2020’de Wix’ten WordPress’e Geçme (Adım Adım)

Wix'ten WordPress'e geç


Wix sitenizi WordPress’e taşımak mı istiyorsunuz? Wix, hızlı ve kolay bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan basit bir sürükle ve bırak oluşturucusudur. Ancak, özellikler açısından sınırlıdır ve sitenize daha fazla seçenek eklemek için büyük miktarda para ödemeniz gerekir. Bunun yerine, web sitenizi son derece esnek olan ve ayrıca birçok özellik sunan kendi kendine barındırılan WordPress’e taşıyabilirsiniz.

Bu makalede, sitenizi Wix’ten WordPress’e nasıl düzgün şekilde aktaracağınızı göstereceğiz.

Neden Sitenizi Wix’ten WordPress’e Taşıyalım?

Wix, birkaç dakika içinde bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır ve ücretsiz olarak başlayabilirsiniz. Hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için son derece yararlıdır. Yeni başlayanlar, web sitelerini hızlı bir şekilde kurmak ve özelleştirmek için sürükle ve bırak oluşturucuyu kullanabilirken, ileri düzey kullanıcılar Wix’e kendi kodlarını ve stil komut dosyalarını ekleyebilir.

Wix, bir web sitesi oluşturmak için ücretsiz sınırlı bir plan sunar. Ücretsiz plan, web siteleri için çirkin görünen bir URL’ye sahip olmayı düşünmeyen mutlak yeni başlayanlar için uygundur. http://username.wixsite.com/siteaddress. İçeriği ücretsiz Wix planınızla düzenli olarak yayınladıkça, ücretsiz depolama alanı sınırınızdan çıkmak kolaydır. Sitenizi canlı tutmak için daha fazla depolama alanı ve bant genişliği sunan premium bir plan satın almanız gerekir.

Wix barındırılan bir platform olduğundan, Hizmet Şartlarına uymanız gerekir. Şartlarından memnun değilseniz, bunun yerine başka bir platform seçmek istersiniz.

Diğer yandan, kendi kendine barındırılan bir WordPress platformu, bu tür sınırlamalardan muaftır. Oldukça esnektir ve bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özellikleri uygun gördüğünüz şekilde sağlar. Platformda, Wix’in aksine WordPress’e resim eklemenizi engelleyen yerleşik bir sınır yoktur. Verileriniz tamamen güvende ve size aittir, böylece siz kendiniz kaldırmak istediğinize kadar hiç kimse sitenizden hiçbir şeyi silemez..

Wix ve WordPress arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlişkili: Ortadan WordPress’e geçiş (Kesinti yok)

Wix’ten WordPress’e kolayca geçiş yapmak için adımlara göz atalım.

 1. WordPress’e Başlarken
 2. Web Hosting Hesabınıza WordPress Kurulumu
 3. Wix İçeriğini WordPress Sitenize Aktarma
 4. Wix Sayfalarını WordPress’e Aktar
 5. Wix’ten WordPress’e Görüntü Aktarma
 6. WordPress’de Kalıcı Bağlantılar Kurma
 7. Wix’ten WordPress’e Yönlendirme
 8. Site Geçişinden Sonra İzlenecek WordPress En İyi Uygulamaları

Adım 1: WordPress’e Başlarken

Wix’in kendi web barındırma sunucuları vardır ve barındırma maliyeti premium planına dahildir. Bunların ücreti, depolama alanı, bant genişliği, web sitesi oluşturucu ve sitenizi oluşturmak için kullandığınız diğer hizmetlerin masraflarını kapsar. Depolama alanını ekledikçe maliyet sürekli olarak artar.

Öte yandan, WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Tek yapmanız gereken bir alan adı ve web hosting satın almak.

bluehost üzerinde bir blog oluştur

WordPress web sitenizi barındırmak için Bluehost kullanmanızı öneririz. Ayrıca WordPress.org (çekirdek WordPress şirketi) tarafından resmi olarak önerilmektedir..

Bluehost, WordPress sitenizi çalıştırmak için güvenilir bir platformdur ve her ay premium planları için Wix’e ödediğinizden daha düşük maliyetlidir. Başlangıç ​​giderlerinden daha fazla tasarruf etmek için, kullanıcılarımıza WordPress barındırma planlarında ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık. O kadar heyecan verici değil mi?

