Sitenizi WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

wordpress.com'dan wordpress.org'a nasıl geçilir


Sitenizi veya blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a taşımak istiyor musunuz??

WordPress.com bloglamaya başlamak için iyi bir giriş noktası olsa da, blog oluşturma gereksinimleriniz geliştikçe, kendi kendine barındırılan WordPress’e (WordPress.org) geçmek isteyebilirsiniz, böylece blogunuz üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

WordPress.org tam özellikli bir içerik yönetim sistemidir. Blogunuz üzerinde tam kontrol sahibi olmanın yanı sıra, WordPress.org, blogunuzun görünümünü ve hissini istediğiniz gibi özelleştirmenize, istediğiniz gibi para kazanmanıza, Google Analytics dahil üçüncü taraf izleme eklemenize ve çok daha fazlasına olanak tanır.

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki tüm farkları okuyun.

Bu adım adım öğreticide, blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl taşıyacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

Bu kılavuzda ele alacağımız adımların bir listesi:

Not: Alan adlarını değiştirmeyi planlıyorsanız, WordPress’i yeni bir alan adına nasıl doğru şekilde taşıyacağınızla ilgili eksiksiz bir kılavuzumuz var.

Adım 1: Web Host Satın Alın

Sitenizi kendi kendine barındırılan bir WordPress platformuna taşımak için özel bir alan adına ve bir WordPress barındırma hesabına sahip olmanız gerekir. WordPress.com sitenizde zaten ayarlanmış bir özel alan adınız varsa, taşıdıktan sonra bile aynı alan adını koruyabilirsiniz.

Alan adı: Alan adınız sitenizin Google.com veya IsItWP.com gibi internet üzerindeki adresidir. Web sitenize erişmek için müşterileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir. Bir alan adı normalde yılda yaklaşık 14,99 ABD dolarıdır, ancak bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ücretsiz olarak nasıl edineceğinizi göstereceğiz.

ağ sağlayıcısı: Bildiğiniz gibi, WordPress.com, eklentileri yükleyememe ve sınırlı özelleştirilebilirlik vb.Gibi birçok kısıtlama ile birlikte gelen ücretsiz ve en iyi blog barındırma platformudur. sitesinde bir barındırma hesabı satın almanız gerekir. Web barındırma hesabınız, sitenizin içeriğinin ve dosyalarının depolandığı yerdir.

Bunu yeni web sitenizin evi olarak düşünün. Bir ziyaretçi web adresinizi (alan adı) yazarak sitenize erişmeye çalıştığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir. Web barındırma genellikle aylık 7,99 $ maliyeti.

Kendi kendine barındırılan WordPress ile başlarken, alan adı ve barındırma için toplam maliyet oldukça fazla görünebilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 65 indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bluehost dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir. Ayrıca WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma sağlayıcısıdır.

Bir web barındırma hesabı satın almak için Bluehost web sitesine gidin ve Şimdi başla buton.

bluehost üzerinde bir blog oluştur

Bir sonraki sayfada, şimdi bir plan seçmeniz istenecek. Daha yeni başladığınız için, ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL içeren temel planı da seçebilirsiniz. Siteniz büyüdükçe hesabınızı her zaman yükseltebilirsiniz.

bir blog başlatmak için bir mavi ev sahibi planı seçin

Artık zaten sahip olduğunuz mevcut bir alanı seçebilir veya ücretsiz olarak yeni bir alan satın alabilirsiniz. WordPress.com’da özel bir alan adı kullanmıyorsanız, ücretsiz olduğu için yeni bir alan adı almanızı öneririz.

bluehost alan adı satın alımı

Şimdi hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kolay kayıt için Google giriş bilgilerinizle yalnızca birkaç tıklamayla oturum açabilirsiniz.

bluehost hesabı oluşturma

Ayrıntıları girdikten sonra, paket bilgileri kutusunu bulana kadar sayfayı aşağı kaydırın. Temel planı 12 ay, 24 ay veya 36 ay boyunca seçebilirsiniz. Paradan tasarruf etmek için, varsayılan olarak önceden seçilen eklentilerin işaretini kaldırabilirsiniz. Başlarken, bu eklentilere ihtiyacınız olmayacak. Gerekirse her zaman daha sonra ekleyebilirsiniz..

