Çok Dilde WordPress Web Sitesi Kolayca Nasıl Oluşturulur (Adım Adım)

çok dilli bir wordpress web sitesi nasıl oluşturulur


WordPress sitenizi birden çok dilde kullanıma sunmak istiyor musunuz? Web sitenizi çok dilli yaparak çok daha geniş bir kitleyi çekebilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Çok dilli bir site oluşturmak çoğu durumda yalnızca geliştirici bir iş olmasına rağmen, bir WordPress çeviri eklentisi kullanarak WordPress ile kendi başınıza yapmak oldukça kolaydır.

Bu makalede, en popüler çok dilli eklenti WPML’yi kullanarak çok dilli bir WordPress web sitesini nasıl kolayca oluşturacağınızı göstereceğiz.

Neden WPML Kullanarak Çok Dilde WordPress Sitesi Oluşturma?

İşletmeniz dünyanın farklı bölgelerinden, kendi dillerini konuşan farklı bir gruba hizmet veriyorsa, sitenizi çok dilli yapmanız gerekir. Benzer şekilde, eğitim kurumları ve farklı ülkelerden kullanıcılara sahip uluslararası kuruluşların başarılı olması için çok dilli bir web sitesine ihtiyaçları vardır.

Ama nasıl bir tane yaratırsın?

Bir seçenek, siteniz için birden çok alt alan oluşturmak ve alt alanların her biri için bir dil yüklemektir. Ancak bu yöntem büyük bir güçlüktür. Birden çok alt alan adı ayarlamak ve yönetmek çok zaman ve kaynak gerektirir. Ayrıca, işi sizin için yürütmek için bir geliştirici kiralamanız gerekiyorsa pahalı olabilir.

WordPress, WPML eklentisi ile birlikte bu sorunları çözer ve size çok dilli bir site oluşturmak için sorunsuz, basit bir çözüm sunar.

WPML, aynı WordPress kurulumuna birden fazla dil yüklemenize izin verir, böylece her dil için alt alan adı oluşturmanız gerekmez. Bahsetmemek gerekirse, o kadar basit ve hızlı ki, herhangi bir koda dokunmadan herkes çok dilli bir site kurabilir.

Bununla birlikte, birkaç hızlı adımda WPML kullanarak çok dilli bir WordPress sitesi nasıl oluşturabileceğinizi görelim.

WPML ile Çok Dilli WordPress Sitesi Oluşturma

WPML, WordPress web sitenizi çevirmenize yardımcı olan bir çeviri eklentisidir. Ancak, önce tek bir dilde bir web sitesi oluşturmanız gerekir.

Bir web sitesi oluşturmak için bir alan adına ve barındırma hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Alan adı, sitenizin çevrimiçi adresidir ve barındırma, site dosyalarınızın depolandığı sanal alandır.

Bir alan adının maliyeti genellikle yaklaşık 14 $ ve bir barındırma hizmetinin ücreti aylık yaklaşık 7 $ ‘dır. Yeni başladığınızda, bu maliyetler artabilir ve aşırı pahalı olabilir. Bu nedenle, finansal acılarınızı hafifletmek için, kullanıcılarımıza özel bir indirim sağlamak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık. Şimdi, özel Bluehost kuponumuzu kullanarak ücretsiz bir alan adı ve aylık sadece 2.75 $ karşılığında WordPress barındırma alabilirsiniz.

WordPress’te yeniyseniz, kolayca bir WordPress sitesi oluşturmak için başlangıç ​​kılavuzumuzu okuyun.

Seçtiğiniz dilde bir WordPress sitesi oluşturduktan sonra, sitenize farklı dil çevirileri ekleyebilirsiniz.

1. Adım: WPML’yi yükleyin ve Çok Dilde Seçenekleri Ayarlayın

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress sitenize WPML eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir.

