2020’de WordPress Blogu Nasıl Başlatılır [Komple Kılavuz]

Blog Nasıl Başlanır


Bir blog oluşturmak mı istiyorsunuz? Bir blog başlatma düşüncesinin özellikle teknoloji meraklısı değilseniz korkutucu olabileceğini biliyoruz. Ancak, iyi haber şu: Bir blog başlatmak, beceri setinizden bağımsız olarak düşündüğünüzden çok daha kolay.

WordPress gibi blog platformları, tek bir kod satırı bilmeden herkesin bir blog başlatmasını kolaylaştırır. Blogu ayarladıktan sonra, Microsoft Word’e çok benzeyen bir yayın düzenleyicide içerik oluşturabilirsiniz. Kullanımı kolay bir sürükle ve bırak arayüzü ile blogunuzun tasarımını, görünümünü ve hissini özelleştirebilirsiniz.

Başka bir deyişle, 2020’de bir blog başlatmak 10 yıl önce başlamaktan çok daha kolay.

Yani, bir blog yapmak istiyorsunuz… ama neden bizi dinliyorsunuz??

Diğer özenti uzmanlarından ve sahte peygamberlerden farklı olarak, sadece ne yaptığımızı vaaz ederiz.

Kariyerimiz dahil, bu blog da dahil olmak üzere birçok büyük blog oluşturduk. Binlerce WordPress kullanıcısının blog oluşturmaya başlamasına yardımcı olduktan sonra, baştan aşağı çarpıcı bir blog oluşturmak için ne gerektiğini biliyoruz.

İster yeni başlayan bir kişi olun, ister sadece bir tazeleme ihtiyacı olsun, bu kılavuzda blogunuzu çalıştırmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

Bu kılavuzu 12 farklı bölüme ayırdık:

Bu adım adım kılavuzda, bir blog’u bir saatten daha kısa bir sürede nasıl başlatacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

Doğrudan kovalamaca gitmeyi tercih ederseniz ve adım adım teknik eğitim, o zaman devam et.

Contents

Bölüm 1: Neden Blog Başlatın?

bölüm 1 neden bir blog başlatmalı

Bloglama, kuruluşundan bu yana çok yol kat etti. Başlangıçta, bireyler tarafından kişisel düşüncelerini ve görüşlerini paylaşmak için kullanılmıştır. Artık dünyanın dört bir yanındaki işletmeler bile erişim alanlarını genişletmek ve yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için bloglardan yararlanıyor.

Bloglama söz konusu olduğunda, bir amacı olması kritiktir veya zaman geçtikçe yönünü ve ilhamını kaybedersiniz. Bir amaçla blog yazdığınızda, okuyucularınız onunla bağlantı kuracaktır çünkü bu amaç yazınızda parlıyor.

İnsanların blog yazmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

Dergi / Kişisel Bloglama

Bazı insanlar ilerlediklerini takip edebilmeleri için yaşadıkları her şeyi belgelemek için blog yazarlar. Topluluktaki benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmanıza ve onlarla uzun süreli ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Para Kazanın Bloglama

Birçok kişi tek bir hedefle bir blog başlatıyor: çevrimiçi para kazanmak.

Blogunuz yarı pasif gelir kaynağınız olabilir, yani aktif olarak güncellemeseniz bile para kazanabilirsiniz. Blogunuzdan para kazanmanın bazı yolları şunlardır:

 • reklâm: Blogunuzda reklam alanı satın ve blogunuzdan düzenli bir gelir akışı oluşturun.
 • Bağlı pazarlama: Ürünleri kitlenize yönlendirin ve tavsiye bağlantılarınızı kullanarak alışveriş yaparken gelir elde edin.
 • Ürünleri sat: Kitlenizin seveceğini bildiğiniz ve blogunuzda satabileceğiniz bir ürün oluşturun.

Kendinizi Otorite Olarak Kurun

Bu kalabalık dijital çağda bloglama, uzmanlığınızı göstermenize ve sizi otorite olarak kurmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, nişinizdeki eğilimlere dikkat etmeli ve sürekli olarak bu konuda blog yazmalısınız..

Kitlenize düzenli olarak ipuçları ve öneriler sunduğunuzdan emin olun, böylece blogunuz nişinizle ilgili her şey söz konusu olduğunda bir go-to-kaynağıdır..

1.1. Blogunuz için Doğru Nişi Seçin

Bir blog başlatırken, blog oluşturmanın her zaman gökkuşağı ve tek boynuzlu at olmayacağını anlamanız zorunludur. Blog yazmak bir maraton, sprint değil.

Bir blogu uzun vadede çalıştırmak için kalıcı olmanız gerekir. Kalıcı olmak için blogunuz için bir konu seçerken birkaç farklı şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Tutku: Kalıcı bloglama için gerçekten tutkulu olduğunuz bir konu seçmeniz gerekir. Sizi heyecanlandırmayan bir konu hakkında sürekli yazamazsınız.
 • Trafik yoğunluğu: Bir konuyu sevmeniz, her zaman bir blog başlatmak için en iyi konu olduğu anlamına gelmez. Başka kimse seçmek üzere olduğunuz konuyla ilgili bir blog okumak istemiyorsa, içeri girmeden önce konuyu tekrar gözden geçirmeniz gerekir..
 • amaç: Bir konuya karar verirken blogunuzun amacını düşünün. Örneğin, reklamcılıktan geçimini sağlamak istiyorsanız, ancak niş düşük trafik hacmiyle çok darsa, nişinizi genişletmek veya para kazanma stratejinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

1.2. Geleneksel Yazma Derslerini Öğrenin

Bloglama, geleneksel yazımdan biraz farklıdır. Eğer hevesli bir blog yazarıysanız, İngilizce derslerinizde size öğretilen birkaç şeyi öğrenmeniz gerekebilir.

Örneğin, web için blog yazarken veya yazarken, kısa cümleler ve hatta daha kısa paragraflar hazırlamanız önerilir, böylece okuyucular makalenizi hızla tüketebilir. Bunun nedeni, insanların web’de daha kısa ilgi alanlarına sahip olmalarıdır..

Diğer bir fark, baskı editörlerinin yazarların üçüncü kişilere yazmasını tavsiye etmeleridir. Ancak, blog yazarlarının birinci şahıs sesiyle yazması bekleniyor. Birinci şahıs sesiyle yazarak, tıpkı arkadaşlarınız gibi doğrudan okuyucularınızla konuşuyorsunuz.

Doğrudan okuyucularınızla konuşmanın yanı sıra, blog yayınlarınızı arama motorları için de optimize etmeniz gerekir. Bu, arama motorlarının web sitenizi keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olur. Böylece, organik trafik olarak da bilinen daha fazla arama motoru trafiğini blogunuza çekebilirsiniz.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

Bölüm 2: Bloglama Platformu Seçme

bölüm 2 bir blog platformu seçin

Seçtiğiniz blog platformu, blogunuzu oluşturabilir veya kırabilir.

Her blog platformu eşit oluşturulmaz. Mevcut tüm farklı blog oluşturma platformlarıyla boğulmuş olmak kolaydır. Bu nedenle, içeri girmeden önce, birkaç farklı faktörü incelemek için biraz zaman ayırmaya değer:

 • Bloglama amacınız: Bir platform seçerken, bunun bloglama hedeflerinize uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.
 • Kullanılabilirlik: Açıkçası, kullanımı kolay bir platform seçmeniz gerekecek. Sezgisel bir platformla, minimum öğrenme eğrisiyle işleri kolayca yapabilirsiniz.
 • Para Kazanma: Blogging platformunuzun blogunuzdan reklamlarla para kazanmanıza izin verip vermediğini iki kez kontrol edin. Örneğin, ücretsiz WordPress.com gibi bazı platformlar blogunuzdan para kazanmanıza izin vermez. Bu, hedefiniz para bloglama yapmaksa böyle bir platformun sizin için uygun olmadığı anlamına gelir.

2.1. En İyi Blog Platformları Gösterisi

Şimdi hangi faktörleri dikkate almanız gerektiğini bildiğinize göre, var olan en iyi bloglama platformlarından bazılarına göz atalım.

WordPress.org

wordpress.org

Şüphesiz, WordPress orada en popüler bloglama platformudur. Başlangıçta, WordPress bir blog platformu olarak başlatıldı, ancak şimdi tam teşekküllü bir içerik yönetim sistemine dönüştü.

WordPress ile, e-ticaret mağazası, forum, niş sosyal ağ vb.Gibi hayal edebileceğiniz her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz..

Blogunuz üzerinde tam kontrol sağladığınızdan WordPress ile başlamanızı önemle tavsiye ederiz. Ayrıca, WordPress ile bir web sitesi veya blog oluşturma kitapları da dahil olmak üzere en iyi WordPress kitapları hakkındaki makalemize göz atın..

Fiyatlandırma: Bir blog oluşturmak için bir alan adı ve web barındırma hesabı satın almanız gerekir. Bir alan adı maliyeti yaklaşık 14,99 $ ve web barındırma maliyeti yaklaşık 7,99 $ ‘dır. IsItWP kullanıcıları için Bluehost ile bir anlaşma yaptık, bu yüzden ayda sadece 2,65 ABD doları ödemeniz gerekiyor.

Bu, WordPress barındırma işleminde% 60 indirim ve ücretsiz bir alan adı anlamına gelir.

Wix

wix logosu

Wix, sıfırdan yeni bir blog oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir web sitesi oluşturma platformudur. Wix ile bir blog oluşturmak için Blog uygulamasını Wix web sitenize entegre etmeniz gerekir. Ücretsiz Wix planı 500 MB depolama alanı ve 1 GB bant genişliği kullanmanızı sağlar.

Wix markasını kaldırmak ve yerleşik özellikleri geliştirmek için ayda 17 ABD dolarından başlayan premium bir plan satın alabilirsiniz.

WordPress.com

wordpress.com blog platformu

WordPress.com, WordPress.org ile aynı kişiler tarafından yönetilen ücretsiz bir blog platformudur. WordPress.com ile alan adı satın almadan ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz. Özel alan adı, para kazanma, ek depolama alanı gibi gelişmiş özellikler için aboneliğinizi yükseltebilirsiniz..

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları kontrol ettiğinizden emin olun..

Fiyatlandırma: Temel bir blogu ücretsiz olarak başlatabilirsiniz. Yıllık 48 ABD doları karşılığında özel bir alan adı bağlayabilir ve WordPress.com reklamlarını kaldırabilirsiniz. Blogunuzdan para kazanmak için yıllık 96 ABD doları tutarında Premium plana sahip olmanız gerekir.