Not: 36 aylık planı seçtiğinizde paranız için en iyi değeri elde edersiniz!

bluehost paket bilgisi

Planınızı yapılandırdıktan sonra, ödeme ayrıntılarınızı girmek için sayfayı daha aşağı kaydırın. Hizmet Şartlarını kabul etmeniz ve ardından Gönder’i tıklamanız gerekir..

Bu kadar!

Bir barındırma planına başarıyla abone oldunuz. Hesabınız için bir şifre oluşturmanız istenecektir. Bundan sonra, barındırma dosyalarından e-postalara ve desteğe kadar her şeyi yönetebileceğiniz web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Adım 2: WordPress’i yükleyin

Bir web barındırma hesabı satın aldıktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i yüklemektir. WordPress’i neden kullandığınıza dair bu makaleye de göz atmalısınız..

Bluehost ile ayrı bir WordPress kurulum sürecinden geçmeniz gerekmez, çünkü Bluehost şimdi varsayılan olarak yapıyor. Tek yapmanız gereken WordPress temanızı seçmek, blogunuzun adını ve sloganını belirtmek ve WordPress’i kullanmaya başlamak için hazır olacaksınız.

Barındırma planınıza abone olduktan sonra, artık bir WordPress teması seçmeniz istenecek. Bu adımda hemen hemen her şeyi seçebilirsiniz çünkü temanızı daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

bir tema seç

Daha sonra blogunuz için ad ve kısa açıklama seçmeniz istenir.

yeni bir wordpress blogu oluştur

Ayrıntıları belirledikten sonra, Sonraki. Bluehost artık sizin için WordPress’i otomatik olarak yükleyecek. Tamamlandığında, size böyle bir ekran gösterecektir:

wordpress kurulumu başarılı

Sitenize ekleyerek giriş yapabilirsiniz wp-admin URL’nize. WordPress giriş URL’niz şöyle görünmelidir:

http://example.com/wp-admin

Artık e-posta adresinize gönderilen kimlik bilgileriyle WordPress blogunuza giriş yapabilirsiniz.

wordpress girişi

Adım 3: İçeriğinizi WordPress.com’dan Dışa Aktarın

WordPress.com hesabınıza giriş yapın ve blogunuzun kontrol paneline gidin. Sonra şuraya git Araçlar »Dışa Aktar.

Ücretsiz veya yönlendirmeli aktarım arasında seçim yapmanızın isteneceği yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. İçinde ihracat bölümünde, tıklayın Dışa Aktarmayı Başlat.

wordpress.com'u wordpress.org'a aktar

Sonra, seçin Tüm içerik tüm içeriğinizi WordPress.com’dan dışa aktarmak ve ardından Dışa Aktarma Dosyasını İndir buton.

ihracat dosyasını WordPress.com'dan indirin

Bilgisayarınıza tüm yayınlarınızı, sayfalarınızı, resimlerinizi, yorumlarınızı, özel alanlarınızı, kategorilerinizi, etiketlerinizi, gezinme menülerinizi ve diğer bilgileri içeren bir XML dosyası indirilir.

4. Adım: İçeriğinizi Kendi Kendine Barındırılan WordPress’e Aktarın

Artık içeriğinizi WordPress.com’dan dışa aktardığımıza göre, bir sonraki adım onları yeni sitenize aktarmaktır. Yeni WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Araçlar »İçe Aktar.

wordpress ithalat yüklemek

Sonra tıklayın Şimdi kur WordPress yanında. Bu, WordPress ithalatçı eklentisini yeni sitenize yükleyecektir. Yüklendikten sonra tıklayın İthalatçıyı Çalıştır eklentiyi etkinleştirmek için. Bir önceki adımda indirdiğiniz WordPress.com XML dosyasını yüklemenizin isteneceği bir sayfaya götürür.

wordpress'i içe aktar

Dosyayı seçin ve tıklayın Dosya yükle ve içe aktar.

