Kare Alanından WordPress’e Kolayca Geçme (Adım Adım)

kareden wordpress'e nasıl geçilir


Web sitenizi Squarespace’ten WordPress’e geçirmek mi istiyorsunuz? Squarespace, HTML, CSS veya programlama öğrenmek zorunda kalmadan web sitesi projenizi başlatmak için mükemmel bir web sitesi oluşturucusudur. Ancak, Squarespace yeni başlayanlar için bir site oluşturmak için iyi bir başlangıç ​​noktası olsa da, kullanıcılar platformun sınırlarını anladıktan sonra sitelerini WordPress’e aktarırlar.

WordPress, var olan en esnek web sitesi oluşturucusudur. WordPress, teknoloji meraklısı olmayan kullanıcılar için bile sitenizin görünümünü özelleştirmeyi ve işlevlerini genişletmeyi kolaylaştırır.

Bu makalede, web sitenizi Squarespace’den WordPress’e nasıl doğru şekilde taşıyacağınızı göstereceğiz.

Bu kılavuzda ele alacağımız adımların bir listesi:

 1. WordPress’e Başlarken
 2. WordPress Kurulumu
 3. Yerleşik Dışa Aktarma Aracını Kullanarak Kare Alanı İçeriğini Dışa Aktarma
 4. İçeriği WordPress’e Aktarma
 5. Görüntüleri İçe Aktarma
 6. Kalıcı Bağlantılar
 7. İçeriği Kareden WordPress’e Manuel Olarak İçe Aktarma
 8. Site Geçişinden Sonra İzlenecek WordPress En İyi Uygulamaları

Neden Kareden WordPress’e Geçmelisiniz?

Squarespace bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır. Kapsamlı şablon listesi ve yüzlerce özelleştirilebilir özellik ile web sitenize benzersiz bir görünüm vermek kolaydır. Ayrıca, kullanıcı arayüzü sezgiseldir ve platformu rekabetten öne çıkarır.

Ancak, sitenizi büyüttükçe ve ihtiyaçlarınız geliştikçe, sitenizi ek özelliklerle zenginleştirmek isteyebilirsiniz. Şüphesiz Squarespace platformunun sınırlamalarını fark etmeye başlayacaksınız.

Örneğin, bu Squarespace sınırlamalarından bazıları şunlardır:

Sınırlı Özellik Seti:
Bir web sitesi oluştururken, ihtiyacınız olduğu kadar çok özellik eklemek isteyebilirsiniz. Örneğin, ziyaretçilerinizin etkileşimlerini izlemek için sitenize Google Analytics yüklemek isteyebilirsiniz. Maalesef, Squarespace’te bu mümkün değil çünkü sitenize üçüncü taraf komut dosyaları eklemenize izin vermedikleri için.

Sınırlı e-Ticaret Özellikleri:
Büyüdükçe, mallarınızı satmak için bir mağazayı sitenize entegre etmek isteyebilirsiniz. Squarespace’in mağaza özelliği sınırlıdır, yani platformda profesyonel bir e-ticaret mağazası oluşturamazsınız.

Daha Az Tasarım Seçimi:
Markanıza mükemmel uyan bir web sitesi tasarımı kolayca seçebilmek önemlidir. Ancak Squarespace her tür şablonu sunmaz, bunun yerine sağladıkları şablonların tümü “Squarespace” görünümünde iyileştirilir. Ayrıca, diğer web sitesi üreticilerinden daha az seçenek sunar.

Öte yandan, WordPress, her türlü web sitesini istediğiniz gibi oluşturmanıza izin veren oldukça esnek bir platformdur. Sitenizin görünümünü ve hissini özelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda işlevlerini doğru eklentiyi yüklemek kadar kolay genişletebilirsiniz.

Squarespace ve WordPress arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Web sitenizi Kareler Alanından WordPress’e nasıl geçireceğinize bir göz atalım.

Adım 1: WordPress’e Başlarken

Squarespace’i kullandığınızda, web sitenizi Squarespace’in sunucularında barındırıyorsunuz. Squarespace abonelik ücretiniz, barındırma ücretlerinin yanı sıra inşaatçı ve diğer giderlerin ücretini de kapsar.