Blogger

Blogger.com blog platformu

Blogger, Google tarafından ücretsiz bir blog oluşturma platformudur. Blogger, bir blog kurmanıza ve bir kuruş harcamanıza gerek kalmadan reklamlarla para kazanmanıza olanak tanır. Bir blog çalıştırmak için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklerle birlikte gelirken, bir e-Ticaret mağazası gibi gelişmiş işlevler ekleyemezsiniz.

Fiyatlandırma: Blogger% 100 ücretsiz bir blog platformudur.

2.2. Blog Oluşturmak için Neden WordPress.org’u Öneriyoruz??

Kendinden barındırılan WordPress.org platformunu herkese kullanmanızı öneririz, çünkü gerçekten üstün bir blog platformu. Bunu da dahil olmak üzere tüm web sitelerimizde kullanıyoruz!

wordpress

Kendinden barındırılan WordPress ve diğer seçenekler arasındaki temel fark, siteniz üzerinde tam özgürlük ve kontrol sağlamasıdır. Görünümü ve hissi gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. Web sitenizden istediğiniz gibi para kazanabilirsiniz. Blogunuza çevrimiçi bir mağaza bile ekleyebilirsiniz.

Son olarak, hizmet şartlarını yerine getirmediğiniz için hiç kimse blogunuzu silemez. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkların tam listesini görmek için bu kılavuza bakın.

Ayrıca, bir blog’u blog yazarından WordPress’e taşıma hakkındaki bu makaleye göz atın.

Şimdi platformu seçtiğimize göre, bir WordPress blogu başlatmak için neye ihtiyacınız olduğuna bakalım.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 1 – Neden Blog Başlat??

Bölüm 3: Blog Oluşturma – Teknik Kılavuz (Adım Adım)

bölüm 3 bir blog başlatma teknik kılavuzu

Bir blog başlatmak roket bilimi değildir. Doğru araç setiyle blogunuzu çalıştırmak ve çalıştırmak kolaydır.

Ne tür bir blog oluşturmak istediğinize bakılmaksızın, alan adı, blog oluşturma platformu ve web barındırma gibi birkaç şeye sahip olmanız gerekir.

Blogu kurduktan sonra görünümünü özelleştirmeniz, temel işlevler eklemeniz ve daha fazlasını yapmanız gerekir.

Bu bölümde şunları açıklayacağız:

 • Alan adı nasıl seçilir
 • Alan adı ve web barındırma nasıl ayarlanır
 • Ana makinenize WordPress nasıl yüklenir
 • Blogun görünümünü özelleştirmek için bir WordPress teması nasıl yüklenir
 • İşlevler eklemek için bir WordPress eklentisi nasıl kurulur

3.1. Alan Adı Nasıl Seçilir

Bir alan adı kaydetmek kolay ve ucuzdur, ancak web siteniz için yazması ve hatırlaması kolay olan doğru alan adını seçmek önemlidir.

Alan adınız, Google.com veya IsItWP.com gibi İnternet’teki blogunuzun adresidir. Web sitenize erişmek için müşterileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir. Bir alan adının maliyeti normalde yılda 14,99 ABD dolarıdır.

Blogunuz için bir alan adı seçmek için izleyebileceğiniz birkaç farklı yaklaşıma bir göz atalım.

Brandable Alan Adı Git

Blogunuzun arama sıralamalarını anahtar kelime doldurulmuş bir alan adıyla artırabileceğiniz günler geride kaldı. Alan adınıza bir anahtar kelime eklemek yine de olumlu bir etki yaratabilirken, anahtar kelimelerle doldurmak SEO çabalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Bir alan adı seçerken, copywritingtweaks.com veya killercopywriting.com gibi anahtar kelime dolgusu üzerinden ProBlogger.com veya OptinMonster.com gibi brandable alan adı girmeniz önerilir..

Sadece hatırlaması kolay değil, aynı zamanda uzun vadede olumlu SEO etkisi elde etmenize yardımcı olur.

Doğru Alan Adı Uzantısını Seçin

.com etki alanları o kadar popülerdir ki, kullanıcılar sitenizi ziyaret etmek için tarayıcılarında [yourblog] .com yazmaları daha olasıdır. Aslında, farklı bir uzantı seçerseniz, insanların bunu hatırlamasını sağlamak için fazladan iş yapmak isteyebilirsiniz..

Elbette, blogunuz için her zaman bir .com alan adı seçmenizi öneririz. Ancak, .com kullanılamıyorsa, .net veya .org.

Etki Alanı Adı Oluşturucu Kullanma

IsItWP tarafından Alan Adı Üreticisi

Blogunuz için mükemmel bir alan adı seçmek korkutucu olabilir, çünkü ilk seçtiğiniz alan adının zaten alınmış olması muhtemeldir. Bu, alan adı fikirlerini beyin fırtınası yapmanız ve kullanılabilirliğini tek tek kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir alan adı üreticisi, yalnızca bir veya iki anahtar kelime girerek otomatik olarak tonlarca alan adı fikri üreterek zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Mükemmel alan adını bulmak için IsItWP’nin alan adı üreticisini seçebilirsiniz.

3.2. Alan Adı ve Web Hosting Nasıl Kurulur

Artık bir alan adı bulduğunuza göre, yapmanız gereken bir sonraki ad, bunu kaydettirmek ve web barındırma kurmak.

Web alanında yeniyseniz, aşağıda bir alan adı ve WordPress web barındırma tanımı bulunmaktadır..

Alan adı: Alan adınız blogunuzun İnternet’teki Google.com veya IsItWP.com gibi adresidir. Web sitenize erişmek için müşterileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir. Bir alan adının maliyeti normalde yılda 14,99 ABD dolarıdır, ancak bu makalenin ilerleyen bölümlerinde nasıl ücretsiz olarak alacağınızı göstereceğiz..

ağ sağlayıcısı: Web barındırma hesabınız, blogunuzun içeriğinin ve dosyalarının depolandığı yerdir. Bunu web sitenizin evi olarak düşünün. Bir ziyaretçi web adresinizi (alan adı) yazarak blogunuza erişmeye çalıştığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir. Web barındırma genellikle aylık 7,99 $ maliyeti.

Ayrıca, referans için bu en iyi blog barındırma şirketlerine göz atın.

Blogunuza ilk başladığınızda, bir alan adının ve barındırma işleminin toplam maliyeti oldukça fazla gibi görünebilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir. 2005’ten beri WordPress topluluğuna dahil oldular ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma sağlayıcısıdırlar.

Not: Tam şeffaflığa inanıyoruz. Yönlendirme bağlantımızı kullanarak hosting satın alırsanız, size ek bir ücret ödemeden küçük bir komisyon alırız. Aslında + ücretsiz bir alan adı + ücretsiz SSL barındırmada indirim alırsınız. Hemen hemen her hosting şirketinden komisyon alabiliriz, ancak sadece okuyucularımıza değer vereceğine inandığımız ürünleri tavsiye ediyoruz.

WordPress blogunuzu başlatmak için Bluehost’un web sitesine gidin ve Şimdi başla buton.

bluehost üzerinde bir blog oluştur

Bir sonraki sayfada bir plan seçmeniz istenecektir. Daha yeni başladığınız için, ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL sertifikası da içeren temel planı seçebilirsiniz. Siteniz büyüdükçe hesabınızı her zaman yükseltebilirsiniz.

bir blog başlatmak için bir mavi ev sahibi planı seçin

Artık sahip olduğunuz bir alanı seçebilir veya ücretsiz olarak yeni bir alan satın alabilirsiniz. Ücretsiz olduğu için yeni bir alan adı almanızı öneririz.

bluehost alan adı satın alımı

Şimdi hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kolay kayıt için Google ile yalnızca birkaç tıklamayla oturum açabilirsiniz.

bluehost hesabı oluşturma

Bilgilerinizi girdikten sonra, paket bilgileri kutusunu bulana kadar sayfayı aşağı kaydırın. Temel planı 12 ay, 24 ay veya 36 ay boyunca seçebilirsiniz. Ayrıca, toplam fiyatı artıran birkaç eklentinin önceden seçildiğini göreceksiniz. Hemen ihtiyacınız olmayacağından bu eklentilerin işaretini kaldırabilirsiniz. Gerekirse her zaman daha sonra ekleyebilirsiniz..

Not: 36 aylık planı seçtiğinizde paranız için en iyi değeri elde edersiniz!

bluehost paket bilgisi

Planınızı yapılandırdıktan sonra, ödeme ayrıntılarınızı girmek için sayfayı daha aşağı kaydırın. Hizmet Şartlarını kabul etmeniz ve ardından Gönder’i tıklamanız gerekir..

Bu kadar!

Bir barındırma planına başarıyla abone oldunuz. Hesabınız için bir şifre oluşturmanız istenir. Bundan sonra, dosya barındırmadan e-postalara ve desteğe kadar her şeyi yönetebileceğiniz web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

3.3. WordPress’i Web Ana Bilgisayarınıza Yükleme

Bluehost ile ayrı bir WordPress kurulum sürecinden geçmeniz gerekmez, çünkü Bluehost şimdi varsayılan olarak yapıyor. Tek yapmanız gereken WordPress temanızı seçmek, ardından blogunuz için ad ve kısa açıklama belirtmektir, WordPress’i kullanmaya hazırsınız.

Barındırma planınıza abone olduktan sonra, artık bir WordPress teması seçmeniz istenecek. Bu adım sırasında hemen hemen her şeyi seçebilirsiniz, çünkü temanızı daha sonra her zaman değiştirebilirsiniz (size bu öğreticinin sonraki adımında bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz). En önemli kısım, blogunuzu oluşturmaya başlamaktır, bu yüzden devam edin ve sadece yuvarlanmak için gözünüze çarpan herhangi bir tema seçin.

bir tema seç

Ardından blogunuz için ad ve kısa açıklama seçmeniz istenir.

yeni bir wordpress blogu oluştur

Ayrıntıları belirledikten sonra, Sonraki. Bluehost artık sizin için WordPress’i otomatik olarak yükleyecek. Bittiğinde, size böyle bir ekran gösterecektir:

wordpress kurulumu başarılı

Sitenize giriş yaparak giriş yapabilirsiniz wp-admin URL’nize. WordPress giriş URL’niz şöyle görünmelidir:

http://example.com/wp-admin

Artık e-posta adresinize gönderilen kimlik bilgileriyle WordPress blogunuza giriş yapabilirsiniz.

wordpress girişi

3.4. WordPress Teması Nasıl Yüklenir

Artık WordPress’te oturum açtığınıza göre, blogunuzun görsel görünümünü değiştirmek kolaydır. Tek yapmanız gereken doğru WordPress temasını bulmak ve WordPress blogunuza yüklemek..