Not: dosya boyutunuz sayfada gösterilen yükleme sınırınızdan daha büyükse, iki seçeneğiniz vardır: Web barındırma şirketinizden yükleme sınırınızı geçici olarak artırmasını isteyebilirsiniz veya bir dosyayı kullanarak dosyanızı bölebilirsiniz. WXR dosya ayırıcı.

Yükledikten sonra yazarları içe aktarmanız veya mevcut kullanıcılara yayın atamanız istenir. Ekleri içe aktarmak istiyorsanız, onay kutusunu seçin ve Tamam’ı tıklayın. Sunmak.

wordpress'i içe aktarın ve yazarları atayın

Her şey bittiğinde bir başarı mesajı göreceksiniz.

wordpress başarı mesajını içe aktar

5. Adım: Blogroll Bağlantılarınızı İçe Aktarın

Eski WordPress.com sitenizde Blogroll bağlantıları özelliğini kullanıyorsanız, yeni sitenize de aktarmak isteyebilirsiniz.

Blogroll bağlantıları OPML biçiminde dışa aktarılır. Bağlantılarınızı ve bağlantı kategorilerinizi dışa ve içe aktarmanıza izin veren bir XML biçimidir. WordPress.com OPML dosyanızı aşağıdaki gibi bir adresi ziyaret ederek bulabilirsiniz:

http://example.wordpress.com/wp-links-opml.php

Değiştirdiğinizden emin olun misal WordPress.com blogunuzun alt alan adıyla WordPress.com blogunuzla zaten özel bir alan adı kullanıyorsanız, alan adının tamamını aşağıda gösterildiği gibi değiştirebilirsiniz:

http://www.example.com/wp-links-opml.php

OPML dosyanız tarayıcınızda açıldığında, CTRL + S (Mac’te Command + S) tuşlarına basarak dosyayı bilgisayarınıza kaydedin..

wordpress.com opml dosyası

OPML dosyasını indirdikten sonra, yeni yüklenen WordPress sitenize aktarmanız gerekir.

Varsayılan olarak, kendi kendine barındırılan WordPress, WordPress.com gibi bir bağlantı yöneticisi sağlamaz.

Tıpkı WordPress.com siteniz gibi bağlantıları etkinleştirmek için şu adlı bir eklenti yüklemeniz gerekir: Bağlantı Yöneticisi eklenti deposundan.

Eklenti son iki yıldır güncellenmedi, ancak güncellenmesi gerekmediğinden güvenle yükleyebilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, eklenti yeni bir menü ekleyecektir, Bağlantılar WordPress yönetici çubuğunuzda.

kendi kendine barındırılan WordPress'de blog kaydını etkinleştir

Şimdi, WordPress.com sitenizin bağlantılarını ve blog kayıtlarını yönetmek için bunları WordPress sitenize aktarmanız gerekir. Ziyaret etmek Araçlar »İçe Aktar ve OPML içe aktarıcısını yüklemek için Blogroll’u tıklayın ve ardından İthalatçıyı Çalıştır.

blogroll'u WordPress.com'dan içe aktar

Daha önce kaydettiğiniz OPML dosyasını yüklemeniz istenir. Yüklenecek dosyayı seçtikten sonra, OPML Dosyasını İçe Aktar.

Tüm bağlantılar yüklendikten sonra bir başarı mesajı göreceksiniz.

6. Adım: WordPress.com Blogunuzu Özel Olarak Ayarlayın

Açıkçası, hem WordPress.com hem de kendi kendine barındırılan WordPress’te aynı içeriğe sahip iki ayrı siteyi tutmanız gerekmeyecek. Tüm kullanıcıları yeni siteye yönlendirmeniz veya WordPress.com sitenizi gizli tutmanız gerekir, böylece yalnızca siz ve seçtiğiniz kullanıcılar tarafından görülebilir.

Bu adımda, WordPress.com sitenizi nasıl gizli tutacağınıza bakalım.

