Google Analytics’i WordPress’e Ekleme (Eklentili veya Eklentisiz)


Google Analytics’i WordPress sitenize eklemek istiyor musunuz??

WordPress web sitenize Google Analytics eklemek, ziyaretçilerinizin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini izlemenin en iyi yoludur. Bu makalede, Google Analytics’i WordPress sitenize 2 basit adımda nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.

Google Analytics’i WordPress sitenize yüklemeye başlamadan önce, Google Analytics’in ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl çalıştığını inceleyelim. Doğrudan peşine düşmeyi ve adım adım Analytics yükleme işlemine dalmayı tercih ediyorsanız, Göreyim seni.

WordPress için Google Analytics – Komple Kurulum Kılavuzu

İçindekiler tablosuna bir göz atın…

Google Analytics Nedir?

WordPress için Google Analytics

Google Analytics, ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, sitenizde neler yaptıklarını, hangi içeriğin popüler olduğunu vb. Görmenizi sağlayan web siteniz için en kapsamlı izleme aracıdır..

Anlaşılması kolay istatistikler sağlayarak pazarlama etkilerinizi daha iyi anlamanıza olanak tanır. İster yayıncı, ister küçük işletme sahibi olun ister e-ticaret satıcısı olun, Google Analytics size ziyaretçileriniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi sunar.

Temel ziyaretçi etkileşimi istatistiklerinin yanı sıra, faydalı bulacağınız Google Analytics izleme özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Reklam izleme
 • Geliştirilmiş e-Ticaret izleme
 • Etkinlik izleme
 • Çevrimiçi form izleme
 • Ve çok daha fazlası

WordPress’te Google Analytics’i Neden Kullanmalı??

Web sitenizin ziyaretçilerini anlamak, trafiğinizi, abonelerinizi ve gelirinizi artırmanın anahtarıdır. WordPress sitenize Google Analytics’i yükleyerek, işinizi büyütmek için eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayan tüm web sitesi verilerinizi toplayabilirsiniz. Bu şekilde, tahminde bulunmayı ortadan kaldırabilir ve topladığınız verilere dayanarak bilinçli kararlar almaya başlayabilirsiniz..

Ayrıca kontrol edin: Google Analytics alternatifleri.

Aşağıda, Google Analytics’i kullanarak web sitesi ziyaretçilerinizi izlemenin birkaç avantajı vardır:

Analytics’teki WordPress Ziyaretçileriniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

google analytics wordpress kontrol paneli

Coğrafi konum, demografi ve ilgi alanları, sitenizi görüntülerken kullandıkları cihazlar ve tarayıcılar ve çok daha fazlası gibi ziyaretçi bilgilerini toplayabilir ve izleyebilirsiniz. Bu veriler kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur, böylece pazarlama mesajlarınızı kendileriyle en iyi şekilde yankı yapacak şekilde daha iyi oluşturabilirsiniz. Ancak, GDPR kurallarına göre veri toplama yasal uyarısını görüntülediğinizden emin olun. Bu, WordPress GDPR eklentileri kullanılarak kolayca görüntülenebilir.

Örneğin, web sitesi ziyaretçilerinizin çoğunun ABD merkezli kadın olduğunu tespit ederseniz, söz konusu kullanıcı tabanının gereksinimlerini karşılayan içeriği iyileştirebilirsiniz.

Ziyaretçilerin WordPress Web Sitenizle Nasıl Etkileşime Girdiğini Anlayın

google analytics raporu

Ayrıca, ziyaretçilerinizin web sitenizde neler yaptıkları, sitenizde ne kadar süre kaldıkları gibi ayrıntıları da izleyebilirsiniz. Bu verilerin yardımıyla, onları daha etkileşimli hale getirmek, daha uzun süre tutmak, ve hatta sitenizde alışveriş yapmaya ikna edin.

