Herhangi bir CMS veya Siteden WordPress’e Geçme (Adım Adım)

Herhangi bir CMS veya web sitesinden WordPress'e Geçme


Herhangi bir CMS veya web sitesinden WordPress’e geçmek istiyor musunuz??

Herhangi bir platformda veya CMS’de zaten bir web sitesi oluşturduysanız sorun yok. İşletmeniz büyüdükçe, hangi CMS’yi kullanırsanız kullanın, web sitenizi dilediğiniz zaman WordPress’e taşıyabilirsiniz. Bir siteyi WordPress’te çalıştırmak daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazasını, forumları, niş sosyal ağı vb..

Bu makalede, herhangi bir CMS veya web sitesinden WordPress’e nasıl taşınacağınızı göstereceğiz.

Ultimate WordPress Geçiş Kılavuzu

Adım adım WordPress taşıma kılavuzumuzda ele alacağımız tam adımlar şunlardır:

 1. Web Sitesi Platformunuzu Tanımlayın: Statik veya CMS
 2. Bir WordPress Barındırma Seçin
 3. WordPress’i Yükleme ve Bir Tema Seçme
 4. Mevcut Web Sitenizi Dışa Aktarın
 5. Web Sitesini WordPress’e Aktarın
 6. Yönlendirmeleri ve Kalıcı Bağlantıları Yönetme
 7. Göçten Sonra Yapılacaklar

Web sitenizi neden WordPress’e taşımalısınız??

WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusudur. Son derece esnek ve özelleştirmesi kolaydır. Dünyanın en büyük markaları sitelerini yönetmek için WordPress kullanıyor.

WordPress herhangi bir kodlama veya programlama bilgisi olmadan yönetilebilir. Ayrıca, yeni başlayanlar ve geliştiriciler için en iyi seçim haline getiren birçok yerleşik özellik ile birlikte gelir.

İnsanların diğer platformlardan WordPress’i seçmelerini sağlayan bazı temel nedenlere bakalım.

SEO Dostu: Sizinki küçük bir işletme sitesi, portföy sitesi veya başka bir site olsun, WordPress sitenizi SEO için optimize etmeyi kolaylaştırır. Birkaç tıklamayla özel bir SEO dostu kalıcı bağlantı yapısı seçebilirsiniz. Bir SEO eklentisi yükleyerek, sitenizi zor kodlamak zorunda kalmadan kolayca meta açıklama, meta başlık ve diğer SEO bilgilerini ekleyebilirsiniz..

Özelleştirmesi Kolay: Gutenberg editörü ve WordPress Customizer’ın ortaya çıkmasıyla, WordPress kullanmak artık her zamankinden daha kolay !. Sayfayı önizlemenize gerek kalmadan herhangi bir düzenleme yapın ve değişiklikleri doğrudan kontrol panelinizde görün.

Daha fazla neden için, WordPress’i neden kullanmanız gerektiğine dair eksiksiz kılavuzumuza göz atın.

Başlamadan önce iki tür WordPress platformu olduğunu bilmek önemlidir. Barındırılan bir çözüm olan WordPress.com ve kendi kendine barındırılan bir platform olan WordPress.org. Bu kılavuz için, siteniz üzerinde tam kontrol sağladığından, kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanacağız.

Adım adım herhangi bir CMS veya web sitesinden WordPress’e geçmeye başlayalım.

Not: Dalış yapmadan önce, bu eğitici dinamik CMS tabanlı bir web siteniz olduğunu varsayar. Statik / HTML siteniz varsa, web sitenizi WordPress’e taşımak için profesyonel bir geliştirici kiralamak isteyebilirsiniz.

1. Adım: Web Sitesi Platformunuzu Tanımlayın: CMS veya Statik

Yapmanız gereken ilk şey, kaynak web sitesinin bir İçerik Yönetim Sistemi üzerine mi yoksa sadece bir statik / HTML sitesine mi inşa edildiğini bulmaktır. İçerik yönetim sistemi, sitenizi arka uçtan özelleştirmenizi sağlar.

Sitenizin dinamik veya statik olup olmadığını Wappalyzer.com adresine giderek öğrenebilirsiniz. Ardından kutuya sitenizin alan adını girin ve herhangi bir uygulama kullanıp kullanmadığını bulun.

CMS teknoloji aramasından wordpress geçişi

Web siteniz herhangi bir CMS veya uygulamada geliştirilmediyse, sitenizi WordPress’e taşımak için profesyonel bir geliştirici kiralamak isteyebilirsiniz.

Taşıma işlemi, web sitenizin oluşturulduğu uygulamaya göre değişir.