Başarıyla etkinleştirildikten sonra, WordPress gösterge tablonuzun üstünde bir bildirim kutusu görürsünüz. WPML’yi yapılandırma buton. Yapılandırmanızı başlatmak için düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

yapılandırmak-wpml-bildirm

Ardından, WPML kurulum sihirbazını görebileceksiniz.

wpml-kurulum sihirbazı

İlk adımda WPML, WordPress sitenizin ana dilini otomatik olarak algılar. İsterseniz veya yanlış tespit ederse değiştirebilirsiniz.

Tıkla Sonraki devam etmek için düğme.

Ardından, siteniz için etkinleştirmek istediğiniz dilleri seçmenizi isteyecektir. Dilleri seçin ve Sonraki buton.

seçmek-dil-wpml-kurulum

Şimdi, WPML kurulum işleminin üçüncü adımında dil değiştirici seçeneklerini göreceksiniz. Dil değiştirici, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğini tercih ettikleri dilde görüntülemeyi seçmesine olanak tanır. Genellikle bir açılır liste veya sitenizdeki bir bayrak koleksiyonu şeklinde görünür.

wpml dil-değiştirici-seçenekleri

Oradan, sadece sürükleyip bırakarak dillerin sırasını düzenleyebilirsiniz.

Bunun altında, sitenize bir dil değiştirici eklemek için seçenekler gösterecektir. Dil değiştiriciyi gezinme menünüze, widget alanına veya altbilgi alanına ekleyebilirsiniz. Ayrıca, her içerik parçasından önce veya sonra yayınların çevirisine bağlantılar da eklersiniz.

Eklenti wpml dil-değiştirici

Gezinme menünüze bir dil değiştirici eklemek için Menüye yeni bir dil değiştirici ekleme düğmesi Menü dili değiştirici Bölüm.

Sonra, Yeni Menü Dil Değiştirici seçenekler bir açılır kutuda görünür.

Eklenti menüsü dil-değiştirici

Sitenizde dil değiştiriciyi göstermek için bir menü seçebilirsiniz. Ardından, menüde dil değiştiricinin konumunu ayarlayabilirsiniz; ilk menü öğesi veya son menü öğesi olarak göster.

Ardından, dil değiştirici menü öğesini nasıl göstermek istediğinizi seçebilirsiniz. Bir açılır liste veya dil listesi olarak gösterebilirsiniz.

Ardından, dil değiştirici menü öğesine neyin dahil edileceğini seçebilirsiniz. Ne gösterileceğini sadece kutuları işaretleyerek seçebilirsiniz.

Son olarak, dil değiştirici renklerini ayarlayabilirsiniz.

Tüm seçenekleri yapılandırırken, sağ taraftaki önizleme kutusunda değişiklikleri görebileceksiniz.

Memnun kaldığınızda, Kayıt etmek buton.

Benzer şekilde, diğer konumlara da bir dil değiştirici ekleyebilirsiniz. Ancak, dil değiştiriciyi yalnızca gezinme menüsüne eklemek istiyorsanız, Sonraki buton.

Şimdi WPML kurulum işleminin son adımındasınız. Bu adımda site anahtarınızı girmeniz gerekecek.

register-wpml

Site anahtarını WPML hesabınızdan alabilirsiniz. Anahtarı kopyalayıp kutuya yapıştırın ve Kayıt ol buton.

Bu kadar! WordPress sitenizde WPML yapılandırmasını başarıyla tamamladınız.

Adım 2: WordPress Yazılarına ve Sayfalarına Çok Dilde İçerik Ekleme

Artık WordPress sitenize WPML kurduğunuza göre, sitenize çok dilli içerik eklemeye hazırsınız.

WPML, WordPress yayınlarınızı, sayfalarınızı, etiketlerinizi, kategorilerinizi ve temalarınızı istediğiniz herhangi bir dile kolayca çevirmenizi sağlar.

Mevcut WordPress yayınlarınız için bir çeviri oluşturmak için şu adrese gidin: Yazılar »Tüm Yazılar. Orada toplam yayınlarınızı ve ayrıca dil başına yayınlarınızın sayısını görürsünüz.

tercüme düğmeli-all-Mesajları

WordPress, sitenizin ana dilini otomatik olarak algılar ve yayınlarınızın yanında seçilen her dil için düğme eklediğinizi gösterir. Bir yayını çevirmek için bir dilin altındaki ekle düğmesini tıklamanız gerekir.