Site Ziyaretçilerinizin Nereden Geldiğini Anlama

google analytics wordpress trafik kaynağı

Google Analytics, arama motorları, sosyal medya, yönlendirmeler, doğrudan trafik vb. Gibi farklı trafik kaynaklarının dökümünü sunar. Trafik kaynaklarınızı analiz ederek, hangi kaynağın sitenize en fazla ziyaretçiye katkıda bulunduğunu anlayabilirsiniz..

Ayrıca, web sitenizin ziyaretçilerini nasıl artıracağınız konusunda da fikir verebilir..

Örneğin, en üst yönlendirme kaynağınız harici bir web sitesiyse, bu web sitesiyle konuk gönderileri gönderme gibi bir ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz..

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Ziyaretçilerinizin verilerini takip edebilmek için web sitenize Analytics hesabınızdan edindiğiniz bir parça izleme kodu uygulamanız gerekir. İzleme kodu, web sitenizdeki her sayfaya eklenmelidir. Bu, kodu doğrudan WordPress’in başlık bölümüne ekleyerek yapılabilir.

Birisi sitenize her geldiğinde, tarayıcılarındaki izleme kodu ile etiketlenir ve ardından web sitenizdeki oturumları başlar.

Google Analytics’i WordPress web sitenize yüklemek oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, bir Google Analytics eklentisi yüklemektir. MonsterInsights, ve Analytics ile yapılandırın. Alternatif olarak, izleme kodunu sitenize manuel olarak ekleyebilirsiniz, ancak olumsuz yanı, gelişmiş Google Analytics izleme özelliklerini etkinleştirme yeteneğinizi sınırlayabilmesidir..

Bu makalede, hem AnalyticsInsights hem de manuel yöntemlerle Google Analytics izlemeyi WordPress’e nasıl ekleyeceğimizi açıklayacağız.

Google Analytics’i WordPress’te Nasıl Kullanırım? (Adım adım rehber)

Sitenize Analytics’i nasıl adım adım ayarlayacağınıza bir göz atalım. Ayrıca, bir WordPress eklentisi kullanarak veya kullanmadan Analytics’i nasıl kuracağımızı açıklayacağız.

1. Adım: Google Analytics Hesabına Kaydolun

Google Analytics’i yüklemeden önce yapmanız gereken ilk şey, hizmete kaydolmaktır. Google Analytics ücretsiz olarak kullanılabilir, bu nedenle tek yapmanız gereken ziyaret etmek Google Analytics ve Google hesabınızla kaydolun.

Sağ üst köşede, Oturum aç Aşağıya doğru açılan menü. Sadece tıklayın.

wordpress'te google analytics nasıl kurulur

Farklı Analytics çözümlerinden seçim yapmanız istenir. Google Analytics’e kaydolmak istediğimiz için, analitik.

analitik tıklayın

Bu sizi Google Analytics hesabınızla oturum açmanız veya yeni bir Google Hesabı açmanızın isteneceği bir sayfaya yönlendirecektir..

analitikte oturum açmak

Google hesabınızda oturum açtıktan sonra Google Analytics’e kaydolmanız gerekir. Tıkla Kaydol başlamak için sayfanın sağ tarafındaki düğmesini tıklayın.

google analytics kaydı

Ardından, izlemeye başlamak istediğiniz sitenin ayarlarını girmeniz gerekir. Emin ol İnternet sitesi üstte seçenek seçili.

GA track web sitesi

Ardından web sitesi bilgilerinizi girmek için aşağı kaydırmanız gerekir. Ayrıca Google Analytics hesabınıza bir ad vermeniz ve web sitesi adınızı, URL’nizi, sektörünüzü ve saat diliminizi girmeniz gerekir.

ga hesap kurulumu

Google Analytics hesabı oluşturmak için gereken bilgileri girin.

Web sitenizin ayrıntılarını doldurduktan sonra, veri paylaşımı ayarlarınızı özelleştirmek için biraz aşağı kaydırabilirsiniz. Seçeneklerinizi belirlemeyi bitirdiğinizde, İzleme Kimliği Alın sayfanın altındaki düğme.

analitik izleme kimliği al

Görünen açılır pencerede, hizmet şartlarını inceleyebilir ve kabul edebilirsiniz.

google analytics hizmet şartlarını kabul et

Bu kadar! Şimdi Google Analytics’e kaydoldunuz.

