WordPress ile Restoran Web Sitesi Nasıl Oluşturulur (Adım Adım)

Bir restoran web sitesi oluşturun


WordPress ile bir restoran web sitesi oluşturmak ister misiniz??

Bir restoran web sitesinde genellikle menüler, rezervasyon bilgileri ve konum görüntülenir, böylece müşteriler kolayca bulabilir ve çevrimiçi rezervasyon yapabilirler. WordPress, teknoloji konusunda bilgili olmasanız bile bir restoran web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır.

Bu makalede, adım adım WordPress ile nasıl restoran web sitesi oluşturacağınızı göstereceğiz.

Bir Restoran Web Sitesi İçin Temel Özellikler

Normalde, müşteriler bir restorana girdiklerinde harika bir ambiyans, yemek menüsü ve onlara yardımcı olabilecek birini ararlar. Restoranlar ayrıca hizmetlerini geliştirmek için müşterilerden geri bildirim / öneri toplar.

Bir restoran web sitesi oluşturma hakkında en iyi şey, aynı seçenekleri çevrimiçi sunabilmenizdir. Hatta müşterilerinizin konumunuzu keşfetmesine, çevrimiçi rezervasyon yapmasına ve hatta müşterilerinizin geri bildirimlerini okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıda, bir restoran web sitesinde sıkça bulacağınız birkaç özellik bulunmaktadır.

 • Restoran menü sayfası
 • Online rezervasyon formu
 • Sosyal Medya simgeler
 • Adres ve telefon numarası içeren iletişim sayfası
 • Ve dahası..

Restoran Web Sitesi Oluşturma Gereksinimleri

Bir restoran web sitesi oluşturmak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 • Bir alan adı: Bu, kullanıcıların web sitenize erişmek için tarayıcılarına yazacakları URL adresidir (Örneğin, google.com veya isitwp.com)
 • Ağ sağlayıcısı: Burası, fotoğraflar da dahil olmak üzere web sitesi dosyalarınızı sakladığınız yerdir.
 • Bir WordPress restoran teması: Bir restoran teması veya şablonu web sitenizin kaplamasıdır. Ayrıca sitenin amacını destekleyen özellikler ve seçenekler içerir.
 • WordPress eklentileri (İsteğe bağlı): Restoran web siteniz için aşağıdaki WordPress eklentilerini kullanmanızı öneririz.
  • Rezervasyonu Başlat (İsteğe Bağlı): Müşterilerin restoranınızda masa ayırtmasını kolaylaştırarak çevrimiçi rezervasyon sistemi kurmanıza olanak tanır.
  • MonsterInsights: Ziyaretçilerinizin restoran web sitenizi nasıl bulduklarına ve web sitenize nasıl ulaştıklarına ilişkin ayrıntılı raporlar sunduğu en iyi Google Analytics eklentisidir..
  • WPForms: Kullanıcıların oluşturduğu yorumları ve geri bildirimleri restoranınızın web sitesinde yayınlamanızı sağlayan en iyi WordPress form eklentisi.

WordPress ile Restoran Web Sitesi Oluşturma

Temel özellikleri ve gereksinimleri bildiğinize göre, adım adım ilerleyelim ve restoranınız için bir web sitesi yapalım.

Adım 1: Alan Adı ve Web Hosting Satın Alın

Başlamak için ihtiyacınız olan ilk şey bir alan adı ve web barındırma satın almaktır.

Bluehost kullanmanızı öneririz. En popüler web barındırma sağlayıcılarından biridir ve WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir barındırma iş ortağıdır. IsItWP kullanıcıları için ayrıca web barındırma planlarında ücretsiz alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve% 60 indirim sunuyorlar.

Bluehost incelemesi

Bu Özel Bluehost Teklifini Almak için Buraya Tıklayın »

Daha fazla bilgi için Bluehost incelememizi okuyabilirsiniz.