Varsayılan WordPress teması iyidir, ancak siteniz için farklı bir görünüm ve his istiyorsanız, resmi tema dizininden alternatif bir tema bulabilir ve sitenize yükleyebilirsiniz..

Ancak blogunuz için rastgele bir ücretsiz tema seçmeden önce, en iyi WordPress tema listemize bir göz atın ve hangisinin en iyi seçim olacağına karar verin.

Premium bir tema seçerseniz, tema satıcısının sitesinden indirilmeli ve WordPress’inize yüklenmelidir.

Resmi tema deposundan ücretsiz bir WordPress temasıyla gitmeye karar verirseniz, bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan doğrudan WordPress kontrol panelinizden arayabilir ve yükleyebilirsiniz..

Ücretsiz bir tema yüklemek için şu adrese gidin: Görünüm »Temalar WordPress kontrol panelinizde. Ardından Yeni Tema Ekle Kutu.

yeni tema ekle

Gösterge tablonuzda öne çıkan bazı temalar göreceksiniz. Bir temayı yüklemeden önce, görüntülenen küçük resimlere tıklayarak temayı önizleyebilirsiniz..

Ayrıca temaları düzenlere, özelliklere ve blog nişlerine göre filtreleyebilirsiniz. Özellik Filtresi buton.

tema özelliği filtresi

Sağ köşeye, arama çubuğuna tema adını yazın. Doğru temayı bulduktan sonra, resmin üzerine gelin ve ardından Yüklemek buton. Sonra, tıklamanız gerekiyor etkinleştirme blogunuzun görünümünü değiştirmek için.

tema yükleme

3.5. WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur

Artık bir WordPress teması yüklediğinize göre, iletişim formu, fotoğraf galerisi vb. Özellikler ekleyerek blogunuzu nasıl geliştireceğinizi bilmek istersiniz..

WordPress ile, tek bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan blogunuza kolayca ek özellikler eklemenizi sağlayan binlerce ücretsiz eklenti (uygulama) bulabilirsiniz. WordPress temalarında olduğu gibi, WordPress eklenti deposundaki WordPress eklenti deposundan ücretsiz eklentileri kolayca bulabilir ve yükleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ziyaret etmek Eklentiler »Yeni Ekle sayfasına gidin ve bir eklenti bulmak için sağ köşedeki arama kutusunu kullanın. Aradığınız eklentiyi bulduktan sonra, Şimdi kur düğmesine tıklayın ve ardından etkinleştirme.

bir eklenti yükle

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 2 – Bloglama Platformu Seçme

Bölüm 4: WordPress Blog Ayarlarınızı Yapılandırma

bölüm 4 blog ayarlarını yapılandırma

Şimdiye kadar, temel blog kurulumunuzu yaptınız.

Bir WordPress temasını nasıl değiştireceğinizi ve eklentileri nasıl yükleyeceğinizi zaten biliyorsunuz. Çok uzak çok iyi.

İçeri girmeden ve blogunuzda makale yayınlamaya başlamadan önce, bazı varsayılan blog ayarlarını değiştirmeniz ve tercihlerinize göre ayarlamanız gerekir. Hadi bir bakalım…

4.1. Kalıcı Bağlantı Yapınızı Seçin

WordPress’de kalıcı bağlantı, sitenizde yayınladığınız içeriğin web adresi / URL’sidir. Sitenizin web sayfalarını ziyaret etmek için kullanıcıların tarayıcı adres çubuğuna girdiği şey budur.

Yanlış kalıcı bağlantı seçimi arama motoru trafiğinize ve yönlendirme trafiğinize zarar verebilir, bu nedenle sitenizi kurarken doğru olanı seçmeniz önemlidir.

Varsayılan kalıcı bağlantı yapısı Sade URL’nizde içeriğiniz hakkında hiçbir şey söylemeyen bazı rastgele sayılar içerir, bu nedenle hemen hemen diğer tüm seçenekler daha iyidir. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

Doğru kalıcı bağlantı yapısını seçmek için şu adrese gidin: Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar WordPress kontrol panelinizde.

wordpress kalıcı bağlantı ayarları

Herhangi bir tercihiniz yoksa, Posta adı listeden seçenek.

4.2. Arama Motoru Görünürlüğünü Seçin

WordPress, arama motorlarının sitenizi tek bir tıklamayla dizine eklemesini kolayca engellemenizi sağlayan bir seçenekle birlikte gelir. Bahsetmemek gerekirse, herkese açık bir web sitesi veya blog çalıştırıyorsanız bu seçeneği asla işaretlememelisiniz.

Arama Motoru Görünürlülüğü

Bununla birlikte, arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini engellemek istediğinizde aşağıdaki birkaç kullanım durumu vardır:.

 • Özel içerik: Özel içeriğinizi, üyeleriniz için özel olarak oluşturulmuş bir üyelik sitesi gibi bir ödeme duvarının arkasına dizine eklemek istemeyebilirsiniz..
 • Test / geliştirme / demo sitesi: Üretim siteniz için yinelenen içerik cezalarından kaçınmak için geliştirme sitenizin arama motorundan dizinini kaldırmak isteyebilirsiniz.
 • Dinamik içerik: Benzer şekilde, çok sık güncellenen dinamik içerik oluşturursanız, arama motorunun sitenizi dizine eklemesini engellemek isteyebilirsiniz.

4.3. WordPress Özelleştiriciyi Yapılandırma

Sitenizin görünümünü önizlerken tema ayarlarınızı anında güncellemek istiyorum?

Artık WordPress Özelleştirici ile mümkün. WordPress Özelleştirici, farklı bir tema ayarıyla ve farklı tema ayarlarıyla ve daha fazlasıyla site içeriğinizin nasıl görüneceğini önizlemenize olanak tanır.

Örneğin, Site Başlığınızı, Kısa Çizginizi ve Favicon’unuzu kolayca ayarlayabilirsiniz.

Ayarları değiştirmek için tek yapmanız gereken şuraya Görünüm »Özelleştir.

wordpress özelleştirici

4.4. Gezinme Menüsü Oluşturma

Gezinme menüsü, sitenizin en önemli sayfalarına hızlı bir bağlantı sağlar. WordPress’te gezinme menüsü bir tema özelliğidir.

Görünümü ve ekranı WordPress temanız tarafından kontrol edilir. Bazı önemli sayfalar oluşturulduktan sonra, devam edip bir gezinme menüsü ayarlayabilirsiniz.

Gezinme menünüzü eklemek, düzenlemek veya yönetmek için şu adrese gidin: Görünüm »Menüler. Ardından, yeni bir menü oluştur.

WordPress'de menü oluştur

Şimdi sizden belirtmeniz istenecektir Menü Adı.

Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, temamız 2 farklı menü konumunu desteklemektedir: Üst Menü ve Sosyal Bağlantılar Menüsü. Menü konumlarının ve adlarının temadan temaya değiştiğini unutmayın.

Ardından, menüye eklemek istediğiniz sayfaları seçin ve ardından Tamam Menüye Ekle.

konum menüsü yapısı

Menüyü sürükleyip bırakarak yeniden konumlandırabilirsiniz. Daha sonra menü konumunu seçebilir ve Menüyü Kaydet buton.

4.5. Kenar Çubuğu / Altbilgi Pencere Öğelerini Ayarlama

WordPress widget’ları, web sitenizi kolayca özelleştirmenize izin veren basit taşınabilir öğelerdir. Son yayınları görüntüleme, popüler yorumları, e-posta kayıt kutusu vb.Gibi çeşitli şeyler yapmak için widget’ları kullanabilirsiniz..

Web sitenizin widget’lara hazır alanlarına widget ekleyebilirsiniz. Bu genellikle blogunuzun kenar çubuğu anlamına gelir, ancak birçok tema altbilgiye ve ana sayfadaki diğer bölümlere widget eklemeyi destekler.

Kenar çubuğu ve altbilgi gibi widget’a hazır alanlarınıza widget eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Şu yöne rotayı ayarla Görünüm »Widget’lar.

wordpress widget'ları

Sol taraftaki panelde, kullanılabilir widget’ların bir listesini bulabilirsiniz. Sağ tarafta, temanızın desteklediği widget’a hazır alanlar olan birkaç farklı kutu bulabilirsiniz..

Örneğimizde, widget’ımız widget’ın hazır olduğu 3 farklı alanı destekliyor: kenar çubuğu, altbilgi 1 ve altbilgi 2.

Bir widget eklemek için tek yapmanız gereken onu widget’a hazır herhangi bir alana sürüklemektir.

4.6. Yorumları Kabul Etmeye Karar Ver

Yorumlar, herhangi bir blogun veya çevrimiçi yayının can damarıdır. Bloglar monolog değildir. Yorumlar aracılığıyla okuyucularınızla 2 yönlü görüşme yapmak üzere tasarlanmıştır.

Blog yorumlarıyla okuyucularınızı sizinle ve diğer okuyucularla etkileşime geçmeye teşvik edebilirsiniz. Ancak, yayınlanmadan önce yorumlarınızı her zaman denetlemeniz gerekir. Bu şekilde yalnızca yasal yorumların yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, WordPress kullanıcıların blogunuz hakkında yorum yapmalarına izin verir. Yorumları kabul etmek istemiyorsanız, şu adrese gidebilirsiniz: Ayarlar »Tartışma, ve ardından yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Kişilerin yeni makaleler hakkında yorum göndermesine izin ver.

yorumlara izin ver

4.7. Geri İzleme / Geri İzleme İzin Verilmesine Karar Verme

Yorumlar gibi, WordPress varsayılan olarak geri izlemeye ve geri izlemeye izin verir. Geri izleme ve geri izleme diğer blogların size bağlantı verdiklerinde sizi bilgilendirmelerini sağlar.

Çoğu geri izleme ve geri izleme spam olduğundan, bunları sitenizde devre dışı bırakmak sizin yararınıza olacaktır. Bunu yapmak için kutunun işaretini kaldırabilirsiniz, Diğer bloglardan bağlantı bildirimlerine izin ver giderek Ayarlar »Tartışmalar.

