WordPress ile Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi nasıl yapılır

WordPress'te Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi nasıl oluşturulur?


WordPress ile Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi oluşturmak ister misiniz??

WordPress o kadar esnektir ki, Facebook gibi niş bir sosyal ağ da dahil olmak üzere her türlü web sitesi oluşturmanıza izin verir. Bu makalede, WordPress ile Facebook gibi niş bir sosyal ağ sitesinin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Neden Niş Sosyal Ağı Oluşturulur??

Facebook, Twitter, Instagram gibi birçok sosyal ağ var. Ancak, bu platformlar herkes içindir ve kitlenizi onlar üzerinde kontrol edemezdiniz. Facebook’ta herkese açık olmayan özel gruplar oluşturabilirsiniz, ancak grubun sahibi olmadığınız için Facebook, izniniz olmadan istediğiniz zaman silebilir..

Bir niş sosyal ağ, kullanıcılar, kullanıcı etkinlikleri ve ağın kendisi üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Kullanıcılarınızın birbirleriyle bağlantı kurmalarına izin vermek için Facebook gibi bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

BuddyPress Kullanarak Sosyal Ağ Sitenizi Facebook Gibi Yapmak

BuddyPress, herhangi bir WordPress web sitesini sosyal bir ağa dönüştürebilen popüler bir WordPress eklentisidir. WordPress.org deposundan ücretsiz olarak edinilebilir.

Kullanıcı kaydı, profil yönetimi, kullanıcı grupları ve daha fazlası gibi Facebook gibi benzer özelliklerle birlikte gelir. Kullanıcılar ayrıca birbirlerine arkadaşlık isteği gönderebilir ve özel mesajlar üzerinden iletişim kurabilir. Yönetici olarak etkinliği kontrol edebilirsiniz ve hiç kimse niş sosyal ağınızı silemez.

1. Adım: Alan Adı ve Web Hosting Satın Alın

Yapmanız gereken ilk şey bir alan adı ve web hosting satın almak.

Bluehost kullanmanızı öneririz. En popüler web barındırma sağlayıcılarından ve resmi bir WordPress barındırma iş ortağıdır.

IsItWP kullanıcıları için ayrıca ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve web barındırmada büyük bir indirim sunuyorlar.

Bluehost incelemesi

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Bu eksiksiz Bluehost incelemesine de göz atmak isteyebilirsiniz!

Bluehost web sitesini ziyaret edin ve Başlamak buton. Ardından, bir barındırma planı seçmeniz istenir. Facebook benzeri bir sosyal ağ için, yeni başladığınız gibi temel planı seçelim (ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL sertifikası içerir). Siteniz büyüdükçe daha sonra istediğiniz zaman yeni sürüme geçebilirsiniz.

Bir Bluehost Planı seçin

Şimdi alan bilgisini girmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz mevcut bir alan adıyla devam edebilir veya ücretsiz olarak yeni bir alan satın alabilirsiniz. Durumunuza en uygun seçeneği belirleyin.

Bluehost Alan Adı Seçin

Bir alan adı seçtikten sonra hesap bilgilerinizi girmeniz gerekir. Kolay kayıt için Google ile oturum açabilir ve kurulumu birkaç tıklamayla tamamlayabilirsiniz.

Bluehost hesabı oluşturma

Ardından, paket bilgi kutusunu bulana kadar aşağı kaydırın. Temel planı 12 ay, 24 ay veya 36 ay boyunca seçebilirsiniz. Ayrıca, birkaç eklentinin önceden seçildiğini ve toplam fiyatı eklediğini gösterir. Bunlara hemen ihtiyacınız olmadığından eklentilerin işaretini kaldırmanızı öneririz. Daha sonra istediğiniz zaman satın alabilirsiniz.

36 aylık planı seçmek size paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir.

Bluehost paket bilgileri

Son olarak, sayfayı daha aşağı kaydırmanız ve ödeme ayrıntılarınızı girmeniz gerekir. Hizmet Şartlarını kabul etmeniz ve ardından Sunmak buton.

Bu kadar!

Bir barındırma planına başarıyla abone oldunuz. Devam edin ve hesabınız için bir şifre oluşturun.

Bundan sonra, web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapılacağına dair ayrıntılar içeren bir e-posta alırsınız; burada web dosyaları, e-postalar ve destek dahil her şeyi yönetebilirsiniz.