Bluehost’a gidin ve tıklayın Başlamak. Ardından, bir restoran web sitesi yapmak için bir barındırma planı seçmeniz istenecektir. Yeni başladığınız gibi temel planı seçelim. Ücretsiz bir alan adı ve ücretsiz SSL sertifikası içerir. Siteniz büyüdükçe daha sonra istediğiniz zaman yeni sürüme geçebilirsiniz.

restoran web sitesi için bir mavi evrak planı seçin

Bir sonraki sayfada, sahip olduğunuz mevcut bir alan adına devam etmek veya ücretsiz olarak yeni bir alan satın almak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Sizin için en iyi seçeneği seçin.

bluehost alan adı satın alımı

Şimdi hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Kolay kayıt için Google ile oturum açabilir ve kurulumu birkaç tıklamayla tamamlayabilirsiniz.

bluehost hesabı oluşturma

Bilgilerinizi girdikten sonra, paket bilgi kutusunu bulana kadar aşağı kaydırın. Temel planı 12 ay, 24 ay veya 36 ay boyunca seçebilirsiniz. Ayrıca, toplam fiyatı ekleyerek birkaç eklentinin önceden seçildiğini görebilirsiniz. Bunlara hemen ihtiyacınız olmayacağından eklentilerin işaretini kaldırmanızı öneririz. Daha sonra istediğiniz zaman satın alabilirsiniz.

36 aylık planı seçmek size paranızın karşılığını en iyi şekilde verecektir.

bluehost paket bilgisi

Planlarınızı seçmeyi tamamladıktan sonra, ödeme ayrıntılarınızı girmek için sayfayı daha aşağı kaydırın. Hizmet Şartlarını kabul etmeniz ve ardından Gönder’i tıklamanız gerekir..

Bu kadar!

Bir barındırma planına başarıyla abone oldunuz. Hesabınız için bir şifre oluşturmanız istenir.

Ardından, barındırma dosyalarından e-postalara ve desteğe kadar her şeyi yönetebileceğiniz web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Adım 2: Restoran Siteniz için WordPress Kurun

WordPress, piyasadaki en popüler web sitesi oluşturucusudur. Web’in% 30’u WordPress tarafından desteklenmektedir ve birçok ünlü marka web sitelerini çalıştırmak için WordPress’i aktif olarak kullanmaktadır..

2 çeşit WordPress vardır: barındırılan bir çözüm olan WordPress.com ve kendi kendine barındırılan bir platform olan WordPress.org. Karışıklığı gidermek için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı kontrol edebilirsiniz..

Restoran web siteniz için, kendi sitenizde barındırılan bir WordPress.org’a ihtiyacınız olacaktır, çünkü siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Bluehost, kontrol panelinde tek tıklamayla WordPress kurulumu sunar. Web siteniz hakkında ayrıntılar eklemeniz gerekecek ve WordPress’i birkaç dakika içinde otomatik olarak yükleyecek. WordPress’i adım adım nasıl yükleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

WordPress’i neden kullanmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Tam WordPress incelememize göz atın. Web siteniz için WordPress’i kullanmak için bu temel nedenleri de okuyabilirsiniz.

Bluehost ile restoran siteniz için ayrı bir WordPress kurulum sürecinden geçmeniz gerekmez. Bir Bluehost planına kaydolduktan sonra, yapmanız gereken tek şey WordPress temanızı seçmek, restoran web sitenizin adını ve sloganını belirtmek ve WordPress’i kullanmaya başlamak için hazır olacaksınız.

Adım 3: Bir WordPress Restoran Teması Seçin

WordPress’i ayarladıktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey bir restoran teması seçmek ve web sitenize yüklemek.

Tema dizini

Kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması vardır. Bir tema seçerken, onunla birlikte gelen tasarıma, özelliklere ve seçeneklere bakmanız gerekir.

İyi bir WordPress restoran teması, basit bir gezinme menüsü, kenar çubukları, widget desteği ve sayfa şablonları ile çekici bir düzen sunmalıdır. Web siteniz için kolayca bir tema seçmek üzere en iyi WordPress restoran temalarından uzman seçimimize göz atabilirsiniz.

Bu öğretici adına, restoranlar, tarif web siteleri, yemek blogcuları ve dergiler için en iyi WordPress temalarından biri olan Foodica’yı kullanalım.

Foodica

4. Adım: Çevrimiçi Restoran Rezervasyon Sistemi Kurma (İsteğe Bağlı)

İşletmeniz büyüdükçe, müşterilerin restoranınızda masa ayırtması için web sitenize bir çevrimiçi rezervasyon sistemi eklemeniz gerekir..