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Wix’te siteniz için önceden ayarlanmış bir özel alan adınız varsa, seçeneği belirleyebilirsiniz Bir alan adım var Bluehost ile web hosting hesabınızı ayarlarken.

Adım 2: WordPress’i Web Hosting Hesabınıza Yükleme

Bir web barındırma hesabı satın aldıktan sonra, devam edip WordPress’i yükleyebilirsiniz.

Web barındırıcınız olarak Bluehost kullandığınızdan, cPanel’de bulunan 1 tıklama WordPress yükleyici aracını kullanabilirsiniz. Kurulum işlemini kolaylaştırır.

WordPress’i Bluehost hesabınıza nasıl yükleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

WordPress yükleyici

Basitçe seçin WordPress’i yükleyin cPanel’inizin web sitesi bölümüne gidin ve talimatları izleyin. Yeni WordPress kurulumunuz için bir tema seçmeniz istenecek.

Not: Şimdilik herhangi bir tema seçebilirsiniz. WordPress kurulum işlemi tamamlandıktan sonra değiştirilebilir.

Bluehost'ta bir tema seçin

Artık WordPress blogunuz için başlık ve kısa açıklama ekleyebilirsiniz. Başlığı veya sloganı daha sonra değiştirmek isterseniz, WordPress yönetici ayarlarından yapabilirsiniz..

yeni bir wordpress blogu oluştur

Gerekli tüm ayrıntıları eklemeyi tamamladıktan sonra, Sonraki buton. WordPress kurulumunuz başlayacak ve birkaç dakika içinde hazır olacak.

Yükleme tamamlandıktan sonra, WordPress yöneticisi için giriş kimlik bilgilerinizi içeren bir ekran görürsünüz.

wordpress kurulumu başarılı

WordPress yönetici URL’si şöyle görünecektir:

http://example.com/wp-admin

Yukarıdaki kimlik bilgilerini kullanarak WordPress yönetici hesabınıza giriş yapın. Bu giriş bilgileri de e-posta adresinize gönderilecek.

wordpress girişi

Adım 3: Wix İçeriğini WordPress Sitenize Aktarma

Wix sitenizden WordPress’e içerik aktarmak kolay değildir. Wix’in içeriğinizi harici kaynaklara aktaracak yerleşik bir özelliği yoktur.

Bununla birlikte, her blog yayınının manuel olarak yeniden oluşturulmasını önlemek için Wix’in RSS akışını kullanarak blog yayınlarınızı içe aktarabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey Wix RSS dosyasını bulmak ve indirmek. Wix web sitesi URL’nizden sonra /feed.xml ekleyebilirsiniz ve feed’i görüntüler. Wix’teki özel alan adınız mywixsite.com ise, RSS feed URL’si şöyle görünür:

http://mywixsite.com/feed.xml

Özel bir alan adı kullanmıyorsanız, Wix RSS feed’inizin URL’si kullaniciadi.mywixsite.com/myblog/feed.xml gibi olacaktır. Buraya Kullanıcı adı Wix kullanıcı adınız ve bloğum blogunuzun Wix’te oluşturduğunuz addır.

Doğru RSS feed URL’sini açtıktan sonra kodla dolu bir sayfa görürsünüz. Bu sayfayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Sayfayı sağ tıklayın ve Olarak sayfayı kaydetmek dosyayı kaydet.

Wix RSS yayını

RSS dosyasını kaydettikten sonra, kontrol paneline erişmek için WordPress yönetici hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Oradan, Araçlar »İçe Aktar sayfa.

RSS ithalatçısı

Farklı ithalatçıların bir listesini bulabilirsiniz. Tıklamanız gerekiyor Şimdi kur RSS ithalatçı aracının altındaki düğme.

Yüklendikten sonra, içe aktarıcıyı çalıştırmanız ve bilgisayarınızdan RSS dosyasını seçmeniz gerekir. Şimdi tıklayın Dosya yükle ve içe aktar buton.

XML dosyasına göz at

Tüm yayınlarınızı Wix’ten WordPress’e aktarmak birkaç saniye sürecektir. Her gönderi için bir başarı mesajı göreceksiniz.

