musisz także zaktualizować domenę.

W tym celu musisz zmienić swój Serwery nazw DNS. Jeśli domena została zarejestrowana w firmie hostingowej, najlepiej przenieść domenę na nowego usługodawcę hostingowego. Jeśli został zarejestrowany w firmie rejestrującej domeny, takiej jak NameCheap, GoDaddy itp., Musisz zaktualizować serwery nazw domen.

Serwery nazw domen to zazwyczaj kilka adresów URL, takich jak te poniżej, które otrzymasz od nowego usługodawcy hostingowego.

ns1.hostname.com
ns2.hostname.com

Kroki zmiany serwerów nazw domen różnią się w zależności od dostawcy domeny; jednak podstawowa koncepcja jest taka sama. W tym samouczku pokażemy, jak zmienić serwery nazw DNS za pomocą Domain.com i GoDaddy.

Zacznijmy od Domain.com.

Najpierw zaloguj się do swojego konta Domain.com. Znajdź domenę, którą chcesz zaktualizować, i kliknij Zarządzać przycisk.

zarządzaj serwerami nazw

Następnie kliknij DNS & Serwery nazw.

change-dns-and-nameservers

Aby zmienić serwery nazw, kliknij Edytować obok serwerów nazw.

edytuj serwery nazw

Następnie wypełnij nowe serwery nazw dostarczone przez nowego usługodawcę hostingowego i kliknij Zapisać przycisk.

Otóż ​​to!

Podobnie przyjrzyjmy się, jak zaktualizować serwery nazw w GoDaddy.

Najpierw zaloguj się na swoje konto GoDaddy i przejdź do Domeny. Następnie kliknij Zarządzać przycisk obok nazwy domeny, którą chcesz zaktualizować.

manage-domains-godaddy

Następnie przejdź do Dodatkowe ustawienia i kliknij Zarządzaj DNS.

dodatkowe-ustawienia-zarządzanie-dns

Teraz musisz przewinąć w dół do Serwery nazw sekcji i kliknij Zmiana przycisk.

change-nameservers

Następnie kliknij menu rozwijane i przełącz typ serwera nazw Domyślna do Zwyczaj. Następnie wypełnij nowe serwery nazw dostarczone przez nowego usługodawcę hostingowego i kliknij Zapisać przycisk.

update-dns

Teraz pomyślnie zaktualizowałeś swoje serwery nazw domen. Niestety wykonanie tych zmian DNS może potrwać od 4 do 48 godzin.

W międzyczasie będziesz mieć tę samą zawartość zarówno na starym, jak i nowym hoście, więc użytkownicy nie zobaczą żadnej różnicy, a migracja witryny przebiegnie bezproblemowo bez żadnych przestojów (możesz sprawdzić koszt przestoju, korzystając z naszego bezpłatnego kosztu przestoju kalkulator, a nawet skorzystaj z naszego narzędzia do sprawdzania stanu witryny, aby sprawdzić, czy witryna jest dostępna dla Twoich użytkowników).

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł Ci zmienić witrynę WordPress z jednego hosta na inny przy zerowym przestoju. Możesz także zapoznać się z naszym samouczkiem krok po kroku na temat tworzenia darmowego e-maila biznesowego za pomocą Bluehost.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map