4.8 İstediğiniz Saat Dilimini Ayarlayın

Varsayılan WordPress saat dilimi UTC +0’dır. WordPress’i sitenize yükledikten sonra, saat dilimini tercihinize göre değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu, yayınlarınızı önceden planlamanızı kolaylaştırır.

Saat dilimini değiştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar »Genel ve sonra bir Şehir veya UTC saat dilimi sapması seçin.

saat dilimi

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 3 – Blog Oluşturma – Teknik Kılavuz (Adım Adım)

Bölüm 5: Temel Eklentiler & WordPress Blogunuz için Eğiticiler

bölüm 5 temel eklentiler ve öğreticiler

WordPress blogunuzun temel özelliklerini genişletmek için araç kutunuzda doğru eklenti kümesine sahip olmak gerekir.

Her blog, kitle, içerik, tasarım ve özellikler açısından benzersizdir. Ancak, hemen hemen her blogun yüklemesi gereken bazı yaygın eklentiler vardır. WordPress için neredeyse aynı şeyi yapan tüm farklı eklentilerle boğulmuş olmak oldukça kolay olduğundan, aşağıda en iyilerini seçtik.

Bu eklentileri kendi sitelerimizde kullanıyoruz ve kullanıcılarımızın da yüklemelerini tavsiye ediyoruz. Size kolaylık sağlamak için eklentilerin adıyla birlikte, kullanımlarını da açıkladık ve profesyonel ve ücretsiz sürümlere bağlantılar sağladık..

 • İle iletişim formları oluşturun WPFormsprofesyonel | Bedava
 • Kullanarak sitenizi Google Analytics’e bağlayın MonsterInsightsprofesyonel | Bedava
 • İle SEO’nuzu geliştirin Yoast SEOprofesyonel | Bedava
 • İle ekstra bir güvenlik katmanı ekleyin Sucuri
 • İle düzenli yedekleme yapın Updraft Plus – Pro | Bedava
 • İle WordPress performansını artırın W3 Toplam Önbellek
 • İle spam yorumlarını önle Akismet – Pro | Bedava
 • İle abonelerinizi ve satışlarınızı büyütün OptinMonster

TÜM eklentiler hakkında ayrıntılı bir açıklama çok zor olacağından, yukarıda listelenen eklentileri kullanarak blogunuza en önemli özelliklerden sadece 3 tanesinin nasıl ekleneceğini açıklayacağız.

 1. WPForms ile iletişim formu nasıl eklenir
 2. Blogunuzu MonsterInsights ile Google Analytics’e bağlama
 3. Yoast SEO ile SEO’nuzu Geliştirme

5.1. WPForms ile İletişim Formu Nasıl Eklenir

Blogunuzun konusuna bakılmaksızın, blogunuzdaki bir iletişim formu da gereklidir. Blogunuza bir iletişim formu eklemek, ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır.

WPForms WordPress yeni başlayanlar için en iyi iletişim formları eklentisidir. Sürükle ve bırak oluşturucuyla bir iletişim formu oluşturmanıza ve sitenizde istediğiniz yerde kolayca yayınlamanıza olanak tanır.

WPForms kullanmanın birkaç faydası daha vardır:

 • İletişim formları, bağış formları, kayıt formları, kayıt formları ve daha fazlası gibi her türlü çevrimiçi formu sorunsuz oluşturun…
 • WPForms ile oluşturduğunuz tüm formlar% 100 duyarlı olacaktır, yani mobil cihazlarda, tabletlerde ve masaüstlerinde çalışır.
 • Formunuzu favori e-posta pazarlama araçlarınızla veya üçüncü taraf web uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre edin.
 • Ve dahası…

WPForms incelemesinin tamamını okuyun.

Blogunuzda bir form oluşturmak için, önce WPForms’u yüklemeniz gerekir. Eklentiler »Yeni Ekle. WPForms eklentisini arayın ve göründüğünde tıklayın Şimdi kur, ve sonra etkinleştirme.

wpforms yükleyin

Daha sonra WPForms’un hoş geldiniz sayfasına yönlendirileceksiniz. İsterseniz İlk Formunuzu Oluşturun düğmesine tıklayın veya tıklayın WPForms »Yeni Ekle ilk formunuzu oluşturmak için.

ilk formunu oluştur

Ardından, bir şablon seçmeniz istenir. Hazır şablonlardan birini seçebilir veya boş bir formla başlayabilirsiniz. İsterseniz, ilk iletişim formunuza özel bir ad verebilirsiniz.

bir form şablonu seçin

WPForms sürükle ve bırak yöntemiyle form oluşturmayı kolaylaştırır. Formunuza eklemek için sol paneldeki uygun form alanlarını tıklayın. Ayrıca kolayca yeniden düzenleyebilir ve hatta gereksiz alanları kolayca kaldırabilirsiniz. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, Kayıt etmek.

basit bir form oluştur

Ardından, kontrol panelinize gidin ve tıklayın WPForms »Tüm Formlar. Şimdi oluşturduğunuz tüm formları göreceksiniz. Form adınızın hemen yanında formun kısa kodunu görürsünüz. Bu kısa kodu kopyala.

WPForms

Şimdi formunuzu eklemek istediğiniz yayına veya sayfaya gidin ve ‘+’ Gutenberg editörünüzün sol üst köşesinde oturum açın.

Arama alanını kullanarak kısa kod. Bulunduğunda seçin. Ekranınızda aşağıdakiler olacak.

Şimdi daha önce kopyaladığınız kısa kodu yapıştırın ve verilen alana yapıştırın. Yayınla sağdaki düğme.

Bu kadar! Bir iletişim formunu başarıyla yayınladınız.

Kolay bir şekilde bir iletişim formu oluşturmak ister misiniz? Sonra, bugün WPForms ile başlayın.

Bunun yerine ücretsiz sürümle başlamak ister misiniz? Deneyin WPForms Lite.

5.2. Blogunuzu MonsterInsights ile Google Analytics’e Bağlama

Blog trafiğinizi artırmak istiyorsanız, insanların blogunuzu nasıl bulduğunu ve blogunuzda olduklarında neler yaptıklarını anlamanız gerekir..

Sitenizdeki kullanıcı etkileşimini izlemenin en kolay yolu Google Analytics kullanmaktır. Google Analytics, web siteleri için en iyi izleme çözümüdür ve kullanımı ücretsizdir.

MonsterInsights eklentisi WordPress blogunuzda Google Analytics kurmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, tek bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan dosya indirme izlemesi, reklam izleme, form gönderme izlemesi, e-Ticaret işlemlerini izleme vb.Gibi Google Analytics izlemenin tüm potansiyelinden yararlanmanıza olanak tanır..

MonsterInsights incelemesinin tamamını okuyun.

Blogunuzda Google Analytics kurmak için şu adrese gidin: Eklentiler »Yeni Ekle. MonsterInsights’ı arayın ve eklenti göründüğünde tıklayın Şimdi kur ve sonra, etkinleştirme.

monsterinsights yükleyin

Başını aşmak Analizler »Ayarlar blogunuzu Google Analytics ile doğrulamak için. Tıklayın Google hesabınızla kimlik doğrulaması yapın.

google hesabınızla kimlik doğrulamasını tıklayın

Bir sonraki ekranda Google hesabınızı seçin.

analitik için bir google hesabı seçin

Ardından, MonsterInsights’ın hesabınızı yönetmesine izin verin.

canavar görüşlerinin analitiği yönetmesine izin ver

Son olarak, blogunuz için doğru web sitesi profilini seçin ve tıklayın Tam Kimlik Doğrulama.

monsterinsights kimlik doğrulaması

Kimlik doğrulamasından sonra, ziyaret ederek web sitenizin nasıl olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Analizler »Raporlar.

monsterinsights ile wordpress google analytics

MonsterInsights ile bugün başlayın sitenize kolayca Google Analytics kurmak için.

Bunun yerine ücretsiz sürümle başlamak ister misiniz? Deneyin MonsterInsights Lite.

5.3. Nasıl Yoast SEO ile SEO Geliştirmek için

Blogunuza hedeflenen bir kitleyi çekmek ister misiniz? Hedeflenen ziyaretçileri çekmenin en iyi yolu, web sitenizin SEO’sunu geliştirerek organik trafik olarak da bilinen daha fazla arama motoru trafiğini artırmaktır.

OptinMonster’e göre SEO, web sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak web sitenizin trafiğini artırma uygulamasıdır. Sitenize arama motorları ile gelen ziyaretçilere organik trafik denir.

SEO teknik ve karmaşık olabilir, ancak ücretsiz SEO eklentileri ve WordPress SEO rehberleri sayesinde, yeni başlayanlar için bile oldukça kolaylaştı.

Orada tonlarca farklı SEO eklentisi bulabilirken, Yoast SEO’yu kullanıyoruz ve tavsiye ediyoruz. Piyasadaki en popüler SEO eklentisidir..

Yoast SEO ile WordPress blog yazılarınıza / sayfalarınıza kolayca meta etiketler ve başlıklar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, anahtar kelimeyi o sayfada uygun şekilde kullandığınızdan emin olmak için blog yayınlarınız ve sayfalarınız için bir odak anahtar kelimesi seçmeye zorlar.

WordPress kontrol panelinizden şu adrese gidin: Eklentiler »Yeni Ekle. Sağ üst köşede bulabileceğiniz arama çubuğunda Yoast’ı arayın. Yoast SEO eklentisi sayfanızda görünecektir. Tıklayın Yüklemek ve sonra etkinleştirme.

yoast seo kurulum

WordPress kontrol panelinizde artık SEO menüsünü soldaki görev çubuğunda bulabilirsiniz. Sadece üzerine tıklayın. Eklenti herhangi bir SEO hatası tespit ederse, sağlanan önerileri uygulayarak bunları düzeltebilirsiniz..