Bu eğitim için Fransızca dilinin altındaki Ekle düğmesini tıkladık.

Yeni-traslation-sonrası wpml

Şimdi, düzenleyicinin üstünde dil adını / bayrağını göreceksiniz. Ayrıca, Dil yayın düzenleyicinizin sağ tarafına meta kutu eklendi.

Çevrilen içeriği gönderi alanına ekleyebilir ve gönderiyi yayınlayabilirsiniz. Bu dilde dil yeterliliğiniz yoksa, sitenize yeni kullanıcılar ve yazarlar ekleyin içeriğinizi çevirmek için.

Ayrıca, WPML Çeviri Yönetim Modülü sitenizdeki çevirmenleri yönetin.

3. Adım: Kategoriler ve Etiketler için Çeviri Ekleme

WPML, WordPress kategorilerinizi, etiketlerinizi veya diğer özel sınıflandırmalarınızı kolayca istediğiniz dile çevirmenize olanak tanır.

Onları çevirmek için şu adrese gitmeniz gerekir: WPML »Taksonomi Çevirisi WordPress kontrol panelinizden.

Ardından, bir sonraki adımda çevirmek istediğiniz sınıflandırmayı seçmeniz gerekir.

taksonomi-çeviri-wpml

Bu eğitici video için, Kategoriler. Artık tüm site kategorilerinizi yüklüyor. Burada sınıflandırma terimlerinizin yanında Ekle düğmeleri görürsünüz..

traslate kategoriler-wpml

Sınıflandırmanızı çevirmek için bir dilin / bayrağın altındaki Ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Adım 4: Gezinme Menüleri için Çeviri Ekleme

WordPress gezinme menülerinizi çevirmek için şu adresi ziyaret edin: Görünüm »Menüler WordPress kontrol panelinizden. Ardından, çevirmek istediğiniz menüyü seçmeniz gerekir.

Eklenti menü çeviri

Şimdi, WordPress menünüz için çeviri düğmeleri ekleme seçeneğini göreceksiniz. Menüyü çevirmek için düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

Menünün bir çevirisini oluşturduktan sonra, birincil dil menünüzdekiyle aynı menü öğelerini eklemeniz gerekir.

edit-traslated menü

Menü öğeleriniz olarak yayınlarınız, sayfalarınız ve kategorileriniz varsa, bunları önce 2. adımda gösterildiği gibi çevirmeniz gerekir. Bundan sonra, bunları sol taraftaki sekmelerden ekleyebilirsiniz. Menüyü Düzenle panel.

Tüm menü öğelerini ekleyip yönettikten sonra, Menüyü Kaydet buton.

5. Adım: Temaları, Eklentileri ve Diğer Metni Çevirme

WPML, WordPress eklentilerinizi ve temanızı da çevirmenize izin verir.

Onları çevirmek için şu adrese gitmeniz gerekir: WPML »Temalar ve eklentilerin yerelleştirilmesi WordPress kontrol panelinizden.

tema-eklenti-yerelleştirme

Varsayılan olarak, Temayı ve eklentileri çevirmek için Dize Çevirisi kullanmayın işaretli ve altında bir onay kutusu var. Temanız için kullanılabilir çeviri dosyaları varsa kutuyu işaretleyebilirsiniz. Ancak, bu yalnızca resmi WordPress.org temalarıyla çalışır.

WPML bir WPML String Çeviri Modülü temanızı ve eklentilerinizi doğru bir şekilde çevirmenize izin vermek için. Bu modülü kullanarak sitenizdeki özel alanları, widget’ları ve diğer metinleri çevirebilirsiniz.

Ayrıca, bu TranslatePress incelemesine göz atın. TranslatePress, WPML’ye bir alternatiftir.

Bu kılavuzun WPML ile çok dilli bir WordPress sitesi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Çevrimiçi blog yazarak para kazanmanın 25 yasal yolundaki kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map