Tersine, temel WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak, web barındırma satın almanız ve web barındırma hesabınıza WordPress yüklemeniz gerekir.

VPS barındırma, adanmış sunucu, ucuz barındırma, blog barındırma vb..

WordPress web sitenizi barındırmak için Bluehost kullanmanızı öneririz, çünkü bunlar resmi WordPress.org tarafından tavsiye edilen iş ortaklarıdır.

bluehost'ta bir site oluştur

Normalde, Bluehost üzerinde bir WordPress sitesi çalıştırmak, sitenizi Squarespace’de çalıştırmak için ödediğinizden daha düşük maliyetlidir. Daha da fazla başlangıç ​​giderlerinden tasarruf etmek için, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Squarespace sitenizin kendi alan adı varsa, bu alanı yeni web barındırıcınıza da aktarmak isteyebilirsiniz..

Alan adı transferi sırasında ve sonrasında, yerleşik Squarespace alt alanını kullanmaya başlayacağı için Squarespace web sitenize erişebileceksiniz..

Adım 2: WordPress’i Yükleme

Bir web barındırıcısına kaydolduktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i yüklemektir.

WordPress sitenizi barındırmak için Bluehost kullanmanın ana avantajlarından biri, 1 tıklama WordPress yükleyicileriyle birlikte gelmesidir. Bu, hosting hesabınızda WordPress almayı kolaylaştırır ve sıkıcı kurulum sürecinden geçmenize gerek kalmaz.

WordPress’i Bluehost hesabınıza nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Barındırma planınıza abone olduktan sonra bir WordPress teması seçmeniz istenir. Bu adım sırasında hemen hemen her şeyi seçebilirsiniz, çünkü temanızı daha sonra her zaman değiştirebilirsiniz (size bu öğreticinin sonraki adımında bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz). En önemli kısım, blogunuzu oluşturmaya başlamaktır, bu yüzden devam et ve şimdilik sadece herhangi bir tema seç,.

bir tema seç

Daha sonra blogunuz için ad ve kısa açıklama seçmeniz istenir.

yeni bir wordpress blogu oluştur

Ayrıntıları belirledikten sonra, Sonraki. Bluehost artık sizin için WordPress’i otomatik olarak yükleyecek. Bittiğinde, size böyle bir ekran gösterecektir:

wordpress kurulumu başarılı

Sitenize ekleyerek giriş yapabilirsiniz wp-admin URL’nize. WordPress giriş URL’niz şöyle görünmelidir:

http://example.com/wp-admin

Artık e-posta adresinize gönderilen kimlik bilgileriyle WordPress blogunuza giriş yapabilirsiniz.

wordpress girişi

3. Adım: Yerleşik Dışa Aktarma Aracını Kullanarak Kare Alanı İçeriğini Dışa Aktarma

Artık web barındırma hesabınızı ayarlayıp WordPress’i yüklediğinize göre, bir sonraki adım içeriğinizi Squarespace’den dışa aktarmaktır.

Squarespace’in dışa aktarma işlevselliği sınırlıdır. Web sitenizin tüm içeriğini platformdan dışa aktarmanıza izin vermez, bu nedenle içeriğinizin bir kısmını yeni yüklediğiniz WordPress web sitenize manuel olarak kopyalamanız gerekir.

Squarespace’teki yerleşik dışa aktarma aracını kullanarak dışa aktarabileceğiniz içeriğin listesi:

 • Temel sayfalar
 • Ana blog sayfanız
 • Blog sayfanıza eklenen tüm yeni blog yayınları. (Blog gönderilerinizin geri kalanı manuel olarak kopyalanmalıdır).
 • Galeri sayfaları
 • Metin, resim ve gömme blokları

Aşağıdaki içerik manuel olarak dışa aktarılmalıdır:

 • Ürün, albüm ve etkinlik sayfaları
 • Ses, video ve ürün blokları
 • Stil değişiklikleri ve özel CSS
 • Klasörler ve dizin sayfaları
 • Ana blog sayfanızda görünenler hariç tüm blog gönderileri.

Bu adımda, tüm dışa aktarılabilir içeriğinizi Squarespace’den nasıl dışa aktaracağınızı göstereceğiz.