2. Adım: Sosyal Ağ Siteniz için WordPress Kurun

WordPress ile Facebook gibi bir web sitesi kurmak kolaydır.

Bluehost, kontrol panelinde tek tıklamayla WordPress kurulumu sunar. Bluehost hesabınızı ziyaret etmeniz ve web sitesi ayrıntılarınızı girmeniz gerekir. WordPress’i birkaç dakika içinde yükleyecek.

Bluehost ile manuel bir WordPress kurulum sürecinden geçmeniz gerekmez. Bu size zaman ve emek tasarrufu sağlar. Web sitenizin adını ve sloganını ekleyin, bir tema seçin, anında WordPress’i kullanmaya hazır olacaksınız.

Tüm ayarları daha sonra WordPress yönetici kontrol panelinizden değiştirebilirsiniz.

3. Adım: Sosyal Ağınız için Doğru WordPress Temasını Seçin

BuddyPress siteniz için birçok farklı WordPress teması bulabilmenize rağmen, Kleo’yu öneriyoruz. Bu tema web sitenizi topluluk tarafından desteklenen bir siteye dönüştürür. BuddyPress’in yanı sıra, bu tema bbPress’i de destekliyor.

Devam edin ve Kleo temasını yükleyin ve etkinleştirin. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress temasının nasıl yükleneceğiyle ilgili kılavuzumuza göz atmalısınız..

Kleo WordPress Tema İncelemesi

Adım 4: Facebook benzeri bir web sitesi oluşturmak için BuddyPress’i kurun

Ardından, BuddyPress Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzu görebilirsiniz..

Aktivasyondan sonra, Ayarlar »BuddyPress varsayılan eklenti ayarlarına göz atmak için.

BuddyPress ayarları

Ayarlar sayfasında bileşenler, seçenekler, sayfalar ve krediler dahil olmak üzere birden çok sekme bulunur.

İçinde Bileşenler sekmesinde, ayarları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için herhangi bir seçeneği işaretleyebilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra, Ayarları kaydet sayfanın altındaki düğme.

Bileşenleri kaydet

İçinde Seçenekler sekmesinde genel, profil ve etkinlik ayarlarını yönetebilirsiniz. Varsayılan olarak, bu ayarlar herhangi bir sosyal ağ ile çalışır.

Seçenekler ayarları

Bir seçeneği değiştirmek istiyorsanız, işaretleyin ve tıklamak için sayfanın altına gidin. Ayarları kaydet buton.

İçinde Sayfalar sekmesinde, dizinleri ve kayıt sayfalarını yönetebilirsiniz. BuddyPress’i yüklediğinizde, gerekli sayfaları otomatik olarak oluşturur, bu da varsayılan ayarların sosyal ağınız için çalışabileceği anlamına gelir.

Sayfa ayarları

Herhangi bir sayfa ayarını değiştirirseniz, Ayarları kaydet buton.

Kredi sekmesinde BuddyPress eklentisinin arkasındaki ekip görüntülenecek.

5. Adım: Niş Sosyal Ağınız için Gezinme Menüsü Oluşturma

Genel ayarlardan sonra, sosyal ağınız için bir gezinme menüsü oluşturmanız gerekir. Kullanıcıların diğer sayfalara kolayca gitmesine yardımcı olur.

Bunun için ziyaret etmeniz gerekir Görünüm »Menüler sayfası. Ve tüm BuddyPress sayfalarını gezinme menünüze ekleyin.

Gezinme menüleri

Tıkla Menüyü Kaydet devam etmek için düğme.

Ardından, sayfaları kontrol etmek için niş sosyal ağ web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Site sayfaları

Etkinlik sayfası gibi herhangi bir BuddyPress sayfasına tıklayabilirsiniz. Bu size kullanıcı etkinliğini gösterecek ve aynı Facebook gibi bir durum güncellemesi göndermenize izin verecektir.

Etkinlik sayfası

BuddyPress eklentisi popüler WordPress temalarıyla uyumludur. İnternette BuddyPress’e özgü birkaç şablon da bulabilirsiniz. Bu nedenle, gezinme menüsü niş sosyal ağ sitenizde harika görünecek.

Adım 6: BuddyPress ile Sosyal Ağınızı Çalıştırma

Artık bir sosyal ağ sitesi kurduğunuza göre, sitenizin yayınlanmaya devam etmesi ve kullanıcıların katılımını sağlamak önemlidir. Ayrıca, spam ve kullanıcılarınız tarafından gönderilen ılımlı içerikten kaçının.

