WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Bir Siteye Aktarma (Adım Adım)

wordpress'i yerel sunucudan canlı siteye taşıyın


WordPress sitenizi yerel bir sunucudan canlı bir siteye taşımak istiyor musunuz? WordPress sitenizi yerel bir sunucuya dağıtmak, geliştirme sürecini hızlandırmanın en iyi yollarından biridir. Trafik getirmeden önce bile WordPress sitenizin mükemmel şekilde çalışmasını sağlamanıza yardımcı olur.

WordPress sitenizi yerel bir sunucudan canlı bir siteye aktarmanın en kolay yolu, BackupBuddy veya Duplicator gibi bir WordPress eklentisi kullanmaktır.

WordPress sitenizi herhangi bir eklenti kullanmadan yerel bir sunucudan canlı bir siteye taşımayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki adım adım kılavuzu izleyin.

Ancak yine de bunu daha kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız endişelenmeyin. Bu makalenin sonundaki Duplicator eklentisini kullanarak WordPress’i yerel bir sunucudan canlı bir siteye nasıl aktaracağınızı göstereceğiz.

WordPress’i Yerel Bir Sunucudan Canlı Bir Siteye Taşıma – Önkoşullar

Başlamadan önce, yerel sunucunuzda çalışan bir WordPress siteniz olduğunu ve siteye tam erişiminiz olduğunu varsayıyoruz..

Ayrıca bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekir.

Bir alan adınız ve web barındırma hizmetiniz yoksa, başlamadan önce bu alanı edinmenizi öneririz. Daha yeni başlıyorsanız, alan adı ve barındırma hizmetlerinin toplam maliyeti oldukça yüksek görünebilir.

Bu nedenle, kullanıcılarımıza WordPress barındırma işleminde ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL ve% 60’ın üzerinde indirim sunmak için Bluehost ile bir anlaşma yaptık..

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Son olarak, bilgisayarınıza bir FTP programı yüklemeniz ve bilmeniz gerekir bu nasıl kullanılır, böylece içeriğinizi ve dosyalarınızı canlı siteye yükleyebilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, taşıma işlemine devam edebilirsiniz.

İçindekiler – WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Bir Siteye Geçirme

I. Eklentisiz Bir Siteyi Aktarma

 1. Veritabanınızı Yerel Sunucudan Dışa Aktarma
 2. WordPress Dosyalarını Canlı Bir Siteye Aktarma
 3. Canlı Sitede MySQL Veritabanı Oluşturma
 4. WordPress Veritabanını Üretim Sitesine Aktar
 5. Web Sitesi URL’sini değiştirme
 6. Web Hosting’inizde WordPress’i Yapılandırma
 7. Görüntüleri ve Bozuk Bağlantıları Düzeltme

II. Eklentili Bir Web Sitesini Aktarma (Teksir)

 1. Teksir Yükleme ve Kurulum
 2. Canlı Siteniz için Veritabanı Oluşturma
 3. Yerel Sunucunuzdan Dosyaları İçe Aktarın
 4. Geçiş Komut Dosyasını Çalıştırma

Adım 1: Veritabanınızı Yerel Sunucunuzdan Dışa Aktarın

Yapmanız gereken ilk şey, yerel WordPress veritabanınızı dışa aktarmaktır. Bunu yapmak için phpMyAdmin kullanacağız. PhpMyAdmin’i bilmiyorsanız ve bu adımla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, göz atın PhpMyAdmin kullanarak WordPress veritabanı yönetimi.

Tarayıcınızda http: // localhost / phpmyadmin / adresine gidin ve WordPress veritabanınızı tıklayın. Ardından, ihracat üst menü çubuğundan.

ihracat-veritabanı gelen yerel sunucu-to-live-sunucuya

Şimdi sizden seçim yapmanız istenecek Hızlı veya görenek seçenekler. Özel seçeneğini seçmek, veritabanınızı dışa aktarmak için size birçok farklı seçenek sunar. Hızlı bir dışa aktarma için, Hızlı, ve sonra vur Git. Bu, veritabanınızı indirir.

ihracat-mysql veritabanı-to-hareket-yerel-wordpress-site-to-live-sunucuya

Adım 2: WordPress Dosyalarınızı Canlı Siteye Yükleme

Veritabanını dışa aktardıktan sonra, bir sonraki adım tüm site dosyalarınızı canlı sitenize taşımaktır.

Bu adımda, dosyalarınızı yüklemek için FTP istemcinizi kullanmanız gerekir. İlk olarak, FTP istemcinizi web barındırma hesabınıza bağlayın.

Bağlandıktan sonra, barındırma hesabınızda dosyaları yüklemek istediğiniz doğru dizini seçin. Örneğin, siteyi example.com’da barındırmayı planlıyorsanız, public_html dizininizdeki tüm dosyaları yüklemek istersiniz.