Adım 4: Wix Sayfalarını WordPress’e Aktarın

Blog yayınlarını içe aktardıktan sonra, devam edip sayfaları Wix’ten yeni WordPress sitenize taşıyabilirsiniz.

Sayfaları taşımak için yerleşik bir dışa aktarma aracı da yoktur. WordPress’deki tüm sayfaları yeniden oluşturmanız gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, Sayfalar »Yeni Ekle WordPress yönetici alanınıza ekleyin ve Wix sayfasına benzer bir başlık ekleyin.

Şimdi Wix sayfanıza gidin ve tüm içeriği düzenleyiciden kopyalayın. Ardından bu içeriği WordPress sayfanıza Metin editör.

WordPress'e sayfa içe aktarma

Wix sayfasının tüm içeriği WordPress sayfanıza kopyalandıktan sonra, Yayınla bu sayfayı WordPress sitenizde görüntülemek için tıklayın.

Bu işlemi tüm sayfalar için tek tek tekrarlamanız gerekir.

Adım 5: Görüntüleri Wix’ten WordPress’e Aktarma

Wix’teki tüm içeriği WordPress sitenize aktardığınıza göre, yüklenen resimlerle ilgili bir sorun bulabilirsiniz. İçe aktarılan yayınları veya sayfaları düzenlediğinizde, görüntülerin hala Wix ile barındırıldığını fark edeceksiniz.

Neyse ki, WordPress, Wix gibi harici kaynaklardan görüntüleri içe aktarmak için kullanabileceğiniz çeşitli eklentilere sahiptir. Eğitici yazımızda, Resimleri Otomatik Yükle amaç için eklenti.

Görüntü dosyalarınızı yeni yüklenen WordPress sitenize güvenle aktarmak için, önce eklentiyi web sitenize yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için WordPress kontrol panelinize gidin ve tıklayın Eklentiler »Yeni Ekle. Şimdi arama alanını kullanarak Resimleri Otomatik Yükle eklentisini arayın.

Bir kez bulduktan sonra, Şimdi kur düğmesini takip edin ve ardından eklentiyi etkinleştirin.

Bundan sonra, kontrol panelinize tekrar gidin ve tüm yayınlarınızı güncelleyin. Yayınlarınızı güncellemek için şu adrese gidin: Yazılar »Tüm Yazılar. Şimdi tüm kutuları işaretleyin ve Toplu İşlem »Düzenle.

Sonra Uygulamak buton. Artık ekranınızda yeni bir arayüz göreceksiniz. Şimdi tıklayın Güncelleme buton.

görüntüleri kareden içe aktar

Tamamlandığında, eklenti görüntüleriniz üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Herhangi bir resmi kaçırmamak için aynı işlemi tüm sayfalarınızda tekrarlayın.

Adım 6: WordPress’te Kalıcı Bağlantılar Ayarlama

WordPress, URL’leri olmasını istediğiniz gibi oluşturmanızı sağlayan inanılmaz ve esnek bir kalıcı sisteme sahiptir. WordPress’de kalıcı bağlantılarınızı aynı yapmak önemlidir, bu nedenle eski Wix sitenizden gelen trafiği kaybetmezsiniz.

WordPress’te URL yapınızı değiştirmek için, Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidin ve WordPress blogunuzla en uygun kalıcı bağlantı yapısını seçin.

Kalıcı bağlantı yapısı

Seçildikten sonra, Değişiklikleri Kaydet URL’leri çalışırken görmek için düğmesini tıklayın.

Adım 7: Wix’ten WordPress’e Yönlendirme

Siteniz hazır. Şimdi, arama sıralamanızı ve trafiğinizi sağlam tutmak için yeniden yönlendirmeyi ayarlamanız gerekiyor.

Not: WordPress sitesine yeniden yönlendirme yalnızca Wix’te özel bir etki alanınız varsa mümkündür. Wix alt etki alanını kullanıyorsanız, kullanıcıları WordPress’e yönlendiremezsiniz.

