Web sitenizi Weebly’den WordPress’e taşıma

Web sitenizi Weebly'den WordPress'e taşıma


Web sitenizi Weebly’den WordPress’e taşımanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Weebly yeni başlayanlar için harika bir web oluşturma platformudur, ancak sonunda özellikler açısından sizi sınırladığını anlayacaksınız. İşte o zaman piyasadaki en güçlü web sitesi oluşturucu WordPress’e dönme zamanı.

Bu makalede, web sitenizi Weebly’den WordPress’e nasıl taşıyacağınızı göstereceğiz.

İlk olarak, kılavuzda ele alacağımız bu adım listesine bir göz atın:

 1. WordPress Kurulumu
 2. Web Sitenizi Weebly’den Dışa Aktarma
 3. Weebly Web Sitenizi WordPress’e Aktarma
 4. Yönlendirmeler Oluşturma
 5. Kalıcı Bağlantıları / URL Yapısını Yönetme
 6. Özelleştirme ve Eklentiler
 7. Hataları Giderme

Web sitenizi neden Weebly’den WordPress’e taşımalısınız??

Yeni başlayanların çoğu, web sitelerinde internette buldukları ilk çözümle başlar. Weebly gibi bu web oluşturma platformlarından bazıları, başlangıç ​​için cazip olan ücretsizdir. Ancak, siteniz büyümeye başladıktan sonra daha fazla özelliğe ve işlevselliğe ihtiyacınız olacak.

Örneğin, Weebly’nin eksik olduğu özelliklerden sadece birkaçına göz atın:

Kolay SEO:
Weebly’de SEO’yu artırmak için sayfa başlığınızı, meta açıklamalarınızı vb. Optimize edebilirsiniz. Bununla birlikte, SEO’ya aşina değilseniz, Weebly size ne yapmanız gerektiğini söylemez. Ancak Yoast SEO ve diğer SEO araçları gibi bir WordPress eklentisiyle, sitenizin SEO’sunu iyileştirmek, sağladığı net ipuçları ve talimatlar nedeniyle çok daha kolaydır.

Üçüncü Taraf Uygulama veya Araç Yok:
Weebly, web sitenize iletişim formu, fotoğraf galerisi, blog vb. Gibi daha fazla özellik eklemek için bir dizi araç ve uygulama sunar. Ancak, Weebly istediğiniz belirli bir araç veya uygulamayı sunmuyorsa, şans. Öte yandan, WordPress’in seçebileceğiniz 55.000’den fazla eklentisi var, böylece ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceksiniz.

e-Ticaret Ücretleri ve Sınırlamalar:
Bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve büyütmek Weebly ile daha zor olabilir. Örneğin, Weebly, PayPal veya Stripe gibi ödeme işlemcileri tarafından zaten ücretlendirileceğiniz ücretin üzerine% 3 işlem ücreti alır. Dolayısıyla, çevrimiçi bir mağaza oluşturmak isteyen yeni başlayanlar için işlem ücretinin iki katı ödersiniz. Weebly’nin işlem ücretini kaldırmak için aylık 25 ABD doları tutarında İşletme planlarına geçmeniz gerekir.

Weebly’nin beklentilerinizi karşılamadığını anlamanız çok uzun sürmeyecek.

Daha iyi bir çözüm zamanı: WordPress. Ücretsiz eklentilerden ve eklentilerden ödün vermeyen en basit, kullanımı kolay platform. Pek çok üst düzey marka web siteleri ve blogları için WordPress kullanıyor.

Ancak, herhangi bir içeriği kaybetmeden web sitenizin tamamını Weebly’den WordPress’e nasıl taşıyabilirsiniz? Kulağa zor geliyor, ama değil.

WPBeginner’daki arkadaşlarımız, web sitenizi Weebly’den WordPress’e aktarmak için inanılmaz derecede basit bir araç oluşturdu (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bu konu hakkında daha fazla konuşacağız). Araçlarını kullanarak tüm web sitesi içeriklerinizi ve medya dosyalarınızı Weebly’den WordPress’e kolayca taşıyabilirsiniz.