2. Adım: Google Analytics’i WordPress’e ekleyin

Artık Google Analytics’e kaydolduğunuza göre, yapmanız gereken bir sonraki şey WordPress sitenize Analytics eklemektir. Google Analytics’i WordPress’e eklemenin birçok yolu vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım:

 1. Monster Analytics’i kullanarak Google Analytics’i sitenize yükleyin (Önerilir)
 2. Ham izleme kodunu bir eklenti ile WordPress sitenizin başlığına ekleyin
 3. İzleme kodunu manuel olarak header.php dosyasına ekleyin
 4. İzleme kodunu el ile function.php dosyasına ekleyin

MonsterInsights ve Google Analytics’in WordPress’e Manuel Kurulumu

Google Analytics kurulum sürecine girmeden önce, manuel Analytics kurulumu yerine MonsterInsights eklentisinin kullanılmasının neden önerildiğini incelemek zaman almaya değer..

Bazı kullanıcılar için Google Analytics’i yüklemek “beyinsiz” görevi gibi görünebilir. Bu nedenle, herhangi bir eklenti kullanmadan sitelerine Analytics izleme kodunu manuel olarak ekliyorlar.

Google Analytics’i manuel olarak yüklemek, oturumlar, sayfa görüntüleme sayısı, hemen çıkma oranı vb.Gibi temel trafik istatistiklerini toplamanıza izin verirken, olumsuz yanı, Google Analytics’in tüm potansiyelinden yararlanmanıza izin vermemesidir..

Örneğin, indirme izleme, bağlantı izleme, form izleme, e-Ticaret, izleme ve daha fazlası gibi daha fazla Analytics izleme özelliğinden yararlanmanız gerekiyorsa, kodu her örnek için manuel olarak özelleştirmeniz gerekir. Şüphesiz, bu özellikle geliştirici veya Analytics uzmanı değilseniz sıkıcı olabilir.

Muhtemelen, küçük bir hata bile tüm Analytics izlemenizi eğebilir, yani Analytics hesabınızdan yanlış veri alırsınız, bu da işletmeniz için yanlış kararlar vermenize yol açar.

MonsterInsights

Öte yandan MonsterInsights, Analytics’i yalnızca birkaç tıklamayla yüklemeyi çok kolaylaştırır. MonsterInsights, WordPress için var olan en popüler Google Analytics eklentisidir. Gelişmiş izleme özelliklerini etkinleştirmek için tek yapmanız gereken birkaç tıklama yapmak veya ilgili eklentileri yüklemek.

Asla tek bir kod satırına dokunmanız gerekmediği için, tüm kurulum süreci boyunca değerli zamanınızdan tasarruf sağlar.

MonsterInsights ile bugün başlayın sitenize kolayca Google Analytics kurmak için.

Bunun yerine ücretsiz sürümle başlamak ister misiniz? Deneyin MonsterInsights Lite.

Yöntem 1. MonsterInsights’ı Kullanarak Sitenize Google Analytics Ekleme (Önerilir)

Sitenize Google Analytics kurmak için, bir MonsterInsights planına abone ol ve eklentiyi indirin. Ücretsiz eklentiyle başlamayı tercih ediyorsanız, Eklentiler »Yeni Ekle. MonsterInsights’ı arayın ve eklenti göründüğünde tıklayın Şimdi kur ve sonra, etkinleştirme.

monsterinsights yükleyin

Başını aşmak Analizler »Ayarlar blogunuzu Google Analytics ile doğrulamak için. Tıklayın Google hesabınızla kimlik doğrulaması yapın.

google hesabınızla kimlik doğrulamasını tıklayın

Bir sonraki ekranda Google hesabınızı seçin.

analitik için bir google hesabı seçin

Ardından, MonsterInsights’ın hesabınızı yönetmesine izin verin.