Yeniden yönlendirmeye başlamak için, Not Defteri gibi herhangi bir metin düzenleyicisiyle yeni bir dosya oluşturmanız ve bu kodu yapıştırmanız gerekir:

var hashesarr = {
"#! Hakkında-us / c1it7":’/hakkında/’,
"#! Kontak / ce54":’/İletişim/’,
"#! Rasgele makale / c1mz": ‘/ Rastgele haber /’
};

için (hashesarr’da var hash) {
var patt = yeni RegExp (karma);
if (window.location.hash.match (patt)! == null) {
window.location.href = hashesarr [hash];
}
}

Bu, Wix’ten WordPress’e yönlendiren üç sayfanın (yaklaşık, iletişim ve rastgele makale) örneklerini içeren örnek bir koddur. İlk dize Wix’teki URL ve ikinci dize, ziyaretçilerinizin inmesini istediğiniz WordPress sayfasının URL’sidir.

Wix’ten WordPress’e yönlendirmek için tüm sayfaları manuel olarak eklemeniz gerekir.

İşiniz bittiğinde, bu dosyayı şu şekilde kaydedin: redirect.js ve WordPress temanızın / js / dizinine FTP istemcisi. Kullanılabilir / js / dizini yoksa, bu dosyayı eklemek için bir tane oluşturun.

Sonra, gitmeniz gerekecek Görünüm »Editör WordPress yönetici alanında functions.php dosya. Bu kodu en alta yapıştırmanız yeterlidir:

işlev wpb_wixjs () {
wp_enqueue_script (‘wixredirect’, get_stylesheet_directory_uri (). ‘/js/redirects.js’, dizi (), ‘1.0.0’, doğru);
}
add_action (‘wp_enqueue_scripts’, ‘wpb_wixjs’);

İşiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet buton. Şimdi Wix’ten gelen tüm ziyaretçileriniz WordPress sayfalarınıza yönlendirilecek.

Ziyaretçileriniz yeniden yönlendirmeden sonra WordPress sitenizde hala 404 hataları görebilir. Nasıl yapılacağını öğrenin 404 sayfayı izleyin ve WordPress’e yönlendirin.

Site Geçişinden Sonra İzlenecek WordPress En İyi Uygulamaları

Wix siteniz başarıyla WordPress’e taşındı. Şimdi, sitenizi güvende tutmak, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek, spam yorumları izlemek ve performansı artırmak için önerilen bazı uygulamaları izlemelisiniz.

Ayrıca, yeni WordPress siteniz için en iyi temayı bulmak için en iyi WordPress temaları için uzman seçimlerimize göz atmanızı öneririz..

Bununla birlikte, taşıma işleminden hemen sonra atmanız gereken adımlara bir göz atalım.

 • İletişim Formu: WordPress web sitenizde bir iletişim formu oluşturun. Ayrıca en iyi WordPress iletişim formu eklentilerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 • Google Analytics izleme ekleyin: MonsterInsights eklentisini yükleyerek Google Analytics izleme özelliğini yeni WordPress sitenize ekleyin.
 • WordPress Güvenliği: En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden bazılarını yükleyerek WordPress’e kurşun geçirmez güvenlik sağlayın. Daha fazla ayrıntı için nihai WordPress güvenlik kılavuzunu da okumalısınız.
 • WordPress SEO’yu Geliştirin: En iyi WordPress SEO eklentilerini kullanarak SEO’nuzu artırın.
 • WordPress Yedekleme: En iyi WordPress yedekleme eklentisi ile WordPress sitenizin bir yedeğini planlayın.
 • WordPress performansı: En iyi WordPress önbellek eklentilerini yükleyerek WordPress performansınızı artırın.
 • Spam yorumlarını önleme: Sitenize Akismet eklentisini yükleyerek spam yorumlarını önleyin.
 • Web sitenizi büyütün: En iyi WordPress potansiyel müşteri oluşturma eklentilerini kullanarak ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi büyütün.

Bir WordPress kullanıcısıysanız ve alan adlarını değiştirmeyi planlıyorsanız, WordPress web sitenizi yeni bir alan adına taşıma ile ilgili bu makaleye göz atın.

Daha fazla seçenek için bu Wix alternatiflerini ve rakiplerini kaçırmayın.

Bu makalenin Wix’ten WordPress’e geçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Daha ayrıntılı adımlar için, bir WordPress web sitesini sıfırdan nasıl başlatacağınızı okuyun (adım adım).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map