2020’de Podcast Nasıl Doğru Başlatılır (Adım Adım)

wordpress ile podcast nasıl yapılır


Podcast’leri WordPress sitenizde yayınlamak istiyor musunuz? Podcast’ler yeni kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Site ziyaretçilerinizi dizinize abone olmaya teşvik edebilir ve düzenli olarak dinleyebilirsiniz. Bu şekilde dinleyicilerinizle uzun süreli bir ilişki kurabilir ve muhtemelen olası satışlara ve müşterilere dönüştürebilirsiniz..

Bu makalede, birkaç hızlı ve kolay adımda podcast’in nasıl başlatılacağını göstereceğiz. Öyleyse başlayalım.

Adım 1: WordPress’te Podcasting Oluşturma: Başlarken

Başarılı bir podcast serisi çalıştırmak istiyorsanız blog sahibi olmanın avantajı olacaktır. Bloglama, podcast’in bir tamamlayıcısı değildir. Özellikle bunları kopyalayıp blogunuzda yayınlarsanız, podcast’lerin kendisinden bile daha erişilebilir. Ayrıca, blog oluşturma ayrıca güvenilirliğinizde büyük bir artış sağlayabilir.

WordPress blogunuzu oluştururken önemli bir adım, bir alan adı ve iyi bir barındırma platformu seçmektir.

Alan adı, Google.com veya IsItWP.com gibi İnternet’teki blogunuzun adresidir. Web barındırma, insanların bloglarının içeriğini ve dosyalarını depoladığı yerdir.

Piyasadaki önde gelen web barındırma sağlayıcılarından biri olan BlueHost’u tercih etmenizi öneririz. Bluehost ayrıca WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir web barındırma sağlayıcısıdır.

Yeni bir blog başlatmak istediğinizde, alan adı ve barındırma hizmetlerinin toplam maliyeti oldukça fazla gibi görünebilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Henüz bir blogunuz yoksa, WordPress Blogunu Başlatma hakkında bir kılavuz (adım adım).

2. Adım: Podcast’ler Oluşturmak için Bir Medya Ana Bilgisayarı Ayarlayın

Genel olarak, podcast’leriniz güvenilir bir platformda barındırılması gereken büyük medya dosyalarıdır. Yani bir sonraki adımınız iyi bir medya barındırma platformu seçmek olacaktır. Medya dosyalarınız için neden ayrı bir ana bilgisayara ihtiyacınız olduğunu ve bunun için Bluehost kullanmamanızı merak ediyor olabilirsiniz.

Bunun nedeni, büyük miktarda sunucu kaynağı tüketimi nedeniyle web sitenizin yavaşlamasını ve yanıt vermemesini istememenizdir. Medya barındırma platformları bununla ilgilenecek ve web sitenizin her zaman daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Blubrry hosting, podcast hosting

En iyi sonuçları almak için, podcast’e özel bir medya barındırıcısı olan Blubrry’yi tercih edebilirsiniz. Blubrry, WordPress’ten podcast’lerinizi işleme ve yönetme işlemini basitleştiren Blubrry PowerPress adlı mükemmel bir eklenti de sunar.

Adım 3: Doğru Ekipmanların Seçilmesi

Podcast barındırma işleminize hazır olduğunuza göre, podcast kurulumunuz için doğru ekipmanları seçme zamanı. Podcast’ler için en önemli ekipman kaliteli bir mikrofon.

Giriş seviyesi bir çözüme ihtiyacınız varsa, Samson CO1U (USB). Bu, endüstrinin bir USB bağlantı noktası üzerinden doğrudan bilgisayarınıza bağlayarak yüksek kaliteli podcast’leri kaydetmenize yardımcı olan ilk USB stüdyo kondenser mikrofonudur..

Alternatif olarak, Heil PR-40 (XLR bağlantısı, USB değil), profesyonellerin kullandığı budur. Bunun için bir ses mikseri de almanız gerekecek.

Bunun dışında ihtiyacınız olacak –

 • Mikrofon kolu
 • Şok montajı
 • Pop Filtresi
 • Kulaklık

Gerekli tüm ekipmanları bir paket olarak satın almak istiyorsanız, birlikte paketlenmiş bir Podcaster, PSA1 Arm ve PSM1 şok montajı ile birlikte gelen Rode Podcaster Booming Kit’i satın almayı düşünün.

Şimdi bir sonraki adıma bakalım.

Adım 4: İlk Podcast’inizi Kaydetme

İlk podcast bölümünüzü kaydetmeye başlamak için bir ses kayıt yazılımına ihtiyacınız olacaktır. küstahlık kullanabileceğiniz en popüler kayıt yazılımlarından biridir.