İlişkili: Ortadan WordPress’e geçiş (Kesinti yok)

Hazır? Hadi gidelim!

Adım 1: WordPress’i Kurma

WordPress’i kurmadan önce ihtiyacınız olacak ilk şey bir alan adı ve web barındırmadır. Alan adı, web sitenizin example.com veya isitwp.com gibi adıdır; ve web barındırma, içeriğinizi, medya dosyalarınızı vb. yüklediğiniz internetteki alandır..

Normalde alan adlarının TLD’lere ve alan adı kayıt şirketlerine göre farklı fiyatları vardır. Basit bir alan adı yıllık 11 ila 15 dolar arasındadır. Ancak, bir başlangıç ​​/ temel web sitesi için aylık 7 $ – 15 $ aralığında web satın alabilirsiniz.

Kullanıcılarımız için Bluehost ile bir anlaşma yaptık. Onlar en popüler web hosting şirketi ve resmen WordPress hosting ortakları tavsiye edilir. Bluehost, IsItWP okuyucularına web barındırmada ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve% 60 indirim sunuyor.

create-a-wordpress-hesap-on-Bluehost

Alternatif seçenekler arıyorsanız, en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarının uzman seçimlerine göz atın. Çoğu IsItWP kullanıcılarına indirim sunuyor.

Alan adınızı ve web barındırma hizmetinizi satın aldıktan sonra devam edin ve WordPress’i yükleyin. Kolay talimatlar için tüm WordPress kurulum kılavuzumuza göz atabilirsiniz..

Başarılı bir şekilde yüklendikten sonra Weebly web sitenizi WordPress’e taşıma işlemine başlayabilirsiniz..

2. Adım: Web Sitenizi Weebly’den Dışa Aktarma

Daha önce de tartışıldığı gibi, Weebly to WordPress İthalatçı web sitenizi dışa aktarma aracı.

Bu araç, Weebly’deki tüm içerik ve medya dosyalarınızı WordPress tarafından desteklenen bir biçimde dışa aktarmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, bir ithalatçı eklentisi kullanarak web sitesi verilerinizi WordPress’e kolayca aktarabilirsiniz.

Not: Bu aracı kullanıcılarımıza tavsiye etmeden önce test ettik. Hiçbir şey kırmadan mükemmel çalışır.

Ziyaret edin Weebly to WordPress İthalatçı aracın web sitesine gidin ve Weebly URL’nizi ilk alana ekleyin.

WordPress için Weebly

Bundan sonra adınızı, e-posta adresinizi girin ve Weebly sitenizi dışa aktarmak için bir biçim seçin. Web sitenizi varsayılan WXR biçiminde dışa aktarmanızı öneririz.

Ayrıca, web sitesi sayfalarını başka içerikle dışa aktarmak isteyip istemediğiniz sorulur. Varsayılan olarak işaretlidir Evet bu sayfaların dışa aktarılacağı anlamına gelir. Bu seçeneği şu şekilde işaretleyebilirsiniz: Hayır sayfaların dışa aktarılmasını istemiyorsanız veya hiçbir şeyi değiştirmeden devam ediyorsanız.

Devam etmek için “Weebly Web Sitemi Dışa Aktar” düğmesini tıklayın.

İthalatçı arka planda işleyecektir. Hazır olduğunuzda, Weebly web sitenizi WordPress’e aktarmak için kullanabileceğiniz indirilebilir bir bağlantıya sahip bir başarı mesajı gösterir.

Linki farklı kaydet

WordPress için XML dosyasına ihtiyacınız olacak. “Weebly Dışa Aktarma Dosyanızı İndirin” düğmesini sağ tıklayın ve “Bağlantıyı Farklı Kaydet …” seçeneğini belirtin. WordPress için ihtiyacınız olan export.xml dosyasını indirecektir.