Yoast SEO’yu ayarlamak, yapılandırma sihirbazını kullanarak kolaydır. Sadece tıklayın yapılandırma sihirbazı başlamak.

yoast seo yapılandırma sihirbazı

İlk adımda, Yoast SEO’yu kendiniz yapılandırmak isteyip istemediğiniz sorulacak veya bunu sizin için yapacak bir uzman kiralayacaksınız. seçmek YOAST SEO’YU YAPILANDIRIN kendin yapmak.

yoast seo'yu yapılandır

Bir sonraki adımda, sitenizin dizine eklenmeye hazır olup olmadığı size sorulacaktır. A seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ardından, Sonraki.

yoast seo indeksleme

Bir sonraki adımda web sitesi türünü seçmeniz gerekiyor. Senin için blog. Ardından, Sonraki.

yoast seo site türü

Google’ın bilgi grafik kartı için blogun bir kişi veya marka tarafından çalıştırılıp çalıştırılmadığı sorulacaktır. Kişi seçilirse, kişinin adını belirtmeniz gerekir. Şirket seçilirse, logoyu da eklemeniz gerekir. Ardından, Sonraki.

yoast seo şirketi veya kişi

Artık sosyal medya profil URL’nizi uygun alanına girebilirsiniz. Ardından, Sonraki.

yoast seo sosyal profilleri

Arama motoru görünürlüğü adımında, yayınlarınızı ve sayfalarınızı dizine ekleyecek şekilde ayarlandıkları için varsayılan ayarları değiştirmeniz gerekmez. Basitçe tıklayın Sonraki.

yoast seo arama motoru görünürlüğü

Yazar arşivleri arama motorları için yinelenen içerik sorunları oluşturabilir. Bunu önlemek için, blogunuzda birden fazla yazar yoksa devre dışı bırakabilirsiniz.

yoast seo çoklu yazarlar

Ardından, web sitenizi, blog içeriğinizin Google tarafından nasıl algılandığına ilişkin ayrıntılı bilgiler veren ücretsiz bir araç olan Google Search Console’a bağlamanız istenir..

yoast seo google arama konsolu

Ardından, blogunuz için bir başlık ayarlayabilir ve ardından Sonraki.

yoast seo başlık ayarları

Artık yapılandırma sihirbazından çıkabilirsiniz, çünkü Yoast’ın bültenine kaydolma gibi tanıtım amaçlı diğer adımlar oluşturulmuştur.

Yoast SEO ile bugün başlayın blogunuzun SEO’sunu geliştirmek için.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 4 – Blog Ayarlarınızı Yapılandırma

Bölüm 6: Blog Oluşturmak için WordPress Editör ile Çalışma

bölüm 6 wp editörleriyle çalışma

WordPress, popülerlik ve esneklik açısından mevcut en iyi yayıncılık platformu olmakla övünüyor. Elbette,% 60’lık pazar payı ile WordPress, pantolonlarını tüm rekabetlerinden geçiyor.

Ancak, ana dezavantajı, yayın ve sayfa editörlerinin diğer bloglama platformları kadar şık olmamasıdır. Şimdi Klasik Editör olarak bilinen eski WordPress editörünün kelime işlemci stili bir arayüzü var. Kullanıcıların Metin veya Görsel modlarında metin girmesini sağlar. On yıldan uzun bir süredir WordPress’in bir parçası olduğundan, mevcut kullanıcılar bu arayüze alışkın.

Ancak, Medium veya Ghost gibi diğer yayın platformlarının editörleri WordPress’inkinden çok daha sezgiseldir.

İlişkili: Ortamdan WordPress’e Geçiş (Kesinti Yok!)

WordPress’e zengin içerik eklemeyi daha kolay ve eğlenceli hale getirmek için 5.0 sürümü ile WordPress, Gutenberg olarak bilinen yepyeni bir editörle birlikte gönderilir.

Bu bölümde, Gutenberg ve Klasik Editör arasındaki farklara bakalım.

6.1. İçerik Yazma – Klasik Editör ve Gutenberg

WordPress varsayılan olarak Gutenberg editörü ile gönderilir, bu da makalenizi doğrudan editörün içinde anında önizlemenizi sağlar. Öte yandan Klasik Editör, kullanıcıların Metin veya Görsel modlarda metin girmesine izin verir.

klasik editör

Klasik Editör ile kullanıcılar içeriği yazarken bitmiş sayfayı anında önizleyemezler. Farklı öğelerin düzenlenmesi ve taşınması da bir güçlük olabilir. Kullanıcıların Metin ve Görsel modları arasında geçiş yapması gerekecektir. Ayrıca boşluk ve boyutlandırma sorunları oluşturabilirler. İşte Gutenberg editörü devreye giriyor.

Gutenberg editörü, bitmiş bir sayfanın editördeyken nasıl göründüğünü görmenizi sağlar. Bu şekilde, önizleme paneline geçmek zorunda kalmadan boyutlandırmayı ve aralığı gerçek zamanlı olarak ayarlayabilirsiniz. Tüm düzenleme deneyimi medya açısından zengin içerik için yeniden oluşturuldu.

Gutenberg editörü

Gutenberg, içeriğinizdeki tüm öğeleri blok adı verilen ayrı birimlere ayırır. Klasik Editör’ün aksine, Gutenberg’deki Blocks, özel kod kullanmaya gerek kalmadan multimedya içeriğinizin stilini ve görünümünü kolayca özelleştirmenize yardımcı olur.

6.2. Sayfa Oluşturucu Seçmeye Karar Verme

Hiç şüphesiz, Gutenberg’de WordPress’te benzersiz yazma ve düzenleme deneyimi sağlamak için tasarlandı. Amacı, WordPress’e zengin içerik eklemeyi daha basit ve eğlenceli hale getirmektir. Ancak, WordPress için sayfa oluşturucu eklentilerini değiştirmek anlamına gelmez.

Yerleşik WordPress editörleri, sitenizde temel bir sayfa oluşturmak için tüm gerekli araçlarla birlikte gelir. Ancak, dikkat çekici bir sayfa oluşturmak istiyorsanız, sitenizde bir sayfa oluşturucu kullanmak isteyebilirsiniz.

Yalnızca web sayfanız için özel bir düzen oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut WordPress temalarınızı değiştirmeden çarpıcı bir sayfa da oluşturabilirsiniz..

Özel bir sayfa oluşturmak için Beaver Builder’ı kullanmanızı öneririz. WordPress için en iyi sayfa oluşturuculara da göz atabilirsiniz..

Umarız şimdi WordPress editörleri hakkında temel bir fikriniz vardır. Önümüzdeki 2 bölümde, WordPress sayfalarının ve yayınlarının nasıl oluşturulacağını açıklayacağız.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 5 – Temel WordPress Eklentileri & Öğreticiler

Bölüm 7: WordPress Sayfaları Oluşturma

bölüm 7 wordpress'te sayfa oluşturma

WordPress’te içeriği yazı veya sayfa olarak yayınlayabilirsiniz. Normal bir blog makalesi yayınlamak istediğinizde, bir yazı yazarsınız ve Hakkında, İletişim sayfaları gibi bağımsız bir web sayfası yayınlamak istediğinizde bir sayfa yazarsınız.

Diğer bir fark ise Yayınlar’ın kategorileri ve etiketleri kullanarak içeriği düzenlemenize izin verirken, sayfalar özel şablonlar uygulamanıza ve ihtiyaçlarınıza göre yeniden sıralamanıza izin verir.

7.1. İhtiyacınız Olan Temel Sayfalar

Anasayfa

Ana sayfanız muhtemelen ziyaretçilerinizin blogunuzda gördüğü ilk sayfadır. İlk kez gelen ziyaretçilerinizi sıcak bir şekilde karşılamak için ana sayfanızı özelleştirmek isteyebilirsiniz. İlham almak için IsItWP’nin ana sayfasına bir göz atın.

Varsayılan olarak, WordPress blog sayfanızı ana sayfa olarak ayarlar. Ancak, bir sayfa oluşturabilir ve ana sayfanız olarak seçebilirsiniz. Dalış yapmadan ve bir ana sayfa oluşturmadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

 • Yerleşik şablon: Temanızın bir ana sayfa şablonunu destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Bu durumda, farklı bir tane istemiyorsanız yeni bir ana sayfa oluşturmak yerine bundan yararlanabilirsiniz..
 • Tam genişlikte düzen: Kendi başınıza bir ana sayfa ayarlamak istiyorsanız, sayfa için tam genişlikli / kenar çubuğu olmayan bir düzen seçmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde ana sayfanızdaki kenar çubuğu öğelerinden kaçınabilir ve kolayca son derece özelleştirilmiş bir sayfa oluşturabilirsiniz.
 • Bir sayfa oluşturucu seçin: Kendi başınıza çarpıcı bir özelleştirilmiş sayfa oluşturmanıza yardımcı olan düzinelerce farklı sayfa oluşturucu bulabilirsiniz.

Ana sayfa için ayarlanmış bir sayfa oluşturduktan sonra, Ayarlar »Okuma.

wordpress'teki ana sayfa ayarları

Ardından ana sayfanız olarak statik sayfayı seçin ve ardından tercih ettiğiniz ana sayfa ve yayınlar sayfasını seçin.

Sayfa Hakkında

Hakkında sayfası oluşturmak, kitlenizle duygusal bir bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Hakkında sayfanızda, nasıl başladığınızı, neden ve hangi değerlerin temsil ettiğini açıklayabilirsiniz.

Hakkında sayfası oluşturmadan önce kitlenizin motivasyonlarını ve korkularını anlamanız önemlidir. Bu şekilde, kitlenizin kolayca ilişki kurabileceği etkileyici bir hikaye oluşturabilirsiniz. Blogunuzu okuyucularınızın sorunları ile ilişkilendirmek için doğru duygusal bağları da bulmanız gerekir..

İlham arıyorsanız, SyedBalkhi.com’un yaklaşık sayfasına bir göz atın..

Sayfa örneği hakkında - Syed Balkhi

Yaklaşık sayfada Syed, girişimci olarak yolculuğu boyunca karşılaştığı mücadeleleri açıklar. Blog, girişimci ve pazarlamacıları hedeflemeyi hedeflediğinden, okuyucular günlük yaşamlarıyla kolayca bağlantı kurabilir.

İletişim sayfası

İletişim sayfanız, web sitesi ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürmede önemli bir rol oynar. Kitlenizi sizinle bağlantı kurmaya teşvik etmek istiyorsanız, iletişim sayfanıza bir iletişim formu eklediğinizden emin olun..

Bir e-posta adresi görüntüleme ile karşılaştırıldığında, iletişim sayfanızda bir iletişim formu bulunması, kitlenizin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu şekilde, kitleniz sitenizden ayrılmadan sizinle iletişim kurabilir.

Kullanabilirsiniz WPForms WordPress için en iyi form oluşturucu eklentilerinden biri olan sitenizde bir iletişim formu oluşturmak için.