Audacity ile dosyalarınızı kolayca kaydedebilir ve düzenleyebilirsiniz. Yükledikten sonra, yazılımı »Dosya» Yeni bir proje başlat. Bu kadar. Şimdi tıklayın Kayıt düğmesine basın ve podcast’inizi kaydetmeye başlayın.

Audacity ile kayıt, wordpress ile podcast

Dosyanızı düzenleyebilir ve dinleyicileriniz için hassaslaştırabilirsiniz. Garip duraklamaları, öksürük, hapşırma veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şeyi kaldırın.

İsterseniz arka plan müziği de ekleyebilirsiniz. Arka plan müziği eklemek için şu adrese gidin: Dosya »İçe Aktar. Daha sonra müzik dosyalarınıza göz atabilir ve beğendiğiniz dosyayı ekleyebilirsiniz..

Audacity, kapsamlı bir özellik listesine sahip bir araç olduğundan, özelliklerini bu öğreticide kapsamak mümkün değildir. Ancak, onun üzerinden geçebilir wiki öğreticileri ayrıntılı bir kavrayışa sahip olmak.

Kayıttan sonra, yapmanız gereken bir sonraki şey dosyanızı dışa aktarmaktır. Genel olarak, podcast dosyaları MP3 formatında dışa aktarılır. Böylece dosyalar üstün kalitede ve daha küçük dosya boyutlarında sabitlenir. Dosyanıza bir ad verin ve bilgisayarınıza kaydedin.

Adım 5: Podcast’inizi WordPress ile Yayınlama

Podcast’inizi WordPress web sitenizde yayınlamak için önce yönetici alanınıza giriş yapın. İkinci adım, Eklentiler »Yeni Ekle» Blubrry’den PowerPress Podcasting eklentisi.

PowerPress, WordPress sitenizde podcast yayınlamayı süper kolay hale getiren ücretsiz bir eklentidir. Eklenti yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, PowerPress kontrol paneli »Ayarlar. Şimdi tıklayın Blubrry istatistiklerini ve barındırma hizmetlerini yapılandırma buton.

PowerPress ayarları, wordpress ile podcast oluşturma

Ekranınızda aşağıdaki pencereye sahip olacaksınız. Buraya Blubrry hosting hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek.

Blubrry'i wordpress ile bağlayın

Sayfada daha aşağı ilerlerken daha fazla seçenek göreceksiniz. Bu alanları doldurun. Eklenti, podcast’inizin RSS akışındaki bilgileri kullanacaktır. Ardından, bu bilgiler iTunes tarafından podcast’inizi dizinlerine eklemek için kullanılacaktır.

Az önce yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Web siteniz artık podcast’lerinizi yayınlamaya başlayacak.

6. Adım: Podcast Hosting’inize Medya dosyaları ekleme

Kayıtlı dosyalarınız medya barındırma hizmetinize yüklenmedikçe podcast’lerinizi yayınlamaya hazır değilsiniz. Dosyalarınızı yüklemek için cihazınıza giriş yapın. Blubrry hosting hesabı »Podcaster kontrol paneli» Yeni Medya Dosyaları Yükle.

Artık Yeni Medya Yükleme seçeneğiniz olacak. Üzerine tıklayın ve daha önce bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosyaları yüklemeye başlayın.

Adım 7: İlk Podcast’inizi WordPress’e Ekleme

Şimdi podcast’i WordPress web sitenize ekleme zamanı. Öyleyse git WP kontrol paneli »Yayınlar» Yeni Sayfa Ekle. Podcast’inize çekici bir başlık ve açıklama ekleyin. Ayrıca podcast’leriniz için yeni bir kategori oluşturmanız gerekir.

Şimdi aşağı kaydırın ve Podcast Bölümü seçeneğini bulun.

Podcast medya dosyalarını wordpress'e yükleyin

Medya URL adı verilen bir seçenek görürsünüz. Blubrry medyanıza yeni yüklediğiniz medya dosyalarını yüklemek için bu seçeneğin yanındaki simgeyi kullanın. Farklı bir barındırma kullanıyorsanız, boş alanda URL’nizi tıklayabilirsiniz. Şimdi Yayınla sağdaki düğme.

Bu kadar! Podcast’iniz şimdi yayında.

Bu makalenin WordPress sitenizde bir podcast başlatmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Daha fazla WordPress Podcast eklentisi hakkında bilgi edinmek isterseniz, 12 En İyi WordPress Podcast Eklentisi Karşılaştırması (Ücretsiz & Ödül)

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map