Dakikalar İçinde Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır (HTTPS)

Ücretsiz bir SSL sertifikası nasıl alınır


Web sitenizin güvenliğini artırmak için ücretsiz bir SSL sertifikası mı arıyorsunuz? Artık tüm web siteleri için bir SSL sertifikası zorunludur. Sitenizde yüklü bir SSL sertifikası yoksa, Google Chrome gibi tarayıcılarda web sayfanız yerine bir hata gösterilir.

Bu makalede, WordPress sitenizi güvenlik tehditlerinden ve kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutmak için nasıl ücretsiz bir SSL sertifikası alacağınızı göstereceğiz.

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Gereklidir??

SSL, Güvenli Yuva Katmanı’nın kısaltmasıdır. Güvenli bir tarama deneyimi için kullanıcı ve web sunucusu arasında bir güvenlik duvarı katmanı gibi çalışır.

Bir web sitesi URL’sini ziyaret ettiğinizde, sunucuya bilgi gönderir ve web sayfasını tarayıcınızda görüntüler. Sunucuya gönderdiğiniz bilgiler bir web sitesi URL’si, kullanıcı adı / şifre, kredi kartı bilgileri, kişisel bilgiler, e-posta adresi vb. Olabilir. Bu veriler özeldir ve hassas bir şekilde ele alınması gerekir..

Bir SSL sertifikası uygulamadıysanız, web sitenize saldırı veya saldırıya uğramış olabilir, bu da önemli bilgilerinizi kaybedebileceğiniz anlamına gelir. Korsanları bu bilgileri şantaj yapan kullanıcılara kullanır. Bir SSL sertifikası ekleyerek web sitenizi HTTPS protokolü altında korumak zorunludur.

SSL sertifikası yalnızca web siteleri için SSL sertifikaları sağladığı tanınan yetkili bir kurum tarafından verilebilir. SSL sertifikası sitenize eklendiğinde, web sitenizin URL’sini içeren bir asma kilit ve HTTPS görürsünüz.
HTTPS protokolü

SSL sertifikası başarıyla eklenmezse, hala güvenli olmayan eski HTTP protokolünü görürsünüz. Google Chrome gibi popüler web tarayıcıları, hâlâ HTTP protokolüne sahip siteleri terk etti. SSL sertifikası olmayan bir siteye erişmeye çalışırsanız, Google Chrome tarayıcınızda bir hata görebilirsiniz.

Bir SSL sertifikası tüm web siteleri için zorunlu olsa da, web siteniz çevrimiçi ödemeleri, kullanıcı girişlerini / kayıtlarını, üyelikleri vb. İşliyorsa, bunun sizin için bir zorunluluk olduğunu bilmelisiniz. Aksi takdirde, verilerinizin yanı sıra site kullanıcılarınızın verileri de ciddi risk altında olacaktır.

Bazen, ödemeleri yöneten üçüncü taraf hizmetleri de saldırıya uğramamak için web sitenize SSL / HTTP yüklemenizi bildirir. Bu, web siteniz PayPal veya Stripe gibi çevrimiçi bir hizmet kullanarak ödeme alırken olur.

Bir SSL sertifikasına neden ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bazı önemli noktalara bakalım:

 • Çevrimiçi kimliğinizi doğrular ve kullanıcılarınıza web sitenizin zaman ayırmaya değer olduğunu garanti eder.
 • Kullanıcılarınız güvenlik kaygısı olmadan ödeme yapabilir.
 • Google, SSL / HTTPs protokolü etkinleştirilmiş web sitelerini destekler. SSL / HTTP bulunan siteler de eski HTTP protokolüne sahip sitelerden daha iyi arama sıralamasına sahip olacaktır.

Artık bir SSL sertifikasının ne olduğunu ve neden bir sertifikaya ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, bilmeniz gereken bir sonraki şey nasıl çalıştığıdır.

SSL Sertifikası Web Sitenizi Nasıl Korur??

SSL, kullanıcı ve web sitesi sunucusu arasında bir katman oluşturur. Bu katman, bir kullanıcıdan web sunucusuna ve tarayıcı içinde geri paylaşılan / aktarılan bilgileri şifreler.

Bir kullanıcı bir web sitesi URL’sine göz attığında, kontrol edeceği ilk şey SSL / HTTP’lerin etkinleştirilip etkinleştirilmediğidir ve daha sonra bilgileri sunucuya göndermeden önce şifreler. Sunucu, bilgilerin şifresinin çözülmesine yardımcı olan özel bir SSL anahtarına sahiptir.

Benzer şekilde, sunucu kullanıcının isteğine yanıt verdiğinde, web sayfasında görüntülenmek için aynı SSL anahtarı kullanılarak şifresi çözülür. Şifreleme, web sitenizi ve bilgilerinizi kaçırmaya karşı korumaya yardımcı olur.

SSL Sertifikasının Maliyeti Nedir??

Piyasada birçok SSL sertifikası sağlayıcısı bulunmaktadır. Tüm bu sağlayıcılar yetkilidir ve farklı fiyatlar sunabilir. SSL şirketinin sunduğu hizmetlere bağlı olarak fiyat 49 ila 199 $ / yıl arasında değişiyor.

Popüler SSL sertifika sağlayıcılarından bazıları, web sitenize SSL sertifikasının yüklenmesi gibi eklentiler ve hizmetler de sunar. Bu hizmetler kullanıcı için ek maliyetlerle birlikte gelir.

SSL sertifikanızı GoDaddy’den satın almanızı öneririz. Piyasadaki en iyi alan adı kayıt şirketlerinden ve web barındırma sağlayıcılarından biridir. 75 milyondan fazla alanı yönetiyorlar. SSL sertifikaları ayda tek bir site için en iyi anlaşma olan 2,49 ABD dolarından başlar. Ayrıca alan adınıza SSL sertifikasının yüklenmesine yardımcı olurlar.