Şimdi, tüm yerel WordPress dosyalarınızı seçin ve bunları canlı sunucunuza yükleyin.

yüklemek-wordpress-dosyalar-to-hareket-yerel-wordpress-sitesini-to-live-sunucuya

3. Adım: Canlı Sitenizde MySQL Veritabanı Oluşturma

FTP istemciniz WordPress dosyalarınızı yüklerken, veritabanınızı canlı sunucuya aktarmaya başlayabilirsiniz. Çoğu yönetilen WordPress barındırma sağlayıcıları, barındırma hesabınızı yönetmek için bir cPanel sunar. Bu adımda, cPanel’inize giriş yaparak nasıl veritabanı oluşturacağınızı göstereceğiz.

CPanel’inize giriş yaptıktan sonra, MySQL Veritabanları Genellikle Veritabanları bölümünde bulunan simge.

mysql-veritabanları-için-hareketli-yerel-wordpress-sitesini-to-live-sunucuya

Görünen bir sonraki ekranda, veritabanınız için Yeni Veritabanı alanına tıklayın ve ardından Veritabanı yarat.

create-a-yeni-veritabanı

Artık yeni bir veritabanı oluşturulduğuna göre MySQL Kullanıcıları bölümüne gidin ve veritabanına mevcut bir kullanıcı oluşturun veya ekleyin.

create-MySQL veritabanı-kullanıcı-için-kopyalama-a-wordpress-sitesini-to-a-live-sunucuya

Kullanıcıyı ekledikten sonra, o kullanıcı için MySQL ayrıcalıklarını ayarlamanız istenir. Kullanıcıya tüm ayrıcalıkları verin ve ardından Değişiklik yapmak buton.

tüm ayrıcalıklar

4. Adım: WordPress Veritabanını Canlı Sitenize Aktarın

Ardından, WordPress veritabanınızı üretim sitenize aktarmanız gerekir. CPanel’inizde, Veritabanları bölümüne ilerleyin ve tıklayın phpMyAdmin. Bu sizi phpMyAdmin bölümüne yönlendirecektir. Hiçbir tablo oluşturulmamış bir önceki adımda oluşturduğunuz veritabanını seçtiğinizden emin olun.

Üst menüden İçe Aktar sekmesini tıklayın. İçe aktarmak istediğiniz dosyayı tıklayarak seçin Dosya seçin. Yerel sunucunuzdan ilk adımda indirdiğiniz doğru dosyayı seçtiğinizden emin olun.

Dosyayı seçtikten sonra, Git veritabanınızı içe aktarmak için düğme.

import-database-to-move-local-wordpress-site-to live sunucu

5. Adım: Site URL’sini değiştirin

Yapmanız gereken bir sonraki şey, veritabanınızdaki site URL’sini canlı WordPress sitenize bağlanacak şekilde değiştirmek..

PhpMyAdmin’de, veritabanınızda son adımda yeni aktardığınız wp_options tablosunu arayın. Durumunda veritabanı önekini değiştirdi, wp_options yerine {prefix} _options arayın.

Seçin Araştır wp_options’ın yanında bulabilirsiniz. Alternatif olarak, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi kenar çubuğunda tıklayarak wp_options tablosuna göz atabilirsiniz..

localhost'tan cpanel'e wordpress web sitesi yüklemek için wp_options'a göz atın

İçinde option_name sütununda siteurl arayın. Site URL’sini düzenlemek için Düzenle ekran görüntüsünde gösterildiği gibi simge.

yerel wordpress sitesini sunucuya taşımak için siteurl'yi düzenle

Düzenle simgesine tıkladığınızda bir düzenleme alanı penceresi açılır. Option_value kutusunda gösterilen URL’yi alan adınızla değiştirdiğinizden emin olun.

I vur Git alanı kaydetmek için buton.

değişim-site-url

Ardından, seçenek adı: ev için bu adımı çoğaltmanız gerekir. Wp_options sayfası birkaç sayfa uzunluğunda olabilir, bu yüzden ana sayfa sekmesini bulun. Genellikle, phpMyAdmin’deki sayfalandırma oklarına tıklayarak gidebileceğiniz ikinci sayfadadır..

Ev URL’sini güncellerken, sitenizin URL’si ile aynı olduğundan emin olun.

Adım 6: Web Hosting’inizde WordPress’i Yapılandırma

Ardından, üretim ortamında WordPress’i yapılandırma zamanı.

Sitenize şimdi erişmeye çalışırsanız, şöyle bir mesaj bulabilirsiniz: Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata. WordPress’i yapılandırarak amacımız bu hatayı düzeltmek ve canlı siteyi kurmaktır.

