Ortamdan WordPress’e Geçiş (Kesinti Yok!)

Orta - WordPress


Blog içeriğinizi Medium’dan WordPress’e taşımak için basit bir çözüm mü arıyorsunuz? Medium, milyonlarca blog yazarı tarafından kişisel ve profesyonel blogları için kullanılan popüler bir blog platformudur. Ancak, daha fazla özelliğe ve özelleştirmeye ihtiyacınız olduğunda daha iyi bir platform aramaya başlayacaksınız. Ve sonra sınırsız özel seçenekler ve kullanımı kolay arayüzü ile WordPress geliyor.

Bu makalede, blogunuzu Medium’dan WordPress’e nasıl doğru şekilde taşıyacağınızı göstereceğiz.

Bu kılavuzda ele alacağımız adımların bir listesi:

 1. WordPress Kurulumu
 2. Makalelerinizi Ortamdan Dışa Aktarın
 3. Orta Blog Yazılarınızı WordPress’e Aktarın
 4. Eksik Medya Dosyalarınızı Ortamdan WordPress’e Aktarma
 5. WordPress’te Yönlendirmeler Oluşturma
 6. İçeriğiniz için bir WordPress Teması Ekleme
 7. İhtiyacınız Olabilecek WordPress Eklentilerini Kurun

Blog İçeriğinizi Neden Ortadan WordPress’e Taşımalısınız??

WordPress, dünyadaki blogların ve web sitelerinin% 32’sinden fazlası tarafından kullanılmaktadır. Bu, her 3 web sitesinin WordPress üzerine kurulduğu anlamına gelir. Birçok üst marka, bankalar, emlak, küçük işletmeler, eğitim kurumları ve diğerleri dahil olmak üzere blogları ve web siteleri için WordPress’i kullanıyor.

Orta ile karşılaştırıldığında, WordPress daha güçlü ve şaşırtıcı özellikler sunuyor. WordPress’in Medium’un sunmadığı bazı özelliklerine göz atalım.

 • Daha Fazla Trafik – Blogunuzda daha fazla trafik almak için WordPress’i kullanabilirsiniz. Örneğin, Medium’da, SEO verilerinizi artırmak için önemli olan meta verileriniz üzerinde hiçbir kontrolünüz olmaz.
 • Sahipliği Tamamla – WordPress’te bir blog veya web sitesi oluşturduğunuzda içeriğinizin sahibi olursunuz. Ancak Medium’daki içeriğiniz onlara aittir. İstedikleri zaman web sitesini kapatabilir, makalelerinizi silebilir veya sizi siteden yasaklayabilirler.
 • Özelleştirme – Medium’da blogunuzun görünümünü özelleştiremez veya ek özellikler ekleyemezsiniz. Öte yandan, WordPress, blogunuzu istediğiniz gibi özelleştirmek için binlerce eklenti ve tema ile birlikte gelir.

Gördüğünüz gibi, WordPress’de bir blog veya web sitesi oluşturmak, onu tam ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirme ve sitenizi dilediğiniz gibi büyütme özgürlüğü verir. Ve en çok kullanılan ve en iyi blog platformu arasında.

Not: Yeni başlayanları karıştırabilecek 2 tür WordPress web sitesi vardır. Barındırılan bir platform olan WordPress.com’u bulacaksınız; ve kendi kendine barındırılan bir çözüm olan WordPress.org. Daha fazla bilgi için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki yan yana karşılaştırmamızı okuyabilirsiniz..

Bu kılavuz için, kullanımı kolay ve sonsuz olasılıklar sunduğundan, kendi kendine barındırılan WordPress.org’u kullanacağız. Ayrıca WordPress ile bir web sitesi oluşturabilir ve çevrimiçi para kazanabilirsiniz.

Blogunuzu Medium’dan WordPress’e taşımaya hazır?

İçeriği veya görüntüleri kaybetmeden Ortadan WordPress’e doğru bir şekilde nasıl geçileceğine dair ekran görüntüleri ile adım adım gidelim.