 • Siteniz özel bir CMS ile oluşturulmuşsa bir sonraki adıma geçin
 • Blogger’dan WordPress’e geçiş kılavuzu
 • Wix’ten WordPress’e geçiş kılavuzu
 • Weebly to WordPress geçiş kılavuzu
 • Ortadan WordPress’e geçiş kılavuzu
 • Godaddy Web Sitesi Oluşturucu’dan WordPress’e geçiş kılavuzu

Adım 2: Bir WordPress Barındırma Seçin

Kendi kendine barındırılan WordPress.org’da bir web sitesi başlatmak için bir alan adına ve bir web barındırma hesabına sahip olmanız gerekir.

Alan adı, kullanıcıların web sitenize erişmek için tarayıcılarına yazacakları bir URL’dir (örneğin, isitwp.com). Web barındırma, tüm içeriğinizi ve dosyalarınızı saklayacağınız bir alandır. Daha fazla ayrıntı için alan adı ve web barındırma arasındaki farkları inceleyin.

Orada onlarca WordPress barındırma olsa da, Bluehost kullanmanızı öneririz. En popüler web barındırma sağlayıcılarından biridir ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma hizmetidir.

Kullanıcılarımıza ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırmada büyük indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma müzakere ettik.

Bluehost-web

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost web sitesine gidin ve Başlamak buton. Ardından, yeni WordPress web siteniz için bir barındırma planı seçmeniz gerekiyor. Yeni başladığınız gibi temel planı seçelim. Ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL sertifikası içerir. Siteniz büyüdükçe daha sonra istediğiniz zaman yeni sürüme geçebilirsiniz.

restoran web sitesi için bir mavi evrak planı seçin

Bundan sonra bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz mevcut bir alan adını kullanabilir veya ücretsiz olarak yeni bir alan adı kaydedebilirsiniz.

bluehost alan adı satın alımı

Sonraki sayfada, hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Kolay kayıt için Google ile oturum açabilir ve kurulumu birkaç tıklamayla tamamlayabilirsiniz.

bluehost hesabı oluşturma

Şimdi, paket bilgi kutusuna gidin. 12 ay, 24 ay veya 36 ay için temel bir plan dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. Ayrıca, toplam fiyatı ekleyerek birkaç eklentinin önceden seçildiğini görebilirsiniz. Bunlara hemen ihtiyacınız olmayacağından eklentilerin işaretini kaldırmanızı öneririz. Daha sonra istediğiniz zaman satın alabilirsiniz.

Web barındırma en iyi fiyat almak için 36 aylık planı seçin.

bluehost paket bilgisi

İleride, ödeme ayrıntılarınızı girmek için daha aşağı kaydırmanız gerekir. “Hizmet Şartları” nı kabul etmeniz ve ardından Sunmak.

Bir sonraki adımda, barındırma hesabınız için bir şifre oluşturmanız gerekir. Barındırma dosyalarınızı, e-postalarınızı ve desteğinizi yönetebileceğiniz web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Bluehost hakkında daha fazla bilgi için tüm Bluehost incelememize göz atın..

3. Adım: WordPress’i yükleyin ve bir Tema seçin

Etki alanı adını ve web barındırma satın aldıktan sonra WordPress’i yüklemeniz gerekir. Bluehost dahil olmak üzere birçok web barındırma sağlayıcısı, size zaman kazandırmak için tek tıklamayla WordPress kurulumu sunar.

Bluehost hesabınıza gitmeniz gerekiyor. Oradan, web sitenizin adını ve sloganını eklemek için WordPress simgesine tıklayabilirsiniz. Ayrıca WordPress temanızı seçmeniz ve Yüklemek buton.

Tema dizini

Binlerce ücretsiz WordPress teması olduğundan, siteniz için doğru olanı bulmak korkutucu. Tüm temaların farklı özellikleri ve seçenekleri vardır. İyi bir tema güzel şablon tasarımı, gezinme menüsü, kenar çubukları, widget desteği, kısa kodlar ve sayfa şablonlarını içermelidir.

Tüm zamanların en iyi ve en popüler WordPress temalarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu kılavuz adına Astra Teması’nı kullanacağız. Herhangi bir web sitesi oluşturmak için oluşturulmuş popüler ve çok amaçlı bir WordPress temasıdır.

Astra teması

4. Adım: CMS Tabanlı Web Sitenizi Dışa Aktarın

Mevcut veya kaynak bir web sitesini bir CMS’den dışa aktarmak çok kolaydır. Sitenizin yönetici bölümünde, XML dosyasını eksiksiz içerik, medya ve veritabanı ile dışa aktarma seçeneği bulunur. Taşıma için bu dosyayı bilgisayarınızda saklamanız gerekir.

5. Adım: CMS Tabanlı Web Sitenizi WordPress’e Aktarın

WordPress’te CMS tabanlı bir siteyi içe aktarmak için yapmanız gereken ilk şey yüklemek ve etkinleştirmek. WP Tümü İthalat Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair kılavuzumuza göz atmalısınız..