wordpress analiz yönetmek için monsterinsights

Son olarak, blogunuz için doğru web sitesi profilini seçin ve tıklayın Tam Kimlik Doğrulama.

monsterinsights kimlik doğrulaması

Kimlik doğrulamasından sonra, web sitenizin nasıl çalıştığını şu adresi ziyaret ederek kolayca bulabilirsiniz: Analizler »Raporlar.

monsterinsights ile wordpress google analytics

Yöntem # 2. Eklentiyle WordPress Başlığına Google Analytics Kodu Ekleme

Ham izleme kodunu sitenizin üstbilgisine aşağıdakilerle ekleyebilirsiniz: Üstbilgi ve Altbilgi Ekle Eklenti. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra şu adrese gidin: Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle ve kodu eklentinin ayarlarına yerleştirin.

üstbilgi ve altbilgi ekle

3. header.php içindeki WordPress’e Google Analytics Kodunu Manuel Olarak Ekleme

header.php dosyasına google analytics izleme kodunu ekleyin

Biraz daha karmaşık bir yol, temanızın header.php ve kodu etiketin hemen arkasına yerleştirin.

google analytics izleme kodu eklendi

Kodu ana temanıza eklerseniz, temanızı her güncellediğinizde bunun üzerine yazılacağını lütfen unutmayın. WordPress sitenize böyle özelleştirmeler eklemenin en iyi yolu alt tema kullanmaktır.

4. Google Analytics Kodunu function.php içindeki WordPress’e manuel olarak ekleyin

Eğer php bilginize güveniyorsanız temanızı açabilirsiniz functions.php ve aşağıdaki kodu ekleyin. Dördüncü satırı Google analitik kodunuzla değiştirdiğinizden emin olun.

<?php
add_action (‘wp_footer’, ‘add_googleanalytics’);
işlev add_googleanalytics () { ?>
// Google Analytics kodunuzu buraya yapıştırın
<?php}
?>

Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak sitenize Google Analytics eklemeniz gerekir.

WordPress’te Google Analytics: SSS

WordPress’te Google Analytics kurulumuyla ilgili sık sorulan birkaç soru.

WordPress’te Google Analytics’in çalışmaya başlaması ne kadar sürer?

Yüklemeden sonra, Google Analytics kontrol panelinizde hemen bilgi görmeye başlamayabilirsiniz. Analytics hesabınızdaki verileri görebilmeniz yaklaşık 12 ila 24 saat (hatta bazen 48 saat) sürebilir.

Google Analytics’in WordPress sitemde çalışıp çalışmadığını nasıl bilebilirim??

Google Analytics izlemeyi doğrulamak için web sitenizin kaynak koduna bakmanız gerekir.

Sitenizin kaynak kodunu görüntülemek için bir klavye kısayolu kullanın. Windows veya Linux kullanıyorsanız, Ctrl + U kaynak kodunu görüntülemek için. Mac kullanıyorsanız, Command + U.

Google Analytics izleme kodu şöyle görünür:

google analytics izleme kodu

Analytics için MonsterInsights kurulumunu kullanıyorsanız, izleme kodunu görmek için tarayıcınızdaki gizli modu (özel tarama) açmanız gerekeceğini unutmayın. Bunun nedeni, Google Analytics verilerinizin kaybolmasını önlemek için MonsterInsights’ın kendi ziyaretlerinizi takip etmemesidir..

WordPress için en iyi Google Analytics eklentisi nedir?

2 milyondan fazla etkin yüklemeyle MonsterInsights, WordPress için en popüler ve kapsamlı Google Analytics eklentisidir. Analytics kurulumunu kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda e-Ticaret izleme, indirme izlemesi vb. Gibi birçok Analytics izleme özelliğini tek bir kod satırına dokunmadan etkinleştirmenizi sağlar.

Bu makalenin, Google Analytics’i WordPress sitenize yüklemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Web sitenizi optimize etmenin, içeriğinizi planlamanın ve işinizi büyütmenin harika bir yoludur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, WordPress için en iyi Analytics çözümümüzü de okuyabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map