Adım 1: WordPress’i Kurma

Öncelikle WordPress’i ayarlamanız gerekir. Bunun için bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekir.

Alan adı, kullanıcıların sizi İnternet’te bulmak için kullanacakları işletme adınız veya URL’nizdir (sitem.com gibi). Ancak, web barındırma, alan adınıza bağlanır ve dosyalarınızın kaydedileceği yerdir. Alan adı ve web barındırma arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza da göz atabilirsiniz..

Bluehost kullanmanızı öneririz. En popüler web barındırma ve alan adı satıcısıdır. Bluehost ayrıca WordPress’in çekirdeği tarafından resmi olarak önerilmektedir. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bluehost incelemesini okumalısınız.

IsItWP kullanıcıları için ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırma hizmetinde% 60 indirim sunuyorlar. WordPress ile başlamanız çok önemli.

start-a-web-Bluehost

Web sitenizi veya blogunuzu barındırmak için daha fazla seçenek arıyorsanız, dünyanın en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarının uzman seçimlerine göz atın.

Alan adınızı ve web barındırma hizmetinizi satın aldıktan sonra WordPress’i yükleyebilirsiniz. Normalde, barındırma panelinizde 1 tıklamayla WordPress kurulum seçeneğini görürsünüz. Nerede arayacağınızdan emin değilseniz, barındırma sağlayıcınızın müşteri desteğiyle iletişime geçin;.

WordPress’i yükleme hakkındaki eksiksiz kılavuzumuza da göz atabilirsiniz..

Yüklendikten sonra blogunuzu Medium’dan WordPress’e taşımaya başlayabilirsiniz.

2. Adım: Makalelerinizi Ortamdan Dışa Aktarın

Verilerinizi Medium’dan dışa aktarmak için, Ortadan WordPress’e Aktarıcı aracı. Verilerinizi Medium’dan WordPress tarafından desteklenen bir biçimde dışa aktarmanızı sağlayan basit ve ücretsiz bir araçtır..

Ziyaret edin Ortadan WordPress’e Aktarıcı aracının sitesi. Orta URL’nizi, adınızı ve e-posta adresinizi yazmanız gerekir.

Orta - WordPress aracı

Medium blogunuz için “mypersonalblog.com” veya “example.personalblog.com” gibi özel bir alan adı kullanıyorsanız URL alanına bu alan adını yazabilirsiniz.

Orta URL’nizi girdiğinizde, adınızı ve e-posta adresinizi girmeden önce bir Orta dışa aktarma dosyası yüklemeniz de istenir.

Orta dışa aktarma dosyasını yükleyin

Orta dışa aktarma dosyasını Orta gösterge tablonuzdan indirebilirsiniz. Medium hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Şimdi git Ayarlar giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki profil simgesinden.

Orta ayarlar

Oradan şuraya gitmeniz gerekecek: Bilgilerinizi İndirin bölümüne gidin ve Orta Dışa Aktarma Dosyanızı almak için Zip Zip İndir ’düğmesine basın.

Zip düğmesini indir

Sizi dışa aktarma sayfasına götürür. ‘Dışa Aktar’ düğmesini tıkladığınızda e-posta adresinize bir bağlantı gönderilir. İndirme bağlantısına gidin ve Orta Dışa Aktarma Dosyanızı alacaksınız.

Not: Bu dışa aktarma dosyası WordPress ile uyumlu değil. İle işlemeniz gerekir Ortadan WordPress’e Aktarıcı blogunuzu WordPress’e aktarmak için bir araç.

Şimdi, Medium’dan WordPress İçe Aktarıcı aracına geri dönün ve Medium’dan indirdiğiniz dosyayı yükleyebilirsiniz..

Araç veri dosyasını yükle

Medium Orta Düzey Web Sitemi Dışa Aktar ’düğmesini tıkladığınızda Orta Dışa Aktarma Dosyanız dışa aktarılmaya hazır olacaktır. Hazır olduğunuzda bir başarı mesajı görürsünüz ve ‘Orta Dışa Aktarma Dosyanızı İndir’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Ortadan WordPress'e indir

Ardından, bu dosyayı kullanarak Medium blog yayınlarınızı WordPress’e kolayca aktarabilirsiniz.

