Google Analytics ile WordPress’te İndirme İzlemeyi Ayarlama

Google Analytics ile WordPress'te indirme izlemeyi kurma


WordPress’te dosya indirme izlemeyi ayarlamak istiyor musunuz? Dosya indirmelerinizi takip etmek, e-Kitaplarınızın veya PDF dosyalarınızın hangilerinin kullanıcılar tarafından en çok indirildiğini belirlemenize yardımcı olacaktır..

Bu makalede, Google Analytics ile WordPress’te indirme izlemeyi nasıl kolayca ayarlayacağınızı göstereceğiz.

Google Analytics ile İndirme İzlemeyi Neden Kurmalısınız??

WordPress web sitenizde birden fazla e-Kitap veya başka yararlı dosya varsa, kullanıcılarınızın bu dosyaları indirip indirmediğini kontrol etmek için indirme izlemeyi ayarlamanız gerekir. Ayrıca hangi dosyalarınızın kullanıcılarınız tarafından en çok indirildiğini bilmek isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, kullanıcılar tarafından hangi dosyaların daha az indirildiğini (veya indirilmediğini) öğrenmenize yardımcı olur, böylece stratejilerinizi ayarlayabilir ve yalnızca web sitenizde en çok kullanıcının çektiği içeriği oluşturabilirsiniz.

Normalde, WordPress web sitenizdeki trafik kaynaklarını ve diğer yararlı istatistikleri izlemek için Google Analytics’i kullanırsınız. Bununla birlikte, Google Analytics’in belirli dosyalar için bir indirme izleme sistemi yoktur.

Şunu kullanmanızı öneririz: MonsterInsights Eklenti. En iyi WordPress analiz çözümüdür ve dosya indirmelerini kolayca izlemenize yardımcı olur.

Bunu söyledikten sonra, Google Analytics ile WordPress’te indirme izlemeyi nasıl ayarlayacağınıza bakalım.

Google Analytics ile WordPress’te İndirme İzlemeyi Kurma

Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Sitenizde indirme izlemeyi kolayca ayarlamak için Pro planlarını satın almalısınız. Daha fazla ayrıntı için, WordPress’e eklenti yükleme hakkında adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirdikten sonra, WordI’de MonsterInsights kullanarak Google Analytics kurmanız gerekir. WordPress’te dosyalarınız için indirme izlemeyi otomatik olarak etkinleştirir.

Şimdi devam edebilir ve dosya indirmelerini nasıl izlemek istediğinizi yapılandırabilirsiniz. MonsterInsights kontrol panelinde, indirilen dosyalar etkinlik olarak görülebilir. Bu ayarı değiştirebilir ve indirilen dosyaları sayfa görüntüleme olarak görebilirsiniz.

İndirmeleri sayfa görüntüleme yerine etkinlik olarak izlemenizi öneririz. İndirmeleri etkinlik olarak izleme, WordPress panonuzdaki dosya indirmeleri istatistiklerini daha sorunsuz gösterecektir.

İndirilen dosyaları sayfa görüntüleme olarak izlemek, web sitenizin trafik istatistiklerini etkileyebilir. Varsayılan ayarları etkinliklerden sayfa görüntülemeye değiştirmeye devam ediyorsanız, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız yeterlidir. Ardından, Analizler »Ayarlar» İzleme sayfasına gidin ve soldaki menüden Dosya İndirmeleri’ne gidin.

Dosya indirmelerini sayfa görüntüleme olarak izleme

Oradan seçin Sayfa görünümü ve bu ayarları kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Dosya İndirmelerinizi İzlemek için Daha Fazla Dosya Uzantısı Ekleme

MonsterInsights eklentisinin hangi uzantıları indirme olarak izleyeceğini mi merak ediyorsunuz? Liste doc, exe, js, pdf, ppt, vb. Dahil olmak üzere Dosya İndirmeleri sayfasında verilmiştir..

Daha fazla uzantı ekle

“İndirme olarak izlenecek dosya uzantıları” alanına kolayca daha fazla uzantı ekleyebilirsiniz. Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Not: Uzantılar alanında yeni uzantıları virgülle ayırın.

Dosya İndirmelerinizi WordPress Panosunda Görüntüleme

İndirdiğiniz dosyaların raporunu WordPress’te görüntülemek için şu adrese gitmeniz gerekir: Analizler »Rapor» Yayıncılar Raporu.