Etkinleştirildikten sonra, Tüm İthalat »Yeni İthalat WordPress yönetici alanında. Oradan, Bir dosya yükle buton.

Bir dosya yükle

Dışa aktardığınız XML dosyasını seçmeniz gereken bir iletişim kutusu açılır. Tıkla Açık devam etmek için düğme.

XML dosyasını aç

Dosyayı yüklerken, yükleme işleminin ilerlemesini gösteren bir ilerleme çubuğu görürsünüz.

Dosya yükleme ilerlemesi

Ardından, Adım 2 ile devam edin buton.

İkinci adıma devam et

WordPress’e içe aktarılacak birden çok öğe var. Bir öğe seçmeli ve Adım 3 ile devam edin buton.

Öğeyi içe aktar

Şimdi ekranın sağ tarafından ilgili alanlardaki başlığı ve açıklamayı sürükleyip bırakmanız gerekiyor.

Başlık açıklaması ekle

Aşağı kaydırın ve Adım 4 ile devam edin buton.

Bir sonraki adımda, Otomatik tespit Benzersiz Tanımlayıcı alanı düğmesi. Alanı otomatik olarak doğru elemanla dolduracaktır.

Otomatik tespit

Aşağıya doğru kaydırın ve Devam et buton.

Her şey hazır olduğunda, Onaylamak & İçe Aktarmayı Çalıştır buton. XML dosyasındaki tüm veriler WordPress’e aktarılacak.

İçe aktarmayı onayla

Ayrıca, içe aktarma işlemi tamamlandıktan sonra bir başarı mesajı görürsünüz.

6. Adım: Yönlendirmeleri ve Kalıcı Bağlantıları Yönetin

Arama motoru sıralamalarını korumak için web sitenize yönlendirmeler eklemeniz gerekir. Bir kullanıcı eski bir URL’yi ziyaret ettiğinde, yeni WordPress sitenizdeki aynı sayfaya yönlendirilir.

Sadece bu adım adım kılavuzu takip edin WordPress’te yönlendirmeleri ayarlama.

Yapmanız gereken bir sonraki şey kalıcı bağlantılar yapısını yönetmek. WordPress yönetici alanında şu adresi ziyaret edin: Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar URL biçimi seçmek için.

Kalıcı bağlantı yapısı

İsterseniz özel bir kalıcı bağlantı yapısı da oluşturabilirsiniz.

Adım 7: Göçten Sonra Yapılacaklar

WordPress’e başarılı bir geçişten sonra yapmanız gereken bir sonraki şey, WordPress’in tüm potansiyelini kullanmaktır.

Piyasada binlerce ücretsiz ve premium WordPress eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiler, birkaç tıklamayla web sitenizin işlevselliğini artırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, olması gereken WordPress eklentileri listemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Taşıma işleminden sonra WordPress web sitenize yüklemeniz gereken en popüler eklentilerden bazılarına göz atın:

 • WPForms: En başlangıç ​​dostu WordPress iletişim formu eklentisidir. Web sitenize bir iletişim formu, anket formu, kullanıcı kayıt formu ve her türlü özel form eklemek için WPForms’u kullanabilirsiniz.
 • MonsterInsights: En popüler Google Analytics eklentisidir. Bu eklenti, WordPress panonuzda eksiksiz bilgiler ve trafik raporları gösterecek, böylece web sitesini iyileştirebilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz.
 • OptinMonster: OptinMonster, ziyaretçilerinizi abonelere ve müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur. Mevcut en güçlü potansiyel müşteri oluşturma ve dönüşüm optimizasyonu eklentisidir. Ayrıca Çık-Intent® vazgeçen ziyaretçilere teklifler ve fırsatlar sunmak ve e-posta listenize abone olmalarını istemek için teknoloji.
 • BackupBuddy: Bu eklenti, WordPress web sitenizin yedeklerini tutmanıza yardımcı olacaktır. Bir şeyler ters giderse veya web siteniz saldırıya uğramışsa, BackupBuddy’yi kullanarak her şeyi birkaç dakika içinde geri yükleyebilirsiniz.
 • Sucuri: Kötü amaçlı yazılım ve bilgisayar korsanlığı hakkında konuşan Sucuri, popüler bir WordPress güvenlik eklentisidir. Web sitenizi her türlü kötü amaçlı etkinliklerden ve bilgisayar korsanlarından korur.

Web siteniz iyi görünebilir ve sorunsuz bir şekilde çalışabilir, ancak olası hataları aramak için siteyi birden fazla tarayıcıda test etmeniz önerilir. Daha fazla ayrıntı için şu kılavuza bakın: yaygın WordPress hatalarını giderme.

Bu makalenin, herhangi bir CMS’den WordPress’e nasıl taşınacağınızı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress’in yerel bir sunucudan canlı bir siteye nasıl aktarılacağıyla ilgili kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map