7.2. Klasik Editör ile Blog Sayfası Nasıl Oluşturulur

Yeni bir sayfa oluşturmak için şu adrese gidin: Sayfalar »Yeni Ekle.

WordPress'te yeni sayfa

Artık yeni sayfanız için başlık belirtebilir ve metin alanına bazı içerikler ekleyebilirsiniz..

Sayfa Özellikleri bölümü bir üst sayfa seçmenizi sağlar. Sayfaları ihtiyaçlarınıza göre de iç içe yerleştirebilirsiniz.

Bazı WordPress temaları size özel sayfa şablonları sağlar. Bir şablon seçmek, web sayfalarınıza kolayca yapısal varyasyonlar eklemenize yardımcı olur.

İçerik ekledikten sonra sayfanızı önizleyin ve ardından Yayınla. Başarıyla yeni bir sayfa yayınladınız.

7.3. Gutenberg ile Blog Sayfası Nasıl Oluşturulur

Şimdi Gutenberg düzenleyicisini kullanarak nasıl sayfa oluşturacağınıza bakalım.

Yapmanız gereken ilk şey, Gutenberg eklentisi. Bu, Klasik Editör ile Gutenberg’in yerini alacak.

Bir sayfa oluşturmak için şu adrese gidin: Sayfalar »Yeni Ekle. Gönderi için bir başlık eklemeniz istenir. Daha sonra tıpkı Klasik Editör gibi içerik yazmaya başlayabilirsiniz.

Gutenberg, metin, resimler, galeriler, kahraman görüntüleri, düğmeler vb. Gibi istediğiniz herhangi bir içerik bloğunu kolayca eklemenizi sağlar. Bir blok eklemek için tek yapmanız gereken Yerleştirici aracını (+) tıklamaktır..

Gutenberg editöründe bloklar

Bulmak için Sayfa Özellikleri bölümünde, sağ üst köşedeki dişli düğmesini tıklayın ve ardından Belge sekmesini tıklayın. Sayfa Özellikleri’nde, bir ana sayfa seçebilir ve ihtiyaçlarınıza göre sayfaları iç içe yerleştirebilirsiniz.

sayfa özellikleri gutenberg

Belge sekmesinde, sayfalarınıza yapısal varyasyon eklemek için sayfa şablonunuzu değiştirebilirsiniz.

Herhangi bir Bloğu özelleştirmek için Engelle sekmesine gidebilir ve seçtiğiniz Bloğun yapılandırmalarını değiştirebilirsiniz.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 6 – WordPress Editor ile çalışma

Bölüm 8: İlk Blog Yazılarınızı Yazma

bölüm 8 blog yazısı oluşturma

Artık statik WordPress sayfaları oluşturduğunuza ve kenar çubuğunu ve altbilgiyi uygun bilgilerle doldurduğunuza göre, ilk blog yayınınızı yayınlamaya başlamanın zamanı geldi.

Bu noktada, blogunuzun amacını ve nişini zaten anlamış olabilirsiniz. Yapmazsanız, geri dönebilirsiniz Bölüm 1 öğrenmek için.

8.1. Klasik Editör ile Yazı Oluşturma

İlk blog postanızı oluşturmak için, tıklayarak yazı düzenleyicinize gidin Mesajlar »Yeni Ekle.

Yayınınıza bir başlık eklemeniz ve yayın düzenleyicinize içerik yazmaya başlamanız gerekir. Blogunuza resim yüklemek için tek yapmanız gereken, resimlerinizi bilgisayarınızdan metin düzenleyicisine sürükleyip bırakmaktır. Alternatif olarak, Medya ekle fotoğraflarınızı ve videolarınızı yüklemek için.

medya ekle

8.2. Gutenberg ile Nasıl Mesaj Oluşturulur

Yapmanız gereken ilk şey, Gutenberg eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

Bir yayın oluşturmak için şu adrese gidin: Mesajlar »Yeni Ekle. Gönderi için bir başlık eklemeniz istenir. Daha sonra tıpkı Klasik Editör gibi içerik yazmaya başlayabilirsiniz.

Gutenberg, metin, resimler, galeriler, kahraman görüntüleri, düğmeler vb. Gibi istediğiniz herhangi bir içerik bloğunu kolayca eklemenizi sağlar. Bir blok eklemek için tek yapmanız gereken Yerleştirici aracını (+) tıklamaktır..

8.3. Kategori ve Etiket Ekleme

WordPress blogunuzun içeriği kategorilere ve etiketlere göre düzenlenir.

Kategoriler temel olarak blog yayınlarınızın geniş bir gruplandırmasıdır. Bunu, ele aldığınız genel konular veya blogunuz için içindekiler tablosu olarak düşünün. Hiyerarşik oldukları için, her biri için alt kategorilere sahip olabilirsiniz.

Etiketler, yayınınızın belirli ayrıntılarını açıklamak içindir. İçeriğinizi mikro kategorilere ayırmak için kullanılabilirler ve hiyerarşik değildirler.

Klasik Editör ile nasıl kategori ve etiket ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Yayın düzenleyici ekranınızda, sağ taraftaki kategoriler meta kutusuna gidin. Tıklayabilirsiniz Yeni Kategori Ekle veya sadece mevcut kategoriler arasından seçim yapın.

kategoriler ve etiketler- klasik editör

Benzer şekilde, Etiketler meta kutusunu kullanarak yeni etiketler oluşturabilir veya mevcut etiketler arasından seçim yapabilirsiniz.

Gutenberg ile bir blog eklemek ve blog yayınınıza etiketler eklemek için düzenleyicinizin sağ üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayabilirsiniz. Belge sekmesinde blog yayınınıza kategoriler ve etiketler ekleyebilirsiniz. Ayrıca öne çıkan resminizi değiştirebilir, alıntı yapabilir ve hatta Durum ve Görünürlük seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Kategoriler ve Etiketler- Gutenberg

Herhangi bir Bloğu özelleştirmek için Engelle sekmesine gidebilir ve seçtiğiniz Bloğun yapılandırmalarını değiştirebilirsiniz.

Editörünüzün görünümünü değiştirmek için 3 noktayı tıklayabilirsiniz. İsterseniz kod düzenleyicisine de geçebilirsiniz.

Son olarak, sağ köşedeki Yayınla düğmesini tıklayabilirsiniz.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 7 – WordPress Sayfaları Oluşturma

Bölüm 9: Blogunuzu Tanıtın

bölüm 9 blogunuzu tanıtın

Okuyucu ve katılımı olmayan bir blog ölü bir blog. Kimse içeriğinizi tüketmek istemiyorsa bir blogun korunmasının bir değeri yoktur.

Blogunuzda bazı harika içerik yayınlamış olmanız, her zaman çok fazla trafik getirebileceği anlamına gelmez. Aslında, yayınladığınız içerik türünü sevecek doğru okuyucu segmentini çekmeniz gerekir. Aksi takdirde, uzun vadede sizin için karlı olmayacak, etrafta dolaşmayacaklar.

Bu bölümde, blogunuzu tanıtmanın birkaç farklı yolunu açıklayacağız.

 • Sütun içeriği oluşturma
 • E-posta erişimi
 • Eposta pazarlama
 • Sosyal medya
 • Diğer yollar

9.1. Sütun İçeriği Oluşturma

Dalış yapmadan ve blogunuzu tanıtmaya başlamadan önce, sitenizde bazı sütun içeriği yayınlamanız önemlidir. Aslında hiç kimse değer sağlamayan bir siteye bağlı kalmak istemez. Bu, sütun içeriği gibi sağlam bir temeli olmayan bir bloga trafik çekiyorsanız, en değerli varlıklarınızdan bazılarını kaybedersiniz: zaman, para ve diğer kaynaklar.

Sütun içeriği blogunuzun kurucu taşıdır. Genellikle, en iyi çalışmanızı temsil eden bir dizi blog yayınıdır, ancak infographics, video veya başka herhangi bir içerik türü de olabilir.

Sütun içeriğinin ana yararı, yeni ziyaretçiler ve geri dönüşler getirmesidir. Bir çeşit değer sağladığından, kitlenizin blogunuza sadık kalması ve onu tanıtması daha olasıdır. Hepsinden iyisi, başlangıçta gönderildikten çok sonra daha fazla trafik çekmeye devam ediyor.

Ne tür blog yazıları yazmanız gerektiğinden emin değilim?

Endişelenme! Çalıştığı kanıtlanmış birkaç farklı blog yayını türünü açıklayacağız.

 • Eğiticiler ve nasıl yapılır kılavuzları: Sıkıcı bir görevin adım adım nasıl takip edileceğini kolay bir şekilde nasıl yapacağınızı açıklayın. Şu anda okumakta olduğunuz bu kılavuz, eğiticinin mükemmel bir örneğidir.
 • Listicles: Liste yayınları her zaman İnternet’te en çok paylaşılan içerikler arasındadır, çünkü sindirimi kolaydır.
 • En son endüstri haberleri: Sektördeki en son haberleri ve blog’u takip edin. Her bir trendin ortalama bir okuyucu için ne anlama geldiğini ve endüstrinizdeki değişiklikleri nasıl kucaklayabileceklerini bile açıklayabilirsiniz..
 • Tartışmalı konular: Tartışma hakkında konuşmak blogunuza bazı okuyucular getirebilir ama dikkatli olun! Tartışmalar oldukça duygusal olabilir. Kullandığınız dilin farkında olun ve düşüncelerinizi ifade ederken özellikle kötü niyetli olmamayı deneyin.

Daha fazla blog yayını fikri mi arıyorsunuz? Okuma Çalıştığı kanıtlanmış 73 tür blog yayını.

Bloglamanın sürekli bir süreç olduğunu unutmayın. Bir dizi yayın oluşturmuş olmanız, içerikle yaptığınız anlamına gelmez. Unutmayın, blog yazmak bir maraton, sprint değil.

Blogunuzun başarısı, kaliteli içerik üretme konusunda ne kadar kalıcı olduğunuza bağlıdır. Artık her gün bir blog yayını hazırlamak zorunda değilsiniz. Bir yayınlama programınız olsun ve buna uyun.

9.2. E-posta Yardımı

Bir dizi sütun içeriği oluşturarak blogunuz için sağlam bir temel oluşturduktan sonra, blogunuzu geliştirmeye ve blogunuzu tanıtmaya başlama zamanı.