Bu sayfada, indirmelerinizi görüntülemek için En İyi İndirme Bağlantıları bölümüne gidin.

En iyi indirme bağlantıları

Dosya Yüklemelerinizi Google Analytics’te Görüntüleme

MonsterInsights, tıpkı web sitenizin trafik istatistiklerini gösterdiği gibi Google Analytics’teki dosya indirmelerini görüntülemenize olanak tanır. Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve indirilenleri izlediğiniz web sitenizin bağlantısını tıklayın..

Google Analytics hesabındaki web siteniz

Dosya indirmeleri için MonsterInsights ayarlarında sayfa görünümlerini seçtiyseniz, Tüm sayfalar bölümü.

Buradan, şu adrese giderek raporu görüntüleyebilirsiniz: Davranış »Site İçeriği» Tüm Sayfalar.

Ancak, dosya indirme ayarlarında etkinlik seçtiyseniz indirilen dosya verilerinizi görüntülemek için etkinlik raporu bölümünü ziyaret etmeniz gerekir..

Sadece Davranış »Etkinlikler tıklayın ve size birden fazla seçenek gösterecektir. Bu seçenekleri ayrı ayrı tartışalım.

 • Genel bakış: Bu seçeneği tıklarsanız, web sitenizdeki en iyi etkinliklerin tümü gösterilir.
 • En İyi Etkinlikler: Bu bölümde, kullanıcılarınızın en çok geçirdikleri etkinlikleri göreceksiniz.
 • Sayfalar: Kullanıcılarınız için indirmek üzere dosya eklediğiniz tüm sayfaların bir listesini görüntüler ve indirme seçeneğini tıklarlar.
 • Olay Akışı: Etkinlik akışı bölümünde kullanıcılarınızın yolculuğunu izleyebilirsiniz. Ayrıca, çoğu kullanıcı tarafından hangi dosyaların beğenildiğini izlemenize olanak tanır, indirilebilir dosyalarla belirli sayfalarda geçirilen etkileşim süresini not eder.

Verileri ayrıntılarla birlikte grafiklerde görüntülemek için Etkinlikler »En İyi Etkinlikler Bölüm.

Google Analytics'te etkinlik izleme

Altındaki indirme seçeneğini tıklayabilirsiniz. Etkinlik Kategorisi raporun tamamını görüntülemek için sütun.

Etkinlik raporu

Dosya İndirme Takibi MonsterInsights ile Nasıl Çalışır??

Google Analytics’te dosya indirmelerinizi izlemek için varsayılan bir sistem yoktur. Ancak MonsterInsights, indirdiğiniz dosyalarınızı Google Analytics ile kolayca izlemenize olanak tanır.

Google Analytics etkinlik raporu bölümünde, indirilen tüm kaynaklarınızın ‘indirme bağlantısı’ etiketli olduğunu göreceksiniz.

Olay raporu bölümü ayrıca birden çok sütuna ayrılmıştır. Bu bileşenler, Google Analytics’teki indirilen dosyalarınız veya başka bir etkinlik izleme için aynı olacaktır.

 • Etkinlik Kategorisi: Etkinlik Kategorisi sütununun altındaki indirme etiketini tıkladığınızda indirilen tüm dosyalarınızı görürsünüz (yukarıda gösterilmiştir).
 • Etkinlik Eylemi: İndirme etiketini tıkladığınızda, Etkinlik İşlemi sütununun altında indirilebilir kaynaklarınızla birlikte tüm URL’leri gösterir ve indirmelerinizi izlemek için herhangi bir URL’yi tıklayabilirsiniz.
 • Etkinlik Etiketi: Bu sütunun altında, etkinliğinizin bağlı olduğu başlığı veya başlığı görebilirsiniz.

Bu kadar. Bu makalenin, Google Analytics ile WordPress’te indirme izlemeyi nasıl ayarlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. WordPress için en iyi analiz çözümleri vitrinde Google Analytics alternatiflerini de kontrol edebilirsiniz..

Web sitenizi hızlı bir şekilde ayarlamak istiyorsanız ve manuel olarak özellik eklemek istemiyorsanız, WordPress için en iyi sürükle ve bırak sayfa oluşturucularına göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map