Google Analytics ile WordPress’te Yazar İzlemeyi Ayarlama

Google Analytics'te yazar izlemeyi kurma


Blog yazarlarınızı Google Analytics ile izlemek istiyor musunuz? Blogunuzda içerik yazan birden fazla yazarınız olduğunda, en iyi performansı gösterenleri bulmak için bunları tek tek izlemeniz gerekir..

Bu makalede, Google Analytics ile WordPress’te yazar izlemeyi nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Google Analytics’te Yazar İzleme için MonsterInisghts’ı yükleyin

Varsayılan olarak, Google Analytics’te blog yazarlarınızı takip edecek bir ayar yoktur. Yazar izlemeyi etkinleştirmek için özel ayarlar eklemeniz gerekir.

Kullanmak MonsterInsights eklentisi WordPress sitenizde yazar izlemeyi etkinleştirmenin en kolay yoludur. MonsterInsights WordPress için en iyi Google Analytics eklentisi.

İzlemeyi etkinleştirdikten sonra, sayfa görüntüleme sayısı, hemen çıkma oranı ve blogunuzun en popüler yazarı hakkında harika raporlar alırsınız. WordPress’teki yazarları izlemek için başka özel boyutlar da ekleyebilirsiniz.

Google Analytics ile WordPress’te Yazar İzlemeyi Kurma

Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights Pro Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, WordPress’e eklenti yükleme hakkında adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: Analizler »Eklentiler yüklemek ve etkinleştirmek için boyutlar Ayriyeten.

Şimdi Google Analytics’i WordPress’e bağlamanız gerekecek.

Sadece MonsterInsights hesabınıza gidin ve lisans anahtarını kopyalayın. Sonra, Analizler »Ayarlar WordPress blogunuzda.

İçinde Lisans anahtarı alanına, anahtarı yapıştırın ve Anahtarı Doğrula buton.

Lisans anahtarı

Doğrulandıktan sonra, Takip sekmesini tıklayın. Oradan ziyaret etmeniz gerekecek Özel Boyutlar soldaki menüde.

Özel Boyutlar- yazar izleme

Bu sayfada, Yeni özel boyutlar ekleyin bağlantısını tıkladığınızda bir açılır menü görüntülenir. Bu açılır menüde, Yazar özel boyut olarak.

Yazar-yazar takibi seçin

Tıkla Değişiklikleri Kaydet bu ayarları saklamak için.

Ardından, Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve yazar takibi için özel boyutlar eklemek üzere blog bağlantınızı açın.

Google Analytics hesabındaki web siteniz

Açıldıktan sonra, yönetim sekmesini tıklayın. Özel Tanımlar sütununun altında, Özel Boyutlar’ı tıklamanız gerekir.

Özel boyutları tıklayın - yazar izleme

Şimdi, Yeni Özel Boyut tablodaki düğme.

Yeni özel boyut - yazar izlemeyi kurun

Yeni bir özel boyut oluşturmak için formu açar. Ad alanına şunu eklemeniz gerekir: Yazar ve tıklayın Oluşturmak buton. Diğer tüm ayarları olduğu gibi tut.

Son olarak, Google Analytics’in dizin numarasını şununla eşleştirmeniz gerekir: Özel Boyut Kimliği WordPress MonsterInsights ayarlarınızda bulunan.

Yazarın dizin numarasını indeks sütununda görebilirsiniz. Sadece bu indeks numarasını not edin.

Yazar takibi

Şimdi, Analizler »Ayarlar sayfanıza girin. Altında Takip sekmesinde, soldaki menüden Özel Boyutlar’a gitmeniz gerekir.

Özel Boyut Kimliği Google Analytics’teki dizin numarası ile aynıysa, herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Kimlik farklıysa, Yazar boyutu için Google Analytics’in dizin sütununda not ettiğiniz aynı numarayı girdiğinizden emin olun ve ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Özel Boyutlar Kimliği

Artık blog yazarlarını düzgün bir şekilde izlemek için Google Analytics hesabınıza özel bir rapor eklemeniz gerekecek. Google Analytics’te, şu adrese gitmeniz gerekir: Özelleştirme »Özel Raporlar tıklayın. Aramak İçeriği bildir alanları ve metrik gruplarını tanımlar.

Eklemeniz gerekecek Yazar Boyut Ayrıntıları’na gidin ve Kayıt etmek buton.

Özel raporlar

Yazar boyutunuz için trafik raporunu görüntüler. Blog yazarlarına göre sayfa görüntülemelerini ve hemen çıkma oranlarını izleyebilirsiniz.

Yazar raporu

Diğer özel yazar raporlarını görüntülemek için Yazar Google Analytics’te ikincil bir boyut olarak.

İlk olarak, ziyaret etmeniz gerekecek Davranış »Site İçeriği» Tüm Sayfalar. Buradan herhangi bir birincil boyut seçin (örneğin: Sayfa Başlığı) ve İkincil Boyut altındaki açılır liste.

Özel Boyutlar’ın altında, Yazar diğer birincil boyutlara sahip özel raporları görüntüleme seçeneği.

İkincil boyut

Her blog başlığının yanında yeni yazar sütununu ekler ve yazar adını görüntüler. Bu şekilde yazarlar için daha kişiselleştirilmiş raporlar görüntüleyebilirsiniz.

Özel yazar raporu

Google Analytics’te, ayarları değiştirmek ve özel raporları gerektiği gibi görüntülemek için çeşitli seçenekleriniz vardır. Google Analytics ayrıca raporlarınızı e-tablo olarak dışa aktarmanıza olanak tanır.

Bu makalenin, Google Analytics ile WordPress’te yazar izlemeyi nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Google Analytics ile WordPress’te indirme izlemeyi kurma hakkındaki kılavuzumuzdan da yararlanabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map