E-posta erişimi, blogunuzu birkaç farklı yolla tanıtmanıza yardımcı olur: Trafik ve geri bağlantılar sağlayabilir, basın sözleri alabilir, popüler bloglarda konuk gönderileri sunabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Şüphesiz, e-posta erişimi, nişinizdeki etkileyicilerle kişisel bir bağlantı geliştirmenin en kolay yoludur. E-posta erişimini doğru şekilde nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Amacınızı anlayın.

Örneğin, popüler bloglarda misafir makaleleri sunmak için bir tanıtım kampanyası başlatabilirsiniz. Veya geri bağlantılar oluşturmak istiyorsanız, etkileyiciler oluşturmak ve blogunuzda bağlantı oluşturmaya değer değerli içerikler ürettiğinizi bildirmek isteyebilirsiniz.

Adım 2: Amacınıza göre e-posta adreslerini bulun.

Davetli yayın göndermek istiyorsanız popüler blogcuların e-posta adreslerinin bir listesini oluşturun.

Aşama 3: Bir tanıtım kampanyası oluşturmak için OutreachPlus gibi bir e-posta sosyal yardım aracı kullanın.

outreachplus

OutreachPlus daha yüksek teslim edilebilirlik, yanıt ve katılım için kampanyanızı kişiselleştirmenize yardımcı olur. Sosyal yardım çalışmalarınızı kolaylaştırır ve en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

Doğru stratejilerle, e-posta erişimi, geri bağlantılar oluşturma ve trafik çekmede çok etkili olabilir.

9.3. Eposta pazarlama

İlk ziyaretçilerinizin% 95’inin sitenize geri dönmeyeceğini biliyor muydunuz? Bu, ilk ziyaretçilerinizle bir bağlantı kurmaz ve tekrar tekrar ziyaret etmelerini sağlamazsanız, sonsuza kadar yok olacaklar demektir..

E-posta bülteni oluşturmak, kitlenizle bağlantı kurmanın ve onları sitenize dönmeye teşvik etmenin en iyi yoludur.

Bir e-posta bülteni oluşturmak için Constant Contact veya MailChimp gibi bir e-posta pazarlama yazılımı seçebilirsiniz. Uzun süreli bir ilişki kurmak için bazen yararlı e-postalar gönderebilirsiniz. Arada bir, son blog yazılarınızı bülteninizde tanıtabilir ve abonelerinizi sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz.

9.4. Sosyal medya

Sosyal medya, blogunuz için en güvenilir trafik kaynaklarından biridir. Blogunuza sosyal trafik çekmenin kodunu kırmak için uğraşıyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç ipucu aşağıdadır.

Temel Bilgileri Ayarlama

Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde blogunuz için bir profil oluşturun. Bu profilleri blogunuzda sergileyebilir ve kullanıcılarınızı sizinle bağlantı kurmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca, Paylaşılan Sayımlar gibi bir sosyal paylaşım eklentisi yükleyin ve kullanıcılarınızın içeriği sosyal medyada paylaşmasını kolaylaştırın.

Bir veya İki Sosyal Medya Platformuna Odaklanma

Dışarıdaki her sosyal ağa odaklanmak kendinizi çok zayıflatabilir. Sınırlı bir bütçeniz ve kaynaklarınız varsa, başlangıçta yalnızca bir veya iki sosyal platforma odaklanmak sizin yararınıza olacaktır.

Sosyal medya trafiğini artırmayla ilgili ilham arıyorsanız, Facebook trafiğini% 332 nasıl artırabilirim?.

İçeriğinizi Optimize Edin

Daha önce sosyal medyada bir blog yayını paylaştıysanız, sosyal ağın içeriğinizin resmini, başlığını ve açıklamasını otomatik olarak çektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu bilgi, paylaştığınız içerik hakkında, diğer kullanıcıları tıklamaya ikna eden temel bir taslak verir.

Yayınınızı sosyal medyada paylaşırken güzel bir önizleme bulamıyorsanız, temanızın OG (Açık Grafik) etiketlerini desteklememesi ihtimali vardır. OG etiketleri, sosyal ağların bağlantınızdan doğru bilgileri almasına yardımcı olur. Paylaştığınız bağlantılar için aynı sorunu yaşıyorsanız, kontrol etmek isteyebilirsiniz Facebook yanlış küçük resim sorunu nasıl düzeltilir.

9.5. Blogunuzu Tanıtmanın Diğer Yolları

Aşağıda blogunuzu tanıtmanın birkaç yolu daha vardır.

Blog yorumları: Nişinizdeki popüler bloglar hakkında aktif olarak yorum yapın ve sohbetlere katılın. Kullanıcılar adınızı tıkladığında blogunuza yönlendirilirler (yorum yaptığınız blogun bir yorumcunun adından geri bağlantılara izin vermesi koşuluyla).

Arama motoru optimizasyonu (SEO): SEO, blog yazılarınızın arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak web sitenizin trafiğini artırmanıza olanak tanır. Yerinde ve dışında SEO taktikleri ile, sitenize daha hedefli organik trafik çekebilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi bir sonraki bölümde bulabilirsiniz..

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 8 – İlk Blog Yazınızı Yazma

Bölüm 10: WordPress SEO: Başlarken

bölüm 10 wordpress seo

Arama motorlarından sitenize hedeflenmiş trafik çekmek mi istiyorsunuz? Arama motoru optimizasyonu (SEO) sürekli değişen arama algoritmaları nedeniyle zor olabilir.

Bununla birlikte, doğru strateji ile, sürekli algoritma değişikliklerine rağmen organik trafiğinizi artırabilirsiniz. En iyi SEO taktiklerini takip ederek, arama motorlarının web sitenizi kolayca taramasına ve dizine eklemesine izin veriyorsunuz.

Bu bölümde aşağıdakileri tartışacağız:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Sayfa İçi SEO
 • Link oluşturma

10.1. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması SEO’nun en önemli yönlerinden biridir. Anahtar kelime araştırması, kitlenizin Google’da ne aradığını anlamanıza yardımcı olur.

İdeal olarak, potansiyel kitlenizin içeriğinizi bulmak için Google’da kullandığı olası her anahtar kelime kombinasyonunu bulmanız gerekir.

Aşağıda, yararlı bulabileceğiniz birkaç anahtar kelime araştırma aracı bulunmaktadır.

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Anahtar kelime planlayıcı, AdWords kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. İçerik fikirlerinizi beyin fırtınası yapmak için aynı aracı kullanabilirsiniz.
 • Google arama: Google Arama, blogunuz için birçok alakalı anahtar kelime bulmanıza yardımcı olur. İlgili anahtar kelimeleri arama sonuçları sayfanızın alt kısmında bulabilirsiniz.
 • SEMRush: SEMRush, blogunuz için potansiyel anahtar kelimelerin bir listesini bulmanıza yardımcı olan ücretli bir araçtır. Rakipleriniz için neyin işe yaradığını, endüstrinizdeki hangi site ziyaretçilerinin aradığını ve hangi anahtar kelimelere odaklanmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olur.

Potansiyel anahtar kelimeler listeniz olduğunda, içerik oluşturma sürecinizi kolaylaştırmak için bir içerik takvimi oluşturma zamanı.

10.2. Sayfa İçi SEO

Google’da daha üst sıralarda yer almak ve web sayfalarınızı arama sonuçlarının üstüne yerleştirmek için web sayfalarınızı arama motoru için optimize etmeniz gerekir.

WordPress ile web sitenizi arama motorları için optimize etmek kolaydır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir SEO eklentisi yükleyin

Bir SEO eklentisi, web sitenizin arama motorunu kolay hale getirmenize yardımcı olur. Yüklemenizi öneririz Yoast eklentisi sitenizde. Eklentiyi yükledikten sonra, SEO başlığı, açıklaması ve odak anahtar kelimesi eklemek için her yazı ve sayfa düzenleyicide bir meta kutu bulacaksınız.

Yoast SEO, içeriği yayınlarken bir odak anahtar kelimesi seçmeye zorlar ve ardından söz konusu sayfayı bu sayfada doğru şekilde kullandığınızdan emin olur.

Resimler için alt Etiketleri ekleyin

Alternatif etiketler, resimde ne olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Google, resimdeki metni ve çevresindeki metnin konusunu belirlemek için alternatif metne nispeten yüksek bir değer verir.

Dahili Bağlama

Her bir gönderiye 2-3 dahili bağlantı ekleyin.

Dahili bağlantılar, kullanıcıların diğer sayfalara gitmesine olanak tanır. Ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre tutar ve daha da önemlisi, SEO’nuzu geliştiren bağlantı suyunuzu artırır.

10.3. Link Oluşturma

Bağlantı kurma, Google’ın web sayfalarını sıralamasında önemli bir faktördür. Sayfalarınıza bağlantı veren yüksek kaliteli bağlantıların sayısını artırarak blogunuzun sıralamasını iyileştirebilirsiniz.

Sitenize yasal olarak geri bağlantılar oluşturmanın birçok farklı yolu vardır. Aşağıda bunlardan birkaçına bakalım.

Sütun içeriği oluşturma:

Zaten bahsettik, ama tekrar söylüyoruz. Dalış yapmadan ve geri bağlantılar oluşturmaya çalışmadan önce, bağlantı oluşturmaya değer bir avuç içerik yayınladığınızdan emin olun. Sütun içeriğinin bazı örnekleri, nasıl yapılır kılavuzları, listikler ve vaka çalışmalarıdır.

Paylaşılabilir infographics oluşturma:

Bir grafik tasarımcı kiralayabilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz. Canva, Piktochart veya Visme. Oluşturduktan sonra, kullanıcılarınızın kolayca kullanabileceği bir yerleştirme kodu sağlayarak paylaşılabilir yapın.

Muhtemel bağlayıcılara ulaşın:

Blogunuza geri bağlantı vermesi muhtemel blogların bir listesini oluşturun. Örneğin, nişinizle ilgili haftalık özet yayınlayan bloglar bulabilir ve onlardan makalenizi yaklaşan gönderilerinde göstermelerini isteyebilirsiniz.

Röportajları yayınla:

Etkileyenlerin bir listesini oluşturun ve onlarla tek soruluk bir röportaj yayınlayın. Muhtemelen yayınladığınız röportajın bağlantısını ekleyeceklerdir.