Adım 3: Orta Blog Yazılarınızı WordPress’e Aktarın

WordPress’te Medium blog yayınlarını içe aktarmak için şu adrese gidebilirsiniz: Araçlar »İçe Aktar WordPress yönetici alanınızdan. Harici içeriği WordPress’e aktarmak için birden fazla seçeneği vardır.

Orta içeriği içe aktarmak için WordPress içe aktarıcısına ihtiyacınız olacak. WordPress içe aktarma aracının altındaki Now Şimdi Yükle ’seçeneğini tıklayın.

WordPress ithalatçısı

WordPress içe aktarıcısını yönetici arka ucunuza yükler ve yine de sizi aynı sayfada tutar. Bundan sonra, devam etmek için Imp İthalatçıyı Çalıştır ’bağlantısını tıklayabilirsiniz..

WordPress içe aktarıcısını çalıştır

Bir sonraki sayfada, File Dosya Seç ’düğmesini tıklamanız ve bir önceki adımda indirdiğiniz Orta Dışa Aktarma Dosyasını seçmeniz gerekecektir..

Not: Dışa aktarma dosyası, WordPress’e kolayca içe aktarmak için .xml biçiminde olmalıdır.

Ardından, file Dosya yükle ve içe aktar ’düğmesini tıklayın. WordPress’e aktaracağınız blog gönderileri için yazar seçmek gibi temel bilgiler istenecektir.

Yazar atayın

Medium’dan yazarları içe aktarmak, makaleler için yeni bir yazar oluşturmak veya makalelere atamak için WordPress web sitenizden bir yazar seçmek gibi birçok seçeneğiniz olacaktır..

Not: Yazarları daha sonra değiştirebilirsiniz, bu nedenle devam etmek için herhangi bir seçenek belirleyin.

Medya dosyalarınızı Medium’dan WordPress’e almaya yardımcı olacak ‘Dosya eklerini indir ve içe aktar ‘seçeneğini işaretlediğinizden emin olun..

Hazır olduğunuzda “Gönder” düğmesini tıklayın, işlem başlayacaktır.

Medium’dan WordPress’e aktardığınız içeriğin boyutuna bağlı olarak birkaç dakika sürecektir. İçe aktardıktan sonra, bir sonraki mesaj için bir başarı mesajı ve tavsiye görüntüler.

İçe aktarma başarısı

Bu kadar. İçe aktarılan makaleleri görmek için WordPress’teki “Yayınlar” bölümüne gidebilirsiniz. Tüm yayınlarınızı Medium’dan WordPress’e içe aktarması gerekir, ancak geride bir şey kalırsa geri dönüp içe aktarıcıyı tekrar çalıştırabilirsiniz. Yalnızca kalan blog yayınlarını içe aktarır ve hiçbir şey kopyalanmaz.

Adım 4: Eksik Medya Dosyalarınızı Ortamdan WordPress’e Aktarın

İçerik gibi, WordPress içe aktarıcısının bazı görüntüleri Orta blogunuzdan içe aktaramadığını fark ederseniz, bunları her zaman tekrar içe aktarabilirsiniz.

Not: Resimleri kontrol edebilirsiniz Medya kütüphanesi WordPress’te.

Medya kütüphanesi

Bu sorunu gidermek için, Resimleri Otomatik Yükle WordPress eklentisi. Yardım için WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği ile ilgili makalemize göz atın.

Etkinleştirildikten sonra, görüntüleri içe aktaramayan yayınları tek tek güncelleyebilirsiniz. Eklenti görüntüleri Orta’dan alacak ve WordPress’te güncelleyecektir.

Eklenti ayrıca tüm WordPress makalelerinizi 1 tıklamayla güncellemenizi sağlar, böylece yayınları manuel olarak düzenlemenize ve güncellemenize gerek yoktur.