Adım 3: Weebly Web Sitenizi WordPress’e Aktarma

Weebly web sitenizi içe aktarmak için WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız gerekir. Oradan şuraya gitmeniz gerekecek: Araçlar »İçe Aktar sayfa. Bu sayfada birden çok ithalatçı göreceksiniz, ancak WordPress içe aktarıcısını kullanmanız gerekecek.

Devam edin ve WordPress içe aktarıcısının altındaki “Şimdi Yükle” bağlantısını tıklayın; sayfa değiştirilmeden veya yüklenmeden yüklenir.

WordPress ithalatçısı

Başarılı kurulumdan sonra seçeneklerin artık değiştiğini göreceksiniz. Devam etmek için WordPress ithalatçısının altındaki “İthalatçı Çalıştır” bağlantısını tıklayın.

WordPress içe aktarıcısını çalıştır

Ardından, file Dosya seç ’düğmesini tıklamalı ve önceki adımda indirdiğiniz export.xml dosyasını seçmelisiniz.

File Dosya yükle ve içe aktar ’düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Sizi içeriğinize yazar atamanız gereken yeni bir sayfaya götürür.

Yazar atayın

Yazarlarınızı Weebly’den içe aktarmak, yeni yazarlar oluşturmak veya makaleleri WordPress’te mevcut kullanıcılara atamak da dahil olmak üzere birçok seçenek olacaktır..

Ayrıca, resimlerinizi ve medya dosyalarınızı Weebly’den WordPress’e aktarmanıza yardımcı olacak ‘Dosya eklerini indir ve içe aktar’ ayarını da işaretlemeniz gerekir..

Hazır olduğunuzda, ‘Gönder’ düğmesini tıklayın; ithalatçı arka planda çalışır. İçeriğin ve medya dosyalarının boyutuna bağlı olarak biraz zaman alacaktır, bu yüzden sabırlı olun.

Weebly web sitenizi başarıyla içe aktardıktan sonra, kimlik bilgilerinizi (şifre ve kullanıcı rolleri) güncellemeniz için bir mesaj gösterilir.

İçe aktarma başarısı

Sıradaki ne?

Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için WordPress sayfalarınızı, yayınlarınızı ve diğer içeriğinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Weebly’den içe aktarılan medya dosyalarınızı kontrol etmenizi öneririz.

Ancak, ithalatçının içeriğinizin bir kısmını kaçırdığını fark ederseniz, kalan içeriği Weebly’den WordPress’e aktarmak için işlemi tekrarlayabilirsiniz. İthalatçı yalnızca artık içeriği içe aktaracağından tekrarlama konusunda endişelenmeyin.

4. Adım: Yönlendirmeler Oluşturma

Weebly web siteniz için özel bir alan adı (https://example.com) kullanırken, yeni WordPress barındırma hizmetinize yönlendirmeniz gerekir. Bu, kullanıcılarınızın web sayfalarınızı doğru bir şekilde görmesini sağlar.

Yönlendirmeler oluşturmak için Weebly yönetici hesabınıza giriş yapmanız ve ‘Etki Alanları’ sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Buradan özel alanınızı tıklamanız ve ayarlar menüsüne gitmeniz gerekir. Ad sunucularını düzenleme seçeneğini bulacaksınız.

“Değiştir” düğmesini tıkladığınızda, birincil ve ikincil ad sunucuları alanları gösterilir. Bluehost web hosting satın aldıysanız, ad sunucuları ns1.bluehost.com ve ns2.bluehost.com olacaktır.

Not: Bu ad sunucularında herhangi bir hata varsa yardım için destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Ad sunucularını düzenleme

“Kaydet” düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Ad sunucularının düzgün bir şekilde güncellenmesi 24-48 saat sürecektir. Bundan sonra, kullanıcılarınız WordPress web sitenizi görecek.

Weebly web siteniz bir alt alan adı (https://sitem.example.com) üzerine kurulmuşsa, şu adımları izlemelisiniz:

Öncelikle Weebly hesabınıza giriş yapmanız ve sitenizi düzenlemeniz gerekir. Oradan, Ayarlar »SEO.