Eski kullanıcılarınızı yeni siteye yönlendirmek istemiyorsanız, adresine gidin. Ayarlar »Okuma. Site Görünürlüğü altında, Sitemin gizli olmasını istiyorum.

wordpress.com sitesini özel olarak ayarla

Bir süredir blog yazıyorsanız ve sadık bir kitle oluşturduysanız, onları asılı bırakmak mantıklı değildir. Google ve diğer arama motorları da sitenizi dizine eklemiş olabilir. Yeni sitenizde hem arama motoru sıralamalarınızı hem de eski kullanıcılarınızı olduğu gibi bırakmalısınız.

Bir sonraki adımda ziyaretçilerinizi nasıl yönlendireceğinizi ve arama sıralamalarını nasıl koruyacağınızı göstereceğiz.

7. Adım: Ziyaretçileri Yönlendirin ve Arama Sıralamasını Koruyun

Kullanıcıları 301 üstbilgisiyle yeni bir yere yönlendirmek, bir siteyi bir konumdan diğerine taşırken arama sıralamalarını korumak için standart çözümdür. WordPress.com ile .htaccess’e erişiminiz olmadığından, arama motoru sıralamalarını korumak için kendi başınıza herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Ancak, WordPress.com bu işlevselliği sağlayan ücretli bir site yeniden yönlendirmesi sunar..

WordPress.com hesabınızdaki Site Yeniden Yönlendirme sayfasına gidin ve yeniden yönlendirmek için eski sitenizi seçin.

siteden siteye yönlendirmeyi seçin

Yönlendirme işlevi, yıllık 13 ABD Doları olarak fiyatlandırılır. Bu yükseltme, sitenizin ziyaretçilerinin ve arama motorlarının otomatik olarak yeni sitenize yönlendirilmesine olanak tanıyan 301 yönlendirmesi sağlar.

İlişkili: WordPress için En İyi Yönlendirme Eklentileri.

wordpress.com sitesi wordpress.org sitesine yönlendiriliyor

“Bu yönlendirme özelliği için ne kadar ödeme yapmaya devam etmeliyim?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Cevap istediğiniz kadar. Ancak, bu özelliği en az 2 yıl saklamanızı öneririz. Bu şekilde, kullanıcılarınıza yeni alan adınızı ezberlemesi için yeterli zaman tanıyacaksınız.

Etki alanlarını değiştiriyorsanız, yapmak istediğiniz başka bir şey de yazı URL’lerindeki tüm güncellemelerdir. Yayınlarınızı daha önce birbirine bağladıysanız, yeni sitenizdeki bu bağlantıları güncellediğinizden emin olun.

Site Geçişinden Sonra İzlenecek WordPress En İyi Uygulamaları

Artık WordPress.com sitenizi WordPress.org’a aktarmayı tamamladığınıza göre, yapmak istediğiniz bir sonraki şey, web sitenizi güvende tutmak ve kendi kendine barındırılan WordPress platformunda kitlenizi büyütmek için WordPress en iyi uygulamalarını takip etmektir..

Siteniz için rastgele ücretsiz bir tema seçmeden önce, en iyi WordPress tema listemize bir göz atın ve hangisinin ihtiyaçlarınız için en iyi seçim olduğuna karar verin.

Taşıma işleminden sonra, yeni WordPress web sitenizde hemen yapmanız gereken birkaç şey aşağıdadır:

 • İletişim Formu: WordPress web sitenize bir iletişim formu ekleyin. Ayrıca en iyi WordPress iletişim formu eklentilerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 • Google Analytics izleme ekle: Google Analytics izlemeyi yeni WordPress sitenize MonsterInsights eklentisi.
 • WordPress Güvenliği: Bazılarını yükleyerek WordPress’e kurşun geçirmez güvenlik sağlayın
  en iyi WordPress güvenlik eklentileri. Daha fazla ayrıntı için nihai WordPress güvenlik kılavuzunu da okumalısınız.
 • WordPress SEO’yu Geliştirin: En iyi WordPress SEO eklentilerini kullanarak SEO’nuzu artırın.
 • WordPress yedekleme: WordPress sitenizin yedeğini
  en iyi WordPress yedekleme eklentisi.
 • WordPress performansı: En iyi WordPress önbelleğini ve diğer WordPress performans eklentilerini yükleyerek WordPress performansınızı artırın.
 • Spam yorumlarını önleme: Sitenize Akismet eklentisini yükleyerek spam yorumlarını önleyin.
 • Web sitenizi büyütün: En iyi WordPress potansiyel müşteri oluşturma eklentilerini kullanarak ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi büyütün.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Yüzlerce kullanıcının bloglarını WordPress.com’dan kendi kendine barındırılan WordPress.org’a taşımasına yardımcı olduktan sonra, insanların aynı tür soruları tekrar tekrar sorduklarını gördük. Bu nedenle sık sorulan soruların bir listesini derledik, böylece blogunuzu kolayca taşıyabilirsiniz, zahmetsiz.