FTP istemcinize geri dönün ve web sitenize bağlayın ve ardından wp-config.php dosyanızı düzenleyin. Bu adımda, 3. Adımda oluşturduğunuzla aynı veritabanı adını, kullanıcıyı ve şifreyi eklemeniz gerekir. Ardından, wp-config.php dosyasını kaydedin ve webinize geri yükleyin. evsahibi.

Web sitenizi ziyaret edin, şimdi yayınlanmalıdır.

Ardından, WordPress kontrol panelinize giriş yapmanız ve Ayarlar »Genel. Herhangi bir değişiklik yapmadan, en alta kaydırın ve Değişiklikleri Kaydet buton. Bu, site URL’sinin olması gereken başka bir yerde düzeltilmesini sağlar.

Sonra şuraya gidin: Ayarlar »Kalıcı bağlantı ve tıkla Değişiklikleri Kaydet tüm yayın bağlantılarınızın iyi çalıştığından emin olmak için.

Ayrıca kontrol edin: WordPress’te Güzel Kalıcı Bağlantılar Nasıl Kurulur.

Adım 7: Yolları Güncelleyerek Resimleri ve Bozuk Bağlantıları Düzeltme

WordPress sitenizi bir alandan diğerine veya yerel bir sunucudan canlı bir siteye taşırken karşılaşabileceğiniz yaygın sorunlardan biri, taşıma işleminden sonra site genelinde kopuk bağlantıları ve eksik resimleri bulabilmenizdir. Bunu düzeltmek için bir SQL sorgusu veya Velvet Blues WordPress eklentisi.

SQL ile yapmak isteyenler için, bu sorunu çözmesi gereken basit bir SQL sorgusu:

Wd_posts SET GÜNCELLEME post_content = REPLACE (post_content, ‘localhost / test /’, ‘www.yourlivesite.com/’);

Sadece phpMyAdmin’e gidin, veritabanınıza tıklayın ve ardından üst menüden SQL’e tıklayın. Bu sorguyu yazın, ancak yerel sitenizin ve canlı sitenizin URL’sini değiştirdiğinizden emin olun.

yerel wordpress sitesini canlı sunucuya taşımak için sql'yi çalıştırın

Bu kadar! Canlı siteniz şimdi çalışıyor olmalı.

WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Siteye Eklenti ile Aktarma

WordPress’i yerel bir sunucudan canlı bir siteye kolayca taşımak istiyorsanız, bu yeni başlayanlar için en iyi yöntemdir. Bir geçiş eklentisiyle, WordPress’i yerel sunucunuzdan yalnızca birkaç tıklamayla canlı bir siteye aktarabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Adım 1: Teksir Eklentisini Yükleme ve Kurma

İlk olarak, bir geçiş eklentisi seçmeniz gerekiyor, Teksir’i seçmenizi öneririz.

Ardından, eklentiyi yerel sitenize yükleyin ve etkinleştirin. Bir WordPress eklentisini nasıl kuracağınızdan ve etkinleştireceğinizden emin değilseniz, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin ayrıntılı kılavuzumuza göz atın.

Duplicator eklentisi yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, teksir makinası WordPress kontrol panelinizde tıklayın Paketler, ve ardından Yeni oluşturmak buton.

çoğaltıcı-create-yeni-paket

Bir sonraki ekranda, Sonraki buton.

create-yeni-paketi-next-to-yükleme-wordpress-web-den-localhost-to-cpanel

Duplicator, her şeyin iyi durumda olduğundan emin olmak için her şeyi tarar. Sistem taramasındaki tüm öğeler ‘İyi’ olarak işaretlenmişse, İnşa etmek buton.

çoğaltıcı-tarama-komple

Bu “inşa” süreci birkaç dakika sürebilir. Çünkü eklentinin yaptığı şey WordPress sitenizin tam bir kopyasını oluşturmak. Bu, tüm temel WordPress dosyalarının yanı sıra temalarınızı, eklentilerinizi, resimlerinizi, yüklemelerinizi ve WordPress veritabanınızın bir yedeğini içerir. Yani, geçen süre web sitenizin boyutuna bağlıdır. İşlem tamamlanana kadar bu sekmeyi açık bıraktığınızdan emin olun.

İşlem tamamlandığında, Tek Tıkla İndirme Yükleyici ve Arşiv paketi dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için.

indir-paket-to-hareket-yerel-wordpress-site-to-live-sunucuya

2. Adım: Canlı Siteniz için Veritabanı Oluşturun

Artık sitenizin Arşiv dosyasını ve arşiv dosyasını açarak taşımayı otomatikleştirecek Installer dosyasını indirdiğinize göre, canlı web siteniz için bir MySQL veritabanı oluşturmanız gerekir.