Neyse ki, BuddyPress sosyal ağ sitenizi sorunsuz bir şekilde yönetmenize ve çalıştırmanıza yardımcı olacak birkaç hazır araçla birlikte gelir.

İlk olarak, Aktivite sayfasını WordPress yönetici menüsünden seçin. Oradan, son kullanıcı etkinliğini yönetebilirsiniz. Etkinliği üyelere, profillere ve etkinlik akışlarına göre filtrelemenizi sağlar.

Etkinlik Ayarları

Spam olarak işaretlemek, kalıcı olarak silmek ve etkinliklerde spam işaretlememek için toplu işlemler yapabilirsiniz.

Sonra, ziyaret etmelisiniz Kullanıcılar sayfa. Oradan, kullanıcıları silmek, profilleri düzenlemek, spam kullanıcıları işaretlemek, vb. İçin toplu işlemler yapabilirsiniz. Sosyal ağlarınıza erişimlerini kontrol etmek için kullanıcı rollerini de değiştirebilirsiniz..

Kullanıcı kayıtları

Ayrıca şu adresi ziyaret edebilirsiniz: Kayıtları Yönet sayfasına tıklayarak yeni kullanıcı kayıtlarına göz atın. Oradan bir kullanıcıyı onaylayabilir ve spam kullanıcılarını silebilirsiniz.

7. Adım: Sosyal Ağınıza Grup Ekleme

Kullanıcı grupları Facebook’ta ortak bir özelliktir. Sosyal ağ kullanıcılarınızın grup oluşturmasına da izin verebilirsiniz. Bu gruplar, kullanıcıların başka üyeler ekleyebileceği, kullanıcıları davet edebileceği, durum güncellemeleri gönderebileceği vb. Sosyal topluluklar olarak çalışır..

Ziyaret edebilirsiniz Gruplar ilk kullanıcı grubunuzu oluşturmak için WordPress yönetici alanınıza ekleyin. Tıkla Yeni ekle grubu oluşturmaya başlamak için.

Yeni grup ekle

Grup adını ve açıklamasını ekleyerek başlayın. Ardından, Grup Oluştur ve Devam Et buton.

Grup oluştur ve devam et

Bundan sonra, gizlilik seçeneklerini gösterecektir. Herkese açık, özel veya gizli gruplar oluşturabilirsiniz. Her gizlilik seçeneğiyle, grubunuzu nasıl çalıştırmak istediğinize karar vermenize yardımcı olan şartlar ve koşulları bulabilirsiniz.

Grup gizliliği

Ayrıca aşağıdaki grup davetiyesi ayarlarını da seçebilirsiniz. Tıkla Sonraki adım devam etmek için düğme.

Şimdi bir grup profili fotoğrafı eklemeniz ve Sonraki adım buton.

Grup profil fotoğrafı

Bir sonraki seçenekte, grubunuz için kapak fotoğrafı eklemeniz gerekir. Tıkla Sonraki adım buton.

Bundan sonra kullanıcıları grubunuza katılmaya davet edebilirsiniz. Üyeler ayrıca grubunuzu arayabilir ve gruba katılma isteğini gönderebilir.

Gruba üye ekle

Tıkla Bitiş düğmesine bastığınızda grup hazır.

Kullanıcılarınız şu adresi ziyaret edebilir: Gruplar sosyal ağlarınızdaki tüm gruplara göz atmak için gezinme menüsünden.

8. Adım: E-posta Bildirimlerini Ayarlayın

Kullanıcılara zaman çizelgelerindeki son etkinlikler hakkında uyarı göndermek için e-posta bildirimleri ayarlayabilir ve iletileri kullanıcılar için özelleştirebilirsiniz..

Adresini ziyaret edin E-postalar sayfası. Yeni bir e-posta bildirimi oluşturmak istiyorsanız, Yeni ekle buton.

Yeni e-posta ekle

Niş sosyal ağınıza göre düzenleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş birden çok e-posta şablonu vardır.

E-postaları düzenle

Özelleştir seçeneğiyle, bildirim e-postalarınız için arka plan rengini, metin rengini ve metin boyutunu değiştirebilirsiniz.

E-posta özelleştirme seçeneği

Tıkla Yayınla bu ayarları saklamak için.

Bu makalenin WordPress’de Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress ile Reddit gibi bir web sitesinin nasıl oluşturulacağına dair kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me