Squarespace hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar »Gelişmiş» İçe / Dışa Aktar Menü.

kareyi dışa aktar

Ardından ihracat devam etmek için düğme.

Bu, içeriğinizi dışa aktarmak istediğiniz sorulacak kalıcı bir açılır pencere tetikler. Sadece tıklayın WordPress.

kareden wordpress'e aktar

Dışa aktarma dosyası hazır olduğunda, dosyayı indirmeniz için bir seçenek sunulur. Tıklayın İndir.

kare dosyası dışa aktarma dosyalarını indir

4. Adım: İçeriği WordPress’e Aktarma

Bir sonraki adım, Squarespace’den indirdiğiniz içeriği WordPress sitenize aktarmaktır.

WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Araçlar »İçe Aktar.

wordpress ithalat yüklemek

İçe Aktar sayfasında, Kareler alanını platformlar listesinde bulamazsınız. Squarespace içeriğinizi WordPress uyumlu bir XML dosyasında dışa aktardığından, Şimdi kur WordPress altındaki düğme.

Eklenti yüklendikten sonra, İthalatçıyı Çalıştır.

Artık Squarespace hesabınızdan yeni indirdiğiniz XML dosyasını seçip WordPress kontrol panelinize aktarabilirsiniz.

wordpress'i içe aktar

WordPress ayrıca Squarespace kullanıcılarını içe aktarabilir ve WordPress sitenize abone olarak ekleyebilir. Daha sonra yazar olarak mevcut bir yönetici kullanıcıyı seçebilir veya hatta yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

wordpress'i içe aktarın ve yazarları atayın

Ek görüntülerini içe aktarma seçeneği olsa da, taşıma işlemimiz sırasında çalışmadı. Tıklayın Sunmak WordPress, Squarespace dosyanızdan içerik aktarmaya başlayacak.

wordpress başarı mesajını içe aktar

Tamamlandığında, bir başarı mesajı görürsünüz. Artık içe aktarılan içeriği incelemek için WordPress içindeki sayfaları ve yayınları ziyaret edebilirsiniz..

5. Adım: Görüntüleri İçe Aktarma

Varsayılan olarak, Squarespace görüntüleri yerleşik dışa aktarma aracıyla dışa aktarmanıza izin vermez. Dosyaları WordPress sitenize manuel olarak aktarmanız gerekir. Neyse ki, WordPress deposunda harici görüntüleri sitenize kolayca aktarmanıza izin veren birçok eklenti var.

Eğitici yazımızda, Resimleri Otomatik Yükle Eklenti. Resim dosyalarınızı yeni yüklediğiniz WordPress sitenize içe aktarmak için eklentiyi web sitenize yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için WordPress kontrol panelinize gidin ve tıklayın Eklentiler »Yeni Ekle . Şimdi arama alanını kullanarak Otomatik Yükleme eklentisini arayın.

Bir kez bulundu vurmak Şimdi kur düğmesini ve ardından etkinleştirme eklentinin çalışmaya başlaması için düğmesine basın. Şimdi kontrol panelinize tekrar gidin ve tüm yayınlarınızı güncelleyin. Bu, eklentiyi resimlerinizi içe aktarmak için hazırlar. Yayınlarınızı güncellemek için şu adrese gidin: Yazılar »Tüm Yazılar. Şimdi tüm kutuları işaretleyin ve Toplu İşlem »Düzenle.

Şimdi Uygulamak buton. Artık ekranınızda yeni bir arayüz göreceksiniz. İşte sadece tıklayın Güncelleme buton.

görüntüleri kareden içe aktar

Tamamlandığında, eklenti görüntüleriniz üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Herhangi bir resmi kaçırmamak için aynı işlemi tüm sayfalarınızda tekrarlayın.

Adım 6: Kalıcı Bağlantıları Düzeltme

Kalıcı bağlantılarınızı sağlam tutmanız önemlidir, bu nedenle eski Squarespace web sitenizdeki bağlantılardan gelen trafiği kaybetmezsiniz. İyi haber şu ki, WordPress o kadar esnektir ki kalıcı bağlantılar yapısını tercih ettiğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu adımda hedefimiz, Squarespace web sitenize benzer bir bağlantı yapısı oluşturmaktır. Squarespace, blog gönderileri için bağlantı biçimi olarak yıl / ay / gün / posta adı kullanır. Ayrıca yazı URL’lerinde blog veya blog-1 gibi bir önek kullanır.