Online rezarvasyon

Telefon görüşmeleri yoluyla masa ayırmaktan farklı olarak, çevrimiçi rezervasyon sistemi kurulduktan sonra otomatik olarak çalışır. Kullandığınız eklentiye bağlı olarak, tatil, açılış ve kapanış saati ekleyebilir ve hatta rezervasyonları manuel olarak engelleyebilirsiniz. En iyi şey, sizin ve müşteriniz için e-posta bildirimleri oluşturmasıdır. Bir restoran sahibi olarak, tabloların kullanılabilirliğine bağlı olarak bir rezervasyonu onaylayabilir veya reddedebilirsiniz..

En iyi bölüm, web sitenize çevrimiçi rezervasyon özelliğini kod yazmadan birkaç tıklamayla eklemek için Rezervasyon Başlat gibi bir WordPress eklentisini kullanabilmenizdir..

rezervasyona başla

Bu eklenti, yukarıda belirtilen tüm özellikleri sunar. Ayrıca e-posta entegrasyonu, dışa aktarma rezervasyonları ve daha fazlası için eklentiler sağlar.

Daha fazla oku: En İyi Online Rezervasyon Sistemi Eklentileri.

Adım 5: Görüntü Galerilerini ve Kaydırıcısını Görüntüleme

Çevrimiçi bir rezervasyon sistemine sahip olmanın yanı sıra, restoranınızın, yemeğinizin vb. Resimlerini web sitenizde görüntülemeniz zorunludur.

Restoran galerisi

Görüntülerinizi daha da çekici hale getirmek için Envira Gallery ve Soliloquy gibi bir WordPress görüntü eklentisi kullanabilirsiniz.

Envira Gallery, restoran web sitenizde resim galerileri ve albümler oluşturmanıza izin veren popüler bir WordPress eklentisidir. Soliloquy, herhangi bir web sayfasına hızlı ve kolay bir şekilde güzel görüntü kaydırıcıları eklemenizi sağlar.

6. Adım: Bize Ulaşın Sayfası Oluşturun

Bize ulaşın sayfası, herhangi bir web sitesinin önemli bir parçasıdır. Bu sayfa, potansiyel müşterilerinize restoranınızın nerede olduğunu bulmak ve sizinle iletişim kurmak için son derece yardımcı olacaktır. Bize ulaşın sayfanızda adresi, konum haritasını ve diğer iletişim bilgilerini ekleyebilirsiniz.

Bize ulaşın sayfası, müşterilerin geri bildirimlerini veya önerilerini yazmak için bir form da içermelidir. Kullanmanızı öneririz WPForms formunu WordPress’e eklemek için eklenti.

Ayrıca sosyal medya simgeleri ekleyebilir ve Facebook, Twitter, Instagram gibi resmi sosyal sayfalarınızı görüntüleyebilirsiniz..

7. Adım: Restoran Web Sitenizi Tanıtın

Web siteniz hazır olduğunda, yapmanız gereken bir sonraki şey çevrimiçi olarak tanıtmaktır.

Kelimeyi yaymanıza yardımcı olan birkaç WordPress pazarlama eklentisi vardır. Erişimi en üst düzeye çıkarmak ve çevrimiçi olarak daha fazla trafik elde etmek için kullanabileceğiniz bazı yararlı eklentilere göz atalım.

Sürekli İletişim: En iyi e-posta pazarlama hizmetlerinden biridir. Birkaç tıklamayla abonelerinize ve düzenli müşterilerinize bu günlük fırsatlar, yeni restoran menüsü ve daha fazlası hakkında toplu e-postalar göndermenizi sağlar..

MonsterInsights: Bu, ziyaretçilerinizi izlemek için kullanabileceğiniz en iyi Google Analytics eklentisidir. Popüler sayfalarınızı doğrudan WordPress kontrol panelinizde gösterir, böylece web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve trafiği artırabilirsiniz.

OptinMonster: En iyi dönüşüm optimizasyonu eklentisidir. Çarpıcı pop-up’larla eklenti, e-posta kayıtlarını, çevrimiçi rezervasyonları veya kullanıcılarınızın web sitenizde yapmasını istediğiniz diğer istenen işlemleri artırır.

Bu makalenin WordPress ile bir restoran web sitesi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Mükemmel temayı satın almak için el ile seçilmiş en iyi WordPress tema mağazalarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map