GoDaddy SSL fiyatı

Not: Bu bilgiler SSL sertifikası satın almak isteyen kullanıcılar içindir. Ücretsiz SSL sertifikası arıyorsanız, aşağıda okumaya devam edin.

Nasıl Ücretsiz SSL Sertifikası Alabilirsiniz??

Her tür web sitesi için SSL sertifikası şarttır. Ancak bir SSL sertifikasının ek maliyeti, birçok web sitesi sahibinin sertifikayı yüklemesini zorlaştırır. Bu son derece sinir bozucu olabilir. Başarılı bir web sitesine sahip olmak için şimdi bir SSL sertifikası zorunluysa, neden bu kadar pahalıdır? Özgür olsaydı herkes için daha iyi olmaz mıydı?

Endişelenme: senin için iyi haberlerimiz var!

Let’s Encrypt adında kâr amacı gütmeyen bir şirket var. Tüm web siteleri için SSL sertifikalarının gerekliliğini ve önemini anlıyorlar, bu yüzden herkes için ücretsiz bir sertifika yetkilisi başlatmaya karar verdiler. Nezaket eylemleri, Facebook ve Google gibi dünyanın en popüler şirketlerinden bazıları tarafından fark edildi ve amaçlarına yönelik destek büyüdü. Bu sayede Let’s Encrypt, sizin gibi web sitesi sahiplerine yardımcı olmaya devam edebilir.

Ancak, Let’s Encrypt kullanarak bir SSL sertifikasını etkinleştirme işlemi ileri düzeydedir ve yeni değildir. Web sitenize Let’s Encrypt’i yüklemek için kodlama becerilerine, sunucu bilgisine ve Shell / SSH’nin tam komutuna sahip olmanız gerekir.

Yeni başlayanlar için, onlardan web hosting satın alırken ücretsiz SSL sertifikaları sunan en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarını kullanmanızı öneririz. Sadece ücretsiz bir SSL sertifikası sunmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenize de yüklerler; yani hiçbir şey için endişelenmene gerek yok.

Ücretsiz bir SSL sertifikası sağlayan piyasadaki en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarının listesi:

 1. Bluehost
 2. Dreamhost
 3. SiteGround
 4. InMotion Barındırma
 5. WPEngine
 6. Liquid Web
 7. Greengeeks

Zaten yukarıdaki barındırma şirketlerinden herhangi birinin müşterisiyseniz, müşteri destek ekibinden web sitenizde ücretsiz bir SSL sertifikası etkinleştirmelerini isteyebilirsiniz.

Ancak, bir SSL’yi manuel olarak etkinleştirmek istiyorsanız, size Bluehost örneğini verebiliriz. CPanel hesabınıza giriş yapmanız ve şu adrese gitmeniz gerekir: Sitelerim sol menüden.

Bu sayfada, bir SSL’yi etkinleştirmek istediğiniz web sitenizdeki Site Siteyi Yönet ’seçeneğini tıklamanız gerekir.

Siteyi yönet

‘Güvenlik’ sekmesi altında, ücretsiz SSL sertifikası seçeneği de dahil olmak üzere birden çok ayar görürsünüz. Web sitenizde bir SSL’yi etkinleştirmek için açın.

Ücretsiz SSL'yi etkinleştir

Not: Tüm web barındırma sağlayıcılarının farklı panoları olacaktır, ancak güvenlik ayarlarında çoğunlukla SSL seçeneğini bulacaksınız.

Daha fazla ayrıntı için nihai WordPress güvenlik kılavuzunu da okumalısınız.

Belirtilenden başka bir web barındırma sağlayıcısı kullanıyorsanız ve ücretsiz bir SSL sertifikası sunmuyorlarsa, ücretsiz SSL sertifikası teklifinden yararlanmak için WordPress sitenizi yukarıdaki barındırma şirketlerinden herhangi birine taşıyabilirsiniz..

Ayrıca kontrol edin: WordPress’e SSL ve HTTPS Ekleme.

SSL Sertifikasını Kurduktan Sonra Ne Yapmalı

WordPress sitenizde bir SSL sertifikası etkinleştirdiğinizde, URL’lerinizi ayarlamanız ve HTTP’leri kullanmaya başlamanız gerekir (güvenli protokol).

Yapmanız gereken ilk şey, Gerçekten Basit SSL WordPress eklentisi. Eklentilere yeniyseniz WordPress eklentisini nasıl yükleyeceğimize ilişkin kılavuzumuza göz atmalısınız..

Etkinleştirdikten sonra başka bir adım atmanıza gerek yoktur. Eklenti, SSL sertifikasının sitenize yüklenip yüklenmediğini otomatik olarak kontrol eder ve tüm URL’lerinizi HTTP’den HTTP’lere yönlendirir.

Gerçekten basit SSL

WordPress siteniz artık web sitenizi güvenli hale getiren güvenli SSL / HTTPs protokolünü kullanıyor.

Hala güvenli HTTP’lerden yüklenmeyen herhangi bir dosya veya URL varsa, bunun nedeni büyük olasılıkla web sitenizde kullandığınız bir eklentinin içindeki kötü kodlamadır. Hatalı eklentiyi tespit edebilir ve tamamen güvenli olduğundan emin olmak için devre dışı bırakabilirsiniz..

Bu kılavuzun web siteniz için nasıl ücretsiz bir SSL sertifikası alacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, WordPress sitenizi nasıl kolayca yedekleyeceğinizle ilgili adım adım kılavuzumuza da göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map