5. Adım: WordPress’te Yönlendirmeler Oluşturma

Medium içeriğiniz için bir medium.com URL’si kullanırken, WordPress’e yeniden yönlendirme ekleyemezsiniz. Ancak, özel bir alan adınız varsa, WordPress’teki Orta makaleleriniz için yönlendirmeler oluşturmak kolaydır.

Bu kılavuzun tamamını WordPress’te yönlendirmeler nasıl ayarlanır.

6. Adım: İçeriğiniz için bir WordPress Teması ekleyin

WordPress ile ilgili en iyi şey, blog içeriğinizi özelleştirmek için şaşırtıcı özelliklere sahip olmasıdır. WordPress’i yüklediğinizde, blogunuz için kullanabileceğiniz birkaç varsayılan tema ile birlikte gelir.

Varsayılan temaları beğenmezseniz, en iyi ücretsiz WordPress blog temalarına ilişkin uzman seçimlerimize göz atın. Aşağıdakilere de göz atabilirsiniz:

 • Bir web sitesi başlatmak için basit WordPress temaları
 • Seyahat blogları için en iyi WordPress temaları
 • WordPress için En İyi Fotoğraf Temaları
 • En İyi WordPress Çok Amaçlı Temalar
 • Eğitim blogları için en iyi WordPress temaları

Bunlar bizim önerilerimiz ancak çevrimiçi olarak başka birçok tema bulabilirsiniz. Blogunuz için bir tema seçtikten sonra devam edin ve WordPress temasını yükleyin.

Adım 7: İhtiyacınız Olabilecek WordPress Eklentilerini Yükleyin

Bu makalenin başında size WordPress’den bahsettiğimizden, muhtemelen daha fazla okuyucu almak için blogunuzu ne kadar kolay özelleştirebileceğiniz konusunda iyi bir fikriniz var. WordPress eklentileri blogunuza daha fazla özellik eklemenize yardımcı olur.

İnternette binlerce WordPress eklentisi bulacaksınız. Eklentiler e-Ticaret, eğitim, kişisel, çevrimiçi portföy ve çok daha fazlası gibi kategorilere ayrılmıştır. WordPress.org’un 55.000’den fazla ücretsiz eklentisi var. Evet, doğru okudun!

Bununla birlikte, yeni başlayanlar için hangi eklentilerin kendileri için en iyi olduğunu bilmek kolay olmayabilir. Bu yüzden yarasadan ihtiyacınız olan önemli WordPress eklentilerini yazdık.

WPForms Lite: Ücretsiz ve sektördeki en iyi WordPress iletişim formu eklentisi. Basit bir iletişim formu eklemek için blogunuza yükleyebilirsiniz. İletişim formunu daha sonra özelleştirmek istiyorsanız, WPForms premium eklenti.

Yoast SEO: En iyi WordPress SEO eklentisidir. Blogunuzu arama motorları için optimize etmek için Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz. Çevrimiçi ortamda daha fazla trafik elde etmenizi sağlar.

MonsterInsights Lite: Trafik almaya başladığınızda, trafiği takip etmek gerekir. MonsterInsights Lite en iyi Google Analytics eklentisidir ve WordPress blogunuzu ziyaret eden kişilerin istatistiklerini gösterir. Daha ayrıntılı istatistikler görmek istiyorsanız, MonsterInsights premium versiyon.

Bundan sonra, daha fazla özellik ve işlevsellik için WordPress eklentilerine sahip olmamızın tam listesine göz atmanızı öneririz..

Alan adlarını değiştirmeyi düşünüyorsanız, WordPress’in yeni bir alan adına nasıl düzgün taşınacağıyla ilgili bu kılavuza göz atın..

Bu kadar. Bu kılavuzun blogunuzu Medium’dan WordPress’e nasıl taşıyacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, bir blog’u Blogger’dan WordPress’e taşıma ve WordPress’i yerel sunucudan canlı siteye aktarma kılavuzlarımızı da incelemek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me