Bir veritabanı oluşturmak için barındırma hesabınızın cPanel kontrol paneline gidin. Bir kez orada, Veritabanları bölümüne gidin ve MySQL Veritabanları ikon.

benim-sql-veritabanları-için-hareketli-yerel-wordpress-siteyi sunucuya

Ardından, New Yeni Veritabanı Oluştur ’adlı bir alan göreceksiniz. Veritabanınız için bir ad yazın ve Veritabanı yarat buton.

create-yeni-veritabanı

Bu düğmeyi tıkladığınızda, cPanel sizin için yeni bir veritabanı oluşturur.

Bir sonraki adım, sayfayı ‘MySQL Kullanıcıları’ bölümüne kaydırmaktır. Bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak yeni bir kullanıcı ekleyin. Ardından, Bir Kullanıcı Oluşturun buton. Güvenli bir şifre oluşturduğunuzdan emin olun ve daha sonra tekrar ihtiyaç duyacağınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırlayın.

Yeni Kullanıcı Ekle

Yeni kullanıcıyı oluşturduktan sonra, yeni kullanıcıya veritabanında çalışma izni vermeniz gerekir. Bunu yapmak için, “Veritabanına Kullanıcı Ekle” bölümüne gidin. ‘Kullanıcı’ alanındaki açılır menüden yeni oluşturduğunuz yeni kullanıcıyı seçin. Ardından, ‘Veritabanı’ alanındaki açılır menüden oluşturduğunuz veritabanını seçin. Son olarak, Ekle buton.

Eklenti kullanıcıdan veritabanı

Artık veritabanınız WordPress sitenizle kullanılmaya hazır.

3. Adım: Dosyaları Yerel Sunucudan Canlı Siteye Yükleme

Bir sonraki adım, arşiv ve yükleyici dosyalarını yerel sitenizden barındırma hesabınıza yüklemektir..

Bir FTP istemcisi kullanarak canlı sitenize bağlanabilirsiniz. Canlı sitenize bağlandıktan sonra, web sitenizin kök dizininin boş olduğundan emin olmanız önemlidir. Kök dizin genellikle / home / public_html / klasörüdür.

Örneğin, WordPress, kaydolurken birçok web sitesi barındırma şirketinin yaptığı gibi otomatik olarak kurulursa, bu dosyaları silmeniz gerekir..

Kök dizin tamamen boş olduğunda, arşiv ve yükleyici dosyalarını Duplicator’dan yükleyebilirsiniz..

Yükleme-files-kök-dizini-to-hareket-yerel-wordpress-site-to-live-sunucuya

Adım 4: Geçiş Komut Dosyasını Çalıştırma

Ardından, tarayıcınızda aşağıdaki URL’yi ziyaret edin: http://mywebsite.com/installer.php

“Web sitem” i gerçek alan adıyla değiştirmeyi unutmayın.

Bu URL’yi tarayıcınıza girdiğinizde, Teksirçi taşıma sihirbazı başlatılır.

çoğaltıcı-göç-sihirbaz to-hareket-wordpress-yerel-sunucu-canlı-site

Bir doğrulama testi yapılacaktır, yeşil geçişi aldıktan sonra şartları kabul edin & kutusunu işaretleyip Sonraki buton.

Bir sonraki ekranda, daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi içeren WordPress veritabanı bilgilerinizi gireceksiniz.

İpucu: Ayrıca, büyük olasılıkla “localhost” olan barındırıcınızı da isteyecektir..

çoğaltıcı yüklemek veritabanı

Tıklayın Sonraki devam etmek.

Teksir eklentisi artık WordPress veritabanınızı arşivden yeni veritabanınıza aktaracak.

Ardından, veri güncelleme ekranı belirir. Eklenti, yeni sitenizin URL’sini ve yolunu otomatik olarak algılar, bu nedenle burada hiçbir şey güncellemeniz gerekmez. Sadece tıkla Sonraki devam etmek.

update-çoğaltıcı

Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra, aşağıdakine benzer bir başarı ekranı görürsünüz. Buradan canlı sitenizin WordPress yönetici alanına giderek Yönetici Girişi buton.

çoğaltıcı-admin-login-erişim-wordpress-site-on-live-sunucuya

Hepsi bu, işin bitti. Canlı sitenize giriş yaptıktan sonra, Duplicator kurulum dosyalarını sizin için temizler.

Bu kılavuzun WordPress sitenizi yerel bir sunucudan canlı bir siteye başarıyla taşımanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Şimdi, canlı sitenize geri dönün ve her şeyin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını bulun.

Alternatif olarak, WordPress’i yerel bir sunucudan canlı bir siteye geçirmek için BackupBuddy’yi kullanabilirsiniz..

Bu makaleyi beğendiyseniz, WordPress için en iyi yedekleme eklentilerine de göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me