Weebly başlık kodu

Bu ayarlarda başlık kodu bölümünü aramanız ve bu kod satırını eklemeniz gerekir:

URL’yi (http://www.wordpresdomain.com/) WordPress web sitesi URL’nizle değiştirmeniz gerekir.

Değiştirildikten sonra, Kaydet ve Yayınla düğmelerini tıklamanız gerekir. Ardından, Weebly site URL’lerinizi ziyaret ettiğinizde sayfa yeni WordPress sitenize yönlendirilir.

5. Adım: Kalıcı Bağlantıları / URL Yapısını Yönetme

Kullanıcılarınız için URL yapısını düzeltmeniz gerekir. Aksi takdirde, taşıma işleminden sonra web sayfalarınızda 404 hatası görebilirler. Bu hata, URL yönlendirme sırasında eşleşmediği için oluşur.

Kalıcı bağlantıları / URL yapısını düzeltmek için siteye gitmeniz gerekir. Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfanıza girin. Oradan, URL’ler için özel yapıyı seçmeniz ve verilen alana / blog /% postname% girmeniz gerekir.

Kalıcı bağlantı ayarları

Eklendikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın. Bu, yayınlarınızla ilgili sorunları düzeltir.

Ancak Weebly, sayfalar için URL’lerde .html kullanır, yani bu sorunu yayınlardan ayrı olarak yönetmeniz gerekir.

WordPress sayfalarının URL yapısına .html eklemek için siteyi yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Sayfalara Herhangi Bir Uzantı Ekle Eklenti. Yardım için WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Etkinleştirildikten sonra şu adrese gitmeniz gerekir: Ayarlar »Sayfalara Herhangi Bir Uzantı Ekleme seçenekleri yönetmek için. ‘Uzantı’ alanına .html eklemeniz ve ‘Ayarları Güncelle’ düğmesini tıklamanız gerekir..

Sayfalara HTML uzantısı ekleme

Bundan sonra, Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidin ve WordPress URL’lerinizi düzgün bir şekilde güncellemek için to Değişiklikleri Kaydet ’düğmesine basın.

6. Adım: Özelleştirme ve Eklentiler

Siteniz Weebly’den WordPress’e başarıyla taşındı.

Ardından, kullanmanız GEREKEN en iyi WordPress eklentileri hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz. Bu eklentiler, web sitenize daha fazla özellik ve işlev eklemenize yardımcı olur.

Ayrıca, belirli nişler için en iyi WordPress tema seçimlerimize göz atmanızı öneririz:

 • Seyahat blogları için en iyi WordPress temaları
 • En İyi WordPress Eğitim Temaları
 • WordPress için En İyi Fotoğraf Temaları
 • İşletmenizin web sitesi için en iyi WordPress iş temaları
 • Tüm web siteleri için en iyi WordPress çok amaçlı temalar

Bu temalar uzmanlarımız tarafından seçildi. Ancak, biraz arama yaparak, internette ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza uyan diğer birçok WordPress temasını bulabilirsiniz..

Adım 7: Hataları Giderme

Herhangi bir hata görmediğinizden emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, kullanıcıların taşıma işleminden sonra karşılaşabileceği birkaç yaygın sorunu listeledik. Bir göz at:

Genel WordPress Hataları:

Sık karşılaşılan WordPress veritabanı bağlantı hatasını görebilirsiniz. WordPress’te bir veritabanı bağlantısı kurulurken hatayı nasıl düzeltebileceğinizle ilgili adım adım açıklamalı kılavuzumuzu izlemenizi öneririz..

Harici Görüntüler Sorunu:

Genellikle, WordPress içe aktarıcısının tüm resimlerinizi Weebly’den içe aktarması ve WordPress medya kütüphanesinde saklaması gerekir. Ancak, görüntülerin düzgün bir şekilde içe aktarılmadığını fark ederseniz, bu kılavuzu WordPress’e harici görüntüler nasıl aktarılır.

Bu kılavuzun web sitenizi Weebly’den WordPress’e nasıl taşıyacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, Wix’ten WordPress’e nasıl geçileceğimize dair kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map