Misafir bloglama:

Nişinizde tanınmış sitelerde yüksek kaliteli konuk makaleleri yayınlayın. Bağlantı elde etmek etkili bir strateji olsa da, Google’ın bu taktiği düşük kaliteli makaleler ve bağlantılarla kötüye kullanan pazarlamacılara zarar verdiğini unutmayın..

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 9 – Blogunuzu Tanıtın

Bölüm 11: Blogunuzdan Para Kazanın

bölüm 11 blogunuzdan para kazanın

9 ile 5 arası işinizi bırakmak ister misiniz? Nasıl blog başlatacağını ve para kazanacağınızı mı merak ediyorsunuz? O zaman yalnız değilsin!

Blogdan para kazanma hızlı ve zengin bir program olmasa da, doğru stratejilerle sağlam bir gelir elde etmek tamamen mümkündür.

Bu bölümde, para bloglama yapmak için 4 farklı yöntemi açıklayacağız.

 1. reklâm
 2. Bağlı pazarlama
 3. Freelance
 4. Ürün satışı

11.1. reklâm

Reklam, muhtemelen blog yazmanın en kolay yoludur.

Google’dan bir reklam ağı olan Google AdSense ile reklam görüntüleyerek başlayabilirsiniz. En iyi şey, programa katılmak için büyük bir trafik hacmine sahip olmanızı gerektirmemesidir..

Alternatif olarak, sitenizde doğrudan reklamlar satabilirsiniz. Önemli bir trafik tabanı çekiyorsa blogunuz için etkilidir. Herhangi bir reklam ağına bağlı olmadığından, tam reklam geliri kârını koruyabilirsiniz.

Sitenizden her türlü reklamla para kazanmak için AdSanity eklentisini kullanmanızı öneririz. Reklam yönetimini basitleştirir, minimum çaba ile daha fazla reklam geliri elde etmenize yardımcı olur.

11.2. Bağlı pazarlama

Satış ortağı pazarlaması, birisi tavsiyeleriniz yoluyla bir ürün satın aldığında blogunuzdan gelir elde etmenize yardımcı olur. Temel olarak, beğendiğiniz bir ürün seçiyorsunuz, o ürüne bir satış ortağı bağlantısı ekliyorsunuz ve bir kişi bağlantıyı tıklayarak ürünü satın aldığında komisyon kazanabilirsiniz..

Reklamların can sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, bağlı kuruluş pazarlamasından sağlam gelir elde etmenin en iyi yoludur. Hatta reklamcılık ve diğer para kazanma yöntemleri ile birlikte kullanabilirsiniz.

Satış ortağı bağlantılarını yönetmek ve gizlemek için ThirstyAffiliates’i kullanır ve tavsiye ederiz.

11.3. Freelance

Blogunuzda becerilerinizi ve uzmanlığınızı serbest çalışan olarak sunmak, blogunuzda geçiminizi kazanmanın en iyi yoludur. Portföyünüzü sadece blogda sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda ödeme yapan müşterilerin doğru segmentini de çekebileceksiniz.

Blogunuzda bir beni işe al sayfası oluşturduğunuzdan ve bu sayfayı kapsamlı bir şekilde tanıttığınızdan emin olun.

11.4. Satış Ürünleri

Sabit bir pasif gelir akışı yapmak istiyorsanız, blogunuzdan ürün satmayı düşünebilirsiniz. Doğru stratejilerle, ürün satarak blogunuzdan tam zamanlı gelir elde etmek tamamen mümkündür.

Aşağıda birkaç fikir bulunmaktadır:

E-Kitap Sat: Bir ürün oluşturmak sıkıcı ve göz korkutucu bir görev olabilir. Zaten bazı harika sütun içerikleri yayınladıysanız, bunları kolayca bir eKitap’a yeniden yerleştirebilir ve kitlenize satabilirsiniz..

Bir e-ticaret mağazasını entegre etme: WooCommerce gibi bir e-Ticaret eklentisiyle e-ticaret mağazasını mevcut blogunuza entegre edin. Blogunuzda sevdikleri içerik türünü yansıtan ürünler satıyorsanız, e-ticaret ürünlerinizi satmak için mevcut kullanıcı tabanınızı piggyback edebilirsiniz.

↑ İçindekiler Tablosuna Geri Dön

«Önceki: Bölüm 10 – WordPress SEO: Başlarken

Bölüm 12: Öğrenilecek Kaynaklar ve WordPress’te Uzmanlaşma

bölüm 12 wordpress kaynakları

WordPress topluluğu çok büyük, bu nedenle web’de WordPress’i öğrenmenize ve ustalaşmanıza yardımcı olacak tonlarca farklı kaynak bulabilirsiniz..

Web’de bulabileceğiniz en iyi ve ücretsiz WordPress kaynaklarından bazıları şunlardır:

 • IsItWP: IsItWP’de düzenli olarak WordPress öğreticileri, WordPress teması ve eklenti toplamaları, yorumları, WordPress fırsatları ve çok daha fazlasını yayınlıyoruz.
 • WPBeginner: WPBeginner, WordPress yeni başlayanlar için web’deki en büyük ücretsiz WordPress kaynağıdır. WordPress ürünleri için yararlı öğreticiler, videolar, kupon kodları ve çok daha fazlasını düzenli olarak yayınlıyorlar..
 • WPForms blogu: WordPress platformunu kullanarak işinizi büyütmenize yardımcı olacak eğiticileri okumak istiyorsanız, WPForms blogunu takip etmeniz gerekir. Ayrıca, her tür çevrimiçi WordPress formu oluşturmak için ipuçları ve önerilen uygulamalar da bulabilirsiniz..
 • MonsterInsights blogu: MonsterInsights blogu, Google Analytics en iyi uygulamalarını ve önerilerini öğrenmek için takip edebileceğiniz mükemmel bir kaynaktır.

SSS

Binlerce kullanıcının bir blog başlatmasına yardımcı olduktan sonra, insanların aynı tür soruları tekrar tekrar sorduklarını gördük. Bu yüzden sık sorulan soruların bir listesini derledik, böylece blogunuza kolayca başlayabilirsiniz.

Bir blogun bir web sitesinden farkı nedir??
Blog, makaleleri ters kronolojik sırada yayınlayan sadece bir web sitesidir. Blog makaleleri genellikle WordPress gibi bir blog platformu kullanılarak yayınlanır, böylece kod yazamayan herkes kolayca bir blog başlatabilir. Blog kurulduktan sonra, yayın düzenleyicinizde kolayca içerik oluşturmaya başlayabilir ve bir düğmeyi tıklayarak yayınlayabilirsiniz.

Daha fazla oku: Web Sitesi Nasıl Oluşturulur.

WordPress olmadan blog oluşturabilir miyim?

Evet! Blogger, WordPress.com ve TypePad gibi düzinelerce blog platformu var. Ancak, her zaman kendi kendine barındırılan WordPress’te bir blog başlatmanızı öneririz, çünkü herhangi bir kısıtlama olmaksızın bir blog’u istediğiniz gibi oluşturmanıza tam özgürlük verir.

WordPress.com ve WordPress.org (kendi kendine barındırılan WordPress) arasındaki fark nedir??

WordPress.com, bir blogu kolayca başlatmanızı sağlayan ücretsiz bir bloglama platformudur, ancak sınırlı tema kullanılabilirliği ve sınırlı depolama alanı gibi birçok kısıtlama ile birlikte gelir. Ayrıca, ücretsiz platform web sitenizden para kazanmanıza izin vermez.

Kendi kendine barındırılan WordPress olarak da bilinen WordPress.org, bir blog çalıştırmak için bir alan adına ve bir barındırma hesabına sahip olmanızı gerektirir. Kendi kendini barındıran bir platformla blogunuz üzerinde tam kontrole sahip olabilir, blogunuzdan istediğiniz gibi para kazanabilir, sınırsız tema ve özelleştirme seçenekleri alabilir ve barındırma sağlayıcınıza bağlı olarak sınırsız depolama alanının keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir blog başlatmanın maliyeti nedir??

Kendi kendine barındırılan WordPress’te bir blog başlatmak için yılda 14,99 ABD doları alan adı ve aylık 7,99 ABD doları olan bir barındırma hesabı satın almanız gerekir. Bir blogun başlatılması yıllık olarak 110.87 $ ‘a kadar düşük bir maliyete sahip olacak..

Blogunuz için binlerce ücretsiz tema ve eklenti bulabilirsiniz. Ancak, premium temaları ve eklentileri tercih ederseniz, blogunuzun işletme maliyeti daha yüksek olabilir.

Anonim olarak bir blog başlatabilir miyim?

Bir blog yayınlamak, ancak anonim kalmak istiyorsanız, alanınızı WHOIS gizliliği açık olarak koruduğunuzdan emin olmanız gerekir. Anonim bloglar için, insanlar genellikle yazmak için bir takma ad / takma ad kullanırlar. Yalnızca blogunuzu yazmak için benzersiz bir e-posta bile oluşturabilirsiniz.

Ne hakkında bir blog başlatmalıyım?

Herhangi bir konuyla ilgili bir blog başlatabilirsiniz, ancak gerçekten tutkulu olduğunuz bir konuyla ilgili bir blog başlatmanız önerilir. Ya da günlük verilerinizi belgeleyen kişisel bir blog başlatabilir ve web’deki benzer düşünen insanlara ulaşabilirsiniz..

Çok yazarlı bir blog çalıştırabilir miyim?

Evet. WordPress, blogunuzdaki her yazar için izinleri yönetmenize ve kontrol etmenize yardımcı olacak 5 varsayılan kullanıcı rolü ile birlikte gelir.

Bloguma bir e-ticaret mağazası ekleyebilir miyim?

Evet! Bir e-ticaret mağazası eklemek, doğrudan blogunuzdan fiziksel veya dijital ürünleri satmaya başlamanıza olanak tanır. WooCommerce gibi bir eklenti yükleyin ve e-ticaret mağazasını blogunuza entegre edin, böylece ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

WordPress terminolojileri hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim??

Buna bakın WordPress Yeni Başlayanlar için Terimler Sözlüğü garip WordPress terimleri veya kısaltmalarıyla şaşkın olduğunuzda.

Bir blogu birden çok dilde başlatabilir miyim?

WordPress ile, Polylang gibi çok dilli bir eklenti ile çok dilli bir blog’u kolayca başlatabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz çok dilli eklentiyi destekleyen bir WordPress teması seçmek de isteyebilirsiniz.

Bu kılavuzun bir WordPress blogunu başlatmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. İyi bloglar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map