Squarespace platformunuzda blog yayın URL’si şöyle görünüyordu:

https://www.example.com/blog-1/2018/3/6/post-title

WordPress kalıcı bağlantılarınızı ayarlamak için şu adrese gidin: Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar. Şimdi Özel Yapı seçeneğini belirleyin ve aşağıdaki yapıyı uygun alana ekleyin:

kalıcı bağlantı yapısı

/ Blog-1 / yıllık%% /% monthnum% /% gün% /% postname% /

Sonra tıklayın Değişiklikleri Kaydet blog yayınlarınız için yeni kalıcı bağlantı yapınızı ayarlamak için. Bu şekilde, mevcut blog yayınlarınıza arama motoru suyu ve yönlendirme trafiğini kaybetmeden kalıcı bağlantılarınızı olduğu gibi tutabilirsiniz..

Bununla birlikte, taşıma işleminden sonra WordPress sitenizde hala 404 hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı öğrenin 404 sayfayı izleyin ve WordPress’e yönlendirin.

Adım 7: İçeriği Kareden WordPress’e Manuel Olarak İçe Aktarma

Squarespace sınırlı dışa aktarma işlevselliği ile geldiğinden, e-Ticaret ve etkinlik sayfaları, ses ve video dosyaları vb. Gibi bazı içerikleri WordPress sitenize manuel olarak içe aktarmanız gerekir..

Bu, Squarespace platformunuzda ne kadar içerik barındırdığınıza bağlı olarak can sıkıcı olabilir.

Squarespace’e bir e-Ticaret mağazası eklediyseniz, WooCommerce gibi bir WordPress e-Ticaret eklentisi kullanabilirsiniz. Video dosyalarını barındırmak için, kendi kendine barındırmak yerine YouTube veya Vimeo gibi üçüncü taraf barındırma hizmetlerini kullanmanızı öneririz.

Diğer içerikler için şu kılavuzlara göz atın:

Bu kadar. Ayrıca, bu Squarespace alternatiflerine ve rakiplerine göz atın.

Site Geçişinden Sonra İzlenecek WordPress En İyi Uygulamaları

Artık Squarespace sitenizi WordPress’e aktarmayı tamamladığınıza göre, yapacağınız bir sonraki şey, web sitenizi güvende tutmak ve kitlenizi büyütmek için WordPress en iyi uygulamalarını takip etmektir..

Siteniz için rastgele ücretsiz bir tema seçmeden önce, en iyi WordPress tema listemize bir göz atın ve hangisinin ihtiyaçlarınız için en iyi seçim olduğuna karar verin.

Taşıma işleminden sonra, yeni WordPress web sitenizde hemen yapmanız gereken birkaç şey aşağıdadır:

 • İletişim Formu: WordPress web sitenize bir iletişim formu ekleyin. Ayrıca en iyi WordPress iletişim formu eklentilerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 • Google Analytics izleme ekle: Google Analytics izlemeyi yeni WordPress sitenize MonsterInsights eklentisi.
 • WordPress Güvenliği: En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden bazılarını yükleyerek WordPress’e kurşun geçirmez güvenlik sağlayın.
 • WordPress SEO’yu Geliştirin: En iyi WordPress SEO eklentilerini kullanarak SEO’nuzu artırın.
 • WordPress yedekleme: WordPress sitenizin yedeklemesini en iyi WordPress yedekleme eklentisiyle planlayın.
 • WordPress performansı: En iyi WordPress önbelleğini ve diğer WordPress performans eklentilerini yükleyerek WordPress performansınızı artırın.
 • Spam yorumlarını önleme: Sitenize Akismet eklentisini yükleyerek spam yorumlarını önleyin.
 • Web sitenizi büyütün: En iyi WordPress potansiyel müşteri oluşturma eklentilerini kullanarak ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi büyütün.

Bu makalenin Squarespace’ten WordPress’e geçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Daha ayrıntılı adımlar için, bir WordPress web sitesini sıfırdan nasıl başlatacağınızı okuyun (adım adım).

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map