WordPress.com abonelerime ne olur?

Abonelerinizi WordPress.com’dan kendi barındırdığınız WordPress sitenize taşımak için Jetpack eklentisini yüklemeniz gerekir. Jetpack’i kullanarak bu eğitimi izleyerek abonelerinizi aktarabilirsiniz.

WordPress.org’a geçmenin maliyeti nedir??

WordPress ücretsizdir. Eğiticide açıklandığı gibi, kullanıcılarınızı yeniden yönlendirmek ve arama sıralamanızı yeni sitenizde sağlam tutmak için, en az 2 yıl boyunca yılda 13 ABD doları karşılığında Site Yeniden Yönlendirmesi’ne abone olmanız gerekir. Bunun yanı sıra, kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesi çalıştırmak için alan adı ve barındırma hesabı için ödeme yapmanız gerekir. Yıllık 14,99 ABD doları alan adı ve aylık 7,99 ABD doları barındırma hesabı satın alabilirsiniz. Kendi kendine barındırılan bir WordPress platformunda bir site çalıştırmak, yıllık 123.87 $ ‘a kadar düşük bir maliyete sahip olacaktır..

Blogunuz için binlerce ücretsiz tema ve eklenti bulabilirsiniz. Ancak, premium temaları ve eklentileri tercih ederseniz, blogunuzun işletme maliyeti daha yüksek olabilir.

WordPress.com’a zaten ödeme yaptım, geri ödeme alabilir miyim?

Evet! WordPress.com ücretli planlarını 30 gün boyunca risksiz denemenizi sağlar. Ücretli planlarını son 30 gün içinde satın aldıysanız tam bir geri ödeme isteğinde bulunabilirsiniz. Alan adınız son 48 saat içinde kaydedildiyse bunun için de geri ödeme alabilirsiniz.

Resimlerim kırılacak mı?

Hayır. İçe aktarma dosyasını kullanarak aktardığınızda, eklenen tüm görüntüler indirilir ve bağlantılar güncellenir. Ancak, fark ettiğimiz bir sorun var: Resim URL’niz files.wordpress.com ile başlıyorsa dönüştürülemezler. Resim URL’sinin değişmediğini ve yine de WordPress.com’u gösterdiğini fark ederseniz, harici görüntüleri içe aktar görüntülerinizi risksiz taşımak için eklenti.

Alanımı WordPress.com üzerinden kaydettirdim, yine de taşıyabilir miyim?

Evet yapabilirsin. WordPress.com üzerinden kayıtlı bir alan adınız varsa, yalnızca bir web barındırma hesabına ihtiyacınız olabilir. Bu etki alanı adını kendi kendine barındırılan yeni WordPress sitenize yönlendirebilirsiniz. Alternatif olarak, alan adınızı NameCheap veya Godaddy gibi bir alan adı kaydedicisine aktarabilirsiniz..

Geçtiğimde web sitem kapanacak mı??

Hayır! Eğiticimizi takip ederek web sitenizi sıfır kesinti süresi ile taşıyabilirsiniz.

Google Analytics’i yükleyerek kendi kendine barındırılan WordPress sitenizi izlemeye başlayabilirsiniz.

Bu kılavuzun WordPress.com sitenizi kendi kendine barındırılan WordPress.org’a sorunsuz bir şekilde geçirmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress’in yerel sunucudan canlı bir siteye nasıl aktarılacağı ve Medium’dan WordPress’e nasıl taşınacağı ile ilgili adım adım kılavuzlarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map